Bamir Topi ngre dyshime për badigardët e Berishës: Rrahja e tij, precedent i rrezikshëm për politikanët e tjerë

6 Dhjetor 2022, 20:30Politika TEMA

Bamir Topi ngre dyshime për badigardët e Berishës: Rrahja e tij,

Ish-presidenti Bamir Topi tha se goditja e ish-kryeministrit Sali Berisha gjatë protestës nga Gert Shehu, la një shije të keqe në opinionin publik.

I ftuar në emisionin “Frontline”, Topi tha se një ngjarje e tillë përbën një precedent të rrezikshëm përsa i përket qasjes së shoqërisë ndaj liderëve politik.

Për ish-presidentin, një ngjarje e tillë duhet hetuar thellësisht nga organet përkatëse. Një kritikë, Topi e kishte edhe për truprojat e ish-kryeministrit.

Sipas tij, në raste protestash, truprojat e liderëve politik duhet të jenë vigjilent në çdo moment për të evituar raste të tilla.

Topi: Unë them që është e rëndë dhe e shëmtuar njëkohësisht. Fatmirësisht mbeti aty. Në një situatë të tillë, edhe një i ri fizikisht, i fortë, mund të kalonte shumë keq. La një shije shumë të hidhur, të keqe. Kjo tregon që në këtë shoqërinë tonë, pavarësisht asaj që po thuhet ndaj personalitetit të njeriut që goditi Berishën, shumë gjëra në shoqëri janë çoroditur.

Pyetje: E dënoni këtë akt dhune?

Topi: Natyrisht. Në rastin specifik, akoma më shumë. Bëhet fjalë për një ish-president, ish-kryeministër, një njeri që përtej karrierës ka dhe vite mbi supe. Dhuna është e dënueshme, por jemi mësuar të themi t’ia lëmë organeve për ta hetuar. Duhet një hetim i hollësishëm për këtë situatë. Me të vërtetë politika ka pasur situata të vështira, duket një precedent i rrezikshëm. Kemi kaluar vitet 97’ dhe 98’. Ka ndodhur dhe akte si vrasja e kryetarit të lëvizjes 90’.

Njerëzit që e rrethonin Berishën, truprojat ishin gati të pavëmendshëm. Nuk do përshkruaj cilësitë e njerëzve që rrethojnë një lider dhe mbrojnë një lider politik. Ata që mbrojnë liderin, duhet të jenë shumë profesionistë. Një akt i rëndë dhune dhe i shëmtuar njëkohësisht. Fatmirësisht pa pasoja. Natyrisht çdo njeri ka fizikun e tij. Fatmirësisht që iku pa pasoja. Njeriu është një qenie biologjike. Kur kemi parë dhe boksierë të trajnuar që rrëzohen në ring.

42 Komente

 1. B
  BABALE i PD

  Kur nongrata takonte pleq te cmendur qe deklaronin dua te vras .Edi Ramen eksaltohesh i dukesh kenaqsi per dhunen qqe po mbillte tani qe e pesoje ta kuptoje cfare eshte dhuna

  1. P
   Plani 5te pesevjecar

   Topi fut veten ne lidere politikë.... Kulmi! Mortja që nuk të ha o copa e kakës së qenit tim. Çfarë politikanësh jeni ju o qurravecët e mutit që veçse keni vjedhur dhe e latë këtë popull pa asnjë lloj demokracie. Qenër! Ka zot ishalla del edhe Gerti tjetër për Metën dhe ty o plera!

   1. U
    Ujku Pyllit Sodes

    Babale shume kar je. Mbreti Sali Berisha eshte zemerluan, nuk rrezohet kollaj nga kali.

    1. Çami gërqisë

     O miu i pillit të sodës , berisha jot është një qen bir qeni , që nuk ka shok në këtë dynja . Kur të shkojë në atë botë , do të ketë shok Azemin që vrau .

   2. S
    Sara

    hajt heqte kemben zvarre t'a provoni dhe ju te tj te gjithe me rradhe

    1. R
     Rtv

     Kur e etiketoni veten ju politikan njeres te ardhur nga bataku shoqeris vec keni vrar e vjedhur edhe u kan votuar soji juaj qe po u mban se per te rinjt tu fusi na nje dru perdit sdo ngopeshin se vallaj ti politikan i shqiperis nuk mund te quhesh dash shehi,bamir topi politikan ploncash me raki

     1. Q
      Qim Peka

      O BAMIRO IK FUTI NDONJE PACE ME FARIUN SE TIY NUK TE LLOGARITE NJERI SI AJO FJALA MUTE NE RINI MUTE NE PLEQERI

      1. Q
       Qim Peka

       O BAMIRO IK FUTI NDONJE PACE ME FARIUN SE TIY NUK TE LLOGARITE NJERI SI AJO FJALA MUTE NE RINI MUTE NE PLEQERI

       1. T
        Trapi

        Ishin rojet te pavemendeshem apo kjo ishte loje?????

