Përse shpërtheu “lufta civile” në Foltore?

26 Qershor 2022, 18:28Editorial Ylli Pata

 

 

Mungesa e një politike të mirëfilltë që vjen nga opozita, hapësira ku duhet të thuren idetë e aksionet politike, ka bërë që në plan të parë të kalojnë gossip-et e regjistruara ditët e fundit në hapësirën e grupit radikal. Një grup, që dukshëm po hap fushën vetëm për dy “kalorësit e vjetër”: Sali Berishën dhe Ilir Metën, të cilët gjithsesi nuk po i kanë të qartë konfigurimin e partisë së tyre në horizontin e zgjedhjeve të përgjithshme vendore që zhvillohen vitin e ardhshëm.

Po të vësh re me kujdes në disa media ‘sulmi” pranë Berishës ditët e fundit, është shtuar dora e sulmeve ndaj Evi Kokalarit, e cila që nga dhjetori u cilësua si një “meteor trumpist” që vjen nga SHBA, e që në fakt i qëndroi afër doktorit në foltoret e para, e deri te sulmi i 8 janarit.

Sulme që duket u ndalën pas një padie të Belind Këlliçit në gjykatë ndaj Evi Kokalarit, pas një batareje breshërish mediatike të përkrahëses së Berishës ndaj ish-kryetarit të Komisionit të Rithemelimit, të cilit doktori jo vetëm nuk i jep dorën, por as nuk i kthen shikimin.

Po çfarë po ndodh realisht? Natyrisht kultura e denigrimit dhe e shtrurjes së gojës ndaj rivalëve, duket se gjen shtratin e saj tek Fltorja e Berishës, i cili është përfaqësuesi par excellence i kësaj mënyrë të të bërit politikë.

Ku personi dhe jo propozimi i tij denigrohet me egërsinë më të madhe, ndërkohë në një kohë tjetër, sikur nuk ka ndodhur asgjë këto sulme harrohen e palët i japin dorën njëri-tjetrit e përqafohen.

Megjithatë, përveç kësaj kulture, këtij mentaliteti toksik që është kthyer në një epidemi edhe tek të rinjtë e politikës, vlen të theksohet se ka zhvillime që japin të kuptohen se e gjithë ky zulm përplasjesh, është një mënyrë për të fshehur zhvillimet reale në foltore.

E në fakt, këto zhvillime janë ato që kanë rëndësi, e që do të ndikojnë realisht në konfigurimin politik të politikës në lidhje me zgjedhjet e ardhshme.

Përveç kontestimit të zgjedhjeve në degën e partisë së Berishës në Korçë, zhvillimi më me peshë është ngritja e kryesisë së Foltores në Shkodër, qytetin, ku ky grupim arriti të fitojë bashkinë në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit.

Në kryesinë e Foltores në Shkodër nuk figuron asnjë deputet i Partisë Demokratike në Parlament. Shenjë kjo e qartë, se një zbutje fillestare e disa deputetëve me Berishën pas dorëhëqjes së Bashës, tashmë asnjëri nuk i është bashkëngjitur partisë së politikanit të shpallur Non Grata prej SHBA. Nga ana tjetër, në kryesinë e PD-së në Shkodër, nuk figuron asnjë prej njerëzve të Jozefina Topallit, e cila u rikthye në krahët e doktorit me lot e mallëngjime, e u zgjodh në këshillin kombëtar. i vetmi ish-deputet dhe ish-kryetar bashkie që mbështeti Foltoren që në fillim, Lorenc Luka, nuk figuron në kryesinë e re të Shkodrës, ndërkohë nuk është zgjedhur as kryetari i bashkisë, Bardh Spahia, i cili u la jashtë edhe kryesisë së madhe të partisë së Berishës. Në këtë kryesi dominojnë disa rikthime emrash të vjetër që ishin larguar nga Voltana Ademi e grupimi që ka kontrolluar PD-në që nga 2013, por edhe zyrtarë të bashkisë, që ishin në fakt çelësi për fitoren e 6 marsit.

Sali Berisha, duket qartë që si pasojë e mungesës së kimisë me bazën reale të PD-së, ka vendosur të mos ofrojë “karriera qyl” njerëzish që duan katapultimin nëpërmjet foltores. Atij i duhen ushtarë, por që të jenë sa më të painteresuar për një karrierë vibrante dhe reale në parti.

