E-maili nga SHBA-ja, që iu dërgua Autoritetit të Dosjeve për Ilir Metën

2 Gusht 2022, 16:30Politika TEMA

E-maili nga SHBA-ja, që iu dërgua Autoritetit të Dosjeve për

Më 24 korrik ditën që Ilir Meta shënonte ditën e fundit në Presidencë, në adresën elektronike të Autoriteti të Dosjeve mbërrin një e-mail nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

E-maili informonte institucionin se personi Ilir Rexhep Meta ishte bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

Ngjarja krijoi një debat të madh, ku vetë ish-presidenti e mohoi ndërsa akuzoi Ramën se po inskenon një trillim kundër tij.

Rama iu përgjigj me një letër të gjatë Metës ku theksonte se si e promovoi Ilir Meta te Dosjet Genta Sulën, që sot e quan patronazhiste

E-maili i sjellë sot nga Vox News e që trazoi fort ujërat e politikës shqiptare, pasoi me një shkresë nga Autoriteti Dosjeve drejtuar Kuvendit të Shqipërisë, në të cilën kërkohet të ndryshohet ligji për verifikimin e figurave politike të verifikuara një herë nga komisionet e mëparshme, duke iu referuar këtu zyrtarit të lartë, ish presidentit Ilir Meta.

Autori i e-mailit i cili flet me detaje, thotë se Ilir Meta në bashkëpunim me Sali Berishën tentoi të zhdukte dosjen e tij, por “një dorë e “mistershme” e shpëtoi atë nga djegia e plotë”.

“Nuk u duhet të mundoheni shumë i nderuar Autoritet! Mjafton të drejtoheni në raftin e duhur ku keni të shkretin Filip Talo viktima e shokut të shkollës Ilir Meta! Aty do të gjeni si studenti i Ekonomikut, spiuni i dhjetorit, Ilir Meta pajisej nga Sigurimi i Shtetit me përgjues në trup për të marrë në qafë shokët e tij”, shkruhet ndër të tjera në email, raporton Vox News.

***

Washington DC 24 korrik 2022

I nderuar Autoritet i Dosjeve! Denoncojmë se kemi dijeni se dosja e sigurimit të xhambazit Ilir Rexhep META nuk është zhdukur e gjitha. Me ndihmën e Sali Ram BERISHES (i cili zhduku me bekimin e Ramiz ALISE dosjen e gruas së tij serbe) dhjetoristi i infiltruar Ilir META zhduku dosjen e tij. Këtë ti Autoritet i nderuar mund ta vërtetosh, nëse nuk je komplet i kapur nga Katovica dhe nga paratë e zeza të Ilir Floririt.

Në dimë që ky kameleon i të gjitha kohërave dhe zullumeve ja ka marrë Edvin Kristaq Ramës në marrëveshjen e koalicionit, kompetencën për të zgjedhjet e Autoritetit të Dosjeve. Mbase Edvini e ka ditur nga amerikanët faktin e dosjes së zhdukur me kohë prandaj nuk e ka çarë kokën... (po amerikanët askujt nuk ja thonë të tëra dhe kush s’di këtë s’di nga lidhet gomari i politikës).

Vetëm për të kontrolluar ty i nderuar Autoritet, Like Floriri kishte infiltruar në grupin e deputetëve të Rilindjes shokun Spartak Braho, dora e zezë e hetuesisë komuniste që çoi në botën tjetër Dritan Priftin. Megjithëse e kishte zhdukur dosjen, Ilir donte të kishte kontroll të plotë mbi çdo lëvizje brenda Autoritetit. Ky është një fenomen i njohur në botën e krimit. Krimineli nuk e harron kurrë vendin e krimit.

Po ja që një dorë e “mistershme” paska shpëtuar nga djegia e dosjes atë që duhet për ta demaskuar përgjithmonë këtë turp të Shqipërisë. Nuk u duhet të mundoheni shumë i nderuar Autoritet! Mjafton të drejtoheni në raftin e duhur ku keni të shkretin Filip Talo viktima e shokut të shkollës Ilir Meta! Aty do të gjeni si studenti i Ekonomikut, spiuni i dhjetorit, Ilir Meta pajisej nga Sigurimi i Shtetit me përgjues në trup për të marrë në qafë shokët e tij.

Ne ju japim vetëm 24 orë për të zbatuar ligjin dhe për të mbrojtur dinjitetin e Autoritetit të Dosjeve!

