6 politikanë dhe liderë botërorë që janë artistë, mes tyre Rama

13 Shtator 2023, 09:43Politika TEMA

6 politikanë dhe liderë botërorë që janë

Politikanët natyrshëm njihen për aktivitetet e tyre politike.

Shumë prej tyre e fitojnë famën në fushën e diplomacisë, ndërsa jeta private shpesh injorohet ose fshihet nga vetë ata.

Ndërsa dihet zakonisht se Adolf Hitleri u përpoq të bëhej artist, kishte dhe ka ende shumë politikanë, përpjekjet artistike të të cilëve janë relativisht të panjohura për publikun e gjerë.

Revista e artit “The Collector” ka bashkuar në një artikull gjashtë 6 liderë botërorë me një talent “të habitshëm” për artin.

George W. Bush


I njohur më së shumti si presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush mori penelin dhe filloi të pikturonte pasi mbaroi presidenca e tij.

Ai u frymëzua për ta bërë këtë pasi lexoi librin e Winston Churchillit “Painting as a Pastime”.

Në vitin 2013, motra e tij, Dorothy Bush Koch, ishte viktimë e hakerimit të llogarisë së saj të postës elektronike dhe disa imazhe të pikturave të George u vodhën.

Sekreti i George u zbulua, por ai vendosi ta përqafonte ngritjen si piktor dhe e solli artin e tij në sferën publike.

Një piktor produktiv, repertori i tij i temave përfshinte natyra të qeta, qen dhe, më së shpeshti, portrete, të cilat u bënë të njohura.

Në vitin 2017, ai botoi një koleksion të quajtur “Portraits of Courage” , një homazh për veteranët ushtarakë.

Në vitin 2021, ai publikoi një libër me portrete të titulluar “Out of Many, One: Portraits of America’s Immigrants”, në të cilin ai shfaq portretet e të huajve që erdhën të jetonin në Shtetet e Bashkuara.

Winston Churchill


Winston Churchill u njoh me pikturën në vitin 1915.

Në atë vit, ai ishte përgjegjës për fatkeqësinë e Fushatës së Galipolit në Luftën e Parë Botërore.

Ai u lirua nga posti i tij.

Duke vuajtur nga depresioni, ishte me pushime familjare dhe u frymëzua nga kunata për të filluar të pikturonte.

U lidh menjëherë dhe në moshën 40-vjeçare nisi hobi si artist, i cili mbeti pasion deri në vdekjen e tij në vitin 1965.

Gjatë gjithë karrierës së tij si artist dhe politikan në sferën e shtetit dhe ushtrisë, ai mori kanavacën e tij me të kudo që shkonte, duke pikturuar en plein air.

Gjatë jetës së tij si piktor, Churchill krijoi mbi 500 piktura, shumë prej të cilave ua dhuroi miqve dhe familjes.

Një marrës i një dhurate të tillë ishte Franklin D. Roosevelt.

Churchill nuk bëri kurrë ndonjë shfaqje madhështore për artin e tij.

Ai ishte një amator, megjithatë, ai fitoi një gëzim të madh duke pikturuar subjektin e tij të preferuar, peizazhet.

Edi Rama


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shembulli i një artisti-politikan që ka qenë artist para se të bëhej politikan.

Babai i tij ishte skulptor, kështu që Rama vinte nga një familje ku arti inkurajohej.

Ai filloi të pikturonte në moshë shumë të hershme dhe vijoi gjatë viteve të tij si adoleshent.

Arti i tij ra në sytë e artistëve të tjerë me ndikim në Shqipëri.

Rama u diplomua në Liceun Artistik “Jordan Misja” me perspektiva të mëdha për t’u bërë një artist profesionist.

U bë profesor i pikturës dhe dha mësim në Akademinë e Arteve të Tiranës gjatë ditëve të fundit të komunizmit në Shqipëri.

Në vitin 1998 ai hyri në politikë kur kryeministri shqiptar po riorganizonte kabinetin e tij dhe kërkonte një ministër Kulture.

