Reforma ka nevojë vetëm për një nen, lidhur me Sali Berishën 

19 Shtator 2023, 18:16Editorial Mero Baze

  
  
Grupi I deputetëve që mbështesin Sali Berishën kanë vetëshpallur sot anëtarë të një Komisioni për Reformën Zgjedhore që do ti ofrojnë shumicës për të shtyrë afatin e veprimtarisë së Komisionit që mbaron pas një jave.  

Gazmend Bardhi njoftoi se ka rekomanduar Oerd Bylykbashin në emër të PD, si bashkëkryetar dhe disa emra të tjerë për anëtarë. 

Arroganca me të cilën I deklaroi si fakt të kryer anëtarët e Komisionit, dhe vetndjerja si përfaqësues të popullit opozitar mund të jenë çështje të veseve të personalitetit, por çështja e Komisionit të Reformës Zgjedhore, është çështje ligjore dhe politike, dhe aty duhet të jenë ata që përfaqësojnë PD zyrtare dhe jo ata që përfaqësojnë Sali Berishën. 

Pikësëpari  nga ana ligjore, Gazmend Bardhi para se të propozoj Bylykbashin, i cili ka qysh ditën e parë të shpalljes së Berishs “non grata” në krah të Berishës, duhet të anuloj vendimin e përjashtimit të tij nga grupi parlamentar I PD, pasi është një vendim që e ka marr vet. 
Po ashtu duhet të provoj se anëtarët e tjerë janë anëtarë të grupit parlamentar të PD së paku formalisht. 

Vetndjerja opozitarë se je në krah të Sali Berishës nuk të bën përfaqësues të opozitës, të bën ushtarë të Sali Berishës. Dhe shumica në pushtet, por dhe Partia Demokratike apo parti të tjera që e kanë pranuar vendimin e SHBA dhe Britanisë së Madhe për Berishën, nuk kanë ndërmend të bashkëpunojnë me Berishën për asgjë. Natyrisht as për reformën elektorale. 

Dhe nëse ndonjë individë nga shumica ka dëshirë të bashkëpunojë me Berishën, kjo nuk është detyrim për shumicën, pasi është njësoj si ndonjë deputet i Berishës që ka dëshirë të mos jetë më me Berishën, por ja që ka ngelë aty e nuk del dot. 

Nga ana politike, shumica në pushtet duhet të jetë politikisht aktive kur ka zhvillime të tilla dhe nuk duhet të lëviz nga qëndrimi politik për Berishën, por duhet ta deklarojë qartë se nuk ka reforme zgjedhore me Sali Berishën.

Ai le të ketë sa të doj deputetë, por qeveria dhe ato parti që mbështesin qëndrimet e SHBA dhe Britanisë së Madhe për “non gratat”, duhet të respektojnë parimet e tyre politike. 

Ndaj cdo vonesë për formalizmin e grupit parlamentar të PD dhe bërjen qartë grupit të Berishës, se nuk do ketë asnjë bashkëpunim me të, është një ditë më shumë e humbur për reformën zgjedhore, dhe për një të ardhme politike pa “non grata” në Shqipëri. 

E vetmja gjë që mund të bëhet në reformën zgjedhore për Berishën, është të përfshihet në Kod elektoral, që personat “non grata” të përjashtohen nga politika. Nëse këta deputetët e Gaz Bardhit janë dakord me këtë nen, mund të bashkëpunojnë. Por kjo bëhet dhe pa ata. 
 
 
 

23 Komente

 1. P
  Prizren Abdylheqim Mafmutja

  O Sali, o qën bir qëni, ngele rrugëve, si i tredhur zagar, burgu hapur potë pret, bashkë me fëmijë e dhëndërrush, kokë pa flokë e zërin si kec pederast, tama si Gazmenda Bardhoshen, që ha për natë pras.

