Dosja McGonigal/ Në Shqipëri opozita në ekstazë për ‘super skandal’, New York Times e shfryn: Nuk kishte lidhje me Deripaska teksa ishte në FBI, akuzat në dyshim

29 Janar 2023, 12:20Politika TEMA

Dosja McGonigal/ Në Shqipëri opozita në ekstazë për

Pavarësisht zhurmës së madhe që ka krijuar në Shqipëri, arrestimi i ish zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles Mc Gonigal, media prestigjoze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se Gonigal punonte për oligarkun rus, Oleg Deripaska gjatë kohës që ishte në detyrë.

Pra kjo akuzë e ngritur ndaj Mc Gonigal mund të bie pasi nuk provohet asnjë lidhje e tij me oligarkun rus gjatë kohës që ishte shefi i sektorit të kundërzbulimit në FBI.

Ndërkohë përsa i përket Shqipërisë, përkundër akuzave që opozita shqiptare ka bërë sa i takon korruptimit të Mc Gonigal nga Agron Neza biznesmen shqiptaro-amerikan (ish punonjës i inteligjencës shqiptare në kohën e komunizmit) për llogari të kryeministrit Rama, në aktakuzën e autoriteteve amerikane nuk flitet fare për korrupsion por për mosdeklarim të të ardhurave nga ish zyrtari i FBI-së.

“Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhatanit se z. McGonigal punonte për Oleg Deripaska ndërsa ishte ende i punësuar në F.B.I. Çështja ende po hetohet dhe një aktakuzë paralele në Uashington që e akuzonte zotin Mc Gonigal se kishte marrë të paktën 225.000 dollarë pagesa sekrete nga një ish-punonjës i një shërbimi inteligjent shqiptar kur ishte ende në agjenci, ka ngritur pikëpyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë ai në këtë çështje”-thuhet ndër të tjera në artikullin e gazetës amerikane.

Ish-agjenti i lartë i FBI-së Charles McGonigal  po përballet me dy akuza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një në Nju Jork dhe një në Uashington D.C., ku në rastin e parë akuzohet se ka ndihmuar Oleg Deripaska, një oligark rus nën sanksione, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Akuza tjetër lidhet me 2 shqiptarë, pasi zyrtari i lartë i FBI, po hetohet për marrjen 225 mijë dollarëve nga shqiptaro-amerikani Agron Neza, ish agjent shqiptar i inteligjencës në kohën e komunizmit, dhe mosdeklarim të shumës së dollarëve, për të cilat ky i fundit pretendon se ia ka dhënë borxh./Shqiptarja.com

 

 

38 Komente

 1. p
  pse Opozite i quani ju ka Pellitsit e rrugeve ?

  Ngaqe jane te paafte , si Politikane dhe sdijn ,apo s'gjejne dot Skandale qeverriut Te Gjate sa nji Plep i Lashte , qe saher fryn bulcite e Opozites i tunden vetem koqet poshte , cfar bejn ? Importojne SKANDALE jashte Shtetit duke paguar natyrishte mIljona ! Hah ha ha ha .O popull budalla .Dmth medie jo popull . Qe i ben Tellallin stanit mbush me Gamoret e Opozites ,Kori i te cileve mesa duket kenaq Veshgjatet e Kazanit ! Uah aha ha medie e politika ne nivele Afganistani . Opouita importojne Skandale ,pra i blejne nga Te Huaj si dikur blente saliu e bash Like per ne FB dhe gjasme Ndjekes ne Bangladesh e Indi ! O e mjera Shqiperi ,me ke i polle kta "femij"

  1. A
   Argita e jamarbri hajdutë e femra shumtuta

   Salihu nje injorrant e kriminel degenerate qe sigurimi shtetit dhe Byroja Politike e perzgjodhen te vihej ne krye te studenteve po ashtu si dhe spiuni IM (Meta-Metaj) Salihu kurr nuk ka folur nje te vertete a bere dicka te besueshme. Por cudia eshte se si akoma sot ka idiote qe i vene pas.

