Rusët në Uzinën e Armëve në Gramsh, Richard Grenell: Mos e kruani me ushtrinë shqiptare

20 Gusht 2022, 23:45Kronika TEMA

Rusët në Uzinën e Armëve në Gramsh, Richard Grenell:

Ish-emisari i SHBA në Kosovë, Richard Grenell ka reaguar pas ngjarjes së ditës së diel në Uzinën e Përpunimit të Armëve në Gramsh, ku u ndaluan tre shtetas, dy rusë dhe një urkainase të cilët dyshohet se janë agjentë të FSB-së.

Përmes një reagimi në twitter Grenell shkruan: “Mos e kruani me ushtrinë shqiptare”.

Rusët në Uzinën e Armëve në Gramsh, Richard Grenell:

Çfarë ndodhi në Uzinën e Gramshit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes?

Rreth orës 17:40 të ditës së sotme (e shtunë 20 gusht), roja në Uzinën Ushtarake të Gramshit ka vënë re lëvizje të dyshimta rreth objektit. Menjëherë ai ka njoftuar përgjegjësin e rojeve se një person ka hyrë drenda territorit dhe ka tentuar të bëjë fotografi. Të dy efektivët kanë zbatuar rregullat ushtarake me qëllim ndalimin e personit, duke i bërë fillimisht thirrje të ndalojë.

Pavarësisht thirrjes së rojes dhe përgjegjësit të ruajtjes së Uzinës, personi ka tentuar të largohet, por falë reagimit të shpejtë të dy efektivëve është bërë ndalimi i tij. Në këtë moment personi është kundërpërgjigjur duke përdoruar spray neoparalizues ndaj dy ushtarakëve për të shpëtuar, por dy rojet ushtarake kanë bërë ndalimin e tij.

Menjëherë pas njoftimit policia ka bërë shoqërimin e shtetasit rus, M. Z., 24 vjeç, në ambientet e Komisiaratit të Policisë Gramsh, për veprime të mëtejshme.

Ndërkaq janë vërejtur edhe dy persona të tjerë jashtë rrethimit të Uzinës, një femër dhe një mashkull që shoqëronin këtë shtetas. Ndaj personeli i Policisë Ushtarake ka njoftuar menjëherë Policinë e Shtetit, e cila ka bërë ndalimin edhe të dy personave të tjerë jo shumë larg nga uzina.

Shërbimet e Policisë bënë të mundur që në afërsi të kësaj zone të konstatojnë dhe të bllokojnë automjetin tip “Chevrolet”, me të cilin udhëtonin shtetasja ruse S.T. 33 vjeçe dhe shtetasi ukrainas F. A., 25 vjec, të cilët janë shoqëruar për veprime të mëtejshme.

Të tre personat aktualisht janë të shoqëruar nga policia, e cila në bashkëpunim me institucionet e tjera po vijon hetimet mbi ngjarjen e ndodhur

Në vendngjarje ndodhen edhe përfaqësues të Policisë Ushtarake dhe Agjencisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes dhe në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale dhe Drejtorisë së Antiterrorit në Policinë e Shtetit po koordinojnë veprimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Ndërsa dy ushtarakët e dëmtuar pas ndihmës së parë mjekësore janë transportuar në Tiranë për ndihmë mjekësore më të specializuar dhe ndodhen nën kujdesin e mjekëve jashtë rrezikut për jetën.

37 Komente

 1. D
  Drejtesia e munguar

  Rusia sapo filloi një provokim... Nesër do I dalë tymi kësaj pune.... Shqiptarët në Rusi bëjnë mirë të largohen nga ai vend...

  1. D
   Demokrati me mend ne koke

   E sakte. Ptovokim eshtw.

   1. k
    kacaku

    Ve nje pale syze zmadhuese o derman se smarim vesh se cshkruan ....do hiqnim te zinjt e ullirit sikur te kishe shkruar shume hahahahahahahahaha o te pac ore shoku

   2. K
    Kalec Dega

    Poshte Rusia! Hani, hani se ju ban mire!