Kështu filloi karriera e tij politike, por kjo nuk do të thotë se karriera e tij artistike përfundoi.

Në fakt, mori një nxitje. Si ministër i Kulturës, të gjitha rrugët e artit ishin të hapura për të.

Rama i ktheu banesat e zbehta të epokës komuniste të Tiranës në ndërtesa shumëngjyrëshe dhe filloi projekte arti që do ta kthenin qytetin në një testament unik të fuqisë së artit.

Më vonë, u bë kreu i Partisë Socialiste të Shqipërisë dhe, më pas, kryeministër.

Ai trashëgoi përgjegjësinë e të qenit njeriu më i fuqishëm në vend, por zyra e tij nuk është ajo që mund të pritej nga një burrë shteti i fuqishëm.

Ajo është e mbuluar me piktura shumëngjyrëshe që Rama vizaton për të hequr stresin.

Që nga viti 1992, veprat e tij janë ekspozuar në shumë ekspozita jo vetëm në Shqipëri, por në mbarë botën, ndër të tjera, në Berlin, Sao Paulo, Venecia dhe New York.

Arti i tij përbëhet nga abstraksione shumëngjyrëshe dhe përfshin piktura, vizatime dhe skulptura.

Francisco Franco


I njohur më së shumti si diktatori i Spanjës që sundoi vendin nga viti 1936 deri në vdekjen e tij në 1975, Francisco Franco ishte gjithashtu një piktor shumë i aftë.

Ai filloi të pikturonte menjëherë pas Luftës Civile Spanjolle.

Si kreu i shtetit, atij iu desh të ulej për shumë portrete, dhe seancat i dukeshin pafundësisht të mërzitshme.

Pra, për të lehtësuar pak mërzinë, ai vendosi një pasqyrë pas piktorëve që të mund të shikonte se si pikturonin.

Kur një nga piktorët, Alvarez de Sotomayor, la bojën dhe furçat e tij pas një seance, Franco i mori ato dhe pikturoi një foto të kopshtit.

Kur Sotomayor u kthye për seancën tjetër, Franco i tregoi foton që kishte pikturuar. Sotomayor ishte i impresionuar, duke i thënë diktatorit se ai duhet të vazhdonte të pikturonte.

Pra, kjo është pikërisht ajo që bëri Francisco Franco.

Çdo pasdite mbyllej në dhomën e tij dhe pikturonte për orë të tëra.

Ai pikturoi peizazhe, kafshë të egra dhe portrete.

Duke i bërë jehonë etikës së tij konservatore, ai urrente format jotradicionale të artit që u zhvilluan në gjysmën e dytë të shekullit të XX-të.

Ulysses S. Grant


Ulysses S. Grant njihet gjerësisht si gjeneral në Luftën Civile Amerikane dhe si presidenti i 18-të i Shteteve të Bashkuara.

Megjithatë, ai është shumë më pak i njohur për artin e tij.

Ky artist-politik amerikan u fut në botën e artit kur ishte në Akademinë Ushtarake të West Point.

Në atë kohë, aftësia për të vizatuar me saktësi ishte një aftësi e dobishme për oficerët ushtarakë.

Hartat topografike ishin veçanërisht të rëndësishme dhe Grant zbuloi se ai kishte aftësi të konsiderueshme në ndjekjet artistike të skicimit të peizazheve.

Instruktori i vizatimit i Grant në West Point, Robert Walter Weir, ishte një artist i respektuar ndërkombëtarisht që studioi në Shtetet e Bashkuara dhe në Firence, Itali.

Puna e tij zbukuron Rotondën në Capitolin e SHBA-ve.

Skicat e Grant përfshinin fotografi të peizazheve, kuajve, amerikanëve vendas dhe një mori temash të tjera.

Mjerisht, jo shumë prej veprave të tij mbijetuan dhe duket se ai e braktisi artin e tij më vonë.

