Spiunë rusë në Uzinën e Gramshit? Peleshi: Po i mbanim nën vëzhgim prej disa ditësh, s'mund të kalojë si një incident i zakonshëm

21 Gusht 2022, 10:50Kronika TEMA

Spiunë rusë në Uzinën e Gramshit? Peleshi: Po i mbanim

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka dalë në një deklaratë për mediat në lidhje me incidentin që ndodhi në Uzinën e Gramshit, të shtunën mbrëma.Peleshi tha se bëhet fjalë për tre të huaj që ndodhen prej disa ditësh në vend dhe se kanë qenë nën vëzhgim.

Ministri theksoi se ende nuk mund të thuhet nëse ata janë blogërë apo agjentë.

‘Gjendja e ushtarakëve është e mirë, sot janë gati për të dalë. Po presim të zbardhet. Ajo që ka ndodhur dhe nga dëshmia e ushtarakëve. Tre shtetas të huaja u janë afruar ish-uzinës ushtarake të Gramshit. Nuk ka aktivitet si godinë. Një prej tyre ka kapërcyer rrethimin në mënyrë të paligjshme. Në këtë moment dy ushtarakët i kanë parandaluar.

Shtetasi rus ka përdorur një spraj dhe pavarësisht lëndimit ushtarakët e kanë ndaluar. Janë ndaluar dy shtetasit e huaja. Më pas janë ndaluar edhe dy shtetasit e tjerë. Çështja është një ngjarje edhe në kontekstin gjeopolitik. Nuk mund të kalojë si një incident i zakonshëm. Fakti që është reaguar dhunshëm na bën të jemi më të vëmendshëm. Do kemi një deklaratë për hetimet nuk mund të zbardh më tepër.

Kanë qenë nën vëzhgim, ndaj dy ushtarakët tonë kanë reaguar menjëherë. Nuk mund të them nëse janë blogerë apo jo. Kemi të bëjmë me një ngjarje se ka dhunë brenda. Nuk bëhet fjalë për një protestë të ligjshme, janë futur në një ambient ku nuk duhet të lejohet të futen. Kemi të drejtë të dyshojmë pasi për spiunazh, pasi çdo shtetas i huaj që futet në një zonë ushtarake për të fotografuar dyshohet për spiunazh ’- tha Peleshi.

38 Komente

 1. Z
  ZHEJI koke pa lari

  Dakorde zoti minister nese ishit duke i mbajtur nen vezhgim pse nuk i zevendesuat rojet e thjeshte me forca speciale pasi nje roje i thjeshte nuk eshte capable te neutalizoje nje grupe apo individe

  1. A
   Angjelina

   Foli dhe Nikoja Prejleshi?!

   1. K
    Kaleshi Prej Leshi

    Ministër leshi me shërrbim infornativ Peleshi komplet!

   2. S
    Stalla e Armeve dhe dy bagetit e damtuara

    Nji aksion i paprecedent i tre Turisteve Ruse kunder bagetise gjore ,qe mbasi beri Muuuuuuuh - ka marre si pergjigje reagimin e Rusit me Sprey surratit dhe kan ren te toke pandjenja ! Te shkretat Lope . Perse duhet te benin MUUUUUUUUUuuuuuuu xhanm ? Pserse Turisti i fotogrofoj stallen e kashten qe fshihet brenda ?! Pronari i Stanit Peleshi , duhet te mbaj qent ne hymje te Stalles ,dhe keshtu qe Lopeve nuk do i ishin shplare syt nga sklepat . Turistet jane te mireardhur nen Motto-n e (SHISH ) : Wellcom Habibi to Albania - Gjoj Shish e boj pershish (!) - Me beht qejfi qe Lopet jane perseri ne kembe e shendoshe ,te gateshme te hane barin e Stanit .Faj ka pronari i Stalles . Cjan keto ! Mesohini Lopet qe mos te pengojne Turistet here tjeter efendiko Pelesh Niko .

    1. J
     Jeronim Bazo

     Idiot qe komenton nga vrima e halese

     1. L
      Loku

      Sa shume m..t hake ti lokuuu!!!

      1. s
       susssssss shpellar kurva saleh mutAj

       Greku ju a shkerdheu berishen dhe meten bashke dhe ju mori Detin nga kto Familje Bythqimash e ju shkerdhen brenda nates juve moterqira katundi .Te gjithe bageti nen uniforma jeni . Thjeshte trungje Gardhi por kurr Ushtare .

       1. S
        Synetlliu Sumëpërpjetë

        Bythqim I deklaruar, liçensuar dhe në ofertë eshte Edvin Rama ( Llapa) o suuuusssss kari te shkerdhefsha motren gruan e cfare brime te kesh ne prag. Kurve e kuqe

        1. s
         suuuuuuus or pederastet greko-serb

         Synetlli Sumeperjete , shkerdhe c'ke ne shtepin tate si ta dojn ato vete , behe me graqiret ne byth e ne goj ,ju Putanat e Shqipnis e keni ket pervoj , per c'te Kuq pellet o hamut idiot , kur t'ngresh sumn perpjet kujdes mos t'bi Muti ne kok .