   3. T
    Tani

    Bravo Grenel,le te shajne ty keta legenat e majte qe pine shurren e Sorrosit.

    1. A
     Andi

     po kurvat e "djathte" anti amerikan cfare mendojne ?

     1. S
      Sara

      cfare bileje

      1. L
       Leka I Madh

       KY pederasti eshte filoserb o idiot ,

       1. R
        Roberto

        Ca thu or Tan Cari.Ca lidhja ka Sorrosi ketu. Kaq debil je???? Ti mund te thuash qe ky eshte nje TURP dhe nuk ka justifikim sepse kjo gje dihet prej vitesh qe shume ruse kane blere shtepi dhe prona ne Shqiperi dhe ata nuk kane ardhur rastesisht aq me teper tani ne kete situate pa harruar spiunet dhe kriminelet e Shqiperise Agush Meta dhe Sali Berisha te cilet po fillojne ti luajne levat e tyre per te shpetuar lekuren e tyre te qelbur.

        1. L
         LALA

         Po kar nga mëndja është mo Roberto ç'pret të thot. Nga poshtë vesh ndonjë herë bikini.

        2. D
         Dakord

         Foli nje legen i djathte qe perçan edhe ameriken me logjiken e perbashket shpellare te llumit analfabet te cilit i perket. Pse nuk vdisni o pocaqi

         1. c
          ceni

          O Tan rrushi po Grenelli i ka sjelle ata ore koqe dhe per te humbur gjurmet ka bere deklaraten.

          1. S
           Saleh

           Ju ka qire sorrosi mendjen. Jeni me te mbaruarit qe dhe kur ju qi robt komshia ja hidhni fajin sorrosit

           1. p
            pjeter

            Ky po tall halltet o tajjj

            1. L
             LALA

             Mi Tana! Shefi i Rikarit, presidenti Trap tha:- Pse të luftoi unë se jan gjaknxehtë shqiptarët. Mer koqe kandari , pyet gjifton poshtë pallatit që mbledh kanaçe se di më shumë nga ti.

            2. t
             taipi

             Tani ti pi shuren e sales dhe ha mutin e ilirit.

             1. S
              Shqiptari

              Mua me duket me shume si ironi kjo e GrenelL duke pare sa pro rus/serb eshte keshtu qe varja komentit te tij. Por bravo ushtareve shqiptare, me vjen keq per dy te lenduarit. SHISH te shkoje e te fuse koken ne shishe e mos dale me se nuk qenka per ate pune qe eshte vene

              1. M
               Mondi Vlore

               Ka tallir bythen grenelli! Se pari duhet te kesh ushtri pastaj te gjesh dike qe te tallet ..per te tallur e kemi kollaj per te bere ushtri Shqiperia w ka te pamundur

               1. G
                Goni

                Paskemi dhe sherbime segrete? Po ishin ata?

                1. S
                 Shefi

                 Jane agjente rus te paguar nga spiunet shqiptar thjesht per te bere pak zhurme ne nje tjeter drejtim

                 1. D
                  Dardani

                  Ti Tani, vazhdo te pish shurren e Grenellit. Nuk te ben pershtypje reagimi aq i shpejte i tij ? Ai eshte nje ish- qe ka mbrojtur interesat ruso-serbe ne Ballkan dhe do ti dale tymi per lojrat qe ka bere e po ben. Rrofte Amerika dhe NATO.

                  1. D
                   Detari

                   3 blogere neutralizuan 2 ushtare te armattosur me...sprej hahaha mos e kruani me ushtrine skiptare (paskemi ushtri ne?) ky do qe ti kruet vet vrima.

