Protesta e Berishës kundër PD 

25 Qershor 2022, 20:12Editorial TEMA
Protesta e Berishës kundër PD 

Nuk është ndonjë ngjarje paralajmërimi i protestave nga Berisha. Është e vetmja gjë që di të bëj për 30 vjet, sa herë ngelet vetëm. E reja e protestës së 7 korrikut nuk ka të bëjë as me qeverinë, as me varfërinë, dhe aq më tepër me “përmbysjen” e Edi Ramës, pasi ky është një film i parë prej vitesh.

E reja e protestës është se Sali Berisha po përpiqet t’i imponohet Partisë Demokratike, duke tentuar ta gjunjëzojë atë, nën shantazhin, ose të bëhen me të, ose të sulmohen si njerëz të Edi Ramës.

Në kushtet e izolimit brenda PD, në kushtet kur 35 deputetë kanë refuzuar bashkëpunimin me të dhe kur Gjykata ende nuk ka dhënë një vendim përfundimtar për legjitimitetin e tij, Sali Berisha është në krizë përfaqësimi dhe kërkon ta ndajë llogarinë me PD në rrugë. Ose të shkojnë pas tij, ose kundër tij.

Për këtë ka zgjedhur të thërrasë protestë jo kundër qeverisë, por kundër Partisë Demokratike.

Gjithë retorika e thirrjes së protestës bazohet mbi faktin që në rrugë do dalë opozita e vërtetë, që do luftojnë për varfërinë e shqiptarëve dhe kundër vasalit të Vuçiqit, Edi Rama, që është një ftesë për t’u lexuar se, nëse Partia Demokratike nuk i shkon pas Sali Berishës, atëhere ata janë kundër shqiptarëve të varfër dhe pro Vuçiqit.

Duke qenë një akt i dëshpëruar në kushtet që ka një krizë përfaqësimi në Partinë Demokratike, Sali Berisha kërkon ta vendosë me rrugë autoritetin e tij në PD, duke thirrur në anën e vet njerëz të tjerë të dëshpëruar në këtë vend, që duhet t’i paraqesë si “dëshmitarë” kundër Partisë Demokratike dhe drejtuesve të saj zyrtarë.

Është pak a shumë si ajo që bëri më 8 dhjetor në stadium, kur deklaroi se kishte me vete PD dhe nga entuziasmi bëri thirrje për protesta madhështore në shesh, ku çuditërisht nga 5 mijë vetë që deklaroi se kishte në stadium kundër Bashës, në rrugë nuk i dolën as 1 mijë vet kundër Vuçiqit dhe Ramës. I delegjitimuan dhe protestën kundër Bashës në stadium.

Tani do ta përsërisë, me shpresë se PD do gjunjëzohet para tij, meqë deputetët dhe Gjykata nuk po gjunjëzohen ende.

22 Komente

 1. P
  PeDe-ja e Salih-ut

  "Kohë të bukur gjete për dasëm o Sa(l)fa" Pa merak se do marrësh atë që të takon: Nga të 3-ja, më të gjatin. Madje aq te gjatë sa të të teproj edhe për Lirinë, Argitën edhe Zenin. Aq ne hall duket se ne dt 7 Korrik del në protesta. Edhe ata 1000 që the o Mero që u bënë 200-300 në luftën për Selinë do firojnë rrugës. Se besoj se u çmend Saleh-u dhe kanë luajtur edhe ata. Për topet e Saleh-ut të hanë 42° e Korrikut në kurriz. Kjo tregon se Saleh-u është në hall të madh.

  1. P
   Plani 5te pesevjecar

   Pjesëmarrës në protestën e Saliut! Kujdes nga nga çadrat pistoletë se një ujk si Sala vetëm mjegull do.

  2. S
   Shqiperia Etnike

   Berisha nuk ishte gje tjeter vecse personazhi tragjik i Namik Hotit, qe e krijoji ne 5 minuta vetem per te tallur lesht me halabaket e rastesishem qe ju ra pushteti ne dore. Ne 30 vjet vete Sali Berisha u mundua me gjithcka pati mundesi te vertetonte dhe ti qendron te besnik, personazhit qe Namiku i vdekur krijoi enkas per provincjalizmin tribal, pabuks, fshatarak dhe haxhiqamilist ne samarin e pushtetit. Por deri tani ishte kalerimi i hasdisur hajvanit qe nuk shqitet, pastaj dajaku, plumbi dhe fshesa mbi gjithcka qe hajvani la prapa. Uroj qe Shkerdheni dhe Shkerdhita te kene shpirt dhe byth te forta

   1. V
    Vazelina

    Policet po ferkojn duart. Do marrin urdherin nga komuniteti nderkombetar; "qijini ne bythe te gjithe! Edhe gomarin plak! Futini shkopin e gomes ne byth! Tani cdo lloj eksperimenti me te tille copa muti dhe jashteqitje historie eshte legjitim si per ligjin ashtu edhe per perendimin

    1. A
     Avokat

     Ky mduket se sapo paska dale nga zyra e Ngjeles ! Mbase edhe me djegie bythe !