   1. F
    Fatmir Okaj

    DOKPROFE Sali Berisha skndrbeu shqypnis famile nershme

   2. T
    Tanguli

    Populli Budalla shkruan ky Rrot .ari,kuptone ju lexues cfar shkruan ky njeri mosh me dy sy qe ne jemi budallenje,po pse more diteziu ti qe kur ke lindur e der sa te vdesesh ps jemi budallenje,a mos valle ska dalin e gjeten institucionet e vendit tone?po te ishte per keta do vazhdonte gjate me te paguar ryshfete me Taksat tona apo se kuptone qe jane te xhepave tane.

    1. B
     Blendi

     Akuzat i ngre prokuroria dhe i mbeshtet ose i rrezon gjykata! Prokuroria e akuzon per lidhje me Deripasken ju na thoni NYT thote ska prova! Mbase del dhe i pafajshem por FBI dhe Prokurorise atje i besoj me shume sesa nje gazete.

    2. A
     Arjani

     O idjot i lind sali kurva i biri kurves kete pun ka se bor kuve mo duke lef si qen bashkie ,ju shkwrdheft cfar ka

    3. o
     opozita e karit

     Opozita se cbehet dhe se cdegjohet e ka fajin Edi Rama....deri ne kete nivel jane katandisur .....perfitojne politikisht nga cdo trillim ...kjo nuk eshte opozite , por eshte corbe qensh .....eshte turp per Shqiperine te jene ne jeten e saj politike sharlatane te tipit Sali berisha dhe Ilir Metaj ....

     1. Thanasi

      Ja dhe nje motiv me shume se perse kjo "opozite" duhet te shkoje per skrap drejt metalurgjikut ne Elbasan si parti dallkaukesh e formuar ne vitet 90 me vrasjet ,vjedhje e pervehtesim te pasurise publike nga 91-shi e deri ne vrasjet e 2011,nga po ata qe duan ta heqin prej kepuceve te tyre por qe fatkeqesisht e kane te veshtire se u eshte ngjitur poshte kepuceve ketu e 32 vite! Ndaj dhe here mbas here jane te detyruar ti mbajne ere!Berisha ka dy mundesi te largohet nga jeta shqipetare ose me ndarje nga kjo jete me vetehelmim si Sllobodan Prajlak (serbi qe u vetehelmua ne sallen e gjygjit),ose duke e ekstraduar ne Guantanamo me zhinxhire kembe e duar. Pas ketaj duhet te linde nje parti e mirefillte e krahut te djathe si alternative konkuruese e spektrit te djathe ,por me nje kusht qe keta qe jane sot si drejtues ne forumet e kesaj partiçke duhet te perjashtohen kategorikisht nga kjo levizje e re.Vetem ne kete menyre jeta politike ne kete vend mund te konsiderohet si force per zhvillim dhe prosperitet e vendit.

      1. V
       Vranakonti

       Opozita shqipetare,e gjitha,eshte nje perzjereje e mutit me shurre dhe keshtu do kundermoi gjithnje dhe do jete ushqim per budallenjet e e Saliut dhe te Metes. Largohuni nga kjo opozite se do felliqeni dhe do bini ere e keqe ter jeten.

     2. I
      I pafajshem

      Do mari pafajsine 100% ne amerike ne se je i bardhe dhe i pasur nuk ka denime ,burgu eshte per latino amerikanet , zezaket shikoni historine e DSK shefi FMI qe perdhunoje pastruesen dhe doli o pafajshem ehhh

      1. A
       Arditi

       I pafajshem mbase je po qe je nje kokerr idioti me keto qe shkruan ate e kam te sigurte. Ça ka te beje çeshtja e Dominique Strauss Khan me çeshtjen McGonigal ate e di vetem truri jot

      2. j
       jes

       kshu esht kur shet cdo aset te nje populli te tere, kete beri ed rama sla gje pa i shitur imperialisteve amerikane, i shkreti popull thuaj qe as nuk e ka haberin se cfar behet mbrapa kraheve te tij.

