Detajet e mbledhjes së PD, edhe Jorida Tabaku kërkon që të garojnë me kandidatët e foltores

24 Mars 2023, 15:30Politika TEMA

Detajet e mbledhjes së PD, edhe Jorida Tabaku kërkon që të

Top Channel zbardh detaje nga mbledhja e kryesisë së Partisë Demokratike, të thirrur nga Enkelejd Alibeaj.

Kryetari i partisë Enkelejd Alibeaj dhe një pjesë e anëtarëve që e mbështesin, ka kërkuar që PD të dalë në zgjedhjet lokale të 14 majit me 61 kandidatë në të gjitha bashkitë e vendit si dhe me kandidatë për këshillat bashkiakë.

Këtë ide e kanë kundërshtuar shumica e anëtarëve të kryesisë, që kërkojnë të garohet vetëm për këshillat bashkiakë dhe të mos dalin me kandidatë për kryetarë në bashkitë e vendit.

Shumica e anëtarëve të kryesisë kanë mbështetur idenë e daljes me kandidat vetëm për këshillat bashkiak. Kryesia s’ka marrë vendim, por ka pasur vetëm diskutime për tre opsionet e hedhura në tryezë, raporton gazetarja Elda Menga.

Jorida Tabaku: Kam ndarë të njëjtin qëndrim që kisha në shtator, opozita duhet të dalë me kandidatë unikë! Nuk duhet në asnjë mënyrë qe ne të bëjmë betejë kundër nesh, ne kemi një kundërshtar kemi qeverinë dhe asnjë arsye dhe asnjë justifikim të jemi ne ata që përçajnë votën e opozitës!

Ne duhet të mbrojmë logon e PD, duhet të nxjerrim Partinë Demokratike si alternativë në këto zgjedhje! Unë nuk e bëj dot që të kërkoj votën kundër komenteve të mia! Unë nuk kam asnjë dyshim që ne për të fituar duhet të jemi bashkë, duhet të jemi dhe më shumë se kaq!

Dhurata Çupi: Së pari ne duhet të mbajmë strukturat unike dhe fakti që kemi mendim po thuajse gjysmë për gjysmë, kemi rrezikun që të ndahemi edhe një herë e mund të zvogëlohemi përsëri. Kjo është përgjegjësi direkt juaja, Enkelejd dhe Gazment. Ju duhet të jeni përbashkues.

Së dyti, kam refuzuar sulmet e Foltores si të shitur e të blerë dhe sot refuzoj akuzat këtu që ne qe kemi mendim ndryshe të konsiderohemi që shohim interesat tona. Këtë e refuzoj edhe këtu. Më dhemb PD dhe do bëj çmos të rritet PD dhe të bashkohet sa të mundet. Ne kemi optimizmin të dalim me listën e këshillave bashkiak dinjitozë dhe figura dinjitoze dhe të votohemi shumë më shumë se partitë e tjera. Ndërkohë, nuk duhet të dalim me kandidatura për kryetar bashkie. Dhe këtë e kam për të mirën e PD dhe të bashkimit.

18 Komente

 1. D
  Dashi (jo Shehu)

  Jorida e ka ngrene bakllavane bashke me Bardhin ne dhjetor. Keqardhje!!

  1. 1
   1

   Saliu nuk i do keta i thone te dalim me kandidate te perbashket.Saliu i uren keta thone te mbeshtesim foltoren.A jeni ne regull nga trute?Juve i komplexon Saliu me ndjenjen e fajit ne rast se humb foltorja.Edhe vulen ti falni Saliut prap ai alibasha do u quajLereni Saliun dhe meruni me partine tuaj.Ikni nga tirana e shkoni ne baze se atje eshte partia.Po fjetet gjum vetem deshtimin dhe turpin e talljet do fitoni

   1. S
    Shoferi Jorides

    Dolën hapur krimbat e Saliut. E morën urdhërun më në fund. I shtyp butonat Berisha si ti duhet. Dhe zaret e Berishës zbatojne porositë