Tregojani shqiptarëve të vërtetën mbi kryexhambazin Ilir Rexhep Meta ose do të turpëroheni botërisht. Tani që iku nga Presidenca nuk ju bllokon dot me ndonjë nga ato makinacionet e tij prej sigurimsi të rrahur me vajin e korrupsionit dhe me uthullën e krimit. Nëse pastaj ti Autoritet je i kapur për fyti nga Like Floriri siç u kap Shqipëria 30 vjet, shqiptarët do të gjykojnë vetë kur ne të bëjmë punën që ligji e kërkon nga juve. Në pritje. Numërimi filloi./ voxnews.al

29 Komente

 1. S
  Selim Rroshi

  Hahahahahaha ka 32 vjet sot na doli sigurims ky.

  1. n
   nacionalisti

   ca ka per tu habit ???!!! robqire eshte? po eshte fshtare eshte ? po eshte nga zona e pare operative a eshte ? po eshte ca ka per tu habit qe eshte fare e ndyre bolshevike robqire 24 karatsh

   1. H
    Hajduti i Surrelit

    Ka per u habitur o te shkerdhefsha motren e cte mban pragu, rrac mut muti --Se ky ish Presidnet ka kaluar dhjetra filtra , dhe ka dale i paster, ndersa keta spiunet e Vucicit serb, na kujtohen tani qe ai eshte askushi .. Nderkaq Ky Presidenti i Ri qe erdhi nuk i eshte bere asnjelloj kontrolli dhete deklarohej nga Kryetarja e Parlamentit se ky President eshte i paster, sepse ky ka rendesi pasi ky po hypen ne detyre , dhe tani kontrollohet , jo te besh kontrolle gjysmake me letra anonime, si Jovan bregu, kur tjetri ka lene postin e shteteror ... E kupton o legen se Meta asbolutisht nuk eshte spiun se eshte kontorlluar nga dy komisoone te Mezinit dhe Nazif Bezhanit te cilet ishin kunder te gjitheve Hajde te shkerdhefsha cte mban pragu, se desh te shava

   2. h
    hajdari

    Ka 32 vjet, na paska fjedhur floririn dhe nuk na e thone akoma ...

   3. S
    Spiuni I.M spiuni S.B.

    Te takoje Ramitin duhet te ishe pjese e sigurimit te shtetit te gjitha ata studente qe shkuan ishin spiune filluar nga Azem Hajdari me pseudonim dhe mbante pistolet me leje te Ilir Meta, Sali Berrisha Ali Spahia, aktori filmit , Neritan Ceka, Prec Zogaj e te tjere qellimi ishte qe spiunet te kamufloheshin ne demokrate per te mbajtur vendin nen kthetrat e spiunit dhe u realizua 32 vjet spiunet dhe bashkpuntoret jane akoma ne tv si analiste ne politike sot duket qarte del dosier I.M. spiune e gjithe kazanet i dalin ne mbrojte duke filluar nga Lubonja te Bushati nga Berrisha te Fevziu te Nesho te Bujar i insitutit marksiste-leninistit pa dyshime keta jane bashpuntore ku detyra eshte te mbrojme spiunin .Pse Berrisha nuk e ka dashur Ramen pasi Rama nuk ishte pjese bashkpuntorit te sigurimit ndaje Rames i duhdt pune per ti shksteruar keta plehra

    1. A
     Aron

     Duke qene qe kjo Dosje erdhi nga SHBA, duket qarte qe aleatet tane ua kane nje pjese te dosjes te gjithe ketyre xhambazve tane.

     1. i
      info@marine . com

      Kjo shtyerja per ne shtator, vjen ere e keqe .....

      1. e
       elmaz bufi

       deri sa thote Katovica eshte pune shqiptaresh...

      2. S
       Sali Ram Berisha

       "Aron"! Po ti nuk je i nje mendje me mua se kete dosje apo e-male, e ka derguar hasmi i kapitalizmit boteror dhe imi personalisht, Sorosi?

       1. Nqs eshte vertet keshtu, lind nje i madh problem shqiptar, te cilin e percjell pyetja: cili eshte brezi i politikaneve pasardhes pergatitur ai nga Sigurimsat - e “djegur” apo qe do “digjen”? - ne keto 32 vite “demokraci”? Kush e gjuajti topin i pari mbase e di fort mire se ku topi do perfundoje. Aferim.