Mbreti Charles


Monarku në fuqi i Britanisë e nisi hobin e tij të pikturës në vitet 1970 nën drejtimin e mjeshtrit të tij të artit, Robert Waddell, në shkollën Gordonstoun në Skoci.

Zona e shkollës kishte 200 hektarë tokë pyjore dhe bregdetare, duke ofruar një mjedis të pasur për të pikturuar natyrën.

Të qenit trashëgimtar i fronit do të thoshte që Charles nuk kishte probleme për të shfaqur artin e tij.

Ekspozita e tij e parë ishte në vitin 1977, krahas artit të Mbretëreshës Viktoria dhe Dukës së Edinburgut.

Duke punuar ekskluzivisht me bojëra uji, Charles shpesh pikturon në ajër të hapur dhe i përfundon pikturat e tij shpejt dhe me një lëvizje.

Në përgjithësi mund të bihet dakord se qeniet njerëzore janë komplekse në çdo aspekt.

Megjithatë, me njerëz të famshëm, duke përfshirë politikanë, ne shpesh tentojmë t’i reduktojmë në figura dydimensionale në kokën tonë.

Politikanët që qeverisin vendet tona, fytyrat e të cilëve zbukurojnë ndërtesat publike në të gjithë vendin, kanë jetë private dhe hobi si gjithë të tjerët.

 

40 Komente

 1. g
  genci

  Artisti i vendit tone

  1. D
   Detari

   ndryshimi me kete jevgun tone eshte se perendimoret jane politikan dhe per hobikane artin, ky joni per hobi ka politiken.

   1. F
    Fener Zizi

    Ky ka edhe nje Hoby ,me te @i Motren Ty o Detar.

    1. f
     fener Zizi

     Te qifsha motrat,grune dhe çfare ké femer ne fis o fener moterqiri,do te qi motrat

    2. M
     Moisi Golemi

     Detar. Jevgu i sat'ëm.

    3. P
     Patrioti

     Krenar per Ramen!

     1. T
      T

      Po ju mor kara krahasoni kte debilin ton me curcillin dhe me bushin e me frankon .oaskeni lajthit debila ky eshte njeri i keq e para e punes qe ska as shok as miq .eshte nje ndyresire i pishter ne shpirt .

      1. a
       antipatrea

       T (dhe të tjerë si ti) : Ata "karat" janë redaktorë dhe botues të një reviste arti , qoftë edhe e panjohur ... Ndërsa ti duhet të jesh një "kar" që s'të njeh as p.cka e sat'ëme ...

      2. E
       Ema

       Rama nje artist dhe nje politikan mjaft i suksesshem

       1. K
        Klea

        Veprat e tij te lene pa fjale kur i shikon.Nje kryeminister qe do te mbahet mend gjate

        1. L
         Lideri boteror hahaha

         Rama lider boteror ??? Hahaha. Sipas kujt kriteri?? Dhe piktor i beri reklame vetes kur hyri ne politike. Mjaft o Tema se na e shpifet

         1. A
          Aron

          Idiot, ne fakt arti i Rames ra ne sy qekur ai shkoi te jetonte ne France si emigrant.

          1. A
           Amin

           @Aron Kur nxori sumen jashte ra ne sy ne France apo kur u jargavit me makarona?

          1. F
           Fredi

           Sigurisht qe do dalloje se eshte me i miri

           1. K
            Kiu

            5 artista ishin politikane ndersa i gjashti pra Edi Rama as muti i artustve nuk eshte por ma pak

            1. t
             tetovari2

             Dhe Kiu ha mutin e Edi Ramës!

            2. o
             oriola

             Ata qe kane profesion edhe pikturen kane nje bote m me m shume ngjyra.

