Analisti i BBC: Sali Berisha, forcë përçarëse. Kërcënim për Ballkanin!

2 Gusht 2022, 18:10Politika TEMA

Analisti i BBC: Sali Berisha, forcë përçarëse.

Gabriel Partos, analisti i BBC, ka analizuar situatën në Ballkan, pas vendimit të marrë së fundmi nga Britania e Madhe për të shpallur non-grata ish-kryeministrin Sali Berisha. Partos ka argumentua arsyet se pse Britania e Madhe e shpalli Berishën 'non grata' .

“Berisha është një forcë përçarëse në politikën shqiptare dhe në kontekstin më të gjerë rajonal. Retorika nacionaliste e zotit Berisha, që kërkon të minojë përpjekjet e kryeministrit Rama për të rritur bashkëpunimin rajonal përmes nismës së Ballkanit të Hapur, konsiderohet në Londër si një kërcënim për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.

Unë besoj se ka dy arsye kryesore që kanë motivuar vendimin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Së pari, qeveria donte të demonstronte angazhimin e saj për të luftuar korrupsionin. Së dyti. dhe besoj se ky ishte një motiv më i rëndësishëm në rastin e zotit Berisha, autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar, ashtu si homologët e tyre amerikanë, besojnë se zoti Berisha është një forcë përçarëse në politikën shqiptare dhe në kontekstin më të gjerë rajonal. 

Ky vlerësim i zotit Berisha është thelluar që nga viti 2019 kur qasja e Partisë Demokratike u bë më konfrontuese me dorëheqjen e ligjvënësve të saj nga Parlamenti dhe bojkotimin e zgjedhjeve për pushtetin vendor.

Pjesa më e madhe e fajit për këtë iu kushtua zotit Berisha, i cili shihej si pushteti pas fronit brenda PD-së dhe i cili shihej si rezistent ndaj përpjekjeve të liderit të atëhershëm të PD-së, Lulzim Basha, për të adoptuar një politikë më pragmatike rreth dhe pas zgjedhjeve parlamentare të prillit 2021. 

Reputacioni i z. Berisha si një forcë përçarëse është theksuar nga fushata e tij për të larguar z. Basha nga udhëheqja; nga sulmi i mbështetësve të tij në selinë e PD-së në janar; dhe me veprimet e tij që kanë sjellë përçarje në PD. Përveç kësaj, retorika nacionaliste e zotit Berisha, që kërkon të minojë përpjekjet e kryeministrit Edi Rama për të rritur bashkëpunimin rajonal përmes nismës Ballkani i Hapur me Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, konsiderohet gjithashtu në Londër si një kërcënim për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur pushtimi rus i Ukrainës ka rritur tensionet gjeopolitike në të gjithë Evropën dhe kur Kina është e zënë duke u përpjekur të zgjerojë ndikimin e saj në Ballkanin Perëndimor, Britania e Madhe së bashku me SHBA-në dhe BE-në është e vendosur të kundërshtojë aktivitetet që konsiderohen si kërcënim. për stabilitetin rajonal. Lëvizja e fundit e Mbretërisë së Bashkuar tregon gjithashtu solidaritetin e saj me SHBA-në, e cila vendosi sanksione të ngjashme ndaj zotit Berisha në maj të vitit të kaluar”, tha Partos për Report TV.

Ai analizoi edhe situatën politke në vend, dhe si dukej ajo në sytë e ndërkombëtarëve.

“Autoritetet britanike kanë qenë prej kohësh të shqetësuara për ndikimin e krimit të organizuar në Shqipëri. Ata gjithashtu besojnë se kjo ka pasur një efekt negativ për Britaninë e Madhe, për shkak të komunitetit të konsiderueshëm shqiptar në vend. 

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar vlerëson se në Shqipëri lidhjet mes figurave të fuqishme kriminale nga njëra anë dhe politikanëve e gjyqtarëve nga ana tjetër e kanë bërë veçanërisht të vështirë goditjen e rrjeteve kriminale. Kjo është arsyeja pse Britania e Madhe ka mbështetur reformën e gjyqësorit dhe organeve të zbatimit të ligjit në Shqipëri”, tha ai.

Në prag të anëtarsimit të vendit në Bashkimit Europian, Partos ndalet te reformat kyçe që vendi ynë duhet të shohë me prioritet për tu antarsuar sa më shpejtë në familjen e BE-së.

“Ka probleme të kahershme që lidhen me nevojën për të konsoliduar shtetin e së drejtës duke luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar; shmangia e trazirave sociale në një kohë të krizës së kostos së jetesës (e cila, natyrisht, prek pjesën më të madhe të Evropës dhe pjesën tjetër të botës); dhe krijimi i vendeve të punës të mjaftueshëm të kualifikuar dhe të paguar mirë për të ndaluar imigracionin masiv në pjesën tjetër të Evropës. Tani ekziston problemi shtesë se Shqipëria ka një opozitë, lidershipi i së cilës është në kundërshtim me SHBA-në, aleatin më të fuqishëm të vendit, dhe MB-në, një fuqi kryesore evropiane”-tha ai.

Gabriel Partos, është analist i BBC-së për Evropën Qendrore dhe Juglindore, ndërsa ka punuar në pjesë të ndryshme të Shërbimit Botëror gjatë viteve të fundit. Ai është autor i një libri të bazuar në intervista të Luftës së Ftohtë, "Bota që erdhi nga i ftohti", dhe i artikujve të shumtë të botuar në gazeta dhe revista të specializuara.