    2. N
     NjeQytetarOptimist

     Fredo, kujdes o derezi mos prek policin, se do hash "drurin" e rradhes qe edhe breket do heqesh emisjonin tjeter.. Kellici, dil i pari ne rresht me gjithe Zhelefinen se jeni ne "shit list" nga Sali Gellbaqja tani..

     1. r
      raul

      Exelent Mero. Je njesh , llogjike me racionale nuk mund te kete. Do jete e forte kjo pordhesta e 7 korrikut se hapja e saj do jete spektakolare : do performoje i pari Klevis krrici i faro pace pilafit me dy gishta lart , me kollare, hipur mbi furgonin e policise duke bere garipin per tu dhene zemer shpellareve mjerane te Astirit. Pastaj i dyti vjen Kryeperbindeshi Sali Lush kundertanku me nje grup banditesh hipur mbi tankun e grabitur tek garda ne grushtin e deshtuar te shtetit ne 1998. Oh keta jane fundi i shoqerise shqiptare. Po si dilet akoma me dy gishta lart si ai krrici i faro pace pilafit pas 31 vitesh demokraci. Po pse keshtu do beni elektorat ju o te mjere. Po pse per budallenj i merrni ju shqiptaret sa te mashtrohen me dy gishtat lart qe ngreni ju qe jarebi ju hyfshin ne bythe apo ne sy ato dy gishta se i keni lodhur shqiptaret o hajdutet e mutit apo hajmutet e dutit.

      1. r
       robi

       Gjate kesaj kohe deri me 7 korrik dhe Nafije dybeku i leshitlikes nuk do rrije duarkryq. Ajo do te trajnoje lristat e haremit erotiko naziskin te Jales qe te jene aktive me 7 korrik ne ndihme te naziskineve te Mamurrasit te cilet nen komanden e Muli kryevagabondit do jene si gjithmone ne balle te revolucionit me molotov ne dore nen monitorimin e Sahit tritol molotov dollapit kryehajdutit te cez.

      2. 9
       97

       Mire qe eshte hajdut dhe horr, po esht edhe gomar gerdalla plak. Ky me familjen ne tabelen e turpit te botes si hajdute dhe zhvates , ku diskretitojne gjithe kombin shqiptar, do na luftojne dhe mbrojne kunder korrupsjonit tani qe perrmirret ne breke. Del dhe flet moterqiri i Vicidolit edhe ne emer te Amerikes, qe e shporri me gelbaze surratit si horr. Mos u fshih si moterqir prapa gjerave! Dil or shurraq ne proteste me kerkesat e veteta, kunder Amerikes qe te tha burr buce dhe familje buce dhe pro legalizimit te korrupsjonit! Ver edhe ca posterà ne proteste me bythen tende, bythen e Shkerdhites, bythen e Shkerdhenit dhe bythen e Lirijes, si monumente te kultures se zhvatjes dhe bucerise, per tu mbrojtur me ligj, kunder nderhyrjes se imperializmit amerikan.

       1. P
        Piloti

        I lindur per te ba vetem keq.Don me djeg Shqiperin per me ruajt mbrapanicen e vet.FUNDI I TIJ ASHT AFER.

        1. m
         mos qeshni po mundet

         Berisha proteston ne 7 korrik "per te gjunjezuar PD" ... (qe u drejtoka nga Alibeaj e madje Lyl Basha!) Protesta e 7 korrikut nuk ka lidhje me varferine, se kjo Varferia pra, nuk ekziston nga 2013 e der sot ne trojet e "Shqiperise qe duam" qe cuditerisht po zbrazet perdite e me shume nga rinia se pari e nga kush te mundet ne pergjithesi...mbase se u mungon pikerisht ajo, Varferia, e c'rrenjosur nje here e mire nga kjo qeveri Rama qe buxhetoret shqiptare nuk i mbajne mend asnje rritje page ne 9 vite!

         1. B
          Berrisha komunisti fundit

          Non grata Berrisha minuesi demokracise eshte me mijra vite drite large presidentit Vucic pasi Vucic vetem vitin qe kaloi krijoje 93 mije vende pune nga firma gjermane française duke ritur PIB ritje ekonomike me dy shifra ndersa non grata ka shitur detin Greqise ka prodhuar 1997 grusht shteti e Gerdecin korrupsion e tradheti .... . Vucici Serbis i ka dhene drite e ti plehre komuniste ke veshur nenat me te zeza . Ti shkoshe pase ketij pisi ose je antishqiptare ose je i marre dhendri Serbis qe furnizoje makimen vratare te Milloshit me nafte per te vrare kosovaret me Tritan Shehu si drejtues i firmes Shqiponja dhe ti degjoshe te flasin per patriotizem eshte ti konsideroshe Shqiptaret per budallenje turpe kush i shkone pas turpe per SPAK turp per mediat qe i shkojne pas dhek e injorojne , Nje fjale ka thene jean-Mari le Pen qe dhomat e gazit per vdekjen e juifve ne Pologne nuk kan egzistuar e injoruan prej vitesh deri sa tha me keni keqkuptuar

          1. Çuni

           Kemi Edin kryeminister o rrote kari !

