Rama: Mbi 40 produkte ‘Made in Albania’ do të certifikohen

29 Janar 2023, 10:39Politika TEMA

Rama: Mbi 40 produkte ‘Made in Albania’ do të certifikohen

Prodhuesit e ekselencës tradicionale tashmë i kanë produktet të mbrojtura e të certifikuara, si vlerë e shtuar e markës “Made in Albania”.

Kryeministri Edi Rama ndau në rrjetet sociale dëshmitë e eskpertëve të ushqimit dhe vetë prodhuesve mbi përfitimet që sjell certifikimi i produkteve.

Puna për identifikimin, regjistrimin dhe mbrojtjen e produkteve bujqësor dhe ushqimore ka filluar vite më parë, por miratimi i ligjit dhe akteve nënligjore për skemat e cilësisë së produkteve bujqësore dhe ushqimore i hapën rrugë njohjes dhe certifikimit të tyre me tre sisteme krysore të përafruara me BE-në si treguesi gjeografik, emërtimi i origjinës dhe  specialiteti tradicional i garantuar.

Deri më sot është bërë identifikimi i mbi 40 produkteve që kanë potencialin për t’u certifikuar shumë shpejt.

18 Komente

 1. E
  Erjon

  Bravo per punen fantasitke qe po beni.Ju lumte

  1. E
   Eduard

   Ju lumte per promovimin qe jeni duke i bere produkteve Shqiptare se ato jane vertete te nje cilesi te larte.

   1. B
    Blerta

    Gatimi tradicionat i gjysherve tona me ne fund do njihet nga te gjithe fale certifikimit te produkteve shqiptare

    1. G
     Goni

     Dita per tu futur ne BE sa vjen e po afrohet

     1. N
      Notknow

      Kurr te palodhshem

      1. B
       Besim

       Produktet Made in Albania do na bejne krenar kudo neper bote

       1. I
        Indrit

        nje bravo te madhe per prodhuesit

        1. K
         Kei

         puna e palodhur po i shperblehet ketyre punetoreve

         1. A
          Ani

          Nje plus mjaft i madh per prodhuesit tane

          1. E
           Eno

           Produkte made in albania kane vertet cilesi te lart

           1. L
            Ledi

            Keto produkte pasi te shiten ne tregjet nderkombetare do te na sjellin mjaft perfitime

            1. G
             Gesi

             Te huajt per gatimet tona mbarojn fare pale sa do kemaqen kur ti shohin dhe ne tregjet e tyre

             1. B
              Beni

              Kjo po qe eshte nje arritje

               1. G
                Goni

                Gje shume e mire per vendin tone

                1. K
                 Kevi

                 Per vendin tone eshte gje shume e mire

                 1. H
                  Henri

                  Produktet shqiptare cdo dite e me shume peo preferohen nga te huajt

                  1. B
                   Besa

                   Nje tjeter zhvillim ne vend kane marre dhe produktet tona bio

                   Lini një Përgjigje