Sikur Shkëlzeni të ishte pronar i një TV opozitar, në regjimin e babait

3 Dhjetor 2022, 18:35Editorial Mero Baze

Shkëlzen Berisha, djali i Sali Berishës, është pronari real i Syri TV. Prej më shumë se pesë vitesh ai e ka blerë këtë liçencë nga një ish- televizion privat drejt falimentimit, e ka ri-rregjistruar në AMA, i ka ndryshuar liçencën e pronësisë dhe është pronari “de facto” i tij. Me letra ka emëruar një ushtar të vetin, me të cilin ka pas kontrolluar bizneset në kohën e pushtetit të babait.

Nuk pati asnjë evidencë financiare gjatë krijimit dhe më tej, asnjë justifikim për miliona euro të investuara, dhe më tej akoma asnjë pengesë nga qeveria apo shteti për të vepruar në mënyrë informale në një treg të rregulluar. Nuk po flas për rrogat me dy bordero të të punësuarve, përfshi ata që shesin moral publik për korrupsionin.

Mendoni tani sikur në krye të pushtetit, ndërkohë që Shkëlzen Berisha bënte këto kate për të ndërtuar një televizion opozitar, të ishte babai i tij. E para, nuk do t’i jepej liçenca fare. Ta harronte. 

E dyta, ish- drejtori i Tatimeve, që në fakt ka pas qenë përfolur boll për korrupsion dhe tani është drejtor formal i televizionit, do përfundonte në hetime dhe në burg për korrupsion, siç ndoshta dhe e meriton.

Pastrimi i pareve dhe Tatimet do kontrollonin çdo letër në televizion dhe çdo biznesmen që do guxonte qoftë dhe të ofronte reklamë aty, do të ishte në shënjestër për t’u falimentuar.

Shteti me bordero nga A tek ZH do të ndalohej të shkonte aty, madje do survejoheshin se mos e shihnin atë ekran. Dhe natyrisht pastaj do të vinin pasojat e tjera, djegie redaksie, djegie makinash, rrahje gazetarësh, deri në mbyllje.

Për fat, Shkëlzen Berisha ka hapur televizion në një “regjim tjetër”, ne atë të Edi Ramës, i cili së pari i shkon vetë i pari si mysafir në televizion, nuk i pyet kurrë ku u gjetën milionat që investohen aty, nuk merret kurrë me të shkuarën korruptive të drejtorëve formalë, nuk kontrollon borderotë e dyfishta të gazetarëve që shesin moral publik, nuk rreh njeri, nuk djeg redaksi, dhe mbi të gjitha, nuk ndjehet i frustruar pse ata ekzistojnë ashtu si janë.

Atë që nuk e bën Edi Rama në pushtet, e bën Sali Berisha në opozitë. Ai dje lëshoi një sërë kërcënimesh publike ndaj pronarëve të rinj të ABC Neës, me tërsëllimën e një njeriu që dukej sikur i kishin marrë pronën.

Pra duke qenë në opozitë, duke u sjellë si një qen endacak rrugëve, duke i kuisur çdokujt që kalon aty, duke mos pasur asgjë në dorë, veç urrejtjes për kundërshtarët, ai ka sërish kurajën të kërcënojë çdokënd që mendon se nuk e ka me vete. 

Nuk kam dëgjuar ndonjë institucion që monitoron lirinë e shtypit në Shqipëri të ketë reaguar dhe nuk di nëse e kanë rregjistruar, por kërcënimi i tij ndaj pronarëve të rinj të një televizioni, vetëm pse nuk kanë bërë marrëveshje edhe me të për ta blerë, është tregues i qarte se ky njeri vuan nga ideja se duhet ta pyesin në këtë vend dhe kur bëjnë media, dhe kur japin licenca, kur bëjnë tenderë e ankande, pra në çdo gjë që ai mendon se i takon, ngaqë ndjehet në pushtet. 

Dhe nuk ka faj. Disa fitore i ka arritur në këtë pikë. Në çdo leje ndërtimi te madhe gjithmonë i biri tij ka ushtarët e vet. Në çdo protestë të Berishës për leje ndërtimi në bregdet apo “meraqe për parqe” kombëtare, janë nga pas pronat e të birit, që ka hall se mos mbeten pa leje.

