Si më 30 qershor 2019: S’hyj në zgjedhje me Ramën-kryeministër? Pra fajin se ka pasur Luli!

28 Janar 2023, 18:40Politika TEMA

Si më 30 qershor 2019: S’hyj në zgjedhje me

Nga Ylli Pata

Vitet ikin si uji i përrenjve dhe liqeneve të kaskadës që mbysin çdo vit fshatrat e Nënshkodrës. Ndërsa Ana e Malit, Dajçi, po më shumë pjesa mbas Kalasë përjeton një shkatërrim ekonomik kolosal, në Tiranë gëzojnë se janë rritur kuotat e ka energji.

Por loja politike këtu nuk luan, ka një fabul, siç edhe Sali Berisha e tha sot. Pasi sulmoi për dy vite djegien e mandateve dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale të vitit 2019, 4 vjet më pas doktori tha se nuk hyn në zgjedhje nëse kryeministër është Edi Rama. Skenar i njëjtë me 2019.

Argumentet janë të si dy pika uji: narko shteti, abdylajt, patronazhistët e shumë jistifikime që shtohen.

Kjo tregon se ora që ka mbetur nuk ka lidhje fare as me Lulin e as me shokët e tij, por kjo është thjesht një supe e vjetër që Saliu ngre e ul si për mëngjes si për drekë a për darkë prej 30 vjetësh.

Pasi kur e kërkon pushtetin e nuk i vjen, bën shantazh, kur nuk merr sinjal rrit dozën, e shton presionin, duke futur edhe duart të krahu tjetër për të arritur çarjen. Duket si strateg Berisha e ngjan si një romak i lashtë që përdor të famshmen aksiomë “divida ed impera”. Po asnjëherë nuk ka menduar që të krijojë një model që t’i pëlqejë shumë demokratëve, më pak socialistëve, e elektoratit gri t’i prisht mendja. 

Pasi ka pasur një rrugë të shkurtër: me Ilir Metën, Berisha arriti që brenda PS-së një grup i madh thonin: Sala është njish, na duhet një si ai. Por prej sa Edi Rama ka ardhur në krye të PS-së, i cili ka një model të tijin politik Sali Berisha ka llocur. E gjithë energjia e tij politike është përdorur jo sit ë gjejë e prodhojë një ide e model anti-rama, po si ta rrëzojë kryetarin e PS-së, njëkohësisht kryeministër.

Përse Sali Berisha nuk e ka prodhuar një model? Ka disa arsye: e para duhet thënë se ka tentuar dikur në vitin 2007, me të ndjerin Sokol Olldashin që e vuri përballë Edi Ramës në zgjedhjet për kryetar bashkie.

Një model qytetar, human, politik që në fund ishte një precedent politik totalisht ani-berishë. Deklarata e Sokol Olldashit pasi humbi zgjedhjet për bashkinë e Tiranës është një nga ato mesazhet, që politika shqiptare nuk se i përjeton shpesh. Ishte një deklaratë e Sokol Olldashit-politikan, gazetar e intelektual por dhe njeri, i cili tentoi të flasë në radhë të parë me votuesit e tij që ishin të shumtë.

Edi Rama, si një njeri politik nga më studiozët në vend sipas gjasave ka parë tek Sokol Olldashi rivalin e tij politik, i cili ndryshe nga Sali Berisha, ishte më i ri, ndryshe nga Sali Berisha ishte poet, ndryshe nga Sali Berisha ishte më bohem dhe human, ndryshe nga Sali Berisha ishte i përndjekur i regjimit komunist, ndryshe nga Sali Berisha ishte nga jugu. E sipas gjasave mund të bëhej pa frikë një lider i rëndësishëm.

Sali Berishës, këtë fakt ja kanë thënë këshilltarët e huaj që ndihmuan fushatën e PD-së në vitin 2007, e pikërisht nga kjo, ai e la në hije, nuk e afroi, e më pas zhvillimet dihen.

Por përveç Sokol Olldashit, brenda PD-së janë krijuar realitete të rëndësishme politike nga viti 2005 deri 2009 përpara se të prekte virusin e tmerrshëm me katër deputetë.