13 Komente

 1. B
  Bimi

  Saliu eshte nje plehre,por BBC eshte sikur lexon Zerin e Popullit,kanal super i majte.Kazan sic i thote Ramiu.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Po po do degjojme kete karin e BBC-se, se per kete eshte normal ta denojme dike per shpifje qe dalin nga bytha e Sorosit ne menyre qe t e mbajme epr jete ne pushtet nje kryeminsiter hajdut e te korruptuar qe po vjedh shqiptaret ne cdo gje, ne karburant me cmimin me te prte ne Bote, me djegesat e mbeturinave ku vidhen me qindra milione dollare nga Buxeti per djegesat qe nuk jane ndertuar akoma, dhe ne pauguajme sikur djegesat po punojne ,,,, Ndaj ti more palaco Britanik shiko punen tende dhe boll me kete propaganden tende prej deficenti se ne fyen inteletin e bythes , ok? Krijese langaraqe shkerdhat muti se po na kujton ate mutin e mutit Curcillin qe kur erdhi perfaqeusei i tij ne 1942 , tek Shtabi partizan dhe pa i dhene mire doren Enverit i tha: ,,, "Curcilli thote, qe Jugu i Shqiperise ti jepet Greqise" ..Dhe Enveri direkt i tha: " i jepet Greqise kur jugu i Anglise , ti jepet Islandes" .. Ndaj edhe ky shkrimi jote eshte ne ate lloj fryme , te " Keshillave te Qelbesirave" Ndaj shiko thyej qafen andej mut muti, se une ekuptoj qe ti je inteligjent se flet anglishten rjedheshem , por ben mire te mos rruash shume trapin, Krijese qelbesire !

   1. S
    Socialisti vjeter

    Plehre eshte Edvin Rama qe qeverris me burrat e ish grave dhe vret femije.

   2. P
    Prokurori

    Mundësisht të informohet qyterari digital per ketë shkrim ledhatues të z.Partos dhe automatikisht informohet dhe pëllumbi i shpellave z.Berisha.

    1. M
     Me ne fund Drejtesia po afron ...

     Eshte shume e vertete kjo qe deklaron Analisti BBC-is ,salih berisha eshte bashkpunetor i Terroristit islamik Osama bin Laden ,te cilin e ka pas takuar ate ne Kullen e tij ne Vicidol (asnji shaka ,serizisht e kam e ka pas dhon edhe vet RAI Uno ) bashkpunetor i ISIS - furnizoj ISIN me ushtare duke i premtuar shuma te medha etj, i dha Pashapoten Shqiptare shume terroristeve Arabe ,qe u dynden ne Shqiperi ne vitet 90 nji prej te cileve ishte edhe nji nga Pilotet e 11 Shtatorit qe goditi Kullat Binjake ne NEW York . - Eshte koha e fundit ,qe Terroriste isklamik e kriminela si salih berisha te izolohen nga shoqeria njerezore ,duke ditur se nji Terrorist i tille ka qen dhe eshte alal sot vec nji Rrezik per shoqerineShqiptare por me nlidhjet e tij Kriminale edhe per Rajonin ,madje perben nji frymezim per gjithe kriminelet e terroristet . - InterPoli dihet te nxjerri Urdher Arresti per kte Terrorist Islamik pahumbur kohe .

     1. B
      Bregdeti

      Analist, jo bythlepires si keta tanet. Respekte.

      1. t
       tetovari2

       Tema më duket se e botuat njëherë artikullin!!?.

       1. B
        Bravo

        Prit se sot na duhen artikuj për Saliun, s'ka gjë se vdiq një engjëll. Fajin e ka Saliu

       2. V
        Viçidol Çepani.

        Mirë thua ti z . Gabriel , e ke thënë dhë me parë por kujt ja thua,këtu në Shqiperi të ashtuquajturit gazetarë apo analistë të keqen më të madhe të Shqipërisë dhe shqiptarve e rajonit,komunistin 24 karatsh me emrin Sali dhe bashkordinarorin e tij me emrin Ilir Floriri sikurse e ka pagëzuar vetë fatkeqsia Sali nuk dinë ku t'i vënë dhe në kor llomotisin e hanë 24/24 orë që këta janë Shqipëria , për rrjedhojë këta janë fatkeqsia nr.2 e Shqipërisë demokracisë e lirisë si të zhytur totalisht në llumin Alla Sali

        1. B
         Bira lencit

         Bravo, salih bin laden dhe like non grata spijun i sigurimit shtetit …Londra dhe amerika te marrin masa ti eleminojne si e keqja e ballkanit, kjo pjese e eropes nuk gjen qetesi pa eleminuar kte dyshe qe po minosin aty ku munden

         1. R
          Realpolitika

          Sali Berisha e Like floriri jane vrases dhe rrezikojne paqen ne Ballkan.

          1. Çekiçi

           Sali Rama është nji kafshë në kuptimin e keq Se ka edhe kafshë qe ofendohen nese i krahason më Salen

           1. L
            Lani

            Mirë Berishën se e njohim dhe nuk e ndryshojmë dot por çfarë do behet me ata që i shkojnë pas si delet?

            Lini një Përgjigje