Zbardhen emrat e rusëve që u përleshën me ushtarët shqiptarë dhe dëshmia e tyre për Antiterrorin: Kemi ardhur si turistë

20 Gusht 2022, 23:11Kronika TEMA

Zbardhen emrat e rusëve që u përleshën me ushtarët

Pas ngjarjes së rëndë në Gramsh ku tre shtetas rusë sulmuan dy ushtarë shqiptarë për të hyrë në Uzinën e Armëve janë zbardhur edhe emrat e tyre. Një shtetase ruse është identifikuar si Svetlana Timofoeva, 33 vjeçe.

Ndërkohë një prej shtetasve rusë është Mikhail Zorin, 23 vjeç. Ata janë kapur pasi hodhën lëndë kimike drejt ushtarëve në uzinën ushtarake të Gramshit.

Gjatë marrjes në pyetje nga grupi i Antiterrorit, të ndaluarit kanë deklaruar se kanë ardhur në Shqipëri si turistë.

Atyre u janë sekuestruar pasaportat dhe sendet vetjake (aparate fotografikë dhe lëndë djegëse kimike), pasi u lëshua urdhër i ndalimit nga prokuroria.

Në çantën e Mikhail Zorin është gjetur një aparaturë spiunazhi, ku në çipet e tyre janë zbuluar foto të uzinës ushtarake të Gramshit të kryer gjatë dy ditëve të fundit.

Pas kësaj grupi hetimor ka ngritur dyshimet se ata kanë ardhur me një mision sekret në uzinën Ushtarake të Gramshit.

7 Komente

 1. M
  Muli

  Kane ardhe te shperthejne depot e armeve te uzines per te ndihmuar liken e salen ne revolucinin e shtatorit! Spiunet meren vesh me njeri tjetrin!

  1. F
   Fisnik

   Rama nuk e përfilli thirrjen e Zelenskit që rusëve mos tu lejohen as vizitat turistike! Tash është rasti që rusëve tu ndalohet hyrja në Shqipëri!

   1. L
    Leo

    CA teknologji Ka gramshi qe se kane ruset??

    1. W
     WTF was that?

     haha kane ardhur te vjedhin teknologjine e kallasheve te shpikur nga vete ruset .Nese ruset do benin spiunazh ,kujton se do vinin nga dera diten per diell?

     1. W
      WTF was that?

      haha kane ardhur te vjedhin teknologjine e kallasheve te shpikur nga vete ruset .Nese ruset do benin spiunazh ,kujton se do vinin nga dera diten per diell?

     2. A
      Adem Jashari

      Leo, ruset nuk erdhen per teknologji por per spiunazh , per te ngritur plane destabilizuese. Kaq nallone je nga trute?

      1. K
       Këshilltari Presidentit BEGAJ

       Rusia duhet të sjelli agjent më të aftë te ne për të rrëmbyer atë që i nevojitet.

       Lini një Përgjigje