Gjergj Bojaxhi, një teknokrat liberal që drejtoi KESH-in e më pas edhe INUK, tentoi të marrë drejtimin e Partisë Demokratike të Tiranës. Bojaxhi, realisht arriti të ketë edhe përkrahje në grupseksione të rëndësishme të PD-së, por Berisha në fund vulosi Aldo Bumçin, njeriun e faksit të Gërdecit.

Më pas dihet gjithçka’ vuri Lulzim Bashën, e përkrahu për 9 vjet, e më pas kur ky i fundit e largoi nga grupi e shpalli tradhëtar, e sot ka të tjerë  njerëz. Po si avaz ka të njëjtin: Nuk hyj në zgjedhje me Ramën kryeministër. Po kë do Berisha kryeministër, e si do e emërojë? 

Normalisht formula është një qeveri teknike, e cila në një mënyrë surrogate edhe u provua në 2017. Po përse nuk tentojnë të fitojnë zgjedhjet bashkiake, e më pas ato parlamentare, duke sfiduar kryeministrin Edi Rama? Kjo është realisht dilema që nuk ka marrë asnjëherë përgjigje!

38 Komente

 1. t
  titi

  vetem saliu ska faj te gjithe e kan pervec ai

  1. Z
   Zagali

   Saliu do t'a marin pergjigjen kure te shkoi me kembet perpara ne Tufine per fushate elektorale.

   1. Z
    Zagali

    Saliu do t'a marin pergjigjen kure te shkoi me kembet perpara ne Tufine per fushate elektorale.

    1. K
     Korrigjim

     E ke ngaterruar linjen o titi ! Parulla e njohur tashme, me te cilen operon Edi dhe shpura e tij edhe kto 12 vite ne pushtet eshte “ FAJIN E KA SALIU “.

     1. L
      Lirie Berisha ordinerja hajdute e nongrata

      Salihu nje injorrant e kriminel degenerate i rendomte qe sigurimi shtetit dhe Byroja Politike e perzgjodhen te vihej ne krye te studenteve po ashtu si dhe spiuni IM (Meta-Metaj) Salihu kurr nuk ka folur nje te vertete a bere dicka te besueshme. Por cudia eshte se so akoma sot ka idiote qe i vene pas.

     2. T
      Toni

      Me mire mos hyni se te humbur jeni

      1. J
       Joni

       Shkaterrimi po ju pret juve ate dite

       1. t
        tosi

        ppo saliu eshte i madherishem ai nuk gabon ???????? kurr

        1. A
         Alessia

         Po e dine qe do humbasin prap e gjejne justifikime jo juk marrim pjes.Thjesht kane frik.

         1. G
          Goni

          Po te mundohet sa te doj Saliu po nuk e arrin dot kurr Gjigandin Rama,as te maja thoit aq i vogel esht

          1. N
           Notknow

           Cna lodhet koken me kte Saliun,mos i jepni aq shum rendsi aman se vec llafe boshe nxjerr nga goja

           1. K
            Kejsi

            Po mundohet te shmang humbjen e radhes,por e ke te paevitueshme humbjen

            1. I
             Ilir

             Berisha do te garoje vetem sepse vetem ashtu mund te fitoje

             1. O
              Oni

              Berisha eshte i humbur ne cdo zgjedhje qe ai mer pjese

              1. E
               Erla Mehili, Grida Duma anal -iste te pa varura

               S'hyje ne zgjedhje me Ramen haaa cfare llogjike po mos hyre kush po te detyron eshte zgjedhja jote hyne apo nuk hyne edhe sikur te hyshe te maresh re gjatin e Rames.....

               1. O
                Opozita

                Shqipëri ka opozitë dhe kjo është PD dhe PL. Nëse FOLTORIA (PDja jo zyrtare) nuk futet në zgjedhje aq më mirë, sepse lideri i foltores është "delja e zezë" në demokracinë e brishtë. Partia e Lirise do futet në zgjedhje sepse së pari do testoj elektoratin dhe e dyta nuk do të shkaktohet pa u themeluar mirë, si LSI. Shqipëria do ketë dy parti të mëdha opozitare PD dhe PL. PL ka shancet të bëhet partia më e madhe e opozitare dhe META nuk do t'a leri këtë shancet që t'i iki.