                   1. K
                    Kosovari

                    Keta super agent edhe leviznin ne ate menyr qe pothuajse ishin te "padukshem" paramendoni me nje veture qe qdokujt duhet ti bjere ne sy....kta kurr nuk jab spione por blogera qe perdorin vende ku siguria neper objekte po i quaj kshtu te ndaluara per publik dhe hyn mbrenda dhe bojn foto e ku ta di un e i postojn dhe ashtu fitojn nga klikimet ne internet.. ndersa ushtria BAKRANECE Shqiptare nuk eshte ushtri ajo oshte roje magazinash qe 3 bligera i "paralizon haha.

                    1. A
                     Adrian

                     Cfare ti bejme detarit qe ka 6 vrima e i kruhet per miqte e grekut.

                     1. A
                      Adrian

                      Cfare ti bejme detarit qe ka 6 vrima e i kruhet per miqte e grekut.

                     2. P
                      Pederi eshte IRONIK I MADH !

                      Nuk ka faj ky pederast por Pederastet greko baze , te Bordellos Tema

                      1. H
                       Humor Pederastesh filoserb !

                       batalioni ktij gjeneralit te pederave e merr perpara me byth ushkaret shqiptare .as qi bohet llaf

                       1. E
                        Eni

                        Hahahaaa po Tallin ate tani.......hyni ne you tube sa blogera Ruse I kane bere qilizem Policanit e te tjerave....thjesht aventuriere mos lini nam....jam kurioz prodhohet gje atje.? Ose ne sakte kane lene nai makineri ministrat e mbrojtjes apo skrap te gjitha. Do vije ndonje dite qe kta qe shkrine cdo gje te denken te gjithe ish ministrat e mbrojtjes...

                        1. B
                         Beli

                         Sjellja paksa amatoreske e grupit rus lë vend për dyshim. Mos eventualisht po shërbenin si mbulim e shpërqendrim për ndonjë njësi më të sofistikuar në ndonjë pikë akoma më neuralgjike ushtarake...

                         1. E
                          Eni

                          Po bazat detare I ke dhene per ndertim...skandali me bazen e Shengjint ku u ndertua pallat brenda e Saranden qe ja dha oligarkeve....cfare ja ngelur per strategjike aty....asgje...

                         2. N
                          Niku

                          Haha, me ushtrine shqiptare! Qe nje grupe femijesh ju be zap. Qfare s‘degjojme!

                          1. T
                           Tironci

                           Doli ky shkerdhata beogradit , po keputet ne byth per ne , do te fitoj audjenc , ky qe per serbin jep dhe prapanicen .

                           1. K
                            Këshilltari Presidentit BEGAJ

                            Amerika bënë mirë të na thotë se kush do na furnizoj me grurë pas provokimit befasues të tyre.

                            1. .
                             ....

                             Do na furnizoje Salu I VICIDOLIT

                            2. V
                             VISI

                             O FISQIRI FOLTORES TE QIFT SOROS ÇA KE NE SHTEPI TY DHE SALI GRUAQIRIT

                             1. a
                              ana

                              Spray kimik eshte nje mjet mbrojtes ne rast se sulmohesh duke e bere agresorin te neutralizohet. zakonisht e mbajne femrat me vehte ne rAST TE NDONJE SULMI NGA BUDALLENJE. mBASE 2 USHTARET KANE NGACMUAR RUSEN E BUKUR dhe ajo ka vepruar.

                              1. G
                               Genti

                               Ushtria Shqiptare ?!!!!!! Hahahaha. Ku është mor aman ta shofim ? Nëse kjo e jona pa tanke,avionë dhe flotë ushtarake quhet ushtri si do quhej Ushtria Popullore e Enver Hoxhes. Tall bythën me ne o Grenell se e shkatërruat Shqipërinë deri në themel në emër të "Demëkracisë" dhe "Lirisë". Se ç'farë spiunazhi bën Rusia në Gramsh kur këtu nuk ka më as sekret e as shtet se kuptoj. pasi Këtu i doli bytha sekreteve nga 90-ta e këtej.

                               Lini një Përgjigje