“I Paprekshmi”; miti shqiptar i 32 vjetëve pas rrëzimit të komunizmit

8 Dhjetor 2022, 18:05Politika TEMA

“I Paprekshmi”; miti shqiptar i 32 vjetëve pas rrëzimit

Nga Ylli Pata

Nuk dukej se ishte i rastësishëm një qëndrim që erdhi nga mbështetës mediatik të Sali Berishës, pas incidentit të dhunshëm të 6 dhjetorit në protestën që u zhvillua në bulevard.

“Ai është i paprekshëm”, ndaj tani do të shkundet toka, do të ketë stuhi, bubullima, vetëtima; e Rama e të tijtë janë më të prekshëm se kurrë. Kjo është sinteza e atij që konsiderohet si një aksion politik pas pikëllimit e zemërimit ngaqë kanë prekur atë, që nuk preket.

“Të  paprekshmit” në fakt nuk është thjesht një mit, por është një status i Shqipërisë që sot feston 32 vjetorin e protestës studentore që rrëzoi sistemin komunist në Shqipëri.

Në këtë vend pas rrëzimit të një diktature, u instalua një sistem hibrid që betonoi një kastë politike, gjyqtarësh, prokurorësh, bisnesmenësh e botues mediash, të cilët nuk mund të preken. Thjesht nuk ndodh; ishte një rregull i pashkruar që krijoi një elitë kapilare që nisnin që nga zyrtarë të partë, politikanë të mesëm, biznesmenë, njerëz me influencë apo lobistë, e mbi të gjitha të fortë, që kishin patllake e distiktiv policie a SHIK-u, që bënin njëmijë të zezat. Por ishin e janë “Të paprekshëm”. Sepse i gjithë ky sistem, nisi e mori izëm nga “I Paprekshmi i Madh”.

E pikërisht këtë status kishte parasysh ambasadori legjendar amerikan në Tiranë, Donald Lu, kur solli si metaforë, filmin gjigand të Brian de Palma: “Të paprekshmit”. Film, që tregon historinë e një skuadre llogaritarësh- hetues të Agjencisë Federale kundër Duhanit dhe Alkoolit në SHBA, në ndjekjen e gangsterit më famëkeq të shekullit të shkuar: Al Capones. Ambasadori Donald Lu, këtë fabul, e përdorte në aksionin që qeveria e SHBA dhe BE ndërmorri për të instaluar Reformën në Drejtësi në Shqipëri.

Mirëpo, pjesa që u kundërvu kësaj reforme, nuk bëhet fjalë për politikanët që u vunë në ballë, pasi ata dukshëm kishin konflikt interesi, por pjesa e mbështetësve mediatikë, mëshoi fabulën se Donald Lu e ka me “Të Paprekshmit”. Reforma po bëhet vetëm për ta.

E mbani mend fabulën që ngriti Adriatik Llalla, i cili asnjëherë nuk u ballafaqua realisht me palën tjetër, sipas së cilës Donald Lu i kishte kërkuar të arrestojë Metën, ndërsa Romana Vlahutin Berishën?

E pas saj nisi e u instalua dhuna verbale, por edhe politike në panele, studio televizive e rrjete, duke krijuar një çmenduri frenetike, e cila kishte vetëm një qëllim, një program: të mbronte “Të Paprekshmit”. Natyrisht duke i paraqitur si një mur që e mbrojnë vendin nga njeriu që sipas tyre “po i bën të gjitha zezat këtij vendi”, ku natyrisht gogoli i vizatuar ishte Edi Rama.

Megjithatë, edhe pse u hartua një strategji, e u shpenzua e shpenzohen pa fund për të ngritur një apoteozë publike mbi paprekshmërinë e të paprekshmëve, e gjitha kjo fabul nuk ushqen, nuk jep bukë për asnjë politikë, e vetëm është një xhirim bosh.

Pasi nuk ka sens, nuk ka logjikë politike për të ndërtuar një alternativë, apo edhe elitë drejtuese ndryshe në këtë vend. Ngase, me këtë fabul; atë që “Të Paprekshmit” janë e vetmja rrugë për të mundur “gogolin”, kanë çuar në logjikën e pasjes vetëm dy rrugë: “Gogolin” apo “Të Paprekshmit”. E njerëzit, kanë qenë më të qartë në zgjedhjen e tyre. Ata nuk i duan më “Të Paprekshmit” dhe preferojnë “Gogolin”.

E ja ku jemi sot, në një kohë, kur “filozofët” e teorisë së përplasjes permanente, ata që shpikën teorinë e “tre bandave më mirë se një”, sot janë penduar e flasin për mbylljen e epokës së dhunës politike dhe verbale në këtë vend. 

Një koncept që nuk mund të mbijetojë në një komunitet qytetarësh, që vlerë nuk kërkon të ketë betejën tribale të shefave të fiseve, si në vendet jashtë trajektores së Perëndimit, por përballjen normale të ideve dhe koncepteve si në opinionin publik, në Parlament, e në të gjithë shtetin. Shteti ligjor përpara teorisë së të vërtetave paralele.

Ka një skenë epike kryevepra e Brian de Palma-s: “Të Paprekshmit”.

Pasi kasapi e krahu i djathtë i Al Capone-s, Frank Nitti vret kolegun e Eliot Ness(Kevin Costner), Wallas dhe një llogaritar të bosit mafioz, Ness shkon në hotelin luksoz të Chicagos dhe përballet me Capone-n, i cili zbret shkallët e hotelit me një suitë të madhe truprojash.