      2. M
       Moterqirsi grekofoneve, serbofileve dhe turkoshake

       Keta lopet qe quan ti, te kane shkerdhyer familjen ty palaco per shekuj. Ju si kurva greke nuk mund te beni dallimim. Po mos ishin keto lope dhe te benin kryengritjen e 1821 juve evgjitet e Europes, akoma do ishit nen thundren e evgjiteve te Anadollit. Kuptove kurve?

       1. U
        Urimi

        Pse shani e ofendoni satiren e ka perdorur mjaft mire !

       2. V
        Vëzhguesi

        Ti që shkruan kështu , je një mbetuinë toksike që duhet të shpërbëhesh , vetëm shfaqu dhe do ta shohësh veten të pastruar nga myku she skorjet që të kanë mbuluar.

        1. D
         Dakord

         Bobobo ky "stalla e armeve...." i ka leshuar pellumbat, gjynah i shkreti

         1. S
          Stalla e arrmeve

          Dakord etj morra , po shifni o hibrite e jepni vet noj Koment , por hahahahah nuk jeni bo ju me me repliku mua .

        2. Roberto

         O Niko boll me deklarata se jane mbushur gazetat sikur kapet 007 ruse. Nuk ka nevoje per sqarime qe te marre vesh dynjaja. Keto qeshtje ndiqen dhe zgjidhen ne heshtje. Majft me NATO-N. Jo na sulmojne jo nuk na sulmojne. Une nuk e di pse eshte shthurur ky shtet keshtu. Hyjne njerez nga e gjithe bota dhe ju kujtoni vijne per turizem?? Apo per germime arkeollogjike?? Pse pak raste ka qe agjentet kamuflohen si profesore,arkeologe,gjeologe apo tregetare. Pak shqiptare ka qe kane shitur bythen neper bote dhe ju sherbejne agjenturave te ndryshme??? E shkaterruat Shqiperine qe ne 1991 dhe mbajtet ne krye spiunin dhe kriminelin e rregjur Sali Ram Berisha dhe me pas u pasua nga "i ndershmi" Agush Metaj i cili kishte nje parim qe problwmet i zgjidhte me qetesi dhe dashuri por qe kur doli spiun qetesia dhe dashuria shkoi per lesh dhe qingji Agush u kthye ne nje ujk qe po i bien qimet nje nga nje.

         1. p
          pjeter

          Nganje here duhet pranuar " Mea culpa" eshte me e ndershme dhe me e udhes,se sa te besh figure te keqe duke thene" i kishim nen vezhgim"!!! Aty ne Mjekes nuk ka asgje strategjike dhe interesante nga ana ushtarake per Ruset,sipas meje thjesht po sterviteshin ne nje vend NOTO,ose po mbledhin infiomacione qe te rifreskojne hartat e tyre ushtarake,por per sa i perket sigurise eshte nje goditje per sherbimet tona. Po na i thone ne menyre te thjeshte,qe ne ju vijme deri tek dera e shtepise,sa here duam te vijme!! Kesaj radhe jane per stervitje po ju dergojme diletante ti stervitim,heren tjeter ju dergojme profesioniste,dhe do ju mbajme nen monitorim bazat tuaja,sidomos ato te rejat qe ne menyre pompoze publikoni per nje ndertim te afert ne territorin tuaj. Duhen te mbahen nen vezhgim te gjitha objejtet strategjike e te rendesise se larte,e per ta bere, duhen fonde te posaçme,ne njeres e para per te krijuar nje perimeter sigurie te kenaqeshem,madje edhe ligjet mbi spiunazhin duhen rishikuar,jemi nen trysni dhe kjo nuk mund te mohoet,duhet reagim i forte,dhe nganjehere jo " konvencional" e jo c'do gje duhet bere me patjeter publike. Natyrisht qe ata qe jane te atij zanati jane ne gjendje ta bejne punen si duhet,por per deri sa,tre te huaj,dhe iç fare te maskuar si shtetas te tjere nga origjina e tyre,hyjne ne nje territor ushtarak, dote thote qe ne Shqiperi dikush nuk e ben punen si duhet,e duhet te mbaje pergjegjesi,nuk duhet te kishin arritur deri tek ushtari roje,duhet te ishin kontrolluar me pare,heren tjeter do jete shume vone!!! Eshte e thjeshte,o e ke nen kontroll gjithe territorin me ate te mbizoterimit teknollogjise,ose kthehesh me menyren e vjeter,me shtimin e njerezve ne terren,por qe te duhet ti paguash mire qe te kesh njeres cilesore, nuk mjaftojne vetem roje fshati.