    1. A
     Anti Llumi

     Berisha thote ska bashkim me kta. Zarbat thobe: do votojme ata qe i do zemra Berishes. Ju bej thirrje shqiptarve, ti nxjerrin jasht e mod i oranijne keto zarba as ne dyqane e as ne klube. Zarbat ndotse qe i lepijne akoma loqet Saliut. Te mos pranohen askund

     1. T
      Tit vasilaqis

      Si Dhurata e kjo pula qorrke akoma nuk e kuptojne qe edhe bashke te jene nuk fitojne kurre me nongraden e Mona-Liken perpjete le te hidhen , se atyre ka ik mendja po populli e ka ne vend trurin nuk voton nongraden e familjen me hajdute ne planet . Prandaj moj te shitura e te blera duhet te punoni kundra Sali qenit te mos marri asnj kandidat qe te humbase thelle te qrohet ai me llumin qe e ndjek pa mund te kemi Pd ne te kundert mbani Saliun e Mona-Like gjalle .

      1. I
       Inceneratori

       Ne fakt do votojme lali Erin qe ne 2024 te na shkoje djathi me 25 mije lek/kg dhe kavanozi i kosit me 5 mije vetem per inat te nongrades. Per naften nuk pyesim se forcojme pasurite e popullit me financat e Kastratit.

      2. D
       Dolën skuthet nga qivuri

       Ohoo kjo nuk dashka as keshilla as kandidat. Po te oirdhet te Saliu. Atje ku i merr porosite bashk me lul bythen. Per cfare ju duhen demokratve keto skile te Berishës? E nxorri kojen Jori. Do Foltoren. Ik o Jori te Foltorja. Cdo detyre qe te ka ngarku Saliu e ke kry me devocion. Kjo ish e fundit. Nuk te pjerdh me njeri. Ik bej fushat me Saliun bashk me Lul bolen

       1. O
        Oh sa kom qesh

        Ja dhe mbesa e Dervish Hatixhese, nga balone tabake eshte bere balone tauke, po bashkepunon me "non graden" Keta jane qyrravecet e PD se vules, qe nuk kane lene balte, mut dhe peshtyme pa hedhur deri me sot kunder Saliut dhe tani po e hane dhe lepijne. Cfare do te beje shoqja Kimete, qe keta te vules nuk i ka me me vete.

        1. S
         Shoku

         Koken foltorja, bishtin PD-ja. Vajtet ku vajtet, dolet ku dolet,folet sa folet,por ne bythe te Berishes u futet. Bravo PD. Mbani vulen. Le qe mire ekini ! Vulen e mban sekretari.

         1. D
          Dridhe e perdridhe brenda e ke.

          Hajde PD e vules hajde, kritikojne Like Florirn dhe me pas i vjedhin formulen qe ne zgjedhje nuk do te kandidoj me lista per kryecar Bashkie por vetem per keshillkar.

          1. E
           Evisa

           Tërhiqni ju, vetëm tërhiquni siç bëtë në rastin kur i kërkuat Bashës të tërhiqej, se më pas do të tërhiqet Berisha. Ah ju kripsha trutë, akoma nuk e paskeni mësuar ju që Berisha është si një kambio e ndërtuar vetëm për të ecur përpara dhe nuk ka marsh indietro? Ju jeni aq të paditur dhe interesaxhinjë sa të ngjallin krupën. Nëse doni të mbijetoni si parti, ndahuni përfundimisht nga Berisha, nxirrni kandidatët tuaj në 61 bashki, vendosni listat për këshilltarët në çdo Bashki dhe suluni duke mos i lënë gur e kusur bandit politik që nuk heq dorë nga misioni që i është besuar, t'a lërë Shqipërinë përjetësisht në duart e komunistëve të vjetër dhe të rinj.

