"Do prodhoheshin fishekë të kalibrit 5.56 mm", rusët jo rastësisht në Gramsh, pjesë e grupit të spiunazhit GRU

21 Gusht 2022, 12:55Kronika TEMA

"Do prodhoheshin fishekë të kalibrit 5.56 mm", rusët jo

Drejtoria e Antiterrorit në Policinë e Shtetit bashkë me shërbimet sekrete janë duke hetuar disa pista në lidhje me tre rusët e kapur në uzinën ushtarake të Gramshit.

Burimet bëjnë me dije kemi të bëjmë me një skuadër të shërbimit sekret ushtarak rus GRU me mision të pastër spiunazhi në vendin tonë.

Të kamufluar si blogerë të tre rusët e marrë në pyetje dyshohet se janë të mirë-trajnuar për operacione zbulimi.

Vendosja në fokus e uzinës të Gramshit nga GRU ruse, nuk është aspak e rastësishme.

Një burim nga ushtria shqiptare në kushtet e anonimatit i tha Top Channel se prej disa muajsh në këtë uzinë po zhvillohen teste për të prodhuar një fishek të kalibrit  5.56 mm.

Ky lloj municioni përdoret për automatikët M14 në përdorim nga forca tokësore e ushtrisë shqiptare dhe disa vende të NATO-S.

Ka dyshime të forta se synimi këtij grupi rus zbulimi me mision spiunazhi, synonte të zbulonte progresin e Shqipërisë pikërisht në prodhimin e fishekut 5.56 mm.

Shërbimet inteligjente shqiptare kanë në dorë një provë të rëndësishme në këtë hetim. Makinën me të cilën kanë mbërritur rusët në vendin tonë.

Nëse ata kanë hyrë nga pika e Muriqanit dyshohet se janë pjesë e stacionit të kundra-zbulimit të GRU në Beograd.

Prej kohës shërbimet inteligjente shqiptare kanë zbuluar se GRU ka edhe një degë aktive në Malin e Zi nga ku urdhërohen e drejtohen operacionet e spiunazhit brenda territorit të Shqipërisë.

Ndërsa agjencia ruse e inteligjencës FSB, veron përmes një stacioni sekret në Nish të Malit të Zi.

55 Komente

 1. A
  Anna

  N.q.s. ne Gramsh prodhohen fisheke,arme,bomba etj,dhe e merrte vesh Rusia,e çfare pastaj?E gjithe bota declaron çfare armesh prodhon,biles e trumbeton me te madhe,qe te shesi.Se çfare secret leshi donin ruset me nxjerr,hajde mere vesh,dhe per mua,perdorimi i spray-t nga keto,eshte veprim qe te vazhdosh investigimin per spinazh.

  1. L
   Landi

   Mos ja fut kot. Sekretet qe e Gramshit jane me shume vlere per Rusine. Ruset as qe duan tia din se cbehet ne NASA, as qe duan tia din se cfare sekretesh fsheh Gjermania, Franca, Britania para Gramshit tone. Nuk eshte pak qe uzina jone e Gramshit ka muaj qe perpiqet te prodhoje fishekun e automatikut M14. Ky eshte fisheku qe do i japi fund luftes ne Ukraine.