          1. t
           tetovari2

           Për fat të keq shish e shishmish i kanë zgidhur pantolonat dhe ja fut kush mund.

          2. v
           vlora.vlora

           kur kane qene ne veshgim o cope gomari,pse nuk u nderhy me pare apo prisnit te vrisnin ndonje ushtar

           1. n
            niko goceqiri

            O pel’leshi,ty duhet me te shkerdhy ate gocen tende qe ta shkerdhente ai spurdhjaku nga vlora,legen burrec,mashtrues ordiner,rraceqier korçar bytheçare,pederast burrec.

            1. K
             Këshilltari Presidentit BEGAJ

             Përgjegjësia bie mbi ushtarakët tanë që janë treguar të pa pregatitur para një rasti të tillë, duke preferuar sqarimin, bënë që situata t'ju degjeneroj dhe dali nga kontrolli.

             1. E
              Elton

              Po mire nuk na thoni se cfare ka brenda me kaq rendesi.Kane ardhur agjentet per nje fabrike te vjeter qe bente pushke ..?Kjo nuk besohet . Apo keni fshehur ndonje gje brenda qe nuk e dime ?

              1. A
               Alex

               Nje jave tani me kete do meren sikur cfare ndodhi hata e madhe po ne mbas 90 jemi bere si han pa porta! fuck off, shikoni se po vriten per dit nga 4 a me shume ,po prandaj shin leme politika ne shqiperi se njerzit vrasin njeri tjetrin dhe te tjeret ja mbathin

               1. D
                DREJTESIA

                Ti ja fut pordhes gjithmone. As behet fjale qe i keni patur ne vezhgim. Genjeshtra. Ato mund te te vinin dhe ne Minist. e Mbrojtjes dhe ti perseri ne gjum. Mos e mashtroni popullin se eshte me i zgjuar nga ju drejtuesit. Here tjeter hapni syte. Shyqyr qe nuk vrane ndonje nga tanet, po per ju ishte bere gjaku deri ne gju dhe sdo mernit vesh asgje. Ishte kohe tjeter kur sigurimi ishte zgjuar. Ajo perendoi. Ju e kishit ish presidentin sigurims dhe pas 30 vjetesh e kuptuat. Heren tjeter tregohuni te zgjuar dhe mos deklaroni pacavure, eshte turp tju mari kush megjithmend. Pushime te mbara minister.

                1. C
                 Cen

                 Duan te bejne Gerdec te dyte. Kete rradhe ka nje ndryshim, I kane spiunet jashte gardhit.

                 1. P
                  Pilafi

                  Une jam nje ish ushtarak. Eshte nje turp se si ruhen keto objekte ushtarake. Une edhe vetem po te isha , jo qe kane qene dy roje do ti kisha neutralizuar vetem duke zbatuar rregulloren. >Si ka mundesi qe keta dy roje vene si cjapi tek kasapi. Sa eshte distanca e peralajmerimit per ndalim, ku jane masat e sigurise, ku ishte mbeshtetja per njeri tjetrin, si behet kontrolli, distanca etj, etj. Ata skane qene te specializuar sa thuhet se ata kane vepruar sikur do vinin ne dasem me daulle. Keta dy roje si dhe eproret e tyre duhet te ndiqen penalisht per mos kryerje te detyres dhe jo te lavderohen se disa amatore ruse i paralizuan. Per ne si popull eshte fyerje te na gjejne kaq te pa pergatitur. Per mendimin tim duhet bere nje analize e thelle nga MM dhe SHIK. Nuk doja te zgjatesha me shume, gjithmone pa e politizuar se na dhimset atdheu.

                  1. Roberto

                   O shoku ushtarak ! Ti me mire se ne e di se si ka qene ajo kohe e shkuar te pakten per rregull dhe disipline qe nga kopshti,shkolla,universiteti,qendrat e punes etj etj dhe deri tek ushtria qe nuk guxonte kush te kthente koken qe te shihte ndonje gje e jo me te hynte brenda per spiunlleqe.