           1. i
            i drejti

            po mir e ke ti po ku timarrin njerezit spo kuptoj apo si puna e kerperates haaaa pse nuk shkon ti jepu nje dor se kan nevoj po ik o tyryfyck

           2. D
            Demokrati

            Keta te shqupit jane me mut se Non Grata e Ilir Spiuni ,vrasesi erdhi me ju shkerdhy e ne ju djeg para varosjes ,ju thoni do votojme kanditaturat e Non Grates ,demokrate te ndershem mos votoni Nevojtoren ,Ilir Spiunin ,e felliqesirat e shqupit ,gjeg e djegur jeni keto dy vjet ,organizohuni e beni partine demokratike pa asnje funderine e dy kraheve ,pa perjashtrim nga Non Grata ,Noka ,Paloka e nga shqupi Alibeaj ,Tabaku ,Bardhi ,se nje muter jane te gjithe .

            1. S
             Shefik Ormëni

             Nëse ju nuk dilni me 61 kandidatët tuaj, me këshilltarët tuaj, ju vdiqët si parti, më mirë dorzojani Berishës dhe hiqni dorë përfundimisht nga politika. Të mos kuptoni se lufta bëhet midis nderit dhe pandershmërisë dhe se është kjo që duhet të shërbej si arsye e vetme e ndarjes me hajdutin dhe armikun e deklaruar të demokracisë, kjo do të thotë se ju jeni gati të bëheni bashkë dhe me djallin vetëm të ruani qënien tuaj në politikë. Juve duket nuk ju intereson lufta për nder dhe drejtësi në këtë vënd, juve u interesoka vetëm pushteti. Jastëk u qoftë nëse e lini në mes gjithçka keni bërë deri tani. Por ju duket nuk e keni të qartë sa të shumtë janë ata që do ju përkrahin. Mos harroni që ky popull është i etur për nder e drejtësi, njëlloj si dikush që i është tharë buza duke ecur përjetësishtë në shkretëtirë.

             1. i
              i drejti

              si perhere gati ju te komentoni kndra saliut akoma se keni marre vesh se kta jan kot por do te vjellin parate qe moren per zgjedhje por neqoftese kta nuk kan kandidat si do ta bejne justifikim per te vjellur leket qe ju dha rama ktu eshte problemi jo se duan te shkojn te saliu por duke e pare se nuk kan ku te gjejne njerezit duhet qe te mbeshteten diku ok dhe po futen ndonje per kryetar do thone se i shpenzuam leket ne fushat e keshtu i fusin ne xhep e justifikojn kan edhe nje problem se po nuk ju dhane atij ose ajo leke sa kerkojn nuk dalin me kandidu se leket nuk ju dalin se jan pak e keta duan qe te marrin torten komplet se nuk ka per tju ardhur nje rast i tille kurr me ok.

              1. I
               Ish votuesi demokrat.

               Kesaj, s'di cfar emri ti vesh, pervec qe mund ti kete kercenuar me jete e keta kane kapitulluar. Versione te tjera dhe kritikat e ashpra dhe te merituara I kane shkruar komentuesit me siper. Le qe nuk fitoni te ndare por edhe te bashkuar nuk e mundni dot Rilindjen. Sondazhet flasin qarte. Por te supozojme se te bashkuar rrexoni Ramen e do vije Berisha dhe Meta. A nuk do te ishte nje kundervenie daj aleatit tone te madh pa te cilin shqiptaret( prvec F. Lubonjes e A. Bushatit) e dine qe s'marrim dot fryme ne ate cep te botes ku na ka hedhur fati rrethuar me armiq? Nguleni ne mendje ,duhet te dilni me 61 kandidate qe te prvijoheni si nje parti e re me emer te vjeter, rruge tjeter nuk ka, veproni shpejte se zgjedhjet po vijne, ata qe jane te lekundur ose kane frike nga Berisha lerini t'ibashkohen Shtepise se Lirise, ju qe jeni te qarte dhe proamerikane tregojeni veten tashti. Mbrapa do te jete shume vone.

               1. T
                Tyryry

                Dorzohuni bajga.shkoni tek sali foltorja nevojtorja.

                1. F
                 Flutura

                 Kjo Tabaku nuk e ka idene e politikes. A ka punuar ndonjehere ne jeten e saj? Cfare di te beje kjo grua?

                 Lini një Përgjigje