FOTOT/ "Lëndë misterioze e verdhë", gazetarët polakë publikuan pamje nga brenda tuneleve të uzinës së Poliçanit, si u futën ata një vit me parë

21 Gusht 2022, 16:40Kronika TEMA

FOTOT/ "Lëndë misterioze e verdhë", gazetarët

Pas ngjarjes së mbrëmshme në Gramsh, një rast i ngjashëm ka ndodhur në uzinën e armëve në Poliçan, ku katër shtetas të huaj janë ndaluar në tunelin që të dërgonte në ambientet e brendshme të uzinës.

Ky nuk është rasti i parë që kjo uzinë paraqet interes për të huajt. Një vit më parë, në tetor të viti 2021, gazetarë polakë kanë arritur të futen në uzinë dhe kanë marrë pamje nga brenda ambienteve.


Në postimin në një nga mediat online, ato kanë bërë një përshkrim të detajuar të asaj se çfarë kanë parë në uzinë.

“Ka më shumë se 20 ndërtesa industriale të madhësive të ndryshme në terren. Shumica duken të braktisur, me dritare të thyera ose pa dyer apo dritare fare. Asnjë tym nuk del nga asnjë nga oxhaqet e ndryshkur dhe nuk ka asnjë shenjë të ndonjë aktiviteti jashtë sigurisë. Është e vështirë të imagjinohet se ky vend i qetë dikur kishte një histori kaq shpërthyese. Kjo është ajo që na bëri të vendosim të vizitojmë këtë vend.

Gjetja e hyrjes në tunelet nëntokësore të shpuara në shpatin e malit, ku ndoshta ishte fshehur një nga linjat e prodhimit të municioneve, nuk është një problem i madh. Është më e vështirë të futesh brenda sepse portat masive prej betoni, 6 metra të larta dhe me peshë disa tonë, bllokojnë efektivisht hyrjen dhe ruajnë sekretet e tij.

Është e pamundur t’i hapësh me forcë. Pikërisht kur jemi gati të kontrollojmë hyrjen tjetër, vëmendja ime tërhiqet nga katër vrimat e vogla mbi portat. Ne vendosim të shohim nëse mund t’i shtrydhim ato për të hyrë brenda. Duke u mbështetur në menteshat e forta prej çeliku, ngjitem mbi skajin e sipërm të derës së betonit. Menjëherë ndjej një fluks ajri të freskët, që tregon se tuneli i ngushtë pas hapjes është i papenguar. Fatkeqësisht, në fund të saj janë instaluar shufra të trasha çeliku. E njëjta gjë vlen edhe për pasazhin e dytë dhe të tretë. Por hapja e katërt dhe e fundit është e qartë. Kemi pasur fat.

Nuk ka mbetur asnjë makineri apo gjurmë të tjera të prodhimit të municionit. Kur vendosim të kthehemi në dalje, vëmendja jonë tërhiqet nga një derë. Kur afrohemi, zbulojmë një vrimë të vogël në murin me tulla pas saj. Dikush duhet ta ketë bllokuar me qëllim. Rezulton se dera fshihte një kalim për në më shumë tunele. Kam numëruar të paktën katër prej tyre. Secila është mbi 200 metra e gjatë dhe e ndarë në një sallë prodhimi më të madhe dhe disa më të vogla, punishte dhe magazina. Ata janë të lidhur me njëri-tjetrin nga korridore më të vogla dhe kalime lidhëse, duke krijuar një labirint kompleks nëntokësor. Këtu mund të humbisni lehtësisht.

Shfaqen skicat e para të makinerive. Pas gati dy dekadash mospërdorimi dhe mungesë mirëmbajtjeje, shumica e pajisjeve të gërryera ndoshta janë të përshtatshme vetëm për skrap. Mundohem të marr me mend se për çfarë janë përdorur. Presionet dhe ekstruderët ka shumë të ngjarë të nevojiten për të shtypur dhe formuar predha nga shufra bronzi. Ka predha, plumba, madje edhe fishekë të përfunduar të kalibrave të ndryshëm të shtrirë kudo – në dysheme, tavolina, makina.

Në fund të tunelit, dalloj makinat e klasifikimit që i poziciononin plumbat dhe i transferonin në makineritë që i shtypnin në predha të përgatitura, të mbushura me pluhur. Kjo ndoshta ishte pjesa më e rrezikshme e procesit, pasi një dhomë shtesë e ngjashme me bunkerin ishte ndërtuar pranë makinerive në mënyrë që një punëtor të mund të mbikëqyrte me siguri prodhimin. Dhe e gjithë kjo u nda nga pjesa tjetër e kompleksit me porta betoni me trashësi dhjetëra centimetra.

