"U përpoqën të futen në uzinën ku prodhohej AK-47", mediat e huaja jehonë sulmit në uzinën e armëve në Gramsh

21 Gusht 2022, 09:31Kronika TEMA

"U përpoqën të futen në uzinën ku prodhohej

Sulmi që ndodhi dje në Uzinën e Përpunimit të Armëve në Gramsh ka marrë edhe vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Kanali informativ britanik Sky Neës, i cili i ka kushtuar një rëndësi të madhe luftës në Ukrainë që pasi nisi në shkurt,  e raportoi ngjarjen të shtunën mbrëma.

Shqipëria njofton se dy nga ushtarët e saj mbetën të lënduar ndërsa përpiqeshin të ndalonin dy rusë dhe një ukrainas që po përpiqeshin të hynin në një fabrikë ushtarake në qendër të vendit.


“Tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase janë përpjekur të hyjnë në fabrikë”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë.

“Menjëherë kanë reaguar oficerët që ruanin Uzinën, por gjatë përpjekjeve të tyre për ndalimin e tre shtetasve të huaj kanë mbetur të plagosur dy ushtarë tanë”, thuhet në njoftim, ndërsa gjendja e ushtarëve është e qëndrushme.

Ministria tha se tre shtetasit e huaj u arrestuan.


Në kohën e komunizmit, uzina shqiptare e Gramshit u përdor për prodhimin e kallashnikovit rus AK 47.

Sipas faqes së internetit të ministrisë, fabrika ofron sot shërbime prodhimi për industrinë e mbrojtjes, pa dhënë më shumë detaje. Shqipëria është anëtare e NATO-s që nga viti 2009. 

23 Komente

 1. z
  zhaku i pamposhtur

  Ore ngadale ju se po na lajthisni fare...jeni ju sharlatanet shquptare qe me mungese te theksuar te profesionalizmit e keni fryre dhe e keni bere gozha skenar filmi kete ngjarje..dikush thote pame nje qeros me thike ne dore.. dikush thote pame nje thike me nje qeros tek doreza ..dikush...po daleni mor njerez ti pyesim cfare do thone te arrestuarit njehere e pastaj ti veme vulen. E para e punes nga pamjet une nuk pash ndonje urine por pash nje tip ambient vjetersire madje te pa ndricuar fare dhe pa rruge te shtruar qe nuk ta jepte pershtypjen se ndodheshe ne nje ambient uzine e aq me teper uzine armesh.pastaj ata tipat nga 24e 25 jec kur arriten te behen 'agjente' apo vazhdoni akoma ju aty ne shqiperi te enderroni e te shikoni grupe armiqesore si qoftelargu enver?dhe me e bukura keni filluar te shperndani dhe medaljet e trimerise se rastit ..dy ushtaret e 'sulmuar' me spray nga ato qe mbajne edhe prostitutat neper canta per rastet kur zihen me hamshoret ju I pra ju nuk u hodher nje grusht uje te shplanin fyturen ata por I derguat me buje dhe helicopter drejt tiranes per 'trajnim te specializuar' sepse ata 'humben shikimin' por mbas nderhyrjes se mjeksise shqiptare ata nuk kishin me rrezik per jeten.. nuk e di por dicja nuk shkon ne kete ngjarje qe mundoheni ta fryni kaq shume..e mbas gjithe ketyre zhvillimeve na sillni ilustrime nga mediat e huaja dhe ne qender ilustrim me doton e 'derrit mac'...pra ' babait te kombit'..sharlatanit edi rama..ore permbahuni pak se jeni bere shume te neveritur.. dale ti pyesim njehere ata personat dine gje qe jane agjente ruse apo jo? Turp ne 2022 te damkosesh njerezit sikurse bente qoftelargu enver dikur..me cfytur do te dilni sikur ngjarja te jete ndryshe ? si shteti si mediat?? Megjithese me e habitshmja eshte se ne shqiptaret ju njohim shume mire se cfare sharlatanesh jeni..jo se bota nuk ju njeh por le te zbaviten akoma edhe njehere me lajme sharlatane nga shqiperia bordello..

  1. L
   Leka I Madh

   O Kaco I pamposhtur, po mire nuk jane spiune thote ajo kokloqja jote , po cpidhin e atyre mamave ruse kishin qe perdoren spraj ndaj ushtarakeve tane

   1. l
    lexuesi

    sipas kokeloqes nen moshen 25 vjec eshte e ndaluar te jesh spiun ...

    1. A
     Alex

     Spiunazhi rus qe kerkon te vjedhi kallash Policani dhe Gramshi. Perralla qe Rama ja tregon Zahos para se ta zeje gjumi.

     1. .
      ....

      Alex.... Sales me sakte.

    2. X
     Xha braho

     O Zhak me mendje kari, e kontrollon veten kur flet. Kush te dhimbsenty, ruset qe kane sulmuar ushtaret, apo ushtaret ne detyre. Uzine ushtarake, roje ushtarak dhe te duket e logjikshme prania e rusve ne gramsh ku dhe shqiptareve su bie radha te vene? Ik ore bej shurren, se nuk ke mend per vete, jo tu japish te tjerve.

     1. A
      Aqifi nga Vora

      Leka i madh me mendje te vogel. Me dy rrjeshta do i pergjigjesh gjith atij komenti ? Lexo dhe nje here komentin mbase behesh me i qarte. Pastaj do themi bravo Leka i madh.

      1. t
       tetovari2

       Një përgjigje për Aaqifin dhe Zhakun e poshtër.Të isha unë në detyrë ata "spiunë" tani do të bënin vorba.!!!!!