        1. L
         Like goldenboy

         Ahhhaaaa më pëlqen ajo pjesa me Ramën ku thotë që: ""Mbase Edvini e ka ditur nga amerikanët faktin e dosjes së zhdukur me kohë prandaj nuk e ka çarë kokën... "" Kjo vërteton katërcipërisht Katowica-n dhe se Saleh, Like dhe Edi janë që të tre kurvat e politikës... Zihuni krihuni dhe q.... tani për këta BQ që po e mbajnë vendin peng. Asgjë e re nga AL. Demokracia vite dritë larg... Ti gëzoni, hajdutët dhe kriminelet që po ju mbajnë peng...

         1. D
          Dakord

          Disa funderrina si ty e mbajne akoma ne politike saliun e meten . Ca si ty qe i fusin te gjithe ne nje thes.

         2. L
          LORA

          Lajm i bukur. I erdhi ngordhja epokes se ndyre,te "bashkefajtorve dhe bashkevujtesve" .

          1. P
           Palluesi I Edvinit ne Paris

           Lora brekëëtttttt !!

          2. D
           Dauti

           Po te ishin amerikanet, do e kishin bere me pare kete " zbulim" per Ilir Meten! Kjo eshte nje brockull e madhe. Dikush ka frike nga ngjarjet e paralajmeruara ne muajin shtator. Nuk mund te jete e vertete dosja e Filip Talos ku thuhet se Ilir Meta ka spiunuar ate. Ne dosje vihet vetem pseudonim i bashkepintorit dhe jo emri i tij. Nuk e kuptoj pse Merua i jep kaq gjate vend nje "informacioni" te genjeshtert. Besoj se Rama, autori i informacionit, e ndien se e ka keq punen ne shtator.

           1. D
            Dikush

            NE SHTATOR SE SPAKU ESHT NE AMERIK VIJE TRURIN NE PUN DHE ESHT ME DOSJE TE NXEHTA DHE PROVA TE REJA , DJALI REMZI HOXHES I KA BER DENONCIM SALI MILLOSHEBIC KARAXHICIT PER VRASJEN E TE JATIT DHE PERSONI TJETER KOSOVARI QE E VRAU SALIU DHE JU ZHDUKU TRUPAT, TJETRA PER LIKE FLORIRIN DHE PER TRAFIKIM TE QENIEVE NJEREZORE SPAKU MUK DO RI 1 MUAJ PER TU TRAJNUAR POR PER TE CUAR PROVAT QE I DUHEN DHE SI DO VEPROJ ,JO SE EDI ESHT ME I MIR PPR PA U ZHDUK NGA SKENA POLITIKE KETA 2 PLEHRA NUK MUND TE JET NDRYSHE , MEQE SALI GERDECI KA KERCENUAR NE SHTATOR ME PROTESTA BSDHK ME VELLAIN LIKE FLORIRIN DOSJET VOLUMINOZE DO BEJN PUNEN E VET, PLUS PROVAT E TE NDJERIT DRITAN PRIFTI QE E VRAU ILIR META .

           2. A
            Ardit Shkembi

            Verifikoni edhe zv rektorin e Universitetit Alexander Xhuvani Elbasan, Peçi Naqellari dhe do te gjeni qe ka qene bashkepunetor aktiv i sigurimit te shtetit qe kur ishte student ne vitet 80'

            1. G
             Gudari

             Verifikoni dhe ish Rektirin e Universitetit Politeknik: Jorgaq (ose Gaqi) Kacani. Ka fshehur periudhen e qendrimit hashte vendit.

            2. I
             I infiltruari

             Cili jeni ju zoti Sorge?! Meta apo Metaj?! Po psudonimin si e keni: Peshengritesi,sekretari,Dhjetoristi apo Floriri?

             1. HAMALLI .

              Pseudonimi “ HAMALLI “ !

             2. T
              Tiku

              Po Mero Gëlbaza është bp i Sigurimit ? Sigurisht që nuk është e vërtetë që Likja ka qenë bp i Sigurimit. Edi të shikojë se për pak vite do jetë dhe vetë non grata në SHBA.

