Berisha në gjunjë para Salianjit 

12 Janar 2023, 19:35Editorial Mero Baze

Përpjeka e Berishës për të marrë shumicën zyrtare të Grupit Parlamentar përmes Salianjit, nxjerr në dritë jo vetëm pafuqinë dhe gjunjëzimin real të Berishës nga Grupi Parlamentar pro Bashës, por dhe mungesën e vlerave dhe parimeve që pretendojnë mbështetësit e tij.

Ky është një nga ato zhvillime që fotografon të vërtetën që përpiqet të fshehë Berisha për gati një vit e gjysmë, qyshkur ka hyrë në betejë kundër PD.

Së pari, tregon pafuqinë që ai ka përballë Grupit Parlamentar. Edhe pse po përpiqet të sillet si kryetar “de facto” i PD, duke injoruar ekzistencën e kundërshtarëve të tij në shumicë, ai provon me këtë se ka 24 orë mendjen vetëm tek Grupi Parlamentar dhe se si mund ta shtijë atë në dorë me metoda të stërholluara, luftë klanesh dhe mbi të gjitha, duke përdorur hallet e njerëzve me probleme brenda grupit.

Në rastin konkret ai po përpiqet të përdorë hallin që ka Salianji nga një vendim i mundshëm gjyqësor kundër tij, që mund ta çojë në burg apo ta nxjerrë nga politika, dhe shpreson që përmes hallit që Salianji mendon se e zgjidh duke u bërë kryetar, të zgjidhë dhe hallin e tij.

Ai praktikisht është një lider që i ka rënë në gjunjë Salianjit dhe aftësisë së këtij të fundit për të zgjidhur dy halle njëkohësisht, atë të vetin dhe të Berishës.

Edhe pse demokratëve përpiqet t’u shfaqet si njeri që nuk pyet për SHBA dhe Britaninë e Madhe, që do mundë Edi Ramën dhe do fshijë nga faqja e dheut Lulzim Bashën, në fakt është një njeri që e ka mendjen 24 orë se si po ecën fushata e Salianjit për mbledhjen e firmave, duke e çoroditur edhe më shumë PD dhe duke e bërë të pariparueshme ndarjen e thellë.

Nga ana tjetër, ky zhvillim është dhe një fotografi e dhimbshme e mbështetësve të Berishës, që gjoja kanë shkuar pas tij për parime dhe sistem vlerash, dhe që ishin gati të vriteshin me armiqtë e tradhtarët e tyre më 8 janar të një viti më parë.

Tani të njëjtët njerëz, të njëjtët mbështetës në shtyp dhe Foltore, janë bërë fansa të Salianjit, dhe njësoj si Berisha shpresojnë që ai t’i shpëtojë nga halli. 

E nisën në Kuvend disa javë më parë, duke bërë sherre për zaptimin e “Foltores” së Kuvendit, duke sulmuar Alibeajn pse nuk u jepte fjalën, për të krijuar një kazus që të justifikojnë sot aksionin e tyre pro Salianjit. 

Të njëjtët persona, që në fakt e kanë “shkarkuar” Alibeajn, kanë përjashtuar Bashën dhe kanë zgjedhur kryetarët e tyre të grupit, siç ka qenë Laçiano Boçi, befas po bien në gjunjë të Salianjit, me shpresë se ai do t’u japë vulën në Kuvend. 

Do të mjaftonte vetëm ky zhvillim për të kuptuar se cili është bilanci një vjeçar i betejës së Berishës, i cili ka një vit që bën betejë për vulën e PD dhe tani ka rënë në gjunjë për t’i marrë vulën Salianjit. Më lehtë e kishte të binte në gjunjë para Lulit, se më i gjatë, dhe s’kishte nevojë të përkulej kaq shumë.

19 Komente

 1. E
  Evisa

  Në fakt qëndrimet e turpshme të Berishës nuk meritojnë trajtim tjetër veç talljes së pamëshhirshme, si kjo që i bënë Mero në këtë editorial.