        1. R
         Remo

         O TOPE , nuk i plas kujt trapi per Salehun pervecse shpures se talebaneve te tij . Te hetohet dhe te dale e verteta nese eshte nje skenar i tij por ti flet per mungese profesionalizmi te truprojave te tij e nuk thua me c'te drejte ata shpellare , e rrahen ne menyre barbare ne vend qe ta neutralizonin dhe me vone t'ia dorezonin policise. Kot qe te kerkosh sqarime nga ty , ti vete ke frike se mos te hedh kokes pjaten me tasqebap ndonjeri tek qofte tymi. Ju jeni te gjithe te pa nivel.

         1. r
          remo remo o rraceqire

          Saliu te paska shkerdhyer familjen me duket.

         2. S
          Suksese

          Sa qenka shendoshur. ! Per habi ne peegjethsi keta qe meren me Politike ,te gjithe i fryn Vera apo Mishi i derrit.. Te Uroje shendet z.Topi..edhe pse ne Jeten tende kontributi i juaj ne Politike ishte Si ata vizitoret ..

          1. S
           Suksese

           Sa qenka shendoshur. ! Per habi ne peegjethsi keta qe meren me Politike ,te gjithe i fryn Vera apo Mishi i derrit.. Te Uroje shendet z.Topi..edhe pse ne Jeten tende kontributi i juaj ne Politike ishte Si ata vizitoret ..

           1. S
            Suksese

            Sa qenka shendoshur. ! Per habi ne peegjethsi keta qe meren me Politike ,te gjithe i fryn Vera apo Mishi i derrit.. Te Uroje shendet z.Topi..edhe pse ne Jeten tende kontributi i juaj ne Politike ishte Si ata vizitoret ..

            1. Çuni pazarit ri

             Bamir, ke kohë ti, nuk të ka ardh koha. Në fakt për dobiçllëk i ta konte Metës i pari.

             1. F
              Fisniku i Freskut

              Ty nuk te nget njeri me dore o Bamke, se je mut.

              1. A
               Al

               T’jau qijne karrabelane te githeve moterqira! Beheni bashke ju kur ju vjen veza te bytha!

               1. A
                Arben

                Ky ka hallin e vet se mos te ja fusin edhe ktij

                1. D
                 Dajaku ka dal nga xheneti

                 Hahaa ky qan hallin e vet . Xha Met , Xha Met sekush hallin e vet.

                 1. N
                  Një mik që të do të mirën.

                  Dardha e ka bishtin prapa. Duket si Babale 2. Të shohim.

                  1. Q
                   Qymyri i Drurit

                   Dajaku lindi ne Fisin Derrisha dhe aty ka per tu varros. Cuni i shpifur i Shiqeres kishte kohe pa u zdrugu. Tani e ka radhen cuni i shpifur i Fiqos, Like Spiuni.

                   1. O
                    Opaskllavi

                    A ky i shkrete koqe gamorri ngeli. Si nuk ha fare pyke ky i mefshte...po Sala sa ka rrahur e masakruar...e vrare o mascara i maskarenjeve Po si nuk ngop fare ky derdimen

                    1. O
                     Opaskllavi

                     A ky i shkrete koqe gamorri ngeli. Si nuk ha fare pyke ky i mefshte...po Sala sa ka rrahur e masakruar...e vrare o mascara i maskarenjeve Po si nuk ngop fare ky derdimen

                     1. T
                      Taulant

                      Kujt i plasi trapi per politikanet. E kane hak dhe pak drurin. Ishte fillim i mire ai i 1996 ku shume prej ketyre u thyen hundet. Por duhen kalbur ne hu te gjithe keta plehra.

