Berisha i revoltuar pas 6 dhjetorit: Shqipëria shpëtohet me revolucion jo me deklarata

8 Dhjetor 2022, 13:41Politika TEMA

Berisha i revoltuar pas 6 dhjetorit: Shqipëria shpëtohet me revolucion

Sali Berisha ka paralajmëruar revolucion dhe përballje pas protestës që u mbajt në 6 dhjetor, ku u godit me grusht nga i riu Gert Shehu. 

Në fjalën e mbajtur në kuvendin e FRPD, Berisha kujtoi 32 vjetorin e rrëzimit të regjimit komunist, duke deklaruar se duhej 8 dhjetori të shërbente si frymëzim për të rinjtë e sotëm që këta të fundit të ngriheshin kundër qeverisë aktuale.

Sipas tij, Shqipëria nuk shpëtohet me lutje dhe me deklarata.

“Asnjëherë mos harroni se jeni trashëgimtarë të një lëvizje e cila me një guxim epik, në kufijtë elegjendës u përball në vitet ’90 me diktaturën më staliniste të egër më barbare që Europa kishte njohur në historinë e saj.

Bashkëmoshatarët tuaj asokohe me në krye Azem Hajdarin mbushën sheshin dhe rrugët e qytetit Studenti. Diktatura korrte dhe vriste moshatarë të tjerë të cilët niseshin për një jetë tjetër por mbeteshin të vdekur në kufijtë e vendit.

Ata studentë të udhëhequr nga një bashkëmoshatar i tyre, i shndërruar në një hero brenda 24 orëve, e gjunjëzuan diktatorin dhe i imponuan vendosjen e demokracisë në Shqipëri.

Është kjo trashëgimi e cila do u frymëzojë juve dhe gjithë Shqiptarët në betejën e tyre për dinjitet. Ju fton të ngriheni në lartësinë e idealeve fisnike. 

Shqipëria nuk shpëtohet me lutje dhe me deklarata, por shpëtohet me revolucion. E shpëtojnë ata që i dalin zot, e shpëtojnë ata si ju që jeni të gatshëm të përballeni ballë për ballë me Edi Ramën këtë bir xhelati që urren qenien shqiptare, urren dinjitetin e shqiptarëve”, deklaroi Berisha.

15 Komente

 1. e
  enveri ishte engjell para saliut

  saliu permbysi bllokmenet qe te behej vet sheik

  1. A
   Alban Dega

   REVOLUCIONI SOT NE SHQIPERI E KA EMRIN- “RESORTI I RECIT”

   1. e
    eli

    Ato qe ke thene jane te gjitha te verteta,por nuk e ndryshojne faktin qe ti je nje hajdut,minues demokracie dhe nje njeri anti ligj!Shpresoj ta besh kete revolucionin, qe me ne fund ta marresh perfundimisht ate qe meriton!

    1. d
     demokrati

     Ashtu sic perfitova nga ngritja e tyre ne 1990 me ndihmen Ramizit ngrihuni dhe nje here qe te perfitoj perseri me ndihmen e Likes dhe tju qeverie prap sic di ta bej une me figurat e ndritura flamur noka ,nard ndoka e ed paloka !!

     1. H
      Haxhi saleh Qamuti thrret krimielt ne Rrevolucin

      Haxhi QaMuti pri vicidoli , pasi hongri grushtin trunjve ,na cfaqet me Syze Gogoli , dhe trret Esadistet e dumbabistet ne nji rrevolucion ,per te Drejtat e Krimineleve dhe mbrotjen e Familjeve te tyre ,per te shkamngur cdo perballje me Drejtesine dhe ta ngrejne edhe njiher si me 97 -en ne Lufte Civile Shqiperine , ne kte Akt numer Due (2/97 ) qe ka shume gjasa te perfundoj me griposjen e Daktoor Mortjes ne fund te Halese Kombetare dhe syzet do ja varim ne Muzeun e Korrupsionit ne germadhat e Vilave ne Lalz ,mbas Termetit qe do bjeri atje

      1. K
       Komunist shoku Berrisha

       Absurdi kohes nje komunist berrtet poshte komunizmi dhe idiotet e degjojne i lutet komunisti shikone me rrahu nje i cmendur veproni ....

       1. f
        feri

        Si ka mundesi qe te kete nje njeri kaq shpirt keq kaq te poshter dhe kaq te ndryre sa ky kerma kertu. Si ka mundnesi qe ky e gjeti se kush e goditi. Ca interesi ka Rama te godasi nje te vdekur. Me siguri te plote e ka bere vet qe te faktorizohet. Por po e shikon e nuk po ja var njeri pervec atyre funderinave qe ka me vete. Gjynaf se do marri jete te pafajshem ne qafte se vet i mbaruar eshte, por nuk e ka problem se ka vrare ne Gerdec, ne 21 Janar dhe sh te tjere. Si ka mundesi qe vret, te shan te mallokon te poshteron dhe prap vet eshte i pafajshem..

        1. S
         Sllobodanka

         Sali Berisha ka te drejte: ne Shqiperine e lulezuar komuniste u bene 32 vjet qe jane ulur kembekryq imperialistet europiane dhe amerikane qe po i pine gjakun popullit trim dhe heroik shqiptar. Revolucioni marshon, nuk ka force ne bote qe Doktor Sali Legjendarin e ndalon!

         1. D
          Drejtesi

          Nuk shpëton dot o gerdalle jo.i ke hak ketij populli.burgut si shpëton dot

          1. S
           Sudja

           Ngaqe i ka ardhur ngordhja ketij mostres me gjithe zagaret ndjekes ze dhe cirret me u duk qe te thone qenka ala gjalle dhe i pakallur

           1. T
            Troqezja

            Sali "grushtgrata" doli nga ringu me syze kashte për lopët që kanë shteruar nga qumështi, sepse kanë mbetur vejushe, siç quhen Flamnokezja,, Nardnokezja, Edploqezja, etj etj të gjitha lopë të mësuara nga grushtgrata me barkun plot me kashtë e mbeturina që nuk bëjnë as për mish e as për qumësht

            1. T
             Tomtom1

             A e kuptoni se cqellim ka ky njeri me keto deklarata te sotme? Kerkon nje hakmarres per veten. Kerkon te shtyje dike te marr hak per te. Ky do hakmarrje. Do qe ti marrin hakun. Ky do lufte. Futeni ne burg kete plehre perpara se te bej idiotlliqe te tjera

             1. s
              shqip

              Po po, jo jo . Ti o kërmë edhe grusht shteti bën. Po me kë ta bësh ? 3, 4 qind vetë që mezi mbushin anën e Lanës i sjell nga mali e nga shpella. Nuk të bindet njeri o Nuri bej. Shko se u bëre gaz i botës.

              1. A
               Abdul Dibra

               Po vazhdove keshtu,prite kur te dali ndonje hundelesh tjeter me ta ne grusht.

               1. U
                USA

                PO CFARE THIRRJE BE3N MORE KRIMINEL I BETUARE , CFARE REVOLUCIONI KERKON MORE PEREBINDESH , PSE CIRRESH MORE KRIMINEL KRIMINEL I GJITHE KOMBIT SHQIPTARE , KU ESHTE AJO DREJTESI , KU ESHTE SPAKU , KUR DO TE MARRI FUND GJUHA JOTE E BASARDUARE , O PERBINDESH ME 40 KOKE , KE TE DREJTE , KE TRE DREJTE , SE DREJTESIA KA FRIKE NGA TI ,VAZHDO O SLLOBODAN VAZHDO SE TE KA ARDHUR DITA USA

                Lini një Përgjigje