  1. C
   Cudia

   Mero I nderuar! Me këtë artikull ja ngrite vlerat Salianjit... Ai e lexoi këtë artikull dhe tani del para demokratëve duke pozuar veten si I dyti në PD pas Alibeaj... ndërsa Berisha është pas vetes. Qoromidhe me morra arrixhiu.

   1. b
    ben .

    Nuk keni bere autokritike ,ju tha alibeu 4 deputeteve dhe fap I perjashtoi nga partia. Une mendoj qe alibeu tashme eshte idhulli I gjithe komunistève dhe delenxhinjve shqiptare, e meriton 1 vend ne kryesine e ps.

   2. D
    Dashi

    Salianus Suma Duma esht thjesht nje bq...

    1. N
     Ner Mingjozi

     Mërua në gjunjë para Vin Sumës. Tek gjunjët vendos jastëk me ujë që ta qajë gojoren. Plus ka qethur veshët I ka bërë katrorë që Rama ta kapë fort gjatë trajektores se gojores , dhe intesitetit fut e nxirr. Modifikoi dhe serbatorin e gjëndrave të pështymës që lubrifikimi të jetë "ad hoc" për Vin LlapaSumën. Eh kohë të arta për vrimat e Mëro Pështanit

     1. L
      Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

      eh more shpellar kur do beheni njerez ju,njesoj si sali krimineli qe ka 65 vjet ne kryeqytet dhe bie era cjap

     2. P
      Pal Melyshi

      Kelyshi Salianji djali i dyte me burrin e dyte Bujar Salianjin shoferi i zisit te koop. Bujq.Lozhan i Sheges Kurves me te madhe te Korces mesimore e tere Koop. Bujari si djale tezje i Rexhep Metes babajt te Like floririt Saliu na e beri Kryetare Komune Lozhan mbolli 20 vjet kanabis e shiste Like Floriri me Birishen. Ky kopili LGBTI Ervin na u be politiqen....monstra te tilla don Saliu shtoj afer Noren e Kelmendit zhgarravinnen Suma ec Saliu...

      1. P
       Populli

       Në fakt, më tej se hallet e Sali Hanit apo Sali Berishës, është Shqipëria që ka një hall të madh. Shqipëria e ka një të majtë politike, e cila është trashëgimtare historike e së majtës, që ka gjynahet e saj ndaj vendit, por sidoqoftë vijon të reformohet si e majtë Europiane. Përkundrazi, Shqipëria nuk e ka një trashëgimtare historike të të djathtës. Në vitin 1990 Shqipërisë iu diktua, nga brenda dhe nga jashtë, një grupim të dënuarisht ordinerë, të cilin e lyen me varakun “demokratik” të së djathtës dhe i vunë në krye minues të demokracisë. E djathta reale, natyrore, ajo që u vra dhe u persekutua që nga viti 1946 e këtej, jo vetëm që nuk u bë pjesë e PD, por u mënjanua krejt, madje u përdhunua. Pra, PD, e ndarë apo e bashkuar, nuk mund ta zëvendësojë KURRË të djathtën reale, natyrale, historike. PD, ose do të hanë njeri-tjetrin siç po bëjnë sot, ose, po mori pushtet, do përsërisë 1997-ën dhe 21 Janarin 2011, sepse kjo është filozofia e saj politike. Kështuqë, mendjet e ndriçuara të Shqipërisë, nga brenda dhe nga jashtë, duhet të veprojnë SOT për të krijuar NGA E PARA, të djathtën natyrale shqiptare. Përndryshe, Shqipëria mbetet edhe 33 vjet të tjera po në këtë pikë ku është sot.

       1. Q
        Qytetari

        Partite e opozites jane te mbushur plot e perplot me ish figura komuniste

       2. d
        demokrati

        Nuk e di perse te ka lene memorja z.Baze?Saliu po e perdor Salianin si ne vitet 90 Hajdarin Azem!Ishte ky organizatori i suksesshem ne djegjen dhe marrjen e selise ne 8 janar 2012,ndaj dhe ka shpresa se do tia realizoje edhe kete deshire duke marre drejtimin e grupit parlamentar.Padyshim qe pasketaj ai do ti gjej vendin sikurse duke e nxjerre ne ndonje pusi,per ta eleminuar siç veproi me Hajdarin Azem! Saliani ne fakt e ka kuptuar kurthin mirpo lufton per jet a vdekje per vehte sepse dita e gjygjit po afron dhe Berisha i ka dhene afat deri ate dite nese deshiron te dale i pafajshem,ne kembim te marrjes me ç'do kusht te drejtimit te gr.parlamentar.Ndryshe ai nuk do te nderhyje ne proçesin gjyqesor nepermjet juristeve te plepave!Kjo eshte edhe aresyeja se perse Salijani ka marre persiper kete mision sa te veshtire aq dhe te pamundur .