Një situatë, që ngjashëm duket edhe me marrëdhëniet me LSI-në, që zyrtarisht janë aleatët politikë në “Shtëpinë e Lirisë”, por që kanë probleme të forta me njëri-tjetrin, që prej ndarjes së tortës së 6 marsit.

Protesta e paralajmëruar më 7 mars nga Berisha, duket se kërkon t’i tregojë Ilir Metës, që “lirohet” nga Presidenca më 25, se nuk do ta gjejë vendin bosh të fronit të kryeopozitarit, të cilin Meta e ka kërkuar madje që para zgjedhjeve të 21 prillit 2021, kur bëri të ditur se synon që të bëhet shef i opozitës.

E gjithë kjo lëvizje në thelb pa një fuqi potenciale, bëhet pikërisht sepse si Berisha, ashtu edhe Meta nuk i kanë mekanizmat për të ndryshuar realigjt gjërat në këtë vend. Në të gjithë këto 30 vjet, i kanë konsumuar të gjithë shanset…

TemA

13 Komente

 1. d
  demo

  Amerikanja erdhi me luge ne brez,se u be deti kos,iku me bisht ne shalre,,

  1. N
   Nuk doli keq , jo !

   Jo vetëm lugë por dhe garuzhde , erdhi hengri sa u ngop , mori dhe me vehte !

  2. G
   Ga ga ga

   O milet !Degjoni kakarisjen e rradhes te PATES !

   1. M
    Malo

    Ti k…. Me syze o palle..

   2. H
    Hajde hajde

    Po te kishte trurin tat o patok ndoshta do synonte Meta me katef deputete te behet SHEFI i Opozites ! Po lerini kto budallalliqe se tromakset miletin !

    1. C
     Classic

     Ylli lexoj me inteteres shkrimet e tua. Me pelqejne analizat e tua bazuara në te vertetat e dhimbeshme te se perditshmes shqiptare.

     1. R
      Red

      Ha ha mire qe na e the si eshte situata o gazetar se ishim bere merak. E verteta eshte qe USA dhe CIA ja derdh ne goje Sales , Metes etj me ane te ketyre qe permende me siper.

      1. S
       Spak

       Po dihet qe Saliu eshte komunist! Ka qene gjithmone dhe nuk mund te kakarisesh me te! Dalengadale do te eleminohen disa koka turu! U fillua me krricin! Por vetem fakti qe Muli u zgjodj tregon qarte drejtimi i Saliut drejt "demokratizimit te PD"!

       1. v
        velo

        Interesant, sa shkruhet "kerrici", edhe pa e permendur emrin, kuptohet qe behet fjale per djalin e Fariut !!!!!

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Demostrimi i forcës,tregues i mungesës së ideve.

         1. N
          Nevojtorja

          Cfare pyetje eshte; Per shpertheu nevojtorja?! Mut, shume mut. E hidh mut e hidh kufoma, u mbush e u bllokua group e mutit. Halese dhe gropes se halese ju ben pune vetem karroc e mutit dhe maqina e vdekjes per te pastruar mutin 30 vjecar, mutin qe i hidhet perdite dhe kufomat qe kane hedhur brenda. Megjithate ajo lloj haleje nuk behet me. Duhen rruspat

          1. P
           PATRONAZHISTI

           Zhgenjimi i deri tanishem,per tu bere drejtesi,eshte aktual.Njerezit qe afroj Ramiz Alia ne 1990-ten dhe zullumqaret e mepasshem ,kane zene rrenje.Votuesit e nongradave tregojne se nuk duan ndryshim.Ky popull me qendrimin e 2005-ses dhe te tanishem tregon se e keqia nuk u bene pershtypje.

           1. a
            arqile

            Turp per kete qe shkon pas pordhrve te sales akoma.Ai shkateroi pronen dhe ekonomine e vendit.Kete mision e detyre pati.Te shkosh kunder aleatit me te madh Amerikes eshte fatkeqesi e madhe .O perendi ndohmoje kete vend se drejtesia ketu eshte ne sherbim te sales por do e paguaje i biri zullumin e te atit .

            Lini një Përgjigje