       1. s
        shqip

        jes-ne ate grumbull "asetesh" qe "Rama nuk paska lene gje pa shitur tek imperialistet amerikane", a mundet te na japesh te pakten nje shembull? Apo e ke fjalen per shitjet e tyre ne kohen e komunistit Berisha? Nga ana tjeter, zotrote si i ditur qe qenkeni, a mundet te na zbuloni se "cfar behet mbrapa kraheve tona, si popull i paditur qe jemi"? Eshte e lehte te flasesh kodra pas bregut dhe te akuzosh, por eshte e veshtire ti provosh akuzat qe ben, pasi edhe ne, "populli i shkrete", nuk jemi aq te paditur sa c'na pandeh zoteria juaj.

        1. H
         Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

         I nderuar Shqip. Komentuesja me emrin Jes, ndoshta Jessica, është komuniste si Saliu. Tek SHBA shikon imperializmin e rrezikshem. Tek Rusia shikon akoma Bashkimin e Madh Sovjetik, mikun e Shqiperise. Tani, Ka nje mundesi qe Jessica ta kujtoje veten antikomuniste, dhe pastaj behet nje çorbe berishiane qe vetem gomerë e Berishës mund ta zberthejene. Sepse edhe antikomunistë edhe anti-amerikanë, vetem të Foltorja e Katunarit gjen.

       2. L
        Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

        bie,bie por nuk e le sali nongrata qe te bjer akuza.ky kriminel komunist po ja kalon edhe enverit e gjyshit andi bushatit

        1. B
         Bardha

         Fajin e ka njeriu i zi Berisha! Ky gjakatar po perpiqet te nxije emrik e nje shteti si amerika. Ai eshte personi qe ka krijuar gjithe kete situate te ndyre dhe ka sajuar cdo gje. Kryeministri rama eshte qelibar. Do dale e verteta ne shesh

         1. A
          Alfred

          Nuk e ka vene nen akuze NYT. NY Times boton shkrime te sponsorizuara....

          1. S
           Se mos e merr shumë seriozisht, se ...

           Kë të drejtë Alfred. Mbrapa kesaj akuze qendron ti dhe Berisha. He me të lumte de. Ashtu të paça.

          2. a
           arqile

           SPAK mos tu kujtofte emri si nuk e therret nje here te vetme kriminelin hajdutin shkateruesin e demokracise ne Shqiperi nongraten Amerikane e Angleze me te madhe.Turp o drejtor iSpak qe ke punuar me Llallen dhe ke te njejten mendje te mekuar nga sala sa turp.

           1. S
            Satër

            Sapo ka filluar rrëzimi i bandës mafioze së rilindjes! Prisni se s'keni pa gjë akoma!.

            1. M
             Motren Satër

             Mos pi kaq shume bar plako se e tejkaloke shume trapllikun.

             1. H
              Hajde gallatë me komente hajde

              Mire qe do rrezohet Rlindja, po per t'u ngritur kush do ngrihet? Apo deri aty shkon ti? Deri tek rrezimi. Do ndonje ndihmë te ta themi ne se kujt do t'i ngrihet? Pozita mo, pozita. Per pozitën e keshë llafin. Apo jo mo Satër, aman.

              1. V
               Vranakonti

               Sater! Aty mbahu ti se do shikosh gjera qe nuk i ke pare akoma.

               1. V
                Vranakonti

                Sater! Aty mbahu ti se do shikosh gjera qe nuk i ke pare akoma.

               2. R
                Realiteti

                O Mero, po pse nuk jep edhe përgjigjen e Shefit të madh të FBI për oficerin në pension McGonigal. Ai cilësoi këtë të fundit, ky oficer nuk përputhet me vlerat tona. Nuk ka rëndësi çfarë thotë Opozita për hallin e saj. Edhe kjo do t'a marrë përgjigjen për problemet që ka. Ora troket për çdo drejtues.

                1. L
                 Lirie Berisha ordinerja hajdute nongrata

                 Sa turp qe ka akoma hajvane qe mbeshtesin Salihun foltorist. Nuli, Muli, Noka, Paloka, Vokshi, Tritan Preshi e greke Dule leshi…ku I mblodhen ??!!