              1. S
               Shqiptari

               Menyra se si “Rrekrutohej” nje individ nga Sigurimi i shtetit ishte e percaktuar,ilegale dhe teper sekret.Punetori operativ perzgjidhte elementin(individin) ne sektorin qe ai mbulonte. —Kete individ ia paraqiste zv/ kryetarit qe mbulonte sektorin(seksionin) Pastaj procedohej duke e thirrur individin ku i kerkohej qe te pranonte te punonte si bashkepunetor i Sigurimit te shtetit.Pasi personi i rekrutuar pranonte ai firmoste nje deklarate ku shprehej se ishte i gatshem te bashkepunonte.Pas kesaj hapej nje dosje per bashkepunetorin,vendosej pseudonimi dhe vendtakimet ku ishte dhe 1ose 2 vendtakime sekrete.I caktohej Objekti qe do survejonte,do ndiqte dhe menyra si do plotesonte raportet e survejimit,pergjimit,ndjekjes se subjektit,Kjo dosje i behej e ditur zv/kryetarit qe e miratonte,firmoste.Pastaj vendosej pseudonimi dhe regjistrohej ne regjistrin e bashkepunetoreve. —Tere raportet e pergjimit,ndjekjes,survejimit futeshin ne dosjen e individit antiparti,armik,spiun,sabotator dhe viktime. —Ne keto dosje vendosej tere veprimtaria e agjentit,armikut ku spiuni,bashkepunetori perdorte pseudonimin. Kishte raaste kur bashkepunetori”digjej” pra deklarohej dhe sherbente si deshmitar ne gjyq. —Tere tallavate dhe hamendesimet pa njohur kete procedure nuk jane te sakta rreth dosjeve dhe rekrutimin e sigurimsave.

               1. K
                Koli

                Po mire more kartifoze , po nuk e vereni stilin e te shkruarit ?? Ktu nuk behet fjale per informim te autoritetit , por me teper per kercenim . Po ta lexonte dikush si artikull te thjeshte pa e ditur kush e ka shkruar , çdonjeri , bile edhe ju kartifozet do mendonin se e ka shkruar Taulant Balla. Teksti eshte asgje tjeter perveç urrejtje dhe sfond komplet politik. Biles aty ka edhe pjese nga qendrimi i Edi rames megjithse ai foli disa dite me vone.!! “Ky … ja ka marre kompetencen Edvinit per autoritetin e dosjeve “ ekzakt ajo qe deklaroi Rama . Pak e çuditshme kjo apo jo?

                1. t
                 taras bulba

                 Nuk ka qen spiun jo mos jo , ndonje fuks muti nga ata te rendomtit qe te raportonin per 1200 lek te vjetra , nga ata ka qene AGBV ....si lekist i terbuar Meta ka raporuar kedo , dava lamashi

                 1. A
                  Anonim

                  SPIUNA KAN QEN QE MGA PJETER ARBNORI , E TE GJITH ATA QE THON JAN TE PERSEKUTUAR SPIUNA TE GJITH KAN QEN , EDHE AZEM HAJDARI NE TROPOJ HAJDUT PULASH GJOJA KOMUNIST SALIU ESHT NDER ME TE PARET SPIUNA QE I JOQI NGA PUNA DOKTORESHEN DOCENTEME GJITH TE SHOQIN I FEGDISI NE KAVAJ SE NJE PLEHR SI KY SHPELLAR KA DASH GJITHMON POSTE TE RENDESISHME SE E KISH PAR SHPELLARI NE P ..SEMES ME BABEN SERB , DHE KESHTU SALA MBLODHI RETH VETES ATA QE ISHIN SPIUNA DHE JO KOMUNISTA .

                  1. P
                   Pilua nga zverneci

                   Po kush eshte ai nanqire qe i tha jo sigurimit te shtetit ne ate kohe. Ju te gjithe beni trimin tani po aso kohe 95% e juaja ia lepite loqet sigurimit.

                   1. g
                    gjysho dominoja

                    Ilirit i ka vajtur dosja me foto dhe fakte ju akoma diskutoni jo rama jo e ama.uroj qe me kete rast ti dalin dhe bemat e tjera qe jane mbyllur si puna e dosjes. Virusi i terbimit qe e ka zene liron e ka arsyen se e ka ditur qe te gjitha aventurat e tij jane te rregjistruara dhe nje dite do ekspozohen e ndiqen zyrtarisht.ne hale vafsh o qen i zgjebosur.

                    1. A
                     AJET DELAJ

                     Shikoni me vemendje aktivizohet nga nje e-mail nje atoritet kushtetues tamam si 40 të shkuara qe kishte ardhur nje leter nga Argjentina për Mehmet Shehun. Metalitet fosil komunist i nje populli të tere. Asnje fjale per kriminelet e sigurimit të shtetit komunist Popull qe nuk e meriton të jetoje ne liri

                     1. d
                      dardan

                      Ilir floriri eshte FUKS....

                      Lini një Përgjigje