             1. i
              ilir

              Sa mire qe kemi nje artiste i cili ben me te miren per Shqiperine

              1. E
               EMO

               Respekte per RAM dANOCIN SEPSE ESHTE VERTETE DANOC

               1. I
                Intelektuali

                Nuk kemi patur kryeminister me te mire se Edi Rama. Piktor, profesor, estetist avanguard, me kulture europiane, qe po transformon Shqiperine. Sigurisht nuk mund te ransformoje ata qe nuk kuptojne, qe nuk duan te kuptojne, ose qe as nuk kuptojne dhe as duan te kuptojne. Vizionare, punetore, qe zhduku "cibanet dhe halete" e Tiranes dhe tani po zhduk cibanet e gjithe Shqiperise, qe po nderton blloqe pallatesh, lagje, qytete..., te pakten perpiqet. Kush punon edhe gabon, normale dhe krejt njerezore, por nuk shkaterron, nuk prish, nuk degradon dhe as djeg dhe as vret... Kush nuk e do dhe kush e shan ..., aq me shume i largohet atij..., le te numuroj vitet e veta mbrapsh deri sa te vije ne vitin e "zero te eres se re".

                1. "
                 ""Intelektuali""

                 Paske pjerdhur nga mendte

                2. K
                 Ka nji Dallim mes tyre dhe Ramos !

                 Ramo , ka penelin me te Gjate se te gjithe dhe Piktuara e tij ala s'ka ngjyosur aty ku duhet ,me kriju Portretin .

                 1. e
                  enter""

                  Sa per sqarim. Edi Rama nuk eshte artist. Ai e ka vetshpallur veten artist dhe traplliqet e tij ja blejne skuthat e Sorosit. Mos na hapni barkun me te tilla idiotlliqe

                  1. N
                   Nemesis

                   enter""! Edhe ti na hape barkun me "skuthat e Sorosit". Po si mor nuk u ndate njehere nga shprehja idjote se "armiku i mikut tim, o armiku im". Teorine e NEGATIVITETIT te Sorosit, e nxori Donald Trapi. Trapi e quajti njeri negativ G. Sorosin jo per pikpamje politike, por duke qene se Trapi u bo president, dhe duke qene "femije i perkedhelur" qe gjthçka qe deshironte, fale mundesive financiare te fituara me aktivitetin e te pareve te tij, i plotesohej, mendoi se po ta etketonte rivalin e tij ne biznes, G Sorosin si njeri NEGATIV, automatikisht bota politike do ta trajtonte si te tille. Dhe me qe Trapi ishte Trap, kete opinjon te tij e moren vetem skuthat ne Shqiperi si Sahale Brrisha, Adriatik ( jo deti ) Dhalla, nje fare avokati pa bythe dhe shtylle kurrizore qe ngriti zyre elektorale per Trapin tek xhamlliku. Gjithashtu shpreja "Sorosjane" u be "gome shpetimi ne det" per te gjithe ultramaskarenjte dhe edepsezet e opozites rrumpalle ne vendin ku njerzit "patriote" bejne me shuplakat dhe gishtat e duarve simbolin e nje shpendi grabitqar por krenar, (jo i dhjere) ne vendin qe quhet Shqiperi. Edhe ti, "enter", je nje fare SKUTHI. Po nuk je vetem, ke do shoke birinxhi maskarenj e te demshem.

                  2. T
                   Tironc

                   Edi Ram po e tregon veten qe eshte artist Po e kthen Shqiperine ne nje vend europian Salih shpella e ktheu ne Kandahar,vetem kioska dhe era shurre gjithandej

                   1. T
                    Tironc

                    Edi Ram po e tregon veten qe eshte artist Po e kthen Shqiperine ne nje vend europian Salih shpella e ktheu ne Kandahar,vetem kioska dhe era shurre gjithandej

                    1. I
                     Inis

                     Gazete qesharake palacosh. Krahasoni kete psikopatin ndyresire qe dilte me bythe jashte plazheve te Frances, drogohej poshte urave te Parisit dhe i vareshin nga goja makaronat e marinuara me jarge, me lidere qe i njeh gjithe bota dhe qe kane bere histori. Si s'ju vjen turp palaco gazetare.