  1. B
   Babiloni

   Cfare karuci eshte Merushja!!! Do vdese dhe vetem me Saliun do merret

   1. m
    mateo

    Atë epitet qe i ke vene Merosi, per menyren si flet, do te te shkonte ty shkelqyeshem, O bi...le.

    1. K
     Kosta

     Hahahaha. Te lumte Mateo bytha. Ja ke thon shum mir

    2. S
     Stela Pata

     Pirdh pirdh ... Sali Efendi. Funerali I Ymer Gël Bazes është ... Katundar me prostat I shkreti. Bashkë me pordhën shkoftë kujtimi i Ymer opingës.....prrrrrrrrrrrr

     1. R
      Raimond Vlonjati

      Do bejme nje Nen , ku te thuhet " Te varet Berisha " , Keshtu do ngopet shpriti i kalbur i Mero Gelbazes dhe te na rroje sa malet Rama hajduti derisa te shuaje fare Shqiperine , duke i ndjekur jashte Shqiperi gjithe rinine dhe te ngelet vetem Rama hajduti dhe Mero gelbaza , Atehere jemi mire fare

     2. D
      Demokrati

      Ore trap që mbete mbas bythës me mut të Sali halesë, çfarë mutin ke që lexon Meron. Nuk të del Qimi i bythës së Xenit? Koqe mbetët o debilat e mutit, nuk u bëtë njerëz dhe mbas 32 viteve!!!

    3. c
     chp

     Qe para pothuajesedy vitesh duhej qe fill pas shpaljes “non grata” te Salez Biberishes duhej mblidhej parlamenti ne séance te jashtzakoneshme dhe te vendoste pa kushte qe Cdo Politikan me Non Grata nga Amerika

     1. K
      Kritiku

      Cili eshte ai qe ti shkruan keto tekste, Mero Baze? I shkruan vete apo ke ndonje kosovar, qe ne te njejten kohe ben punen e redaktorit? Ktheje mbrapsh shkrimin dhe redaktoje sepse ke nje mori gabimesh drejtshkrimore. E keni shkaterruar gjuhen shqipe, sa ka ardhur koha qe te dhembin syte kur lexon te tilla shkrime. Nuk e di se ku ta filloj me pare me gabimet qe jane ne shkrim! Eshte nje katastrofe me vete. Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote qe media eshte e kapur nga analfabete funksionale, sepse edhe ata qe jane ne organin qe duhet te kontrolloje veprimtarine e medias jane vete analfabete funksional. Ata nuk e kuptojne rrolin qe ata kane. Media shqiptare eshte nje katastrofe njerezore, si nga ana e permbajtjes ashtu edhe ne anen e perdorimit te gjuhes shqipe. Nuk mund te kemi nje shoqeri civile, nese perdite ajo ushqehet me nje mall jashte çfaredo standardi, siç eshte media shqiptare. Kjo eshte edhe nje nga arsyet qe kemi nje shumice te konsiderueshme, injorantesh, analfabete funksionale dhe keta ta bejne bashkejetesen shume te veshtire. Na ka hyre derri ne shtepi dhe nuk jemi ne gjendje qe ta nxjerrim jashte, sepse shumica jone duan qe te jetojne jeten e derrit.

      1. R
       Rz

       Rolin dhe jo Rrolin

       1. R
        Rz

        Rolin jo rrolin o rrot k(ritiku)

        1. x
         xheJ.eN.Bi

         O kritik ,bë dhe një autokritik .Jo vetëm gabimet e të tjerëve.Rz- ja ta gjeti një gabim ortografik. Alfabeti shqip ka 36 gërma dhe jo 35 që përdor ti.Ë- n e ke zhukur fare nga faqja e dheut. Kaq i lëçitur që je duhet ta zbresësh alfabetin shqip në tastierë.

