Dërgohen në laborator pajisjet që iu sekuestruan rusëve, në çantën e rusit 24-vjeçar u gjet një aparaturë spiunazhi! Çfarë u zbulua në çipe?

21 Gusht 2022, 09:56Kronika TEMA

Dërgohen në laborator pajisjet që iu sekuestruan rusëve,

Në çantën e 24-vjeçarit Mikhail Zorin është gjetur një aparaturë spiunazhi. Në çipet e kësaj pajisje janë zbuluar disa foto të uzinës ushtarake të Gramshit të kryer gjatë dy ditëve të fundit.

Tre shtetasit e huaj që paraprakisht dyshohet të jenë përfshirë në spiunazh, kanë hyrë në vendin tonë  një javë më parë dhe në Gramsh kanë qëndruar gjatë 2-3 ditëve të fundit.

Megjithatë, në dëshminë e tyre ata i kanë thënë policisë se ishin fotografë dhe se fotot që shkrepin i publikojnë në llogarinë e tyre në Instagram ku postojnë kryesisht foto dhe video të ish bazave ushtarake të Bashkimit Sovjetik

Ata kanë thënë se fotografojnë kryesisht territore ushtarake që janë të braktisura dhe nuk përdoreshin më nga shteti.

25 Komente

 1. p
  p

  Po mire po ku e dinin keta fotograf qe nuk perdoren me nga shteti keto uzina???Pra jane ne dieni per gjithka.Jane "miqt e Likes qe pergatisnin terenin per dt.25 gusht te lajmeruar nga Ilir Metaj.Nje ngjarrje e tille dhe hop xhixhi si 2 Prilli 1991.

  1. V
   Vranakonti

   Mos u trembeni nga spiunet rus por nga spiunet brenda vendit,Ilr Meta dhe Sali Berisha. Keta jane me te rrezikshem dhe nga keta do t'i vij e keqja shqiperise. Duhet vigjilence se Saliu dhe Meta po punojne nen rroges. Ata e duan shqiperine ne flake e zjarr.

  2. s
   spiun i kohes pordhes

   O kokrra e idioteve o gazetare me arsim autodidakt.U gjet nje paisje spiunazhi-thoni.Hahahaha cfare ishte kjo paisje o debile te lindur,nderkohe qe ju sdini shkrim e kendim dikeni se kush jane paisjet e spiunazhit.Jeni tmerresisht qesharake

   1. l
    lexuesi

    se keta gazetare jane qesharake, pse japin lajmin ashtu sic e kane marre nga autoritetet e policise, ti je nje IDIOT me K ne balle!

   2. P
    Poli

    Spiune me makine luksoze!!!!!!! Mire qe ska shkruajtur ne kurriz dhe jemi spiune....booohhhh

    1. p
     pjeter

     Kamufllazh i detyruar,nuk mund te shkonin me gomar,as me taksi as me furgon,as me makine me qera,sepse nuk do ishin autonome,dhe dikush duhet te fliste me ta,gje we mund tu vinin situata jashte kontrollit te tyre!!! sipas meje i pari ishte bllogeri ukrahinas,qe me sa u pa nuk ishte hera e pare qe vizitonte zonen, publikonte foto jo shume problematike,por qe ra ne sy nga elemente te tjere me te strukturuar,testim i terrenit,njohje e tij,pergatitje per fazen tjeter,tani erdhen tre,jane me te vertet vetem keta te tre? Ata kane pare qe aty ka levizje ushtarake,pavarsisht se disa ambjente jane jashte funksioni,duke pare c'fare situate gjeopolitike eshte,derguan diletante per te testuar sigurine,edhe per ta njohur me mire objektin ushtarak.Sipas mendimit tim,besoj qe gjithe ato qindra e qindra milione euro qe shpenzon Putin per sherbimetsi FSB a si quhet,te kete rezultate finale te tilla!!!???thjesht i var ne mes te sheshit te kuq po te kete keto rezultate.Per mua jane hallka e fundit e pallogariteshme,dhe e sakrifikushme,ndoshta thjesht per te bere presion,per te thene qe " nuk jeni te sigurt,e heren tjeter nuk do e kuptoni qe ju vizituam". Kjo qe ndodhi aman, duhet qe dikush te mbaje pergjegjesi,turiste apo jo,nuk duheshin te arrinin deri tek ushtari i gardhit,tek kançeli,duhet te ishin te pakten kontrolluar me pare,si do qe te jete funksionimi aktual,eshte nje zone ushtarake!!!