   1. p
    pjeter

    Nga nje here menyra me e mire per tu kamuflluar eshte,te mos kamufllohesh fare,turisti ka shume rrugedalje, edhe ligjore,natyrisht,nuk mund te veprosh njejte edhe ne Rusi.Jo shume kohe me pare u kthye mbrapsh ne dogane nje bicim gazetari me dron!!. A nuk kemi bere publike qe Shqiperia ka ndihmuar Ukrainen edhe me armatim,( municion)!!??,jo shume dite me pare ne mos gaboj edhe ambasadori I UA,e pohoi! ku i mbajme ati municione? Sa jane,ne ç'kushte ndodhen Egziston menyra per ti verefikuar? Per te hartuar kordinata te sakta? E kush mund ti beje? Turistet me fogot e tyre qe duken naive,jane gjeja me e mire,te gjitha kerkesa "nomale" te nje vendi ne lufte qe do te dije se si e sa,kur dhe kush i furnizon kundershtaret e tij ne lufte,ja ketu interesi mbi ish uzina te prodhimit te municioneve per te pare se jane akoma si ata i njohin apo kane pesuar ndryshim !!! Nga bllogjet e "turisteve",dalin informacionet qe duhen.Mund ta themi pa frike qe ata me te interesuar ne strukturen llogjistike shqiptare jane Serbet,e nepermjet strukturave operative ruse mund te arrihet dicka.Kur sulmuan Kosoven ishin ne dieni te c'do detaji,sot jo dhe aq.Kur harton nje plan sulmi,duhet me patjeter te vesh ne program edhe kunder pergjigjen me detaje,e ato detaje duan informacion te sakte te kundershtarit,gje qe formohet duke e mbledhur pak nga pak e mundesisht pa rene ne sy,dhe ate qe po bejne,vec se jo me profesioniste. Gjithsesi per mendimin tim,kesaj radhe ishte me shume nje fare presioni psikollogjik,per te testuar sigurine,edhe kjo eshte nje forme mbledhje informacioni nga serbo ruset,dicka i ka vene ne levizje kjo eshte hamendesim qe mund te shpjegoje disi llogjikshem gjithe kete interes nga turistat, cuditerisht kryesisht te lindjes, per ish zona ushtarake Shqiptare,dhe gjeja pozitive eshte qe nuk jane marre aq ne menyre qesharake,pikerisht si e konsiderojne disa si puna jote.Personalisht do te foja we ata te mos ishin pikasur nga ushtaret,por te ndaloheshin akoma me pare,edhe pse mund te rezultonin thjeshte turiste kurreshtare te tepruar.

    1. s
     shqip

     pjeter-shume e sakte ajo cfare ke shkruar, Problemi eshte se karagjozet qe shkruajne ketu gomarlleqe nuk e kuptojne se jane organet e specializuara qe kane te drejten e nxjerrjes se konkluzioneve dhe jo ne qe jemi publik i zakonshem. Lerini zanatcinjte te bejne punen e tyre dhe boll bete si te ditur. Koha do e vertetoje nese jane apo jo agjente ruse. Do te shtoja vetem dicka, qe eshte e ditur nga te gjithe, se eshte rreptesisht e ndaluar per kedo qe te hyje ne zonat apo objektet ushtarake pa lejet perkatese. Uzina e Gramshit eshte zone ushtarake. Po keshtu, kur nje ushtarak te kerkon qe te ndalosh, ti duhet te ndalosh dhe ti japesh sqarimet e kerkuara dhe jo ta sulmosh me kimikate apo me cdo lloj arme tjeter, ndryshe mundet te hash edhe ndonje koqe plumbi dhe te shkosh ne esfel te gomareve. Kaq gje duhet ta dini juve "inteligjentet" qe po na beni gallate ketu tek TEMA.

     1. B
      Booo

      Lum ti qe e ditke se çje , nje gdhe nje cope dru , po ne tjeret çe duam te grindemi çte bejme ? Jo se do specialist te madh kjo pune se ka hyre sherbimi rus zbuloje teknologjine tone te armatimit !!?? Ach cna nxoren mallin e Enverit .

     2. K
      Kryetari i keshillit popular.

      Simbas teje, per ruset eshte me kollaj te dergojne 3 ' adolishent ' ne Shqiperi per qellime " spiunazhi " me nje makine flash qe percillet nga syte e kureshtareve kudo qe shkon, se te perdorin spiunet e tyre te brenshem qe jane me tonelata ne kete vend. E di ti se ne kete vend jane ulur kembekryq spiune nga shumica e vendeve europiane dhe askujt nuk i rruhet per kete pune sepse cdo gje eshte jasht kontrollit dhe nuk mundet kurrsesi te monitorohen ? Shqiperia eshte nje pike kyce gjeostrategjike e Adriatikut dhe me gjere, dhe si e tille, jane marre masat shume me perpara ne kohe per te stacjonuar bazat informative ne kete vend, dhe jo te dergohet agent/spiun budalla qe i drejtohet hyrjes se nje fabrike " sekrete " armatimi dhe i hedh sprai ne fytyre ushtareve te sherbimit pa asnje shkak ? Kjo duket si fantashkence, duket tamam si pershperitjet e koheve te fundit qe Edi Rama do behet shefi suprem i NATO-s. Aman or burra mos na tranoni kshtu. Ky vend nuk ka vetem budallenj. Edhe pse jemi ne vitin 2022 prap interpretohen gjerat si ne mbarim te luftes se dyte boterore, ku sigurimi i shtetit i zbardh faqen pushtetit popullor. interpretime te tilla tregojne nivelin qe kemi jo vetem si popull por edhe si drejtues te vendit.