                  2. N
                   NATO Report - Top Kanali

                   Nikua Pe Leshi e sqarro(v)i shume mire pse ruset duan te zbulojne sekretin e fishekut nuklear .56 te prodhuar ne Gramsh nen drejtimin e vete shokut EDrama. Një fishek bërthamor Gramshi shkon nga Rusia në Amerikë, pa problem dhe ndalon se vrari vetem pasi Nikua Pe Leshi i jep komanden "stop". Gjate stervitjes se fundit ne Prespe, mbi Paqësorin, fisheku I Nikos takohet takohet me një fishek bërthamore amerikane, që shkon nga Amerika në Rusi, dhe rus qe shkonte per ne kapitol USA. Nikua kinfirmon si me poshte: Fisheku rus me kopili thote : "Le të shkojmë të pimë diçka". Fisheku amerikan: "Ok". Fisheku i Nikos thote " va bene bre" Nukleari rus pi wodka dhe nukleari amerikan pi uiski. Fisheku I Nikos raki Skrapari e kish me vehte. Fisheku amerikan dehet dhe fisheku rus gjthsh; fisheku inteligjent nuklear i Nikos tha: "Më lër tju çoj në shtëpi".. dhe bëri goxha dëme që do ti riparojë Ahmetaj. Prandaj perfundoi shoku Niko spiunazhi eshte ne dere dhe jo vetem per fishekun, por edhe per leshtë

                   1. L
                    L

                    Kush Ka dy.mend ne koke e Di,qe nqs gramshi ishte kaq I rendesishem,nuknte Conte kush 3 agjent amatore. Ke blogger plot qe bejne video per uzina apo tunele NGA lufta e ftohte. Per fisheket e gramshit ske nevoj te hysh ,ose ka.ndonje gje tjeter. Shifni per ndonje laborator,se vec per kavie na do amerika e Europa bashke

                    1. A
                     Agron

                     Ne kete vend ka marre muti shalet.E imagjinoni Shaqa zv shefe e shtabit te pergjithshem te uuuushtrise shqiptare

                     1. A
                      Agron

                      Ne kete vend ka marre muti shalet.E imagjinoni Shaqa zv shefe e shtabit te pergjithshem te uuuushtrise shqiptare

                      1. A
                       Agron

                       Ne kete vend ka marre muti shalet.E imagjinoni Shaqa zv shefe e shtabit te pergjithshem te uuuushtrise shqiptare

                       1. X
                        Xhigandi

                        Pu, pu pu, shteti qe ndertuan Xhigandi e dy maloke. Del edhe ky zogu i gomarit prej leshi e ben derr-derr. Ore Niqos, di gje kane ruset satelite api jo. Nese ti e di qe nuk kane, merr mundim e shikoi ne google maps ore trap edhe "uzinen e Gramshit" edhe "kombinatin e Po-na_çan b*then"

                        1. G
                         Goni

                         O Ed Rama po mire mo burre se ta ka bere zoti rrisk me Sali pleren e Ilir spiunin dhe mund te rrish ne pushtet sa te lodhesh po njeçike meshire nuk ke ndaj keture njerzve qe mban ne qeveri nje gomar si ky Pe Leshi dhe nje te droguar si ajo Margariti , po u shua dynjaja qe mban keto dy mostra .

                         1. L
                          Lab

                          Prej-Leshi ka dy ushtare qe u eleminuan me spry grash...

                          1. L
                           Lab

                           Me spy ti tremben ushtaret o Pelesh? Ti duhesh shkarkuar urgjent.

                           1. J
                            James Bond

                            Spiunet ruse penetrojne edhe cia dhe fbi ,po te donin ruset te spiunonin a kujtoni se do conin tre vete si pidhi ne dasem ?

                            1. R
                             Reliteti

                             James Bond , keni te drejte ,por ne kte Rast qellimi eshte Zhurma ne Shqiperi ,duke u kujdesur qe me ane te ktyre Aksioneve Provokuese ku Spajri i lan Sklepat Lopes se Stalles , mbasi Lopa te bej Muuuuuuuuuuuuuuuh - te animohen gjithe Kazani i Shqiperise dhe Banda e Shkerdhatave te Lalzit te fillojne t'ju levizin Krimbat ne koke .Qellimi eshte me ndez atmosferen Politike ne Shqiperi e cila vjen menjiher pas Sulmit Iranian dhe perlleshjes se Terroristeve Muxhahedin ne Durres ne Stendat e Librit ,pra mbajtja nen nji Atmosfere te nxehte gjendjen ne Shqiperi dhe e gjitha Kjo _duke shfrytezuar dobesite e Shtetit Shqiptare i cili eshte i paSigurt dhe ka gjithandej Vryma ne Cati . Nji Shtet i cili ka 31-vjet qe eshte marr peng nga ca Shkerdhata e Funderina te Njerezimit si salih berisha e ilir metaj dhe bandat e tyre ne Drejtesi ,nji Shtet qe eshte total jashte cdo Koncepti Shtet ,i paafte ku Ligjin e ben Kriminelet dhe veglat e tyre ne Drejtresie Spak ,te cilat jane Mina poshte Shtetit te kaqolave

                            2. 1
                             123

                             dolen te gjithe analiste ketu te Tema Dhe me rrota e karit ben si specialist i zbulimit dhe kuptoi se keta ruset kane qene aty si turiste O kasolle ku na mblodhe me keta koqe gomari

                             Lini një Përgjigje