Jo më larg se dy javë më parë, i biri i tij është bërëe 20 për qind pjesë e një investitori strategjik prej 200 milionë euro. Aq sa ka marre gjithë jetën si sekser. 

Madje ka dhe disa institucione shtetërore që i respekton më shumë Berisha se sa vet Qeveria. Dhe pasi i ka arritur këto suksese, mendon se dhe gjithë shoqëria duhet ta pyesë këtë kur shet, kur blen, kur ndërton, madje dhe kur bëjnë seks me gratë e tyre në shtëpi, pasi e ka syrin pas vrimës derës.

Rasti i djeshëm tregon qartë jo vetëm egërsinë dhe primitivizmin e një njeriu që është e shkuara më e keqe e këtij vendi, por dhe arsyen përse ai njeri nuk rri dot në shtëpi në këtë moshë të thyer, po bredh rrugëve si plak i rrjedhur, sikur të ishte pa bukë në shtëpi. Ai mendon se i takon gjithnjë pjesë në këtë vend. Dhe s’ka faj derisa askush nuk i tregon vendin.

30 Komente

 1. N
  Nul Moka

  Ta dish mirë ti, se ta baj ftyrën ty, ma zi se kpuca....

  1. L
   Lufter Xhuveli ( L,Xh)

   Dikush, duhet tja perktheje Juri Kimit qe ti vije turp per sa ka bere e ben ne mbrojtie te Sali Berishes. Nuk flitet per Arben Krajen qe eshte burre oa koqe ne profesion.

   1. k
    k

    Shqiperia është vendi më i degjeneruar dhe korruptuar në botë,perveç ditës së flamurit që janë atdhetarë dhe patriotë të thekur.

   2. P
    Populli

    Palloshi i gjate e ka mendjen tu qi nenen fukarenjve

    1. D
     Dakord

     Ti vetem popull nuk je. Mjere nenat me bij parazite si puna jote. Ky vend nuk ka fukarenj, ka dembele dhe pijanece.

     1. t
      taku

      po ti ku bon pjes tek dembelet apo pijanecet apo tek kategoria e bythlepiresve

    2. 1
     1

     Mero boll u more me saliun .Ai eshte ne te drejten e tij te mare maximumin dhe deri tani ka mare cfar i ka dash qejfi Fajtor eshte Rama qe ose ka marveshje nen tavoline me te ose ai i ka futur lepurin ne bark dhe ky dridhet nga frika Justifikimet se nuk eshte gjykate me duket se nuk i pine me uj Rames.Shume mire ai mund te pergatiste dosjet per Saliun dhe te birin dhe ti stivoste ne prokurori Me shume denoncime per keta plehra ka bere Halit Valteri se qeveria

     1. T
      Tirona

      Shume i sakte shkrimi,se kane gjetur shesh e bejn pershesh do te shprehej gjyshja ime,nuk e di per gjyshen e kryeministrit...

      1. G
       Gerdeci

       Zeni sypeshkaqeni pjella e shkerdhate Saliut

       1. Q
        Qivaci

        Berishrs duhet me i shkerdhy robt e pak e ka.

        1. l
         lexues

         Respekt penes e mendjes suaj.

         1. s
          saliu duhet te shpallet terrorist

          ate qe nuk e ben edi rama per syrin e sypeshkaqenit,e ka per detyre arben llalla me shoke qe marin nga 10mij euro ne muaj. por ata rrogen e kane pare xhepi dhe milionat i bejne me sali kriminelin dhe ilir hajdut spiunin