                1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                 Kërkon të pamundurën, të kthehet koha mbrapsht !! Rruga e kapjes së pushtetit, nga Berisha,ka qënë "Qeveria Teknike" të cilën e kujton me nostalgji. Si Enveri, ka eleminuar politikisht të gjithë njerëzit e aftë, të cilët mund t'i merrnin pushtetin familjes Berisha. Demokrati sundimtar,i konvertuar në gangster, kërkon të mbijetojë me tetor.

                 1. P
                  PO , PO

                  Berisha eshte si nje gernadhe e vjeter qe , kur te bjere do i zere brenda te gjithe ata idjote qe i vene pas kesaj kerme politike ,si hijenat pas kermes !

                  1. U
                   Ulqinaku me breke ne kembe.

                   Do te marre pjese si cecua ne zgjedhje as mos e vini ne dyshim

                   1. Fjona

                    Ky ose eshte i lenè nga "Mendja"______ e , ne qofte se eshte lajthitur nga mendja , te shkoje te shtrohet ne (Psiqiatri) Si eshte e mundur , neve e kuptojme , "ZINXHIRI PO JU MBLIDHET" Edi Rama ka plot gabime ≈=====≈= por , duart nuk i ka lyer me gjak shqipetari , si Sali Berisha, bashke me djalin e tij.=====

                    1. s
                     saliu duhet te shpallet terrorist

                     sali krimineli eshte njish per krime dhe per ti lene dhjerokratet rrugeve si qen zorresh me molotova dhe cfurqe qysqi e shkalle per te pushtuar shqupin se ju dukej si shpella vicidolit.saliu lereni te votoj pa kundershtar si luciano boci qe doli i vetem ne primare dhe fitoi bindshem.

                     1. Q
                      Qytetari dixhital

                      Burri qe eshte burre o flet e mba ose dhiet e ha nongrada Sali i ben te dyja edhe se ka problem fare po sidomos kete te dyte e ben sa here qe e ndien veten ngushte si burre malesie qe eshte

                      1. K
                       King D

                       Akoma gjalle eshte krimineli i vicidolit me bemet e historise politike gjakatare... lereni gerdecin, 21 janarin etj.etj po ky haleja turko- islamik vrau nga vendi I lindjes dmth tropojanet... e deri ne vlore... dhe me kriminale eshte qe kerkon voten akoma ne 2023? rrace e peshtire.

                       1. T
                        Ta nguli

                        Kujt po i rruhet kari se nuk hyn ne zgjedhje Berisha? Le te shkoje shpellave andej nga vjen . Ne paidh te Sheqeres shkofte se ngeli duke na care bythen maloku mutit

                        1. D
                         Dani USA

                         Saliu ka fituar vetem nje here ne1992 dhe humbi mbas 6 muajesh ne zghjedhiet lokale dhe qe ateher nuk ka pare as ne enderr fitore po cti beshe flasin per vote te lire dhe voten e lire e dhunoin barbarisht barbari Sali.

                         1. H
                          Hall i madh

                          E di qe nuk do te mare as 10 bashki,rrezikon dhe ate te Shkodres,ndaj ben keshtu.Nje humbje e tille i humb shpresat se mund te mbrohet nga Drejtesia qe po i troket ne dere.

                          1. T
                           Tigri

                           Ramen e rrezon Amerika. saliu i rruan trapin. Rama do rrezohet se shpejti. Kryeministri do jete Lulzim Basha. Eshte i vetmi qe u lancua ne politike nga Amerika. Arvizu tha atehere eshte yll ne ngjitje. Sinjali i pare per Ramen erdhi nga Usa. Normale fare se e ka qelbur. E coi vendin grope. Po ikin njerezit perdite e ai vazhdon me propagande e njerezit skane buke te hane. Do perfundoje si Hashim Thaci se shpejti. Eshte thjesht nje i droguar katil.

