Sot festohet dita ndërkombëtare e Teatrit

27 Mars 2024, 12:28Kulturë TEMA
Sot festohet dita ndërkombëtare e Teatrit

Sot në mbarë botën festohet dita ndërkombëtare e Teatrit. 27 Marsi, ashtu si për globin shenjon këtë festë e cila ndonëse nuk është festë zyrtare është më së paku festë shpirtërore.

Kryeveprat teatrore kanë lënë gjurmë në ndërgjegjen kolektive në shekuj të shoqërisë dhe kanë lënë mbresa të pashlyeshme në kujtesën e spektatorit.

Çfarë do të ishte arti botëror pa Shekspirin dhe çfarë do ishte Shekspiri pa teatrin? Kjo është pyetja që duhet ti bëjmë të gjithë vetes përpara se të hyjmë në një sallë teatroje apo në një librari?

Të pashlyeshëm janë autorët por edhe aktorët gjigandë që kanë luajtur në salla teatrosh që nga lashtësia. I jashtëzakonshëm është Aristofani apo Eskili e Sofokliu por dhe Richard Burton e Laurence Olivier. Ato janë aty pas perdeve dhe duket sikur na thërrasin dhe në këtë ditë, i kemi akoma dhe më afër. A.K./TemA

3 Komente

 1. B
  Babilon

  I biri Shqipes e beri Tiranen kryeqytet Europian pa teater. Rrace e mutit ky Lali juaj

  1. D
   Detari

   Rrace arabi nga irani olot jevgj skiperia

  2. E
   Erdogan

   Ironia dhe Ipoxrisia (Hipokrizi "shqip") eshte zoti me comentin Babilon se i vetmi Komb qe ndertoi Theatro eshte Kombi Greke. Qe nga Roma deriiiiiiiii ne Persi (Iran),Egypt,Turqi,Siri,Jordani etj. Dhe nuk spjegohet (non spjegare ital) qe ky Perendim ta luftoje kaq shume kete Komb. Bile dhe me vete Genitsarot e turqizuar dikur Epirote te vetequajturit Skiptare! Qe me pushtimin e Kostantinopolit ne 1453A.D Papuci i Romes qe hiqet "I Krishtere" dhe gjithe Perendimi gezojne qe pjesen Perendimore te Ionise ku lindi Filo-Sofia (Mik te Diturise "shqip") e Botes e kane Islamiket e Turqise. Jo vetem kaq. Por i dhane edhe ishuj dhe Qipron ne 1974-en! Keta jane "Te krishteret" e Perendimit qe i kane duart me gjak. Bile edhe Termin Theatro e shtremberojne. Nuk e kane ne Alfa-Betin "e tyre"? Ashtu si Dhimo-Kratia (Shtet i te gjitheve).

   Lini një Përgjigje