Përkujtohet Endri Keko në rastin e njëqind vjetorit të lindjes

31 Mars 2024, 12:28Kulturë TEMA
Përkujtohet Endri Keko në rastin e njëqind vjetorit të

Përkujtohet sot me rastin e njëqind vjetorit të lindjes kineastin shqiptar, dokumentaristin Endri Keko.

Endri Keko ishte regjisor dhe shkrimtar i lindur në Dardhë të Korçës, në Shqipëri. Ai njihet më së tepërmi për Shatërvani i Bashçirasajt (1951); Në udhët e sukseseve (1976); dhe Takim Vëllazëror (1958).

Ai ishte i martuar me Xhanfize Kekon. I dashur nga publiku për shumë vjet si regjisor i filmit dokumentar për aftësinë e tij për të fiksuar ngjarje në ekranin e madh, jetën personale të shqiptarëve të thjeshtë.

Ai kurrë nuk hoqi dorë nga marrëdhënia me popullin dhe kjo e bëri më popullor mes kolegëve të tij artistë dhe shkrimtarë.

Endri Keko ka lëvruar me sukses shumë zhanre dhe është fitues i shumë çmimeve si përshembull “Artist i popullit”. A.K./TemA

2 Komente

 1. b
  blendi ...ziu

  Ne Tirane:...rruga Endri Keko ...rruga Xhanfize Keko ...rruga Teodor Keko ?!!! Nuk ju duket shume...?!!!

  1. D
   Dinua

   E vertete! Pompim demokratik standard. Turp lane nam

  Lini një Përgjigje