6 çështje ‘bombë’ për 7 ditë në SPAK, Kreshnik Spahiu: Berisha është politikani i parë që mund të arrestohet

29 Janar 2023, 11:56Politika TEMA

6 çështje ‘bombë’ për 7 ditë në

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i presionit të SHBA përmes ambasadores Yuri Kim në Tiranë.

Në morinë e çështjeve që ‘ziejnë’ së fundmi, që nga audio-përgjimi i 21 janarit, deri tek implikimi i kryeministrit Edi Rama me ish-zyrtarin e arrestuar në FBI apo kërkesa e gjykatës për hetimin e pasurisë së Ilir Metës, të parët që do të arrestohen sipas Spahiut, janë ata që akuzohen për vrasje duke iu referuar këtu Sali Berishës.

“Nga dita që Yuri Kim tha se politikanët shqiptarë nuk po i zë gjumi se kush do arrestohet i pari, brenda 7 ditësh kemi 5 çështje penale; e para ndaj Mediut për Gërdecin; e dyta Shkëlzen Berisha; e treta gjykata që kërkoi hetimin e pasurisë së Metës për thesarin; e katërta Lulzim Basha për financimet ruse; Edi Ramën që doli zbuluar nga gjykata amerikane dhe e gjashta kaseta e audiopërgjimit të gardës, ku thuhej se urdhri për të qëlluar ishte nga lart, pra nga Berisha.

6 çështje në 7 ditë. Të gjashta janë ndezja e fitilit të Uashingtonit në Tiranë. SHBA po mbyll një misionin përmes Yuri Kim, të cilës ndaj ja zgjati edhe mandatin në Tiranë. Jam i sigurt që do avancohet me çështjet, jam i sigurt që do vihen në hetim politikantë më të lartë, por s’jam i sigurt për masën e sigurimit, në gjendje të lirë apo arrest me burg.

Një gjë di t’ju them; se ata që akuzohen për vrasje, jo për korrupsion, ata do arrestohen të parët. Vrasja nuk është si mitamarrja. Në bankën e të akuzuarve duhet të shkojnëtë parët ata që akuzohet për vrasje”, tha Spahiu.

26 Komente

 1. H
  Himarioti

  O Kreshnik, edhe ti je bërë si Fatos Lubonja. Një fallxhor i keq, asgjë deri tani, nga parashikimet e tua, nuk është bërë realitet.

  1. B
   BC

   ti, KS, mega hajduti i keshillit te larte te drejtesise, per te paguar te kaluaren tende, je kthyer ne nje zhurmues, ne nje servil, bythelepires qe sa hera rama eshte hall te vertete nderhyni ju per zhvendosur vemendjen diku gjetke. insekt.

   1. I
    Ik mer legen burre

    Rrospi-relike e rregjimit te Saliut je dhe ti bastard, me funksione te larta ne ate pushtet! Tregoji shqiptareve cfare zullumesh pate bere qe u “arratise” si lepur nga Shqiperia ne 97’?!! As sot s’e harroj arrogancen e fodullekun tend prej kapadaiu me pushtet kur na jepje “leksione” ne Fakultet me kemben permbi karrike!!!

   2. p
    populli

    Mero mos ka ditelindjen ky Kreshniku e nuk dijm gja !

   3. t
    te fshihet Muti berisha nga Politika Shqiptare

    kush do ta bej ate Katunari Dumani ? hahahahah . Katunari me par se te behet Prokuror duhet te behet Qytetare ,duhet te njohi e rrespektoje Rregullat ,Principet ,Vlerat e Njeriut ,te vendosi mbi gjithcka kto Principe e Vlera Njerzore , pastaj te Diplomohet e marri Poste te nji Institucioni ,por jo ne nji gjendje te tille si jan ne Shqiperi ,ku s'ka asnji Kriter ,injorante e te Diplomuar mbasi u bo deti Kose ,gjith injoranca ,te cilet siedhe pame me shume se gjysma e Porkuroreve dhe Gjykatesve te larguar nga Vettingu , lane name ,me justifikimet e tyre ordinere , qe treginte qarte se cilet jane e nga vijne .Dhe c'beri kjo gje ,pra prejradhja e tyre joQytetare ,jo perfaqsues i Principeve e Vlerave qytetare =? Degraduan ,korruptuan , degjenruan , shkaterruan te ashtuquajturen Drejtesi ne Shqiperi duke u ber keshtu nji Rrezik per ta cuar ne Kolpas Shtetin Shqiptare ! ____ Pra edhe vendosja e ktij katunari ne krye te Spak , eshte Kurthi i radhes qe i behet Shtetit Shqiptare nga Klanet Antishqiptare qe financojne Degradimin e Inkriminimin e shtetit Shqiptare .

    1. B
     Bardha

     Ky ashte nje hale ne qenefeve e mediat Shqiptare

     1. A
      Ani

      Dhe Berisha dhe Meta dhe Rama...sa mire do ishte

      1. M
       Mondi

       Pale te perfshihej dhe jot eme,yt ate,ti,dhe te tjere te familjes.Do kompletohej gje e gjeza.Nuk ka rendering Farr kush eshte ne te vertete fajtor sa kohe kemi inat neve.

