Europa alarmohet për spiunazhin rus në Shqipëri, ministrat e BE-së mblidhen në Pragë

22 Gusht 2022, 12:12Kronika TEMA

Europa alarmohet për spiunazhin rus në Shqipëri, ministrat e

Ministrat e Jashtëm të BE-së do të mblidhen më 31 gusht në Pragë për të diskutuar për arrestimin e dy rusëve dhe një ukrainasit dhe katër çekëve nga policia shqiptare, pasi u kapën duke tentuar të hyjnë dhe të fotografojnë uzinën e armëve në Gramsh dhe atë të Poliçanit.

Policia shqiptare akuzoi zyrtarisht për spiunazh të dielën dy shtetas rus dhe një ukrainas, të arrestuar më parë për përpjekje për të hyrë në një zonë të kufizuar ushtarake dhe më pas spërkatje të rojeve ushtarake me spraj të dukshëm paralizë nervore, shkruan Euroactiv.

Më herët atë ditë, katër persona me kombësi çeke u arrestuan për hyrjen në një fabrikë ushtarake të zhdukur në Poliçan në jug të vendit.

Këto incidente vijnë pikërisht në mesin e një dileme të vazhdueshme të vendeve të BE-së lidhur me bindjen ndaj thirrjeve të Ukrainës për të ndaluar hyrjen e turistëve rusë në bllok.

Letonia, Lituania dhe Polonia ndaluan lëshimin e vizave të reja turistike për shtetasit rusë menjëherë pas pushtimit të Ukrainës nga Kremlini.

Finlanda njoftoi javën e kaluar se do të zvogëlojë përpunimin e vizave në vetëm 10% të rasteve të mëparshme. Vendet e tjera të BE-së, përfshirë Gjermaninë dhe Portugalinë, kanë zgjedhur një qasje më të kujdesshme. Ukraina po i bën presion BE-së që të ndalojë hyrjen e turistëve rusë në bllok, por ka hasur në reagime të ndryshme.

3 Komente

 1. K
  Këshilltari Presidentit BEGAJ

  BE nuk duhet ti japi ngjyra politike 4 toksikomanëve Sovjetik.

  1. D
   Duhet pa tjeter

   Shpresoje se partner tane nderkomtare të mobilzizohen dhe të ken një vemendje më të madhe kunder spiunve dhe spionashit Ruse dhe vendeve Lindore në Shqiprie, se pse unë besoje se Sali Berisha, dhe Ilir Meta jane spiun të Rusve dhe botes Skllave se pse Sali Berisha dhe ilir Meta jane anti perdimore anti Ameriken. Po ashtue edhe Edi Rama ështe spiun dhe perdoret nga vendet islamike, dhe Turqija. Se pse Edi Rama nuke njeh komb as morale, Edi Rama njeh veq Lek dhe pushtet. Prandaj Sali Berisha, ilir Meta dhe Edi Rama e kane katandisure Shqiprine në kët gjendje.

   1. M
    Mesuesi i fillores

    "Duhet pa tjeter" te fillosh edhe nje here klasen e pare fillore , qe te mesosh se si shkruhet gjuha shqipe .

   Lini një Përgjigje