Po të mos ishte Berisha, nuk do kishte as dilema për protestën

27 Qershor 2022, 18:53Editorial Mero Baze

I dëshpëruar që emri i tij ndan opozitën dhe është i papranueshëm në shumicën e saj, Sali Berisha po përpiqet të gjejë një maskë të re për të vazhduar më tej.

Pasi 35 deputetë kanë refuzuar t’i bashkohen atij, ai po përpiqet tani të diferencojë opozitën, jo më pro dhe kundër Berishës, pasi këtë betejë e ka humbur, por “pro dhe kundra protestave”.

Është pak a shumë i njëjti bllof që tenton të bëjë me Qeverinë, kur paraqet rezoluta anti-genocid, me qëllim që të “diferencojë” Qeverinë, nëse është “pro apo kundër” Serbisë.

Të njëjtën gjë tani po e bën për të përçarë më tej opozitën. Meqë ka ngel në pakicë sa i përket figurave politike të opozitës, tani po kërkon t’i kompleksojë ato duke i diferencuar nëse janë pro apo kundër protestës së thirrur më 7 korrik.

Deri tani grupet opozitare nuk janë shprehur rreth protestës, përveç krahut të Petrit Vasilit në LSI.

Por deputetët brenda PD natyrisht që nuk do të jenë në një mendje, jo për shkak të protestës, por për shkak të Sali Berishës. Dhe nuk kanë faj.

Problemi është se arsyet që një deputet opozitar të dalë në protestë janë me mijëra, por në këtë rast ka vëmendje pasi Berisha është zjarrfikësi i protestës.

Pra ky debat nuk do të ekzistonte, nëse në krye të opozitës nuk do të ishte Berisha.

I vetmi që po shkakton dilema nëse duhet shkuar apo jo në protestë, është Sali Berisha. Pra nuk është e vërtetë që ai është nxitësi i protestës.

E vërteta e hidhur është se ai është zjarrfikësi i protestës. Po të mos ishte ai nuk do të ekzistonte fare ky debat, jo më për deputetët e opozitës, por dhe për shtresën gri të shoqërisë.

Pra problemi nuk është tek gatishmëria e shoqërisë për protestë, apo tek gatishmëria e PD për protestë, por tek Sali Berisha, i cili ndan pjesën opozitare pro dhe kundër protestave.

Ai ka akuzuar për një kohë të gjatë Lulzim Bashën si zjarrfikës protestash, kurse vetë Berisha e ka problemin ende pa nisur protesta, pasi është arsyeja e vetme që shkakton debat pse nuk duhet shkuar në protestë.

Në këtë prizëm, nëse Luzlim Bashën ai e akuzon si zjarrfikës ilegal, vetë është zjarrvënës legal i përçarjes opozitare ende pa nisur protesta. 

Është gjë e mirë që e ka kuptuar që emri i tij shkakton probleme tek opozita, por nuk ka pse vë maskën e protestuesit, që të mos e njohin. Le të ikë ai nga opozita, se ndoshta në protestë shkon dhe gjysma e socialistëve. 

Tani, në vend që opozita të bashkojë energjitë kundër pushtetit, duhet të harxhojë energji të pranojë Sali Berishën në krye të saj dhe për këtë të dalin ne protestë në pikë të vapës në korrik. 

27 Komente

 1. E
  ERTV

  Ahhhhaaaaa e bukur kjo Mero ! ""Le të ikë ai nga opozita, se ndoshta në protestë shkon dhe gjysma e socialistëve"". Me ik Sala, Mero... Fillon direkt "Edi Ik"... Ata mbajnë njëri-tjetrin.

  1. k
   kthhh

   Ja edhe Nostradamusi shqiptar e ditka se cfare fillon po te ike Sala. Rama i fiton zgjedhjet se ben pune. Dhe per sa kohe ben pune edhe kur gabon diku elektoriati ja fal. Askush tjeter ne opozite nuk ka treguar qe eshte ne gjendje te beje per kombin ate qe Rama beri per te pastrehet e termetit apo per perballimin e krizes se Covid. Le te mosflasim pastaj per ndryshimin progresiv te Shqiperise.