      2. A
       Aleksi ahmetaj

       deshen me e qi, ajo ti hedhi ne gjyq per dhunim seksual fshatrt e rrramazonit

      3. D
       Deni

       kshu apo kshu ti daku je prrfundimisht antishqiptar. Pershendetje

       1. z
        zhaku i pamposhtur

        Ore kodosha nuk kam kohe per te harxhuar me ju qe shikoni konspiracione por dua tju kujtoj juve perse nuk u ndiet ju kur ish ministri i jashtem grek N.Koxhias deklaroi para 4apo 5 vjetesh se ministria e tij dispononte 50mln € per te mbajtur nen kontroll politiken median si dhe kishen ortodokse shqiptare??megjithment ju besoni se keta kalamanjte jane agjente??heheheee..po rusi apo greku e serbi nuk ka nevoje te dergoje nga keta tipa per agjenture sepse ata kane kryeministrin tone ne dore ramen. kane ilir meten sali berishen..boll enderruat si ne kohen e qoftelargut enver..kane kaluar 24 ore nga ngjarja dhe askush nuk eshte ne gjendje te japi nje pergjigje te thjeshte..shtet bananesh me mentalitet enverist..gerrmo gerrmo se do dali 'grup armiqesor'

        1. D
         Dakord

         Ja pra zhaku si eshte puna pra, kane kaluar 24 ore thua ti dhe autoritetet akoma nuk dine gje. Sakte fix. Autoritetet tona jane kot qe nuk te pyesin ty. Shkruaju autoriteteve more burre qe ti iluminosh se neve na iluminove hahahahaha

        2. D
         Dakord

         Zhaku dil e zer ndonje shok a shoqe shqiptare atje ku je te flasesh ca shqip se duket nga llap a llap qe ben ketu qe je i vetmuar.

         1. L
          Liberta

          Doja ti shtoja edhe disa gjera komentit te Zhakut,po per mua i ka thene te gjitha.Farsë alla shqiptarçe….letyre albaneze….

         2. T
          Titi

          Bordello e grekut

          1. m
           mos qeshni po mundet

           Agjentet me te mire te Rusise jane derguar per tu futur ne nje uzine i thencin...qe te shohin ca ato AK-47 qe nuk gjenden askund tjeter ne rruzullin tokesor pervecse ne Gramsh!

           1. J
            James Bond

            Ruset po benin treshe ne makine ushtaret vajten ti pergjonin prandaj dhe perdoren pepper spray .cfare lesh spiunazhi do benin ne gramsh ne nje pike qe perdoret per cmontimin e armatimeve.c’eshte kjo ftofje ne tajare ne pike te vapes more aman .

            1. S
             Shoqja Pandora

             Shqiperia nen udheheqjen e strategut fhe ptriotit edi rama dhe belinda balluku pi u ve derrmen gjithe imperialisteve. Ashtu si nen udheheqjen e shokut enver shqiperia po u tregon agresoreve se skane vend ne kete toke te bekuar! Sic i zhdukem rusent nga vlora do ti zhdukim nga gramshi. Pergezime ushtareve sypatrembur dhe udheheqjes tone.

             1. t
              tironsi

              Dermen imprerializmit dhe social imperializmit u perpoq qe tia vinte shoku Salih Berisha dhe prandaj u bente mbledhje komunisteve te Fakultetit te Mjekesise dhe spitaleve te Tiranes, kur ishte Sekretar i Organizates Baze te PPSH-se atje. Si udheheqes qe e ke, pyete se mbase ta tregon se si e bente luften e klasave sipas mesimeve te babait te tij shpirteror, shokut Enver. Sa i perket Rames, ate e njohim mire ne, tironsit e vjeter (jo keta hajdutet e ri qe kane uzurpuar trojet e te pareve tane) dhe e dime se cfare "komunisti" ka qene. Komunistet e vertete dhe spijunet i ke ne PD dhe ish LSI

             2. f
              fcb

              Shkuan ne Gramsh me Chevrolet Camaro per spiunllek...:))..:)) Propagande 2 lekeshe

              1. U
               Urime Babos

               Tentuan te hyjne ne uzinen MODERNE shqiptare ku prodhohen ( e forte kjo ) AK - 47 Kur e lexon kte kodin ndjen krenari “ e para : ej ne prodhojme ( ka rendesi kjo, PRODHOJME) dhe jo do sido , por AK - 47. Kur e lexon me poshte se AK - 47 eshte kallashi rus , kap koken me duar dhe kujton Enverin dhe bunkeret e tij.

               1. K
                Këshilltari Presidentit BEGAJ

                Duhet kuptuar që mbase kanë humbur orientim. Ka francez që futen ilegalisht në Tchernobil, mund të jetë rast i ngjashëm po të mos ishin treguar agressif me ushtarët.

                1. P
                 Poshte mashtruesit

                 O Zot, dili per zot ketij popull. Po ndodh me e pa imagjinushmja. A e kuptoni ku ka perfunduar ky vend? Shihni reagimet. Del nje karakurve, nje e degjeneruar, nje qelbesire si nje deputete e foltores me emrin Grida Duma dhe "shum e shqetesuar" konkludon se shteti ka kapitulluar dhe i turret Qeverise Rama. A e kuptoni absurdin? Kjo, nje zhgarravine qe eshte kapur me video "duke u shkerdhyer ne Parlament" me ate horrin deputet po te foltores, Salianjin, deputete qe i perkasin forces politike qe e shkatrroi ushtrine dhe shtetin shqiptar me udhezimet e ruseve e serbeve, tani te kerkojne edhe llogari per mungese shteti. Zoti e befte mire.

                 Lini një Përgjigje