        1. B
         BABALE i PD

         Babale eshte mjeshter per manipulime por eshte ( déjà vu ) eshte i skaduar me sakte i mbaruar

         1. M
          Miradije Hoti

          Oooooooo shipëcaaaaaaaaaaa oooooooooooo bythëcaaaaaaa oooooooooo kastravëcaaaaaa javë qiëft roëpt lartmadhniëja e tijë Albinë Skendërbë Kurti.

          1. B
           Bota Rrotullohet

           Keshtu e lente opo(rdhe)ziten ; me Saljane dhe Saleshe. Qejf o qejf, o c'u kenaqa!!! Mos i fusni ne burg. Lerini rrugeve, te ferkojme barkun dhe te dhitemi se qeshuri me keta karagjoze!

           1. r
            robi

            Me bukur do ishte : Hrushovi ne gjunje perpara Titos , artikull i botuar tek zeri i popullit qe tregonte per viziten e Hua Kuo Fenit kryetarit te pk te Kines pas Maos ne Beograd ne vitet 80.

            1. i
             ish anëtar Kryesie i SHQUP_it

             Faktet tregojnë se Sali Berishës dhe grupit të tij po ja fut Ilir Meta_j me anë të kushuririt Salianji, i njohu4 tashmë nga gjithë shqiptarët si pederast (bythë-q...) dhe autori kryesor i Babale Story. Ja kjo është PD e "ëndrrës së madhe të Dhjetorit 1990", që nga një njeri super-monstër si Sali Ram Berisha (sa dhe Enver Hoxha do ta kishte zili për nga çka bërë prej 32 vitesh; MASHTRIME, SHPIFJE, KËRCËNIME, DHUNË ME MOLOTOVË-GRUSHTA-ARMË-THYRJE-VARE-LEVA... etj, etj pafund, si dhe VJEDHJE disa Miliarda Dollarë në para e prona), kjo Parti pseudo-e Djathtë lindi dhe është Parti provincialësh/pushtuesish/hajdutësh/dhunuesish/shpifsish/përparësisë dhe anti Perëndimore e filo sllavo-Ruso dhe Iraniane. *Prisni prisni se skeni parë gjë akoma*; o Shqiptarë kudo ndodheni se, kush janë Berishizmi dhe Metizmi, dhe pse janë zgjatimet e Komunizmit e Sigurimit.

             1. B
              Baulant Talla

              Berisha ne gjunje para Salianjit? Ahahaha...kete zor se ta beson edhe ai kok-rrasa katunari i Librazhdit!

              1. m
               mj

               Sot me 13 janar pritej te jepej masa e arrestit per Arlind Gjokutajn...por sot Arlindi ka gdhire i semure! I shkreti, sigurisht paniku nga qelia i ka dobesuar zemren...(mos qofte kjo "taktika" e ndonje Avokati mbrojtes i kallepit atij Hydajet B...qirit)

               1. T
                Tualet Palla

                Mos po e qërojnë si Myftarajn, Sheshin edhe kete Gjokutajn? Duket çun përsëmbari. E shkerdheu ai drejtori I personelit, nje mashtrues partiak I semure per tu pasuruar brenda dites. E mori me qafe kot. Çun Bocconi

               2. S
                Sula

                Berisha eshte mjeshter per te gjetur: 1) perversin e rradhes midis deputeteve te PD-se per te zgjidhur hallet e tij dhe 2) repartin e deputeteve te gatshem per te sherbyer "me qera" per kauzat e veta rastesore .

                Lini një Përgjigje