     1. U
      Usa

      Pietre nje pyetje?Perse nuk i vari Putini efektivet e Fsb qe ja ben fush me lule Ukrainen dhe se do ta priste populli me kenge e valle?Po shko njeher e bej fotografi neper baza ushtarake dhe hidhu spray ushtarve ne vendroje ne Greqi jo me larg…

      1. p
       pjeter

       Per mendimin tim mendoj se nuk jane thjesht turista,por ne te njejten kohe mendoj se keta jane ata te shkalles se fundit,diletante,qe ndoshta punojne jashte strukturave te mirfillata,qe edhe po ti ndalosh si ne rastin tone nuk nzjerr ndonje gje komprometuese nga ata per perfituesit finale,thjesht nuk kane i formacion fare qe mund te jete interesant.E them me bindje per te mbledhur informacione si psh,ne rastin tone,nuk besoj se Putin dergon profesioniste,ne te kundert,do kish varur vartsin e tyre,sepse mund ta konsiderojne fare mire nje falimentim.Disfata e tyre ne UA,mendoj se eshte krahasim i tepruar me rastin tone.

      2. S
       Semi

       Nuk e di sa profedionist jeni...por mos renia ne sy eshte baza e nje missionieren...aq me teper ne nje zone gjysem rurale ku te gjithe njohin te gjithe....si tha ajo zonja e pame makinen dy here kur filloi shiu e kur mbaroi shiu...imagjino niveli spiunazhit...

       1. p
        pjeter

        O shoqi ketu nuk behet fjale se sa profesioniste jane komentuesit,thjesht gjithkush perdor llogjiken e vet!! Per deri sa nuk ka asnje gje konkrete,te detajuar,c'dogje mund te jete!! Une nuk kuotoj pse gjith ky interesim per ish zona ushtarake? Kryesisht nga turista nga lindja,pse?? Te vetmen gje qe e lidh eshte se ata kane novoje ti rifreskojne ato qe dine per ne. Te bej nje shembull,pushime,rrugetim e tjera te paguara, ne Shqiperi nuk te duhet vize,vend qe levis lirshem,( me prove),te paguaj mire,nuk me njef kush jam,te kefkoj te publikish sa me shume foto,mundesisht te fresketa ke ketyre zonave te caktuara,u kape?? Nuk me njef kush jam e te duash,rezultati? Po nuk u kape,ajo qe kerkohet,monitorim i zhvillimit te industrise ushtarake ne nje vend NATO,si Shqiperia.Po u kape,sa me qesharake te mundeshme ngjarjen,"jemi thjesht turiste me kurreshtje per ish bazat e BS". Nje saktesim.Deri ne prishjen me BS,na dini dhembe e dhemballe,gjithçka qe eshte ndertuar me pas,u perditesua,sidomos pas 1990. Mbas hyrjes ne NATO,ka ndryshuar c'do gje,duhet tu permbahemi standartit NATO,gje qe veshtireson daljen e informacionit si me pare, une mendoj qe thjesht duan te perditesojne informacionet qe kane mbi ne,nuk ka rendesi se ne e dime qe uzina e Mjeksit eshte germadhe,ata shenojne,20 gusht,2022,konfermohet qe kjo zone eshte akoma germadhe,por qe pas 1,2 apo 3 vjetesh mund te mos jete,ec ke tjetra,e te del nje dite qe ka levizje kamionesh,neper ish tunele,e ata informohen qe filan zone duhet te shikohet me vemendje,e vleresojne,dhe ne qofte se ja u vlen,futin ne pune njeres me te zote,e ndoshta jo me doemos te shkruar ne balle rus,ndoshta Shqiptar safi!!. Gjithsesi eshte thjesht mendim personal qe ka te njejten vlere me ate qe mendon qe eshte qesharake e gjitha,qe eshte nje lloj spektakelizimi e asgje e vertet.

        1. E
         Eni

         Blogeret gjejne nje teme interesante.....ka blogere armesh...financohen nga reklama e klikime...e cuditshme eshte pse reaguan ashu...dmth pse u vetmbrojten....