                2. M
                 Mos u dotezoni

                 Meroja me ushtrine e tij , ngjela , frroku , pata po mundohet tu mbushe mendjen militanteve se ska ndodhur asgje kur gjithe media boterore VLON nga ajo qe ka ndodh me zyrtarin e larte amerikan dhe lidhjen e tij me KM e shqiperise .

                 1. A
                  Ardit

                  Jo po VALON….. ik o loqe se nuk e permend edhe nuk e pjerdh njeri shqiperine ne mediat boterore. Mos te genjeje mendja

                 2. .
                  ..

                  NYT nuk eshte Juri qe te japi vendime pafajesie. Duroni dhe pak

                  1. Q
                   Qytetari dixhital

                   Amerika eka shpallur nongrada f a m i l j a r i sh t nuk e lejon te shkeli me kemb asnje nga kjo familje si te rrezikshem per sigurine e shba ai mundohet te na hiqet i mire se medemek i dhimset Amerika dhe na e marrka ne mbrojtje nje kriminel qe te pakten prej 1997 duhet te ishte prapa hekurave . Amerikapo priti qe ta ruash ti me Flamur Noken , Edi Paloken ,Aldo Bumci plot zagare qorra e injorante te tjere ju ja kishit vene minat amerikes qekur u prishe me ambasadoren Lino , poti ke hallin krimeve qe ke bere e po te vjen litari te gryka ,kurre nuk ke per ti shpetuar ne burg kriminel

                   1. s
                    spata

                    Deri me sot i kam degjuar e lexuar se cfare thuhet per kete "skandal" amerikano= shqiptare.Kam pritur te prononcohen organet shteterore te SH.B.A, ose Gjukata supreme amerikane ,por azgje konkrete .Shqiptaret jane teper te interesuar te mesojne dicka konkrete por ne fakte jane futur ne nje lufte si Donkishoti me mullinjte e eres.Qameti i madh na qenka. Nga dolen e pse dolen , keto 225 mije euro ne xhepin e nje ish zyrtari te larte te FBI! Sa poshte kemi rene si kombe .Kete e them mbasi ne shqiptaret, nga viti 1991 e deri me sot ,kemi groposur e mbushur xhepat e politkanve me miljarda dollarer apo euro dhe s'na kane bere pershtypje fare .Eshte vjedhur rezervat e arit shqiptare, jane dhene pa interes ,per popullin, te gjitha rezervat nentoksore ,u pervetsuan te gjitha veprat e ngritura me gjakun e popullit dhe shkuan ne xhepat e politkanve e pushtetarve. U vodhen firmat piramidale sa sot te gjithe patronazhistet e politkes rrojne me parat e vjedhura.U vodhe Banka a Shtetit Shqiptare,filjalet neper rethe ,OSHE,Ujsjells-kanalizimi , po vidhet ne veprat qe po ndertohen ,tokat, kullotat , u shiten armatimet e cfare te mundnin nga pasurija e perbashket e shqiptarve . C'tju nemuroje me, o te shkretet ju, qe qorollepseni me keto lajme e rrini si bufa pa u kapur pas kryesores . Nga 1991 e deri me sot po drejtohemi nga hajdute e kriminela te kalibrit kaubojsa te malsive shqiptare . Vrijeni mendjen pse nuk behet Shqiperija .Kurr se kane gjetur e sdo ta gjejne njeri tjetrin shqiptaret sic dhe na ka treguar historija .Konflikti ka si baze ndarjen kombetare .Nga turqija shqiptaret trasheguan 4 vijajete qe asnjehere nuk u bashkuan .Nje e moren serbet tjetrein grekerit.Mbeten geget e tosket qe po haen si qent qysh nga 1912.Kush e kush te jete ne karriken e flamurit kuq e zi.Hypen geget me Zogun dhe e pate ku shkoje populli shqiptare .Erdhen tosket me Hoxhen dicka ndryshoje por prespektive kombetare per nje bashkim te qendrushem nuk pati .Dhe ato arritje te popullit deshtuan nga teorija konspirative e trdhetise kombetare qe ngriti Hoxha me elemente te agjentures Jugosllave .Te gjithe kokat drejtuese te toskerise u "eliminuan" nga Hoxha. Por ne realitet ishte dore e gegerve .Erdhen geget ne 1992 qe po qeverisin deri me sot vendin e shqiponjave .Nuk po gjen stabilitet ky popull nen flamurin kuq e zi .Hajduteri ,kriminalitet ,prostitucjon ,tradheti kombetare ,allishverishe te kalibrit mega skandale .Eksod dite pas dite mbasi te rinje kane humbur besimin se kjo toke nuk i mban njerzit e ndershem e me djersen e ballit Te gjithe pa perjashtim ne politke e ne orgabet drejtuese te shtetit kane mikrobin e hajdutllekut .C'kerkoni o te uruar shqiptare te ndryshoni. Ate qe smund te egzistoje tek nje popull me dasi te medhaja kombetare .