                      1. K
                       Kronisti

                       Një qen i rrahur vjen që të gjejë një karrikë në samitin e Tiranës. Është një qen, i cili mban qaforen e presidentit të Serbisë, dhe i cili lëpiu me shpejtësi llumin, që pështyu kundër BE-së me një fjalor rruge në 1 dhjetor. Presidenti serb u mburravec se ai guxonte të shante dhe ta dënonte BE-në me refuzimin e tij për të marrë pjesë në samitin e Tiranës. Por presidenti i gjatë dhe mendjeshkurtër i Beogradit harroi që shtetet më të fuqishme të Europës, kur është fjala për sedrën e tyre të madhe prej fuqie globale, i përdorin burgitë e detyrimit, me të cilat ia shtërnguan qafën presidentit të vogël mburravec. Burime nga Brukseli bëjnë të ditur se telefonata nga dy a tre dinosaurë europiane në mënyrë urdhërore i mbyllën gojën dhe e detyruan Vuçiçin në datën 5 dhjetor të shpallte se do të merrte pjesë në samitin e Tiranës. Natyrisht vjen si qen rrahur. Ja autoportreti i bërë nga vetë presidenti serb në datën 5 dhjetor, kur i detyruar dhe i turpëruar njoftoi se kishte ndrruar pllakën e refuzimit dhe do të shkonte në samitin e Tiranës: ”Disa herë emocionet e mbysin njeriun. Une nuk jam, siç mendojnë shumë vetë, i çmendur, i pirë ose i lojtur dhe unë nuk jam krejtësisht budalla”. Është autoportreti i një qeni të rrahur, të cilin e kapën nga qaforja dhe e sollën nga Beogradi në Tiranë.

                       1. A
                        Angjelini

                        Po ju keni 30 vite qe po e villni, dhunoni, vrisni dhe shkatrroni popullin o Bamir. Une nuk e perkrah por dhuna ndaj jush eshte shum pak. Ike ore burre shkerrllat. E kupton se sa keq e keni shperdoruar besimin e popullit?

                        1. T
                         TRopojani

                         A do hetoni vrasjet rrahjet e sali ram berishacic. Nuk I vjen turp. Po harruat 4000 Te vraret e 97 se berishacic, arkivolin e azemit qe godisnin dyert e kryeministrise. Kjo eshte nje loje e saliut por se mendoi kaq keq ose e likes se mones. Nje I semure goditi nje Te semure kronik. E saliu ka bere kurbane e sot e ngeci keq

                         1. H
                          Himarioti

                          Ik o Topi Tope, një halldup je edhe ti. Ashtu siç u bëre politikan kot, edhe ike kot, se je rob kot.

                          1. B
                           Bamkë (Qylollari) Topja

                           Ç’farë flet mor idiot ? Edhe ti shoku i atij je. Ke hallin tend prandaj flet kështu. Mirë ja bënë atij shtremdësirës nga Delviçi Të kishte vdekur do kishte shpëtuar Shqiperia nga nje hale që po qelb dynjane.

                           1. E
                            Emigranti U S A

                            Per diten e samitit qe ndodhi jam dakort ishte pak e shemtuar por shume e domozdosheme per sojin tuaj se jeni mesuar qe vetem te rrihni , Sali nongrades nuk i numuroheh te rrahurit pa te pushkatuarit i di me mire numurin spiuni-hajdut Like floriri per te cilin kam shume dyshime se mund te jete porositesi i aktit te sotem . Ti Tope mos ki frike nuk te gjen gje se ke celsat e kashtes dhe nje tas me pelte ke qene se nxerre nje her koken gjekundi nga frika e Saliut . O Tope sa kishe zile ne qafe kurre nuk e tunde kur duhej tashi rri rri e na del e ne jep mend .

                            1. R
                             RD D

                             motherfucker!! na mori ne qafe per 30 vite!!

                             1. F
                              Flamut N.

                              Ej…! O bamke.. e çfare me pelqeu mua!!! Moments I rrezimit te nongrates..!! Njesoj si rrezimi bustit te diktatorit….!! Ha ha ha .., 80 vjeç rrihet publikisht si hajvani..!

                              1. Q
                               Qako

                               Amani more se na hangret shpirtin me keta LI-DERRA injorantw e tw paqyteteruar si monstra e Vicidolit. Po mire more ish-president nuk i thoni dot shqip udheheqesa, por keni mesuar dy fjale anglisht dhe na i bini ne maje te hundes me keto barbarizama qe po bastardoni shqipen tone te bukur.

                               1. D
                                Dull Djegsi

                                Bamir Loqja! njeri i peshtire beri Parti Fyma Demokratike dhe as ne Tirane si tirons nuk arriti te marre mandat deputeti per vehte dhe tashti ben "Analiza kote" qe te peshtirosen