                           1. N
                            N.VJOSA

                            Ka 33 vjet qe Sali Hijena po e masakron Shqiperinë!...Lëroja Nenen dhe Baben shqiptareve Sali Shkerdhata!...ca te shajne keshtu si une, ca te shpallin Nongrata, por DERRI DO PLUMB...Kur them "plumb", mos vall e teperoj?!...Por them se jo...Persona me afera kriminale si ty Sali, nuk duhen perkedhelur tu japesh leksion shqiptareve deri ne Parlament dhe te kerkosh akoma gjakderdhje, tu mohosh shqiptareve edhe te zgjedhin njerzit qe duane dhe ...ta lesh te lirë Salon e rrjedhur dhe kriminel me damkë, ta lesh te eci i ruajtur nga nje Garde personale...siç te lene ty Sali Rrumpalla.....KETO ÇUDIRA VETEM NE SHQIPERI NDODHIN...Persona me rrezikshmeri te madhe shoqerore duhet tu vishet kemisha e forcës dhe te mbyllen ne nje shtepi pa qira në Reç... ndryshe ti Sali do vazhdosh ti qelbesh shqiptaret ne ate kufomen tende kriminale...! Kam degjuar se ne Tropoje per ty Sali thonë: SALA YNE NJË HERE FLET...DY HERË GËNJEN....!

                            1. Z
                             Zagali

                             Saliu eshte matufjepsur fare. I kane rene pendet, eshte bere i shpend pa pend.

                             1. Z
                              Zagali

                              Saliu eshte matufjepsur fare. I kane rene pendet, eshte bere i shpend pa pend.

                              1. S
                               Sara

                               Bën gjasme që të faktorizohet, ti luten të ketë mundësi të bëjë pazare, të takojë ndërkombëtarët. Nuk e di që i kanë vënë vizën të gjithë si të hyjë si të mos hyjë në zgjedhje.

                               1. r
                                raul

                                Perbindeshi i vicidolit deshiron te hyje ne zgjedhje me 14 maj me nje qeveri te dale nga grushti i shtetit me ane te revolucionit leninist te frymezuar e projektuar prej tij prej kohesh. Kryeminister te ishte Strazua me patllake ne brez dhe republike ne koke. Minister i brendshem Muli kryevagabondi. Minister i jashtem Aldo tunxhi apo Tritan prasi, Minister i mbrojtjes Luciano boksieri, minister i infrastruktures spiuni Agush askush kokeducja me hanxhar ne njeren dore dhe cfurkun ne doren tjeter. Atehere do beheshin vertet zgjedhje demokratike sipas Hu Xhintaos 80 vjecar te foltores dhe ai do behesh dhe nje here lider i perjetshem i shqiptareve . Por shqiptaret nuk kane ndermend ti besojne perrallave me mbret te nje te marri qe 24/7 dite ne jave nxjerr zjarr, tym, helm, kercenime, shpifje monstruoze, mallkime, fyerje me liber shpije se i jane mbaruar dhe premtimet e bujeshme me mrekulline dhe parajsen qe do sillte ai nese larg qofte do ngrihesh dhe nje here on power. Aq sa mund te ngrihet Hu Xhintao 80 vjecar i Kines ne pushtet dhe nje here aq shanse ka dhe Hu Xhintao i foltores se Vicidolit te vije perseri ne pushtet me 14 maj bashke me njeriun me te urryer te palanetit per shqiptaret spiunin Agush askush kokeducja me hanxhar ne dore dhe cfurkun ne doren tjeter.

                                1. S
                                 Salihu

                                 Po pooooooooo ju due shume.poooooo

                                 1. u
                                  uskania

                                  Komunistët e kanë mendjen te REVOLUCIONI SOCIALIST I TETORIT NË RUSI.

                                  1. I
                                   Ilirian Qelbaci

                                   Po per c'bojkot shkruan mor Patoku i mjere? Budallallepset vullnetarisht aq i shkreti Yllke sa ben sikur nuk e di qe PD nuk rregjistrohet ne zgjedhje sa kohe ajo Gjykata e famshme e Drejtesise Re nuk i jep Vulen e rregjistrimit!

                                   1. D
                                    DY COPA MUTI NE HALENE MEDIATIKE SHARLATANE

                                    DY COPA MUTI TE NDARA PARFUMOJNE MEDIET DHE QENT E RRUGEVE TE SHQIPNISE

                                    1. B
                                     Bilushi

                                     Mos e zini më në gojë Saliun! Mirë thotë Rama ,ndjesë pastë..

                                     1. Z
                                      Zina sallaksja e drejtesise

                                      Po kush po e fut ne zgjedhje foltoren? Po te marri zyrtarisht vulen dhe logon, atehere po! Sala eshte etalon i vjedhjes se votes! Ka goje e flet?

                                      Lini një Përgjigje