      1. A
       Aaaa

       Pikerisht ruset per te shmangur vemendjen nga spiunet e vertet te tyre si IM,SB, etj dergojne keta spurdhjaket qe Dmth qe ja deri ketu mund te veprojme.

     3. Çeti

      Landi a ka mundesi me na tregu çfare profedione e pune ben ti qe na qenke specialist ne ke te fushe . Nese nuk je specialist i kesaj fushe lidhe buçen tek dera e oborrit qe te mos hyje njeri brenda. Nese po,a mundedh me na shpjegu me ne detaje zhvillimet dhe strategjine e shteti shqipetar ne kete fushe?

      1. M
       Mjaft se late nam

       Ore kjo eshte gjeja me qesharake qe mund te degjohej . Aman se edhe kjo mungonte qe te ktheheshim tek koha e Enverit , kur i madh e i vogel duhet te ishte vigjilent mos na merrnin sekretet e uzinave ushtarake ( berthamore) . Ngeli rusia te dergoje SPIUNE ne poliçan a ku ishte ajo tjetra . Mjaft se late nam

       1. D
        Dakord

        "Mjaft se late nam" mjaft se le nam. Te ka shkuar ne mend ty qe uzina e gramshit ka makineri te vjetra per te prodhuar fisheke te vjeter te armeve ruse qe kishim ne dhe qe ka ukraina me shumice sot??? Ato arme nuk dalin jashte perdorimit nese ju gjendet municioni apo jo??? Mendoni pak me shume para se te llapni kot kuturu.

        1. M
         Mjaft se late nam

         Epo kur pjerrdh robi nga trute ska me argumenta . Vazhdo jeto me propaganden e Enverit!

       2. A
        Aaaaa

        Ky fishek do ti japi fund luftes ne Ucraine dhe mbi te gjitha do jete nje garanci potenciale per paqen ne bote.

        1. I
         I vela

         Fundin luftes nuk ka jep fisheku por Kur te zhduken njerzit qe Kane horizont sà diametri I fishekut

        2. L
         Lushnja

         Çfar shkruan , nga e gjete , qe sprajti eshte biçim sebepi pe ...hetime !Pa shko ne Rusi dhe futu dikund dhe çte gjen ! Lere pastaj , te cenosh rusin me arme ne dore, te vret ne vend !

         1. k
          kthhh

          Idiotesite qe kurvat putiniane si Anna shkruajne ketu nuk kane fund.Per shume vite sherbimet sekrete ruse vazhdojne te hedhin ne ere depo armesh anembane evropes lindore. Shembujt me te fundit jane shperthimet ne Bullgari dhe R.Ceke. https://www.theguardian.com/world/2021/apr/28/bulgarian-prosecutors-allege-russian-links-to-arms-depot-explosions

          1. L
           LOL

           Sa i rendesishem Gramshi i Kapter Ramiut!

          2. I
           Ilir spiuni nuk i zbuloi,apo bashkpunonte

           Kaq budallenj keta ruset,ti kishin dhene ndonje birre rojeve dhe mund te futeshin ne cdo vend. Ne kete vend hyn derri dhe dosa.

           1. P
            Parruca

            E paska marre Mali i Zi Nishin? Mire qe na e thate qe mos mbetemi injorante. Sa per keta « blogerat » dorezojani CIA-s ti coje ne Guantanamo per pushime.

            1. S
             Shefqet Çela

             Çudi vërtet se Nishi ka pas qënë i Sërbisë, larg Malit të Zi; megjithse i banuar nga shqiptarët denbabaden. Këta gazetarucë prite kur të çvendosin edhe kontinente.

            2. L
             Llogjika

             O Anna shiko gjellen se po te digjet...dhe mos lexo libra me spiunazh se te shkepusin nga realiteti i spiunazhit prej verteti

             1. G
              Gezimi

              Mos lejoni asnje rus, hiqni dhe çerdhen e spiuneve ambasaden ruse ne Tirane

              1. A
               Agron

               Spiunet kane drejtuar vendin

              2. S
               Sqepari

               Pershendes gjithe agjentet ruse e serbe qe na ndodhen si blogerista ne cdo postimi!

               1. L
                Loku

                Paska ardh Sami Hameni.

                1. O
                 Operacioni Zjarri

                 Pse nuk kane agjente shqiptare keta qe do vinin vete te fotografonin

                 1. X
                  XX

                  Kane motren tende. Ajo po pallohej ne durres.