   1. I
    I shokuar

    A ri padke ik per lesh o zotni Edhe pak dhe do thujsh se po mos te ishte Rama do kishim vdek te gjithe nga covidi ? Nuk je i vetem ne kete marrezi , ne kohen e Enverit pjesa me e madhe e miletit mendonte si ti , se fale Partise dhe Shokut Enver ISHIN GJALLE !

    1. k
     kthhh

     Nuk ka fund idiotesia e serbo-shpellareve Meta-Berishian. Rama shkoi dhe gjeti vaksina kur te gjithe vendet i ruanin vaksinat per vete. Ne kulmin e pandemise Shqiperia kishte nje nder statistikat me te ulta te vdekjeve per numer popullsie sepse shteti u angazhua te ndiqte rregullat e sugjeruara nga komuniteti shkencor dhe organizata boterore e shendetesise. Eshte e pritshme qe ju kurva beni sikur harroni qe vetem disa muaj perpara pandemise termeti la pa shtepi me mijera familje shqiptare.Sot shumica e tyre jane ne shtepi te reja madje edhe me te mira se ato qe kishin me perpara.

    2. b
     ben.

     Le te veje nafta 300 leke Dhe vaji 700 leke. Rruget 20 milione euro km. Po tha saliu , per proteste me mire paguajme , keto shtrenjte se protestojme. Ne fakt i vetmi popull ne europe qe e meritonte tallet, mbasi vidhet rendshem shqiptaret jane. Edhe per kete fajin e ka saliu.

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      O beno.... Nuk ka ndonjë problem Dr.Adhamudh Bërisha se nuk i vijnë të Partisë ,para ka le të paguaj figurantët të mbushin sheshin si te filmat .

     2. R
      Rrace e keqe

      Ca krize perballoi per covid? I mbylli njerezit ne shtepi me outoblinda? Kar

      1. k
       kthhh

       I mbylli njerezit ne shtepi thote ky idioti.Ku deshe te shkoje ne mes te pandemise ti? Ne pidh te sateme? Kur gjithe Evropa i mbante vaksinat vetem per vete,Rama shkoi dhe gjeti vaskina ku mundi. Te pakten te moshuarit u vaksinuan ne kohe,

      2. J
       Juria e bordurës 1993

       Ja dhe Dylqinja e Ripjelljes kthhhhhhhtttt po shfryn sterkalat e mutit qe ka ngrene qe ne mengjes. I dhjet gruaja ne goje sipas trendit te fundit. Kthhhhttt është nënprodukt inçesti komisarësh të kuq prandaj I ka bythët si babuini, të kuqe me puçrra të eksituara nga "duartrokitjet".

       1. K
        Kthhh

        Vazhdon lëngimi shoku Mëro !? Slirohesh dot? Pirdh shok pirdh se nuk lirohesh më.

        1. C
         Celo Mezani

         E KTHHHHHH, Nuk jemi nihilista per meritat Rames. Ndoshta eshte kryeministri me i mire qe kemi patur, por ora e tij dhe e lukunise se cakenjve dhe ulkonjave qe ka nga pas ka mbaruar. Rama eshte sot ne pushtet sepse eshte Berisha dhe Meta jane gjalle ne politike. Diten qe Berisha dhe Meta arrestohen ose i merr Zoti ne boten tjeter, "Rama ik" do jete e pandalshme.

       2. C
        Cikerrima

        Posi more Mero ziu ! E mbyten Salen ata deputetet qe nuk jane bashkuar me te ! Po demokratet o derzi qe e zgjodhen me vote ? Po , sipas socialistit Zaloshnja gjithsesi, 30 % e te anketuarve qe e besojne momentalisht per kryeminister? Apo nuk pijne uje kto fare. Problem qenka sipas teje vetem se alibeu me nje grup nuk i jane bashkuar Sales?! Hajde mendje hajde!