           1. E
            Ec e merri vesh komunistat

            Si ka munsi qe krejt Enveristat e shajne Salen “komunist “ a thu se ka qene sekretar i pare i Tiranes .

          2. S
           Skenderbegasi

           Përherë shqiptarët kan pritur bëmat më të këqia nga ky njeri, por bëmat e tija kan qënë edhe më të këqia nga çi prisnim. Po ku e gjetët kete kirurg zemre te "shkolluar" me sforco që vetem zemra i mungon? Po pak bij te ndershem kishte dhe ka ky popull? Por nje tjeter e keqe e madhe eshte injoranca e turmave pa koke ne veprim e perzier me ca gjysem intelektual, gjysem te shkolluar, qe jane pengese e madhe per avancim. Po si mundet kjo injorance taktike mender intelektuale e plakut ne hall te tentoj te prish imazhin e Shqiperise me aleatin tone strategjik. Ju jeni turpi shekullor i historise dhe shqiptaret nuk do tua falin kete pabesi kombetare. Dhe jo më pak e keqe është drejtësa e "seleksjonuar" qe vazhdon te jetoj me bioritmet e këtij personi. Po si s'pati nje prokuror ky vend ta theriste vetem nje dy orësh e ta bënte të lagej ne brekë dhe erën ta ndjente turma injorante ndjekëse. Arbenit mos i duket spaku si nje kal shale ku kalëron drejtusi per qejfe. Po si nuk vut kriterin kryesor guximin e drejtusit? Nje gabim i pa falshëm qe nuk justifikohet! Ky Beni me jep pershtypjen e nje drejtori jetimore ku vendin e jetimëve e kan zenë kriminelët dhe i dhimsen këta me shume se populli. Po na bët gazin e botës me kete te pagthendur qe nuk e vut para drejtesisë per bemat e panumurta. Ah plak ne hall s'ka pasuri ta blej te kaluaren! Si te duket vetja kur mblidhesh darkave ne celulen Non Grata, pa dyshim nje ferr mbi toke. Ajo eshte dhimbja jote e merituar, dhe zemra ka shume karburat per dhimbje.A do ta jepje gjithe pasurin e grabitur per te hequr titullin e merituar? Une mendoj se jo! Ti i fute pasardhesit e tu ne mekat te rende dhe nuk di si i shikon në sy kur kuvendon. Qe vrave popullin e dinë gjithe shqiptarët, po që të vrisje familjen tënde kjo është djallëzore.

           1. F
            Fukaralleku shet vota te Pushteti i Varferise

            Kur do vije ne pushtet ky Edi Rama mor amani se kemi 9 vjet qe mezi po durohet ky fukarallek-maskaralleku i pushtetit te Saliut nga 2013 der sot.

            1. c
             ce

             Vicidoli i foltores e kurdisi Belind krricin per te organizuar grushtin e shtetit brenda pdse me 11 dhjetor ne stadium dhe ky Belind krrici apo gabeli i kombinatit orkestroi me urgjence vendimet me 11 dhjetor sa dhe Vete Vicidoli i foltores u tremb se ndoshta ky gabeli do kerkonte vendin e kryetarit te foltores dhe e flaku me shpejtesi jashte strukturave duke e lene me trupat me uniforme kafe qe dogjen bunkerin ne mes te Tiranes me urdhrin e Belind krricit.

            2. N
             Nandi

             vetem maloket e Salih Berishes ankohen per fukarallik kur ne kohen e Saliut kane jetuar ne mizerje te plote dhe sot bejne pordhe

             1. N
              Nandi

              vetem maloket e Salih Berishes ankohen per fukarallik kur ne kohen e Saliut kane jetuar ne mizerje te plote dhe sot bejne pordhe

              1. B
               Bisturia

               Nuk egziston me nje PD, per te thene qe protestat e dumbabisteve dhe vete kadavres, jane kunder PDse. PD ka vdekur, nuk ngjallet me. E mbyti maloku, pasi e pushtoi me perdhunuesit e Qytetit Studenti, pasi e vodhi, e kaleroi, e prostituoi dhe e perdhunoi. Nuk e ndryshon dot me rrjedhen e gremisjes as gjithe ai mut i destinuar per gropen e halese, qe do mblidhet aty. As maloket e Shikut, as maloket gjingjoniste qe shporren me hu ne bythe, as ajo kategori ish te perndjekurish berishiste spihune, shushunja e hajdute, as krahinorizmi haxhiqamilist, as shpella, askush me! Edhe vete maloku vajti per se gjalli ne pith te se motres

               1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                Mos u habitni ! Kërkon mbështetje nga njerëz allexhinjë. Do t'i paguajë, por jo nga xhepi i tij. Do vjedh bankat me grupet e gatshme.

                1. a
                 arqile

                 sala kerkon te laje b....por krimineli mbetet kriminel dei sa te veproje peremdia se drejt.e nenshtron krimineli.Rrugacet e jugut i shkuan pas kete here por kot r kane sala e ka gjetur gropen vete.

                 Lini një Përgjigje