                  1. O
                   Operacioni Zjarri

                   Me fal qe po te ul meriten e liderit suprem i cili e ka ngritur aq lart ushtrine shqiptare sa arriti te zbuloje spiunat e Rusise. Per sot e more rrogen. Ik tani blei gruas ndonje gje qe te pertypet se ngeli duke pertypur kete timin kur ti je duke punuar ne mbrojtje te liderit suprem

                  2. S
                   Svetllana

                   Shqiperia eshte bere "han me kater porta". Perderisa turiste e huaj shikojne bunkeret pse te mos shikojne edhe makinerite se si behen fisheket?! Sherbimet ruse e dine fare mire se sa potencial ka industria e armatimit ne Shqiperi, nuk ka nevoje te dergoje kalamaj per te bere foto, se ia jep agjentura serbo-ruse qe ka ne radhet e shqiptareve qe shiten per nje kile mish.

                  3. R
                   RAIFI

                   Kur kryeministrin e ke shok me Vuçiqin normalisht se të futën ruset në fabrikë armësh.Tri ditë zgjatë.kjo çudi, pas tri dite intervenon Vuçiq dhe lirohen agjentet rus.

                   1. G
                    Goni

                    Merreni seriozisht kete pune nje miku im qe kishte qene ne nje motel me nje moldave , me tha qe sa mbaroi ate muhabaten po bente dush dhe kur doli pa qe moldavja po fotografonte fabriken e armeve ne Gerdec , kur i thashe qe atje ska ngelur gje se Zeni e hodhi ne ere , nuk kupton gje ti i kish thene se jane te thella keto pune .

                    1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                     Përdorimi i spray-t tregon se janë të trajnuar, për vetëmbrojtje, në rast rreziku ! Përse po rrezikoheshin ?! Mendoj se fotot nga brënda uzinës kanë qenë me interes,nga jashtë merren me satelit.

                     1. B
                      Booo

                      Ha ha ha Na kopjuan teknologjine , na moren ne qafe .

                     2. b
                      bisu

                      Automatiket jane Colt M4 jo m14. Gazetaret kane detyrimin te verifikojne gjerat perpara se te shkruajne artikullin

                      1. D
                       Drejt

                       Gazetaret e Meros nuk ja kane idene Shqiperise jo me Colt M4 apo m14. Uzina e Lëndëve Plasëse Mjekës ka prodhuar dikur vetem lende plasese kurse Uzina e Prodhimit të Municioneve (Kombinati Mekanik Poliçan) ka prodhuar arme dhe municione nga me te ndryshmet. habitem si nuk e di Mero kete pune. Nese se di te pyesi "Llullen"

                      2. Y
                       Ypi

                       Rusia po planifikonte shperthime ne Gramsh. Eshte e rendesishme te dinte fazen e projektit. Pyesni Saliun dhe Ilirin se ata e dine me mire

                       1. H
                        Humoristi

                        ???????????? Cte thuash tjeter? O Zot o kujt i plasi b.... per uzinen e Gramshit qe e ka mbyt ndryshku!!!

                        1. B
                         Bero Maze

                         ...ku grup do zbulonte progresin e Shqiperise ne prodhimin e fishekeve 5.56 ...kur Prodhimi i atyre te famshmeve fisheke 5.56 qenka akoma ne projekt, dhe GRU ka sjelle spiunet qe te "zbulojne" kete fishek cudiberes qe do vendose fatin e luftrave ne glob. Me trashe e thurur nuk ka si behet kjo rrene. Shpejt do shfryhet per ti lene vendin nje tjetre te ngjashme. Synimi : Te hiqet vemendja nga sketerra ekonomiko-financiare ku eshte gremisur ky vend nga kjo qeveri Rama.