        1. M
         Mira

         I vetmi që po shkakton dilema nëse Sali Berisha duhet te hetohet nga SPAK-u eshte Arben Llalla.

         1. D
          Demokrati i vërtetë

          Cikërrimë, cicërrima! T'lëmë sondazhet e Zaloshnjës se ai me ato ushqehet. Po ti, ti si mendon, vjen ndonjëherë PD në pushtet me Salehun kryeministër? Këtë më thuaj! Po e beson (jo ëndërron, ë...) je vërtet gjeni, edhe pse jo i vockël (çikërrimë) sa një çerr????

         2. F
          FCB

          Protesta do jete nder me te medhate deri me sot , mbi 100 mije vete , 35 deputete? ha..ha..12 jane dhe nuk i hyjne ne pune njeriu te tete as 300 vota si kane . Te ka perfunduar boja Merro , asnje parashikim spo te del, Lulin e more me qafe duke e perkrahur , Merro fshatari ben Diversion, cobanet merro , ato i qan :))

          1. R
           Referendum per arrestimin e koleres sali

           Po te mos ishte vampiri komonist sali,kush e di sa para do ishte Shqiperia.

           1. H
            Hajde mendje

            Ti psh do ishe dhjere ne pare Hajde mendje hajde

           2. S
            Sali bajga i ppsh

            C'proteste o mero proteste bejne sindikatat nuk bejne partite proteste e thirur nga nje kriminele non grata vrase vjedhes dhe e shoqeruar nga gojorja S Mece e pamvarur po e varrur nga familja kriminale Berrisha ks debile qe i shkone pas ketij te semuri psiqike qe per te shpetuar familjen kerkone te zaptoje PD

            1. P
             Patrioti cam i M...Bazes

             Drejte thua o Mero djalka qe Sali Berisha nuk eshte nxitesi i protestes...por coje deri ne fund te verteten - Nxitesi, ideatori dhe shkaku i protestes eshte vecse qeverisja e dhjere fund e krye e Edi Kristaq Rames!

             1. H
              Httpll

              Gomar i trashe. Kujton se me nje grusht idjotetesh do mbaj peng historine. Sapo te thyhet dega te gjithe idjotet qe i vijne pas do treten si zogjt e korbit dhe pengmarrjen e tanishme per hir te grykes se Shkerdhenit dhe Shkerdhites brezi tjeter i politikes qe do ta pasoje do tja rrjep lekuren, do tregohet i pameshirshem. Pa dashur hajvani i Vicidolit me sjelljen e tij prej gomari, ju ku ndertuar strategjine politike atyre qe vijne pas. Pra qe te jene te pameshirshem me cdo Berishe, me berishizmin, me trashegimine berishiste dhe kockat e kermes. Te zhdukin pa meshire cdo gje te tijen. Nga te gjithe prioritetet politike te reformimit te se djathtes postberishe, thyerja e kafkes se berishizmit, eshte krye prioriteti politik. Mbeshtetesit e tanishme o do zhduken ose do kthejne gunen nga fryn era per te mbijetuar dhe do i pershtaten rrevanshit dhe egersise pastruese antiberishiste. Historia, Amerika dhe Europa jane ne krahun e cmontimit te Berishizmit pa asnje meshire. Si leksjon per kedo hajvan tjeter qe i genjen mendja dhe si fature per tu paguar edhe me lekuren e pjelleve, po mbajte peng dhe shantazhove opoziten, vendin dhe historine per zorren tende. Sali Berisha duke dashur ti shpetoje drejtesise me pjellet e tij, po i con ata dhe veten drejt perdhunimit

              1. N
               Niku

               NA MRROVE MERO ME SALIUN,TRE HERE NE DITE PER ATE SHKRUAN,TE DEL DHE NE GJUME.E DO RAMIU YT MERO DJALI,KOT LODHESH.DHE MOS BEJ SIKUR NUK KUPTON.