        2. G
         Goni

         Mero ke 10 vjet qe shkruan per Saliun E dime ate pune. Sala ka mere fund Ti o njeri c’ithua dites? Je gazetar I talentuar jepi ngjyra profesionit mos u mer me me Salen te lutem Nje mik nga Peshtani

         1. 0
          0081

          E di se çfarë do thonë pas pak për këtë maloqen vorjoqimarjot që po kërkon azil në Greqi me flamurin e Vorio Epirit në dorë?! Do thonë; Mori paret dhe u zhduk! Po e di se ku do jetë motërqiri i Viçidolit?! Ha! Ha! Ha!

          1. H
           Ha ha

           I shkreti Mero ! Saliu do ta vdesi Mero qyqarin!

           1. V
            Vanga

            O hahaha hahaja, ha sa te ngopesh ti dhe Sali kermma po baba jot i qelbur sbesoj se do e kaloje kete dimer

           2. P
            PD

            Po çfar nenesh leshi?! Lavires së Viçidolit si bën më derman as bishti i lopatës, aq shumë është shkëdhyer me lloj lloj qeni. Të vjen turp se jemi shqiptarë dhe ka qenë në krye të shtetit, por lëreni të vazhdojë të dergjet rrugëve dhe të vazhdojnë t'a rrahin, t'a pështyjnë, të fshehë shushunjat që polli nga frikë e drejtësisë dhe gjaksave, të bëj gangbang si kurva e Janullës, Bejlerit, Mavit dhe Agimit të artë , deri sa ti thyhet dega e kalbur që e mban. Ka prekur fundin dhe tani është e qartë që do përfundojë keq, shumë keq. Zoti ja shtoftë inatin dhe budallëkun! As po jeton më! As po pleqëron! Thjesht po i del shpirti nga bytha, po kujton se do t'a ndali duke futur kar greku. Njeriu e ndërton karrierën dhe e mbyll me nder, duke shijuar respektin dhe pleqërinë. Ky e mbylli si copë muti që do mbyllë sytë duke kërkuar kalamajtë dhe gruan, që kushedi në çfarë gropë muti do kenë përfunduar

            1. P
             Psikologu

             (Per pacientin PD) Ik pi ilaqet shoku se qenke keq fare! Leri gazetat se tpaskan marre ne qafe dhe bej ndonje pune , nese smundesh dil me mire numero makinat se kshtu si qenke katandisur do te shofi sherrin ndonje tjeter se per vete paske mbaru.

             1. x
              xheJ.eN.Bi

              Pdikolog,me një llaf të bëjë zanatin tënd.Dometënë të lëpijë bythën e Dr.Adhamudh Bërishës që të nxjerrë ndonjë Lekë për të jetuar.

            2. o
             opozitat e sajuara jane te Deshtuara

             Opoziten nuk mundet kurrsesi ta emeroje Pushteti - kete po tenton ta ligjeroje Mero, duke u budallallepsur vullnetarisht deri ne mjerim vetem qe ti sherbeje deshires se Pushtetit qe te tentoje te pamunduren - ti imponoje opozitareve te kene perfaqesues te tyre ato qe do qeveria.

             1. K
              Kiu

              Do mjaftonte nje nen ne kushtetute: Me ju qi nanen Çupve Beqirve Vangjelve Çoraçeve Ngjeleve Karajve Bolinve e co. Atehere shqiptaret doshpetonnin nga keto momstrra te bdyra te soros komunistve

              1. S
               Sal ndyresira

               Derri do plumb.Do kishte shpetu Shqiperia ne Shkallnur.Na ka bere dem te pandreqshem ky plehre agjent i UDB dhe sipas rastit i dhene me qera nga ata per Asfaline Greke.Pamvarsisht se kemi armiq te eger qe jane munduar me qindra vjet tna zhdukin kemi ADN me te forte se ata.Do ringrihemi

               1. s
                socialisti

                Mero, ndonje te re nga Ben Ahmetaj se aty e kemi hallin e sikletin ...

                Lini një Përgjigje