                         1. G
                          GEZUAR BAFTJAR

                          ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                          1. G
                           GEZUAR BAFTJAR

                           ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                           1. G
                            GEZUAR BAFTJAR

                            ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                            1. G
                             GEZUAR BAFTJAR

                             ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                             1. G
                              GEZUAR BAFTJAR

                              ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                              1. G
                               GEZUAR BAFTJAR

                               ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                               1. G
                                GEZUAR BAFTJAR

                                ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                                1. G
                                 GEZUAR BAFTJAR

                                 ORE TRAPA RUSIA ZBULON PER TU INFORMIAR MBI ECURINE E PUNES PERVEC KESAJ DUAN TA DINE OBJEKTIVAT NE RAST TE NJE PERPLASJE NJE RAKETE PER 5 MINUTA E SHKATERRON. KA PUNUAR ILIRPRESIDHJERI PER KETE ZBULIM TE GRU. KA TE NGJARE TI KETE PAJISUR ME LEJE KALIMI. PRANDAJ DHE ME SALEH KUFOMEN BEJNE RREMUJE QE SHTETI TE HUTOHET. UNE VRAS VEHTEN QE KUR U BE AJO PROTESTA KANE HYRE NE KUFI. SHIKONI SISTEMIN TIMS POR MUND TE HYN EDHE JO NE DOGANE KUFIRI NUK ESHTE SE RUHET

                                 1. D
                                  Diversantët

                                  Për mendimin tim ndodheshin aty për të parë se mos ishin mbushur magazinat me marijuanë, për kontrabandë!!

                                  1. D
                                   DRENICA E KUQE

                                   Te dy palet, edhe ruset ne Gramsh, e, edhe çeket ne Poliçan, janë spiunë ruse, te sinkronizuar djallezisht per veprime antishqiptare… Pse nuk vajten te fotografojne bukuri perrallore te natyres shqiptare gjetke, por, shkuan ne uzina ushtarake ?… DRENICA E KUQE

                                   1. A
                                    Aldo

                                    U kapen diversantet, si ne tregimet per pioniere qe qarkullonin ne kohen e xhaxhit. Po te ishte per spiunlleqe, I kemi brenda, shesin dete e miniera direkt nga karriket e parlamentit e s'u nxihet faqja nga Jane kacafytur per momentin dhe ato spray shiten ne cdo vend, mbahen rendom neper canta per vetmbrojtje.

                                    1. J
                                     James Bond

                                     Fisheket 5.56 mm qenkan secret kaq i madh sa ruset duhet te dergojne agjente ?e di qe historite me agjente te huaj qe duan te na sabotojne dhe qeveriu yne vigjilent qe na mbron jane genjeshtra te nevojshme per te terhequr vemendjen e opinionit publik nga hajnia e korrupsioni po te pakten i beni me te besueshme . Hey po pyet bota per Shqiperine Sa te madhe e ka ushtrine ????

                                     1. n
                                      neseba

                                      Mos ja futni kot, nuk është problem për rusin prodhimi i një lloj fisheku. Qëllimi tyre ka qenë ta hedhin në erë për të krijuar kaos dhe pasiguri, për të lehtësuar punën e saliut dhe Ilirit për kapital politik

                                      1. D
                                       DHIMITRI

                                       Duket qe flet si injorant. Mqs duhet te mesosh po te te tregoj se uzina mekanike e prodhimit te armeve ne gramesh ka pasur makineri tenologj. se larte bashkekohore . P sh Uzina e mjeksit kishte makineri , linja prodhimi, te teknologjise Suedeze te fund viteve 80, nderkohe qe vendet fqinje as qe e arrinin dot , prandaj, I dashur mik informohu PAK me shume para se te shkruash budallalleqe te tilla. Une qe po te shkruaj kam punuar ne sistemin e prodhimit te ketyre dhe I njoh mire , prandaj dhe desha te sqaroj lezuesit e komentit tuaj.

                                       1. j
                                        james bond

                                        ky skenari me spiune eshte marre nga libri i Enverit po ai ishte qerrata se i tregonte bukur e i mbushte mendjen miletit keta as te genjejne nuk dine .Po habitem me debilet qe i besojne keto rrena me spiune .

                                        1. j
                                         james bond

                                         ky skenari me spiune eshte marre nga libri i Enverit po ai ishte qerrata se i tregonte bukur e i mbushte mendjen miletit keta as te genjejne nuk dine .Po habitem me debilet qe i besojne keto rrena me spiune .

                                         1. j
                                          james bond

                                          ky skenari me spiune eshte marre nga libri i Enverit po ai ishte qerrata se i tregonte bukur e i mbushte mendjen miletit keta as te genjejne nuk dine .Po habitem me debilet qe i besojne keto rrena me spiune .

                                          1. G
                                           Gjush akullorja

                                           I qelloi sharra ne gozhde Rusise ne Shqiperi. U turperua fare.Putin eshte fshehur nga turpi. Bravo qeveria, bravo Rama.

                                           Lini një Përgjigje