               1. T
                Taulant

                Rama nuk rrezohet nga pushteti sepse ai ka mbeshtetjen e qarqeve anti shqiptare ,Serbeve,Grekeve,Francezet . Plus Rama eshte shume i rafinuar me miliardat qe ka vjedhur pagon lobist ne USA, Angli e gjetk. Eshte i ngjashem me presidentin Afgan Al-Ghani per te cilin Amerikanet vinin duart ne zjarr . Me ne fund regjimi i tij u shkermoq per nje muaj dhe Al-Ghani e braktisi Afganistanin me 200milion euro me vete.

                1. K
                 Ku ku lokja per loqen qe polli!

                 Hajde hiq Ramen qe po qelbet 12 vjet ne pushtet, kur nuk shkulet as ky shpellari moterqir i kalbur, as kur con PDne per skrap, as kur e vendosin familjarisht si hajdut dhe haxhiqamils ne listen e turpit te botes, as kur ka bere kataklizmat me te medha te historise, as kur vret e zhduku kufoma, as kur e cileson gjithe bota e civilizuar cope muti dhe i perplas deren surratit. Nuk ha pyka! Merr vesh vetem gjuhen plumbit, drurit dhe hurit

                 1. A
                  Aliu

                  Po mer rrote kari me tru te shperlare Naten Saliu punon varremihes (zhduk kufomat sic thua ti ) qe te rregulloje pensionin!

                 2. p
                  pusht-shteti nuk mban dot me pushtet

                  Pyetja eshte - A duhet larguar me protesta apo duhet duruar nje regjim si ky i Rames? Ne mbare boten eshte protestuar e protestohet kunder masave te pa mjaftueshme qe qeverite kane bere per te mbrojtur qytetaret nga rritja e cmimeve, donese qeverite kush me shume e kush me pak kane zgjidhur qesen per qytetaret e tyre. Vetem kjo qeveri Rama nuk ka levizur as gishtin per ti paraprire rritjes galopante te cmimeve qe po asfikson ekonomine tashme te rrenuar te shqiptareve. E vetmja mase ka qene 3 muaj nga 3000 leke per pensionistet me pensione nen 15000 leke e qe jetojne vetem. Per punonjesit buxhetore asgje, rrogat e tyre jane stopuar aty ku ishin para 10 vitesh!! Kur qeveria e Kosoves as 20 vite shtet, ka dhene nga 100 Euro per qytetaret e saj. Pra a duhet mbajtur a duhet qeruar kjo qeveri Rama, kjo eshte ceshtja. Dhe alibi me opoziten nuk duhet te kete, nje qeveri qe deshton ne misionin baze - rritjen e mireqenies se qytetareve - duhet larguar me Protesta, perderise pushtetin synon ta mbaje me Patronazhista.

                  1. E
                   Enver Hoxhe me rock and roll

                   Nuk duam as buke as uje as rrecka veshur, vetem Ed Ramen ta shohim te qeshur / Ta degjojme kur per Open Ballkan ligjeron, kur "Vella" Vucicin e Erdoganin deklaron / Pa kur dhe aq bukur qyfyre rrefen, ashtu dhe varferine fare s'e ndien / Cmimet ne atmosfere le te shkojne, ne Edi Ramen nuk e nderrojme / Se mallin qe kemi akoma per Enver, tek Rama e shuajme sot e kurdoher / Ja Edi Rama pra Tungjatjeta, se pa Balluket e tua nuk ne shtyhet jeta!

                   1. T
                    Tahiri (jo ministri i suksesshem)

                    Raporti boteror i drogave per 2022 - Shqiperia renditet e 7-ta ne glob per kanabisin! (dhe eja pastaj e protesto kunder Rames qe na ka lartuar aq shume ne bote me te tille suksese)

                    Lini një Përgjigje