Fatos Nano feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush lideri historik i PS

16 Shtator 2023, 11:24Politika TEMA

Fatos Nano feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush lideri historik

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Socialiste, Fatos Nano feston sot ditëlindjen. Ai lindi më 16 shtator 1952 dhe u rrit në rrugën “Hoxha Tahsim” në Tiranë.

Nano po kalon ditë të vështira në spital, për shkak të komplikacioneve shëndetësore në mushkëri që kanë nisur që në periudhën e Covid-19. Prej 29 gushtit, ai ndodhet i shtruar në një spital privat në kryeqytet, por fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën.

Vuan nga një sëmundje Pulmonare Obstruktive Kronike, e quajtur ndryshe si SPOK.

Fatos Nano ka qenë tre herë kryeministër i Shqipërisë dhe për 14 vjet e 1 muaj kryetar i Partisë Socialiste. Kjo periudhë përfshin dhe vitet e burgut, kur socialistët vendosën ta mbanin atë kryetar dhe merrnin udhëzime nga qelia për drejtimin e partisë.

Ai është i pari politikan që reformoi Partinë e Punës duke u zgjedhur kryetar i saj si pasardhës i Ramiz Alisë jo vetëm duke i ndryshuar emrin nga Partia e Punës së Shqipërisë në Partia Socialiste e Shqipërisë, por duke e strukturuar dhe drejtuar atë me koncept perëndimor demokratik, ndërkohë që anëtarësia dominohej nga koncepti i vjetër bolshevik e lindor.

Fatos Nano është gjithashtu i pari politikan i kësaj partie që mbajti pa të drejtë peshën e përgjegjësisë për komunizmin duke u bërë i pari socialist që dënoi publikisht nomenklaturën komuniste dhe regjimin e Enver Hoxhës dhe duke ndryshuar edhe mentalitetin komunist në parti.

4 Komente

 1. A
  Ari

  Absolutisht po. Udheheqesit duhe pare ne kompleks per periudhen e politikes se tyre, me dhe - e tyre.

  1. k
   kacidhja

   Lider historik si kapo i bixhozit.Pyesni Gjergj Lucen se cfare i ka punuar te kazinoja e tij te brryli.

   1. E
    Edi NYC/USA

    Fatos Nano iniciatori i KOSS'it (KRIMI ORGANIZUAR SHTETËROR SHQIPTAR)!

    1. 1
     1001

     Gezuar ditlindjen hajdut ….

     Lini një Përgjigje