FOTOT/ Sulmuan ushtarët shqiptarë në uzinën e Gramshit, ukrainasi që u kap me dy rusët ishte futur edhe një vit më parë brenda uzinës

21 Gusht 2022, 08:59Kronika TEMA

FOTOT/ Sulmuan ushtarët shqiptarë në uzinën e Gramshit,

25-vjeçari ukrainas F.A i cili u arrestua nga policia një natë më parë, pasi bashkë me dy shtetas rus sulmuan me sprajt kimik ushtarët shqiptarë në uzinën e armëve në Gramsh, ka vizituar edhe më parë vendin tonë.

Në postimet e tij në rrjetet sociale a ka treguar se ka udhëtuar më të njëjtën makinë ‘Chevrolet Camaro' me targa ukrainase dhe ka vizituar disa vende në Shqipëri. Madje në postimin e fundit 25-vjeçari nga Ukraina pa publikuar foto nga vizita në vendin tonë.

Sulmi me spraj kimik, ndaj dy ushtarëve shqiptarë Ardi Bici dhe Ardjan Xhaka në uzinën e Armëve në Gramsh, ndodhi ditën e djeshme.

Mikhail Zorin, 23-vjeç, me pasaportë ruse, bashke me 33-vjeçaren Svetlana Timofoeva dhe 25-vjeçarin ukrainas, po fotografonin ambientet në Uzinën e Armëve, teksa kanë tentuar që të futen brenda, janë pikasur nga ushtarët shqiptarë të cilët u kanë bërë me shenjë që të ndalojnë. Ato nuk u janë bindur urdhrave të ushtarëve shqiptarë, ndërsa njëri prej tyre Mikhail Zori, i ka sulmuar me spraj kimik.

Të tre janë arrestuar nga policia, ndërsa ka dyshime se janë agjentë të shërbimit sekret rus. Sakaq gjendja shëndetësore e të cilëve u përmirësua më pas, pas transportimit në në Pavijonin e Toksikologjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”.

25 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Mos u beni qesharak filluan prrallat me agjent , lerini ore njerzit rehat , ata e shumta kan ardhur dhe si duket duan te bejn rreportazh per ish uzinat e armeve te komunizmit sesi i kan shkaterruar antikomunistet se ska me luft , ju e pat qe jan Rus dhe doni ti tregoni botes qe Rusi spo ju le rehat , e ç'mund te benin kta tre ruset ose dhe njeqind te tjer ne kte ish uzin armesh me shum se ç'bet ju kopilat "antikopunist "te kombit tim , me shum se çi bet ju ktyre uzinave çmund ti bej nje ushtri Ruse jo tre persona me duar ne xhepa , ate qe ruset kan enderruar te bejn e keni ber ju antikomunistet para tyre dhe njiqind her me keq se ç'mund ti bente ushtria Ruse , kan ven ushtar ruaj gjen qe shkaterruan si kafsh dikur , ju mos i shkaterronit qe ne 92 shin , mos ja ngecni Rusve sikur jan ata qe kan shkaterruar xhdo gje ne kte vend , zuzaret e kti kombi antishqiptaret e vendit tim , lerini ruset te shkojn ne shtepi , ne kte vend nuk ka me sekret jemi vend i shqyer .

  1. s
   shqip

   Po kur nuk kishin ndermend te benin gje, perse nuk ndaluan kur ushtaret i thirren per te ndaluar, por ju kthyen me sprai? Ti me siguri, si i mencur qe je duhet ta dish kete gje. Me sa di une, kjo uzine eshte ne funksionim, por pamvaresisht eshte apo jo ne funksionim, perseri eshte zone ushtarake dhe askush nuk mundet te hyje pa leje.

  2. K
   Kalec Dega

   Duhen djegur armiqte ne zjarr! Hani, hani se ju ban mire!

   1. A
    Alniku

    Mediat e huaja thonë që ka një të vrarë???

    1. G
     Gente di Mare

     Alniku , cilat Medie te Huaja ? - Fol ne Konkret jo ne Abastrak ,ku s'dallohet asgje qarte .

    2. S
     Shqiptari

     Ky zoteria jo vetem paska hyre po ka bere tur brenda uzines.

     1. d
      daniel

      Kemi ustri te forte dhe vigjilente.....!!

      1. A
       Anesti ish ushtarak ne pension nga reformat

       Po çlesh ushtar roje jane kata qe i lejojne tre turistet e huaj tu afrohen ne distance aq te afert sa tu lejoj ti sulmojne me sprajt? Distanca dhe mbajtja ne vend pa levizur e ruseve gjersa te vij pergjegjesi i skuadres se rojeve jane te percaktuara ne rregulloren e sherbimit se bashku me te tjera veprime qe nga sa duket nuk jane zbatu absolutisht nga rojat e me lart. Mish mash shqiptar hesapi.

       1. N
        Nesti shoku i kapter Fanes qe u ba pronar i madh m

        Po çlesh ushtar roje jane kata qe i lejojne tre turistet e huaj tu afrohen ne distance aq te afert sa tu lejoj ti sulmojne me sprajt? Distanca dhe mbajtja ne vend pa levizur e ruseve gjersa te vij pergjegjesi i skuadres se rojeve jane te percaktuara ne rregulloren e sherbimit se bashku me te tjera veprime qe nga sa duket nuk jane zbatu absolutisht nga rojat e me lart. Mish mash shqiptar hesapi

        1. P
         Proletari

         Kjo tregon se ish kryetari keshillit te sigurimit ish presidenti Ilir Meta bashke me keshilltarin e tij Bahri Shalqiri ka qene ne lartesine e duhur per mbrojtje nga Rusia ! Mero do akuzohesh nga Arben Kraja per deklarte politike se nuk ke prova. Ai do prova, bashkepuntori ruseve.