          1. D
           Danieli

           Exelent Mero ! Kjo analize e jotja eshte e sakte dhe perben nje kembane alarmi per ne dhe ate qe kemi ne krye, e qe per fat te keq tonin dhe te Shqiperise, e ka emrin Edi Rama. Me troç nuk ka si thuhet dhe shuplake me therrese nuk ka si i jepet nje pushtetari qe ben si "ka..derr" (me ndjeni per vulgun) me pushtetin qe i ka besuar populli. Shkon te SYRI sikur te ishte prone e njeriut me te ndershem, shkon te Irfani sikur te kish nderuar ne çifligun e babait ne Skrapar, i jep tak-fak 17 ml € Lul Bashes per prishjen urgjente te nje ndertimi paleje sikur te ishte aksident berthamor dhe do hidhej Vlora ne ere, nderon Mit'hat Frasherin dhe nuk ve nje kurore tek deshmoret e LNÇL, .... ectr. te gjitha veprime te turpeshme per nje kryeminister. Ne na ka gjetur belaja me voten tone; hall tja japim te majteve sepse abuzojne si ky "birboja" politik dhe hall tja japim Saliut, Ilirit, Bashes, Alibeajt e gjithe karavidheve te shportez politike shqiptare.

           1. V
            Vranakonti

            Po zoti Mero,eshte e vertete se Sali Berisha sot po livadhise sipas qejfit se nuk ka njeri kush t'ja tregoi vendin. Instancat e drejtesise duke filluar qe nga SPAK-ku e deri te me i ulti, jane te shitur te Sali Berisha,pasi parate e tij nuk mbarojne.Kemi nje drejtesi shume te koruptuar nga nje njeri i korruptuar siç eshte Sali Berisha. Saliu ndihmohet dhe nga shoku i tij i armeve,Ilir Meta. Te dy jane fatkeqesia e kombit shqipetar.

            1. V
             Vranakonti

             O zot! Na ruaj nga fantazmat. Saliu dhe Meta jane fantazma qe trembin kalamanjet edhe diten pa le pastaj naten.

             1. A
              Aleanca për mbrojtjen e tallashit

              Mero djali,për hir të së vërtetës u lodhëm duke dëgjuar k'të emër. Na është bër si burri i nënës. Fakt është,personi në fjal,emrin e të cilit un nuk dua ta përmend,se më bën gojën pis, nuk u mor seriozisht nga Perëndimi. Ai,po shfrytëzon boshllëqet që ekzistojnë në një vend demokratik,duke përdorur metoda jo demokratike. Mjaft është mjaft, deri kur do të vazhdoj një njeri* i vetëm të lozi me fatin e një vendi? *Ju kërkoj ndjes,po nuk më ra ndër mend një përcaktim tjetër

              1. c
               ce

               Shume shpejt ne ekranin e Cim pordha qenefi Tv do shfaqet Sonila Becetti qe do ti beje nje kunderpergjigje kesaj analize perfekte te Meros.

               1. Z
                ZHEJI koke pa lari

                intimide nga nje personne nongrata jo nuk besoje askush nuk e rruan nga ky qe bie rruges .Nongrata lehe si zagare thjeshte per te qene terheqes ndaje medias kazan pasi e tille eshte semundja délirante ky tipe eshte shume frikacake aspak i zgjuar i keq ka nje urrejtje pathollogjike per gjithçka qe e rrethon, vjen nga qe ka qene njeri i perçmuar si katundar i paditur i pa kulturuar ka nje urrejtje per te gjithe femijet me prinder intelektual i kujtohet shpella kulla prej gurri e pa mobiluar i kujtohet Sheqerja Ramua prinder analfabet kjo ka qene dhe nje nga arsyet qe ka shkeputur lidhjet me fshatin e lindjes .