                                1. a
                                 alphade

                                 E ka organizuar vete Berisha kete skandal per t’i thene Samitit ja se si Rama godit opoziten ! Fan- tazite e tij nuk kane kufi ! Eshte nje njeri i semure per te krijuar alibi ! Nje grusht per te s’eshte asgje qofte edhe me gjak perpara efektit qe ka ne opi- nionin Nderkombetar ne kohen kur Samiti ishte mbledhur ne Tirane ! “Babalet” kurre nuk do te mun- gojne sa kohe Berish - Non Grata vazhdon te beje cfare I do kokrra qejfit ne nje vend e qeveri ligjet i zbaton vetem per njeriun e zakonshem ndersa per politikanet standartet jane krejt te tjera ! As qe ma- rrin mundimin ndonje here te hetohen apo te balla- faqohen me Drejtesine e te ashtuquajturit SPAK i konceptuar e ndertuar gjoja per te cuar para Drejte- sise politikanet e korruptuar : hajdute, vrases, kriminele, mafioze ! “Gjerat nuk behen me suste, thote Kryeministri I vendit “!Po si behen ndryshe more zoti KM ? Kur Ameri- kes permes Z. Escobar e thote Hapur pse nuk merret ne hetim “Non Grata” ?! Ka dy rruge zoti KM : Ose Ju jeni ne nje tave me Berishen dhe beni teater me shqiptaret dhe sidomos me SHBA- arkitekten e Reformes ne Drejtesi ose te ka hyre lepuri ne bark ! Une si qytetar i ketij vendi mendoj se ekzistojne qe te dyja sebashku megjithe paradoksin qe duket nga pikpamja e jashteme ! SPAK-un per nje kohe relativisht te gjate duhet te drejtohet nga nje Nderkombetar i tipit “JAKOBS” qe luan rolin e pro- Prokurorit ne Vetting ! Kjo do te ishte ZGJIDHJA sepse e gjithe gjenerata e jurisprudences sot eshte e infektuar nga Berisha dhe berishizmi ! Berisha i ka zgjedhur keta proku- rore, gjykates, avokate, etj. me majen e Lapsit te tij ! Duke vene ne krye te gjitha ata qe jane betuar para tij jo vetem per besnikeri por qe kane patur edhe ndonje “klecke” ne CV -ne e tyre me qellim qe t’i perdore si JENICERE te tij ne kohe te veshtira per te ! Ky Mefistofel I ka parashikuar te gjitha jo vetem ne gjyqesorit por ne te gjitha hallkat e shte- tit …..C’i duheshin ketij krimineli ngritja dhe organizimi ile- gal i kontigjenteve paraushtarake te Lacit e Mamurrasit per te rezuar me dhune kundershtaret e tij politike nga pushteti !’ Edhe ne grahmat te jetes se tij ky ogurzi nuk heq dore nga DHUNA, nje koncept Leninist i paster ! Ky eshte Berisha: “As varri nuk e drejton gungashin Quosi Modon shqiptar” !

                                 1. B
                                  Bamir Topja

                                  "Rrahja e tij (Saliut), precedent i rrezikshëm për politikanët e tjerë..." ?!! Natyrisht, per politikaten shqiptare hajduter e te korruptuar, rrahja e Sali kermes perben nje rrezik e nje kujtese e mire. Ata, pavaresisht nga sistemi i korruptuar i drejtesis qe ata vete kane ndertuar. Ngjarja tregon se politikanet nuk jane te imunizuar e te paprekshem, Ata jane te ekspozuar pepara sistemit te drejtesis se mases se popullit, te shoqerise shqiptare. Dikur dikush mund ti tregoj vendin politikaneve te tille.

                                  1. A
                                   ARISTOTELI

                                   Dashte Zoti te terhiqni kemben zvarre te gjithe ju politiqener !!Vetem huri dhe plumbi i LANE HESAPET ME JU DERRA !

                                   1. S
                                    Sali qivaçi

                                    Rruhu Bamir qoftja se edhe ti ke bere zullume me Kreshnik sorren ? Fshihu dhe merr si bodigard Dah Sulen - gjelin e Peqinit. Ne hale te gomareve do te shkoni te gjithe ju qe kini bere zullume. Edhe ti nuk je pa gjynahe, ke mbrojt gjyqtare te korruptua kundrejt shperblimeve, bashke me Kreshnik Sorren.

                                    1. F
                                     Fredi.....176

                                     Po ik o Bamke se nuk I ndyn duart njeri me ty,kjo ishte e orkestruar e gjitha....muter jeni te tere

                                     1. F
                                      Flamur

                                      Komenti yt tregon qartë sesa për zemër e keni Armikun n°1 të kombit shqiptar. Dhe është një turp për ju të mbroni atë që sot duhet të ishte duke dhënë llogari para drejtësisë shqiptare. Por, mirë bëni, se dhe populli ju sheh qartë ç'fytyrë keni...vazhdoni mbrojeni vrasësin e shqiptarëve dhe vrasësin e fëmijëve. Eshtë turp të mbroni atë që një grusht i urrejtjes popullore e hodhi disa sekonda përtokë, ndërkohë fëmijët që familja e tij ka vrarë, dergjen nën dhe.

                                      Lini një Përgjigje