Në zonat e magazinimit, ne zbulojmë fuçi të ndryshkura të mbushura me një substancë misterioze të verdhë. E ndriçuar nga elektrik dore, ajo shkëlqen si bora në rrezet e diellit. Pikërisht pranë tij në dysheme shtriheshin thasë letre të lagura, nëpër të cilat shkëlqen materiali gri i errët. Ndoshta baruti ose disa kimikate të tjera të nevojshme për prodhimin e tij. Në pako vërej etiketa portokalli të zbehura me fjalën EKSPLOZIV, duke paralajmëruar përmbajtjen e rrezikshme. Në dhomën tjetër, gjejmë rreth një duzinë arka druri të grumbulluara mjeshtërisht pranë murit. Disa janë të hapura, duke zbuluar përmbajtjen e tyre – plumba”, shkruajnë gazetarët polakë.

 
 

 

12 Komente

 1. O
  Oh sa kom qesh

  Keto ne foto duken si uzinat e "X-space" te Elon Musk.

  1. P
   Per korrektesë

   I nderuar, Ti "oh sa kom qesh" me fotot, ndersa ne "o sa kom qesh" me komentin tend. Por nuk qeshim se ke thene ndonje gje të zgjuar. Jo. Perkundrazi. Gje te zgjuar ka thene ai komentuesi Yx me poshtë.

   1. R
    Realisti

    A di gjë Niko Peleshi se si janë futur në këto ambiente ushtarake këta turistë???? Jep dorëheqjen o injorant muti se na turpërove si komb. Turp!! Thamë se shpëtuam nga Sala dhe Likja po edhe I keni hipur kalit për të vjedhur dhe pak ju rrëf për popullin dhe pronën e tij.

    1. T
     Tiku

     Realist SHQIPERIA ka 30 vite qe eshte bere bordello !Habitem se si nuk i paskan zaptuar tunelet dhe ti bejne shtepi !Sa per Nikon prej Leshi, nuk e ka ne dore as ai e madje as Rama sepse tjeter jush eshte drejtor i pergjitheshem i kesaj bordelloje. Dhe sa per Liken dhe Salen qe mendon se ke shpetuar akoma i kemi neper kembe e nuk eshte ndonje çudi qe siç i prune ne 91 ti rikthejne prape sepse u duhen per mosstabilizim te vendit. Sa per ambiente ushtarake mos na gaas sepse nje vend qe s'ka ushtri si mund te kete ambiente ushtarake!Ndaj mos e trazo Nikon prej Leshi se do vihet nje Safet Zhulal apo Arben Imam qe ta rishese edhe ate pjese qe ka mbetur si prone e ushtrise duke i kthuer ne prona private per ata qe konstribojne ne ridjegjen e Shqiperise. Nuk mund te rruhet ndera ne shtepi publike sepse ato jane krijuar apostafat per kete pune.

   2. Y
    Yxyxyx.

    Nuk e kuptoj çfar i është bërë këtij vendi edhe këtij populli nga papërgjegjshmëria e politikës në krye të vendit pas viteve 1992. E TËMERRËSHME.

    1. I
     Illyria-Shqiperia

     Çdogje, çdogje shkaterruan qelbesirat! Djrrsa e nje populli, mundimi i mijera njerezeve! E lane vendin lakuriq! Nuk eshte papergjeshmeri! Eshte tradheti e larte shteterore! Sali Berisha duhet te ishte ende burgjeve tani per 1997!

    2. Y
     Yxyxyx.

     Nuk e kuptoj çfar i është bërë këtij vendi edhe këtij populli nga papërgjegjshmëria e politikës në krye të vendit pas viteve 1992. E TËMERRËSHME.

     1. Y
      Yxyxyx.

      Nuk e kuptoj çfar i është bërë këtij vendi edhe këtij populli nga papërgjegjshmëria e politikës në krye të vendit pas viteve 1992. E TËMERRËSHME.

      1. D
       Dhendri Serbis

       Munde te themi per Enver hlHoxhen 10000 te kqija po duke e krahasuar me Berrishen ai ishte 10000 here me patriot nuk eshte gjynah qe nje veper e tille edhe sikur te mos jete rentable te shkaterohet ate qe i ka bere Berrisha Shqiperise nuk besoje qe do t'ja bente as armiku dhe ata qi i shkojne .Nongrates pas jane ballistetce 1945. Nese ai beri dy fabriqué pse i shkaterove o krimineli Serbis

       1. T
        Tahir Gashi

        Vetem kur te kthehet Sali Berisha, Lek Plepi, Çiljeta, Vjollca Vokshi ne pushtet, Vetem atehere ndertohet Shqipnia! Pa dyshim!!!!!!!!!!

        1. u
         ushtari

         Kjo eshte te besh kot Ham ham,sepse ne Poliçan s'ka mbetur as nam e as nishan.Del ministri prej Leshi dhe deklaron qe mund ta rikthejme prape ne funksion kete repart duke eia dhene ndonje Delijorgji tjeter e pas 20 a 30 vitesh ti rishesim perseri predht,plumbat duke krijuar nje Gerdec te ri ku ne lufterat e Lindjes se Mesme te rilexojme perseri arkat me fisheke "made in Albania"!

         1. R
          RAIFI

          E Shqipëri ,Shqipëri ku ke rënë,po lozin kohe halabakët e botës me pasurinë dhe dinjitetin e popullit shqiptar.Deri në këtë gjendje e sollën segmentet sllav me në krye pro serbin Edi Rama.

          Lini një Përgjigje