                     1. m
                      mos je vall nga ishlli lesbes ti mi !

                      Inis , eshte per e ardhur keq ,qe nji femer si ty , shikon aty ku s'duhet KM tone Nudo ! Duket qe ke probleme me Meshkujt tina maj lesbe

                      1. P
                       Per Inis-in top tenisin

                       Inis......mendja eshte gje e madhe.........nuk e ka bere gazeta Tema artikullin me 6 personazhet politik qe jane edhe artista....... por Revista " The Collector"...........keta te temes vetem e kane perkthyer ne shqip dhe e japin si lajm / kuriozitet........tani une, ne vendin tend, sapo te lexoja emrin Rama nuk do e lexoja artikullin fare ( sepse kuptohet qarte qe nuk e pelqen fare Ramen ose me diplomatikisht " as ta nin fare per Ed Ramen" ).........sa per krahasim une per vete kur lexoj titullin e artikullit me Sal Ram Berishen nuk harxhoj kohen ta lexoj..............ndoshta do ishte mire edhe per ty qe te mos te na cash trapin ne te tjereve qe kur kemi kohe edhe lexojme ndonje rresht nga Tema..........OK INIS...TUNG

                      2. I
                       Inisi

                       Pse moj Inis, cte beri "psikopati" moj xhane, po ne plazh nudizmi doli moj e uruar me bythe jashte, nuku doli rrugeve, pastaj marshalla dhe ate mikun aty poshte, coc do tja ken pelqyer parizienkat, ty po te shkoj goja leng na thuaj se te bejm derman, he xhan

                       1. B
                        Bledar

                        Po te ishte per ty do ti haje edhe mutin pasi Rama te peshtynte ne fytyre more idiot skllav qe mbron nje politikan hajdut qe I katandisi shqiptaret neper azile.

                        1. Z
                         Zhigoloja i Rames

                         Me shume po te shkoka goja leng ty se asaj o shkerdhate komunist qe masturbon me Ramen

                        2. N
                         Nje Nene

                         Inis Edi Rama vjen nga nje familje me KULTURE me edukate e emancipuar : Kur shumica e Shqipetareve kemi pas probleme Kulture ne emancipim familja e tij ishte shume hapa para ne kete drejtim prandaj dhe ne qofte se eshte ashtu si thoni ju ka qene periudhe kalimtare si per te gjithe Adoleshentet por mire i ka bere ajo qe ka kaluar.Ai sot eshte me kembe ne toke . Une i uroj te realizoj gjera te bukura se kemi shume nevoje dhe kam BESIM

                         1. D
                          Demir Labi

                          O patronazhist te qelbur,po boll se na e shpifet,o pampersa te Edi Rames,jeni po ata zagaret e vjeter qe i thurnin elozhe Enver Hoxhes e Sali Trapit,boll o te mallkuar.Edi Ramovici eshte mallkim,dhe jo artist nje skizo i deklaruar,qe shkateroi vendin.Arti i tij,mender eshte per leter higjenike.Nuk ka me keq kur sundon injoranca kolektive,skeni per te bere kur Shtet.

                          1. A
                           Arben

                           Vdiqen per ti bere gojore Rames se I pelqen kur i shtypin me kembe

                          2. P
                           Patronazhisti qe ti i uren

                           Labi je vone ne e beme shtetin dhe jemi gati per tu antaresuar ne EUROPE

                           1. Z
                            Zeri i popullit

                            Gazete e katranosur

                            1. D
                             Demokrati orëve të para

                             Z.Rama, kryeministri më i mirë që nga viti 1912. Fat për ne që e kemi, vetëm gomerët injorantë flasin keq për të.

                             1. A
                              Arber iliri

                              Nga te 6 emrat e mesiperm Rama eshte piktori me i mire pa asnje dyshim,persa i perket liderit me te mire,Rama eshte me i miri i kohes ndersa per te gjithe kohrat padyshim Winston Curcill

                              Lini një Përgjigje