                1. T
                 Tharëmë Çutraiote

                 S'imagjinohet dot një jetë me të tillë kundruallësh , dhe fati i tij që ndihet si Koka e Demit , është se që i ka nga pas si bisht e i japin atë formë gjithologëgroteske që helmon me ta që i vjell si shigjeta . Ka kohë që po kafshon nga ai bisht . Fatet e tyre e u ri ne ball si sytë . Trup kanë por s'kanë tru e garon tuj i josh . Ai , besoj e ka Kamashutrën në i -pad e i hedh synë , si them i paçin , se se sheh dot finalen , e pa e parë fundin s'e bind dot atë trupëtupëronjëse . Mbase s'e kupton që s'kuptohet e i trupa që e miklon i bëjnë qejfin si ca diku deri në 11 supremit . Qui nenni . Syçelës , për t'u bindur që në s'më e s'na e s'i binidi ata sytë tonë , syri i tyre nuk na bind edhe pse e kanë bindje që bindin e dëshira e tyre të zëvendësojnë helmatisësit e tyre kamikazë .E liga gjuhë në gojën e të ligës . Uj'i kulluar safi . Nota bene : Po i lëmë të na bindin , e syçelë në nu - katër - si ndrinbebëza pa n'a u dridhur qerpiku , por , jo dhe të n'ai kujtojnë a përmallemi e a njomen ata qerpikë , se , drejt ; - ç'është turpi i tyre , veç se turpi në të tërën megafarsë e hi syve , përballë , çiltërsisë ? ! Një bizhdil . Era i martë si fjalt e tyre boshe . Hëm .T'mirat në n'a marrshin në ka si ne , e , këtë e kam bindje që ka si , se t'liga s'kena (enukunë) . E , në n'a i marrshin , s'kemi për t'ua kujtuar , nuk e vë dorë në zjarr për disa si ne , por , në daçin të mëna vrasin me të mirën e marrdhën , më mirë , të humben n'harresë me rëndesën si t'Atlasit në t'thellat e geës ,ashtu të mardhur siç i shoh sytë e tyre , lajkës . E mira , nuk ka pas kurrë shterë , e s'ka pse shteron sydlira , fati i tyre mir e tyre e mjerë ata . M'u kujtua Kamatha . S'mile'mëmësi

                 1. A
                  ANDI BEJTA DHE ANDI BUSHATI BE TALLIN KEQ YMERIN

                  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH VEY TE EDI RA GREG KRISTAQ RAMES DHE FRROK CYPIT

                  1. G
                   Gazetari

                   Zeni ka shume gazetare dhe analiste ne bordero. Nuk ta merr mendja Mero se sa pare do të hedhi Zeni dhe Gita qe ti lajne fytyren plakut te lajthitur. Eshte vetëm fillimi i luftes me thase paresh korrupsioni. Fiton kush ka ne shume.

                   1. F
                    Fredi

                    Esther vertet primitiv qen rrugesh qe duhet treguar vendi tashti, jo per te lare mekatet, de ato nuk do i Laje kurre se nuk ka kohe, por mos ta lejojne si precedent se edhe 10 vjet do behet Ilir Meta si ky……

                    1. T
                     Trotski

                     Dhe Yjet rrine e Veshtrojne " .Keshtu do te vazhdojme NE????

                     1. B
                      Biçim Pyka

                      Mero. E para ti si rrallë herë këtë radhë ke fol pa emra. E dyta, po prishet një ndërtim pa lejë në pronësi të pronarit të News Tv dhe janë ngritur hordhitë opozitare kundër Rsmls se “po cënon lirinë e medias”. Imagjino sikur Rama të ndërhynte direkt ndaj një televizioni si në rastin konkret Tv e të birit të Berishës.

                      1. p
                       per sherbetoret e pushteteve ka vetem neveri

                       Vetem ti Mero nuk ben dot "sikure" me opozitarizma, per nje arsye te thjeshte fare : Ti ke tere jeten tende publicistike qe ke qene Anti-opozitar, ose e thene troc, - ke 30 vite qe i sherben pushteteve me rradhe.

                       1. a
                        arqile

                        Turp per pranimin ne krye te spak te krajes nga rama me synimin qe tembrohej sala e liri.Me keq akoma edhe 9 vjet te tjera qe ktaja haleja do jete prokuror ne sçak pra sale krimin.dhe hajdutit liri me fjale i themi njeqind krime me vepra e mbrojmeMjere socialistet qe besuan se nje dite sala dhe liri do jepnin llogari.Sa turp sa mashtrime.

                        1. g
                         gjergji

                         Pervec bythlepirjes se kryeministrave nuk ka bere gje tjeter Gelbaza.

                         1. Y
                          YMERI KARIN NE BYTH FRROK CYPIT

                          ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT

                          1. t
                           ta futi

                           Mero kurva ku ti kesh

                           1. K
                            Kadareja i koheve moderne Ymer

                            Sy bojqelli Omer Laze e leshoi dhe nje pordhe tjeter nga goja. Ate tregimin me rojen qe nuk te njohu do te na e tregosh dhe njeher. Kot per kuriozitet nuk na the sa kopje te librit ke shitur deri tani o lavire?

                            Lini një Përgjigje