      2. N
       Niku mekaniku Taku tarallaku juristet

       Niku mekaniku po sfidon hapur avokatin Ngjela kunkurenc e forte.Niku mekaniku asnje nuk denohet edhe ti je pjese e kazanit te mbremjes zhurmues si Fevziu ,Shkullaku ,Bushati ,Lubonja, Eni Vasili,Erla ,Duma ,Rrakipi ,Cani ,Babaramo,Abilekaj te gjithe te paguar nga non grata Berrisha

       1. Tuti

        Jurist parashikus që e fiton kte Bast kaq është e gjitha

        1. Vjosa

         Ç'FARE morali ka ky maskara të komentoj e të flasi që eshte kryesori me Saliun që me juristet që bene kursin e plepave e shkaterruan drejtesin që ne shqiptaret vazhdojme ta vuajme. Ju lutemi gazeta mos e Nxirrni më se keta surreter me hipokrizin e tyre na bëjnë për të Vjell.

         1. S
          Skenderbegasi

          Shi.... Niku i drejtesise se kalbur kerkon te shes lekuren e Ariut ende pa vrare ate, kur fut edhe te stergjatin ne 6 çeshtjet "bombe". Eshte semundje kohes shendeti budallenjeve.

          1. N
           Nuk ka rruge tjeter ,nese nuk doni te vuani akoma

           Epo dhe Gazeta normal do mbushi faqet me kete qe pin Caje Rusi ne dysheme se Tavolina i duket Si Tavan.. Populli te bashkohen ,dhe TI terheqin zvare nga Vilat te gjithe ato plehra Politikane qe kane lyer duart me gjakun e shume te vrareve Shqiptare. ! Plus pasurite qe i kane tjua shperndaje Pleqeve dhe Nenave qe kane punuar tere jeten Si ne shtepite e tyre per te ritur femijet po ashtu dhe nje pjese qe kane punuar kudo... Nese Populli bashkohen Si dikur qe e nxoren Panteren e zeze nexhmijen nga Vila ,,ashtu TI nxjerin dhe keta Kriminele nga Vilat e tyre ...

           1. N
            Nuk ka rruge tjeter ,nese nuk doni te vuani akoma

            Epo dhe Gazeta normal do mbushi faqet me kete qe pin Caje Rusi ne dysheme se Tavolina i duket Si Tavan.. Populli te bashkohen ,dhe TI terheqin zvare nga Vilat te gjithe ato plehra Politikane qe kane lyer duart me gjakun e shume te vrareve Shqiptare. ! Plus pasurite qe i kane tjua shperndaje Pleqeve dhe Nenave qe kane punuar tere jeten Si ne shtepite e tyre per te ritur femijet po ashtu dhe nje pjese qe kane punuar kudo... Nese Populli bashkohen Si dikur qe e nxoren Panteren e zeze nexhmijen nga Vila ,,ashtu TI nxjerin dhe keta Kriminele nga Vilat e tyre ...

            1. l
             lubo

             Kreshnik Spahiu alias Spartak Ngjela. Futja pordhës, grij sallatë sa t’kalojë dhe kjo natë.

             1. L
              Landi

              Ky Spahiu eshte politikani me sharlatan . Eshte me i pise se Rama e Berisha e Meta sebashku...thjesht nuk pati asnje shans per vota.

              1. B
               Beni

               Ba cate k...me kete qelbesiren me koken me boje kepucesh.

               1. C
                Ceni

                Disa njerez e kane zaptuar kete vend dhe bejne cfare duan me te. Kane 30 vjet qeverisje, vjedhin, vrasin, ikin dhe kthehen prape. Sikur te mos kete djem dhe vajza te tjere. Spahiu eshte nje i paftyre prej tyre. Kur ishte brenda drejtesise s'beri gje, po vodhi si te tjeret, tani jep mend.

                1. I
                 Ilirian Qelbaci

                 Arrestimi i Sali Berishes? Jo ore Kreshno, dashke qe Edi Rama te mos nxjerre koke nga atje ku eshte fshehur ...

                 1. K
                  Koqevari

                  Berishës i rruajnë hallatet e riprodhimit. Spahiu i vendos shkumën kurse Bardha ja rruan me brisk xhilafi, kurse të tjerët i rrijnë rrotull duke i bërē tifo ????????

                  1. S
                   Salkari

                   Kurse mamaja jote je mer me llap boleve te Saliut ...

                  2. X
                   Xha Braho

                   PO TE ISHTE KRYEPROKUROR ARIANIT ÇELA, DO TJA HIDHTE ÇELSAT NE DET SALIUT ME KOMPANI… POR KETA QE JANE S’KANE KELLQE….

                   1. 1
                    1

                    Asgje nuk do ndodhi Te gjithe do gezojne parate e vjedhura.Shqiperia keshtu do vazhdoj deri sa te shpopullohet dhe te mbushet me te huaj.Gjuha zyrtare ndoshta do jete gjuha zulu dhe shqipja do perfundoj si latinishtja.Qe te kuptosh Kreshnik cpopull mut jemi po te jap nje shembull.Ne 97 Vlora ziente kunder Saliut,te permendje emrin e tij me simpati te linconin,sot po keta vlonjate gjoksegrop jane gati te flijojne dhe femijte per saliun

                    1. E
                     Elena

                     Fjala juaj në vesh të perëndisë, sa më shpejt.

                     1. N
                      Neritan Liçaj

                      Po koqe ngele or Nik Sora

                      1. e
                       emigranti

                       o niku kane para ata dhe SPAK korruptohet shpejte do dalin te gjithe te pafajshem

                       Lini një Përgjigje