10 qytetet më të bukura në botë, Italia kryeson me tre vende

20 Shtator 2022, 18:04Lifestyle TEMA

10 qytetet më të bukura në botë, Italia kryeson me tre vende

Ueb faqja “Bota e statistikave” ka publikuar një listë me 10 qytetet më të bukura në botë.

Sigurisht listën e kryeson Venecia, ndërsa vendin e pestë e zë kryeqyteti grek, Athina.

Më poshtë renditja sipas “World of Statistics”

10 qytetet më të bukura në botë :

 
Venecia: 83,3%
Roma: 82,0%
Barcelona: 81,9%
Pragë: 78,7%
Nju Jork: 77,7%
Athinë: 77,5%
Budapest: 75,9%
Vjenë: 75,8%
Bordo3%
Milano: 75. 75.1%


Qyteti më i bukur dhe më i vizituar në Itali, Venecia është padyshim një nga qytetet më të mahnitshme dhe të bukura në planet.

Atmosfera romantike e Rilindjes së Venecias, e përshkruar në qindra libra dhe e kapur në dhjetëra filma, tërheq një numër të pabesueshëm të turistëve – gjashtëdhjetë mijë njerëz në ditë.
Ka kaq shumë vizitorë sa që zyrtarët e qytetit po kërkojnë nga OKB të ndalojë këtë rrjedhë të pafund, nga frika se qyteti do të shembet nën sulmin e tij.

Qyteti i Venecias ka qenë dhe vazhdon të jetë gjithmonë kryeqyteti kulturor i Italisë dhe një nga qendrat më të rëndësishme kulturore në të gjithë botën. Festivalet e muzikës dhe filmit, topat, karnavalet dhe ekspozitat e të gjitha llojeve të arteve figurative mbahen këtu gjatë gjithë vitit.

Ndërsa Athina qyteti më i lashtë i Greqisë. Emri i kryeqytetit të Greqisë vjen në emër të perëndeshës së mençurisë së Athinës.
Athina kombinon historinë dhe modernitetin, pamjen evropiane dhe parzmore antike

 

10 Komente

 1. .
  ........

  Te vendosesh Athinen e betonit e te plerave...perpara Vjenes se kultures....te dhjefsha mu ne ankete.....as qe krahasohet per nga bukuria Vjena e Austrise me Athinen e zhabzive....hahahahahaha...

  1. Z
   Zeqo Pilafi

   Reklamë turistike alla shqiptare. Kanë vënë New York vetëm se nuk mund të linin pa vënë një jashtë Europe. Të lësh jashtë Londrën, Parisin dhe Madridin, të harrosh Amsterdam, Bruksel, Singapor, Stamboll, Dubai, e qindra të tjerë, duke vënë përpara tyre Milanon, kjo është të tregohesh më italian se vetë italianët. Ose më saktë, kjo agjensi udhëtimesh diku në rrugët e Tiranës prenoton bileta vetëm për këto destinacione.

   1. b
    bolonjezi

    Edhe për Milanon ia kanë futur kot. Milano e betonit, pa asnjë vepër artistike, hiq katedralen por edhe ajo brenda është fare e ftohtë, kolona betoni, mbase galeria Vitor Emanueli është më e "ngrohtë". Mjaft janë dy qytete italiane, nuk paska Europa qytete të tjera më të bukura?!

    1. A
     AC/DC

     Kane harru qytetin antik te librazhdit. Krenaria e albanistanit.

     1. E
      Evisa

      Venecia më e bukura në botë? Edhe nga Shkodra kur përmbytet?

      1. s
       shkodran

       M'ke ba me qesh. Rrespekt.

       1. Z
        Zhelesfina

        Shkodra eshte me e bukur se aty jeton zhozefina qe ja futi luli.

       2. I
        Ilirjan

        Milano perpara Firenzes...?!

        1. T
         Tom

         Për medimin tim këto janë qytetet më të bukura na Bot: VIENNA PARIS ROM LONDON Venecia FIRENCE STAMBOLL PRAG BUDSPEST NEW YORK KAMZA?!

         1. T
          Tom

          Për medimin tim këto janë qytetet më të bukura na Bot: VIENNA PARIS ROM LONDON Venecia FIRENCE STAMBOLL PRAG BUDSPEST NEW YORK KAMZA?!

          Lini një Përgjigje