Gazi pse s’shkon në Elbasan por në SHQUP?

12 Shkurt 2024, 19:20Politika TEMA

Gazi pse s’shkon në Elbasan por në SHQUP?

Nga Ylli Pata

Prej orëve të vona të së dielës u përhap një sms për gazetarër a thua se do bëhej hedhja e një bombe të re bërthamore në Semipalatinsk. Gaz Bardhi njoftonte se do shkonte në SHQUP. Po çfarë risie ka këtu, kur realisht si Gaz Bardhi, ashtu edhe të gjithë deputetët që sot nuk janë pjesë e strukturave të PD-së janë ndarë para 14 majit. Ai nuk ishte Gaz Bardhi që u bëri thirrje votuesve të opozitës që të mos votonin Partinë Demokratike edhe pse ishte Sekretar i Përgjithshëm dhe kryetar i grupit parlamentar, po të votonin subjektin “Bashkimi për Fitore” që përfaqësohej nga Ilir Meta? A nuk ishte Dashnor Sula, i cili u bëri thirrje qytetarëve të Peqinit, që të votonin Ilir Metën e jo PD? A nuk ishte Saimir Korreshi që u bëri thirrje qytetarëve të Lushnjes që të votonin Ilir Metën e jo PD? A nuk ishte Agron Gjekmarkaj që ju bëri thirrje qytetarëve të Lezhës që të votonin kandidatin e Sali Berishës për kryetar të Bashkisë së Lezhës?

A nuk ishte Gaz Bardhi që ju bëri thirrje qytetarëve të Vaut të Dejës që të votonin jo kandidaten e Partisë Demokratike por atë të Ilir Metës e Sali Berishës, përkatësisht ish-deputetin Zef Hila? Po atëherë çfarë të reje ka në këtë masturbim disa mujor që pa kuptim po përdoren si retorikë boshe? Të gjithë deputetët që nuk kanë pranuar të jenë me PD, do të kërkojnë të kandidojnë me formacionin politik të Sali Berishës dhe Ilir Metës.

Është zgjedhja e tyre, edhe pse shumë nuk se janë entuziaztë. Nuk kanë zgjedhje tjetër. Pse nuk shkon Gaz Bardhi në Elbasan, përpara së të shkojë në selinë e SHQUP? Po Agron Gjekmarkaj, pse nuk shkon në Mirditë e Lezhë, edhe pse Rrëshenin e ka të fituar? Le të shkojë atje, ka edhe një kryetar të Bashkimit për Fitore. Do të kishte shumë kuptim sikur nga ajo marrëdhënie të nisë logjika politike e një aksioni. Po pse nuk shkon Gjekmarkaj në Mirditë apo Bardhi në Elbasan? Sepse jemi në një zhvillim krejt të ri, ku kryetarët e Mirditës, Fusharrësit, Pukës apo Memaliajt, edhe pse të zgjedhur nga koalicioni i Sali Berishës dhe Ilir Metës janë autonomë, sepse kanë matur me prapanicë çdo centimetër katrorë të territorit në fushatë, e nuk ja falin asnjë të deleguari nga Tirana.

Ndaj edhe këto personazhe politike shumë të rëndësishme sepse janë votuar direkt nga populli as janë zgjedhur në strukturat e foltores, as nuk promovohen. Kur realisht janë realitete, emra dhe personazhe të rëndësishme. Meqë ra fjala për Mirditën, kryebashkiaku Albert Mëlyshi shikohet se është një kryebashkiak që po ecën krejt normal edhe me strukturat politike e qytetarët atje, nuk ka hapur asnjë konflikt. Gjasat janë që ai jo vetëm do të ketë të ardhme politike, por edhe akses për deputeët, si lobim. Natyrisht nuk flitet këtu për raporte personale të deputetëve me bazën, por me relacionin politik. Ngjizja e tyre me Sali Berishën dhe foltoren, është realisht një marrënie interesi. Në fakt politika e tillë është, është interes. Po atëherë përse si Bardhi, ashtu edhe Gjekmarkaj thonë se nuk jemi për Berishën? Për interes? Kaq e thjeshtë!

TemA

 

 

12 Komente

 1. R
  Real

  Si gjithnje nuk zgenjen si mas..ra ore ti patok kembeshurter.

  1. Analist

   Gaz Bardhi nuk ka me asnje vlere.

   1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

    Kush është kryetar?! Partia e bashkuar, emri i saj është Rithemelimi? Në qoftë se është PD, kryetar ligjor është Basha. Bashkimi antiamerikane do t'i tregojë sekretarit amerikan të shtetit, jemi të bashkuar me Berishën në krye.

    1. R
     Rosaku

     Ashtu siç thua ti Pata. Ky Mëlyshi nuk ka hapur asnjë konflikt si kryebashkiak i Rreshenit, me përjashtim të një koflikti “të vogël” që ka larguar nga puna të gjithë socialistët e Rrëshenit.

     1. D
      Dilema

      Mos vallë Agron Gjekmarkaj dhe Ina Zhupa kanë veshur shall identik? Është shall unisex? Gjekmarkaj ka veshur shall grash, apo Ina shall burrash? https://www.gazetatema.net/politika/debati-i-palokes-me-murrizin-ish-deputeti-i-perjashtuar-nga-pd-me-21-nu-i427262

      1. G
       Gjinekologu

       Fotografia e Gazit është zgjedhur në mënyrë perfekte. Deformi i trupit gjatë ecjes është i njëjtë me atë të Saliut. Ndryshimin kosiston se ndërsa Saliu e bën nga dhimbjet e kockave të bythës, Gazi e bën se i kruhet vrima e bythës.

       1. J
        Juliano

        Gjeka dhe bardhi, bardhi dhe gjeka, dy marioneta fantazie,me të vdekur politikisht. Hapni një kuic, të shikoni për bardhin, në versionin doçe cabana.

        1. J
         Juliano

         Gjeka dhe bardhi, bardhi dhe gjeka, dy marioneta fantazie,me të vdekur politikisht. Hapni një kuic, të shikoni për bardhin, në versionin doçe cabana.

         1. I
          Ish student po jo kar si edi paloqja

          Shof PD sot dhe kuptoj pse e deshi populli Enverin. Ne shqiperi nuk ka guxu kurr njeri me i thone stop perdhunusave seriale. Edhe kta vemjet gaz bardhi ene dashnori grides me duken si byro politike komuniste

          1. K
           Kavajotët ja nxorën ujin e zi

           Po të shkoj në elbasan,ja shklyjnë byçën e vogël që po e ruan për mulin

           1. A
            Ardesi

            Ky byth...q....do varur...me bastard se i ati edhte...pyesni..

            1. B
             Bukurie

             Shkelqyeshem shume I sakte , shume bindes por politikanet tane nuk Jane Asgje tjeter vecse monstera, Te lumt dhe pena tu befte shpat.

             Lini një Përgjigje