         1. S
          Shoqja Pandora

          Shqiperia nen udheheqjen e strategut fhe ptriotit edi rama dhe belinda balluku pi u ve derrmen gjithe imperialisteve. Ashtu si nen udheheqjen e shokut enver shqiperia po u tregon agresoreve se skane vend ne kete toke te bekuar! Sic i zhdukem rusent nga vlora do ti zhdukim nga gramshi. Pergezime ushtareve sypatrembur dhe udheheqjes tone.

          1. F
           Fatos

           Ore sa kara jeni të gjithë, po mirë ja dhe bënë foto... edhe ca pastaj? Ajo është për skrap e gjitha e këta mund të jenë thjesht turistë, që nga frika ja futën vrapit, si mund të bëjnë të gjithë në vend të huaj. Përdorimi I spray vetëmbrojtës është gabim, por I kuptueshëm.

           1. L
            Lek

            Sakte Fatos. Qfar ka per te spionuar aty?! Germadhe. Asgje tjeter.

            1. P
             Pioneri

             joreeeeeeee Fatos ! Skrapi ka Zot ne Shqiperi . Eshte Pron e ilir metaj i cili pas Lajmit ka len pergjysem xhiron me Biciklete ne Gjirin e Lalzit dhe ka dal per Deklarate ne mdeie ,duke then : Dy vagabondat ushkaret e Rames ,kan dashur te perdhunojne Blogeren sexi Ruse dhe i dashuri i saj i ka qerru mos me ja gjet vrymen

            2. n
             ne Foto shikojme bombat e Natos per Shqiperine

             ja pra Makinerite e sjalla nga Nato dhe bombat qe prodhon Uzina per Ushtrine Shqiptare . Tanx Nato . Let'vijn verdalle Ruset e ti fotografojne .

             1. P
              Parruca

              Keta jane thjeshte ca idiote instagrami qe postojne « aventurat » per te marre shikime, dhe nuk kane asnje lidhje me FSB. Shume zhurme per asgje. Por duhen futur ne burg qe ti dali prej hundesh instagrami dhe tiktoku bashke.

              1. P
               PERPARIMI

               KESHTU ESHTE KUR KRYEDERRI RAMA NUK VENDOS VIZA PER RUSET

               1. l
                lexuesi

                do te isha shume kurjoz te shihja reagimin e autoriteteve ruse, ne se do te ishin 3 te rinj shqiptare ne territorin e tyre duke sulmuar me spray ushtarin rus, por jam i sigurt qe solidariteti i shtetasve ruse ndaj ushtarit te tyre do ishte total, mbasi ndryshe nga ne, jane me nacionaliste dhe nuk kane turkoshake idiote ne rradhet e tyre ...

                1. K
                 Këshilltari Presidentit BEGAJ

                 Nuk është uzina e prindërve të sajë të hyj dhe dali sa herë të dojë.

                 1. T
                  TURIEMIG

                  Lexuesit: Llogjike. Lajmi se uzina kishte filluar prodhimin duhet te na beje te mendoje se nuk jane thjeshte portaliste interneti dhe me spraj kimike. Lerini politikat partiake, por falenderoni ata 2 ushtaret e ruajtjes se objektit qe u treguan ne lartesine e duhur. Ata skan ardhur kot per fotografi.

                   1. S
                    S’kalon

                    Po pra, nëse kishin qenë njëherë vjet, ç’m**in donin për të dytin vit rresht në të njëjtin vend?

                   2. R
                    RAIFI

                    Kështu ndodh kur Shqipëria është këthyer në banane republikë çdo çudi zgjat tri ditë pas tri ditësh intervenon Viçiq dhe lirohen agjentet e huaj.

                    1. S
                     Sokrati

                     Vendi yne i mjere eshte mbushur me idiote dhe shkaterrues! U shkaterrua qe me 1992 dhe ta leme te shkaterrohemi fare?! Ky eshte aresyetimi? Shkaterruesit do te pergjigjen nje dite per krimet e tyre, por qe te vijne tre te huaj me pajisje per fotografi fshehje ne mikroiçip te materialeve, te grumbullojne te dhena per nje objekt ushtarak, qofte edhe per biznes dhe kur u kerkohet te ndalin, sulmojne me gaz helmues autoritetet ushtarake, ku eshte pare kjo gje, ne cilin vend te botes mund te hysh dhe te livadhisesh, ku te doje qejfi?! Ju, qe mendoni se tre te rinjte spiune duhet te lihen te lire, nuk jeni shqiptare dhe as njerez normale. Kur ne shtepine tuaj u hyjne te huaj te panjohur dhe vjedhin te dhenat tuaja, lejojini te ikin te lire, mos u thoni asgje, se ''i lendoni''! Shqiperia eshte shtet, anetar i NATO-s, dhe ushtria ka detyrime ligjore per mbrojtjen e objekteve ushtarake. Ushtaret meritojne jo vetem lavderime dhe dekorim, por edhe shperblim. Uroj sherim sa me te shpejte dhe te vazhdojne detyren e tyre. Jane shembull per te gjithe truprojen kombetare, civile dhe ushrarake.

                     1. A
                      Agron

                      Faji I Manushaqes te Ushtrise

                      Lini një Përgjigje