       2. P
        Poli

        Mund te mbanin Fiat Uno me targa vendi....jo makine me Lara...nje agent dhe veshjen e zgjwdh me kujdes...ngjyra jo te ndezura e jo te vecanta....nejse ti duhet te jesh I shikut te Saliut ata erdhen nga dhite....

        1. t
         tetovari2

         Jo kontrolluar por vrarë dhe mbaron puna.

       3. P
        Preshi I lushnjes

        Spiun metaj eshte si top muti ku mblidhen spiunet ruse

        1. S
         Shoqja Pandora

         Shqiperia nen udheheqjen e strategut fhe ptriotit edi rama dhe belinda balluku pi u ve derrmen gjithe imperialisteve. Ashtu si nen udheheqjen e shokut enver shqiperia po u tregon agresoreve se skane vend ne kete toke te bekuar! Sic i zhdukem rusent nga vlora do ti zhdukim nga gramshi. Pergezime ushtareve sypatrembur dhe udheheqjes tone.

         1. r
          rojtari i armëve, shoku i Pandores

          Kur ishte Sala në pushtet nuk ndodhnin gjëra të tilla. Vigjilenca ishte në kulm, armët, municionet ruheshin të sigurta, pavarësisht nja dy përjashtimeve të parëndësishme në mars 1997, mars 2008.

          1. f
           fansi yt

           Je si shpirt Teta Pandora.Na ktheve humorin pas gjizes me domate te drekes

          2. T
           Te tre jane par nji Nat ke Vilat e Lazit

           mos i pengpni se jan Miqt e shtepise lir metaj dhe saleh brrishit Ruset . I ftuan kur ishin te dy ne Azerbajxhan apo Kixhikistan para ca diteve me planifiku Zullumin per Shqipnin

           1. L
            Late nam me perralla spiunesh

            Ruset kane satelite nese donin te benin resme ne gramsh eshte turp i madh kur qeveria po behet me karagjoze se portokallia .

            1. G
             Gogoli

             Kokrrat e karit ca komentues, ku e dinin thotë. Po pse injorantë si puna juaj kujtoni njerëzit, që nuk lexojnë e studiojnë, sidomos kur janë të pasionuar për diçka? E bëtë lajm edhe kur s'është I tillë, copa mishi me dy sy.

             1. J
              Jack

              Keta "fotografet" ruse i dhjeu ajo puna e spray-t. Shih kur te thone se rojet ju duken arinj. Hajt se ju zbyth Daj Sami.

              1. T
               Tironci

               Nuk ka munci un nuk e besoj , filluat me histori spiunazhi ju qe deri die jeni tallur dhe keni perçudnuar sigurimin e shtetit ne kohen e PPShs, qe ne at koh ishin teper sekret shum objekte ushtarake , po sot un nuk besoj tek spiunazhi qe pretendon shqiperia 2022 nje shtet i shqyer qe gjysmen e parlamentit i ka informator serb dhe gjysmen informator grek , te ter bashk informator te te gjitha ambasadave te akredituara ne shqiperi , per çfar do bejn spiunazh , per bunkartin , per sazanin qe esht kthyer ishull turistik apo per ushtrin qe nuk egziston ka 25 vjet gjekundi , apo per ish uzinat e armeve qe shkaterruat bashk ju zuzaret gjoia antikomunist qe ne fakt jeni antishqiptar , ne jemi shtet i shqyer si mos me keq , po i zbulon spiunazhi rus , o u dhjefshit me nje mut se nuk meret njeri me ju mos i jepni renci vetes , ju per pak para ja çoni rusit xhdo gje qe kerkon vet ne shtepi , nuk prisni te sjellin njerez ktu , zhulca.

               1. D
                Davidi

                Chip-et nuk mbajne foto. Hard disk apo memory cards po. Kta qe po gatuajne kte histori do jete te njejtet e sulmit ne e-Albania

                1. K
                 Këshilltari Presidentit BEGAJ

                 Armiku Rusis nuk jemi ne por Ukraina. Të lirohen dhe ti nisi ministria mbrojtjes Ruse në front.

                 1. K
                  Kako Foli

                  Këshillëtari ,,i" Këshilluesi ,,i" ; trajta e shQuar e . Nota bene : Të mirëpritur në rast mobilizimi në front pa dallim gjinie përveç [♧]kushtit moshë .

                  Lini një Përgjigje