                    1. T
                     TemaTiku

                     Qenka nen akuze pra ai McGonigal (qe ka qene Shef atje ne FBI e jo agjent) - thuhet pastaj ne fund - ne dy akuza njera ne Uashington D.C. e tjetra ne New York! Dhe nuk ka gazete qe mund ti shfryje keto akuza se NYT nuk eshte Gjykate. Dhe me kryesorja : NYT nuk e lene atje te behet si gazeta TemA qe fajeson, padit, denon, ekzekuton, ne faqet e saj duke qene Gjykate mbi Gjykatat...

                     1. T
                      Tanguli

                      Vazhdo ti Analiste Buf vazhdo se i ke gjetur ne bibloteken tende akuzat qe I behen kryministrit ne Amerike,prite prite e do shohesh,Nuk jeni bindes per publikun o qorre,pse Nuk del Rama te sqaroje publikun ku eshte fshehur ku,njesoje si Basha edhe Rama jane vellezer siameze keshtu qe ti vazhdo me lehaqenien tende.

                      1. N
                       Noci

                       Rama eshte takuar me kete person para se te filloje hetimi. Tani u mor vesh qe edhe Meta na qenka takuar edhe njerezit e Sales.Inati i opozites me Ramen eshte se ai ka futur amerikanin te spiunonte PD per lobimin.Eshte vertetuar qe lajmi i pare ka dale para takimit nga nje gazetar e madhe.Pastaj pse te mos mendohet qe kete sherr e ka bere Meta se ai kishte nevoje pasi Rama i kishte fituar zgjedhjet ne ate kohe

                       1. L
                        Lako Lipe.

                        Ky gëzim i para kohëshëm i opozitës është si puna e atij që i dhanë lajmin se do i " pillte mushka dhe bile do e bënte femër.".Po prisni o të "mënçëm,"sepse ata që e kanë në dorë këtë çështje, nuk ka sali që t'i manipulojë si "gjyqin"e 21janarit",kur të përfundojë hetimi dhe gjykimi atëhere lëshohuni me maç e kuç dhe " mbyteni tradhtarin ".Po me sa duket do i bëni mashalla o derdimen, "sepse s'besoj se është miop sa të ketë rënë në një grackë të tillë."suksese".

                        1. F
                         Forca djema

                         Tre musketieret MERO, NGJELA, FRROKU po luftojne si luane per ti mbush mendjen iletit se Edi eshte viktima e pafajshme e abuzimit mediatik (BOTEROR) .

                         1. A
                          Abi bin babi me burre Giten nongrata

                          Mbaji uturakun te pshurret Salihu e shko bej revulucion për Xenin , Giten e Abi bin babin ti djali

                         2. C
                          Cen Lapraksi

                          Po dollaret qe i shpuri tek dashnorja ku i gjeti? Edi Rama dhe skotka qe i lepin bythen kete here nuk ka ku shkon po qe se ne Shqiperi ka vertet SPAK dhe ligj. Ike Plaku Mere ike me gjithe rilindasit e tu!!!!!

                          Lini një Përgjigje