“Hajde përballu me mua, kështu tek e tek, e mos u mbro nga njerëzit e tu. Pse ke frikë? Hajde, ta mban?! Dhe i fut një të sharë të rëndë mbarapa.

Capone(mjeshtërisht i luajtur nga Robert de Niro), i veshur shik, me syze të mëdha dielli, destabilizohet totalisht. “Si guxon të më shash mua në sy të djalit tim. Unë të çoj në djall ty dhe familjen tënde. Po ti je thjesht një sharlatan me distiktiv. Nuk ke asgjë, as fakte e as llogaritarin”.

Ness i nxehur në kulm, fut dorën në këllëf për të nxjerrë pistoletën. Ndaj tij drejtohen mbi dhjetë armë. Kolegu i tij Malone(Sean Connery) që mbërrin në cast, e ndalon dhe e largon me qetësi nga dera rrotulluese e hotelit. “Tani nuk kemi gjë për ta kapur, por na duhet llogaritari. Rëndësi ka të mos ndalosh hetimin”. Pasi prokurori, mik i Capone-s i bënte presion të mbyllin dosjen.

Ness, e kapi po atë natë llogaritarin e Capones, pasi siguroi provën e artë të larë me gjakun e Jimmy Malone-s që e kishte siguruar, por u masakrua nga Frank Nitti. I cili, pak ditë më pas përfundoi i copëtuar në një makinë, duke rënë nga tarraca e gjykatës, e Al Capone në një burg federal, ku dhe vdiq i vetmuar…

28 Komente

 1. m
  mit i pafytyresise i ndyresise njerezore ptuuuuuuu

  ju keni hik per lesh te gjithe e rroni kot .qe edhe pas 31 vjetesh merreni me nji kufome me syze

  1. s
   saleh si e paske rrujt at'TurirPidh uau bravo

   amon saleh , se spo na durohet ta rrasin njiher ne Goje . dil noj xhiro anej nga Bulevardi

   1. L
    L.Xh.

    Sali Berisha është MONUMENT KULTURE - MBROHET NGA USA AMBASADORE - Juri Kim. Mos flisni e përrallisni kot. Sali Berisha, ka të drejtë të bëjë çtë dojë, të vrasë, të vjedhë, të koruptojë, etj, dhe nuk i thotë njeri gjë, sepse ka imunitet zyrtar amerikan.

    1. S
     Shqip ; Zgjidhja eshte vetem Sigla Avni Rustem

     L.Xh , eshte shume e vertete , As qe behet fjale , Po hec e mbushi mendjet idioteve ne ate vend . Ata na e lane kte Mut ne Dere , ata e Kultivuan ne te gjithe Poshtersite qe ai i beri Shqiperise , se te ishte per kte kopan trapoje ,s'do dinte as te dilte nga WC-ja e Politikes . Ata e mbrojten me me 97 -kur do ta arrestonin dhe dhane ultimatum (pyet Majkon ,Milon etj ne PS ) ata e finacuar me gjthcka dhe i leviznit fijet nga Larte Manikinit Shpellar , ata na prune perseri ne Pushtet , Arivizuja pastaj ,mbasi Miku jon e pa se me cfar populli dhe Bythqimash Politikan kishte te bente Dolen Hapur dhe e graduan diten e tjeter mbasi Kryshkerdhatat bnrrisha .Vrau 4 Demostrante me Snajper nga tarraca e Kryeministrise ,per mos te folur pastaj per K.Trebicka qe nuk eshte cudi ,qe Miqte ta ken hequr qafe vet sepse i Denoncoj ne TV Afferen e Gerdecit ,i ndjenri Kosta se dinte se kush Fshihej pas asaj Affare , prun e dhe experin nga Texas qe vulosi vetvrasjen e Kostes i cili mesa duket u pendua dhe shkoj ne male per gjuheti . Por eshte e kote ,te flasim me ,sepse jan then e sterthen Bemat e Mikut ,qe e ka huqin qe i pelqen t'ja fuse thell ne Bythe Gishtin e tij Famoze dhe mos ta terheq prej aty , sa Shqiptarit ti dali fryma .Dhe kjo e zbavit mesiguri pa mase .Duket qarte se po vazhdojne me sukses Experimentin me Shqiperine . _ Keshtuqe shqipotareve i ngelet vetem nji shanc . nji dy ese disa Avni Rusteme qe t'e bejne te deshtoj Experimenti i Botes me jeten e Shqiptareve . Ata kultivojne Shejtane si berisha meta etj ,ne duhet ti heqim qafe ,Vetm ky shanc na mbetet ndryshe e kemi keq nqs nuk regojme me shpejtesi , nqs duam te mbijetojme .

    2. S
     Shqipe

     Lerini llogjet ; trimi Gerti Shehu duhet ndihmuar

     1. M
      Mbeshtesni Gentin beni Drejtesi !

      Shqipe , keni shume te drejte . Genti sot duhet mbrojtur ,kerkon Mbeshtetje jo e par kjo gje nga ngjyrime Politike ,por thjeshte se beri ate qe deshironte ta bente cdo shqiptare i Vertete kunder KryEsadistit berisha . Mirpo duhet organizim qytetare ,duhet qe dikush te financoje Avokat qe ta mbrojne ,sepse Politika , Bordellua e Drejtesise si edijme mir ,jane ne Mbrojtje te Kriminelit te Shqiperise Esadistit saleh hamut Toptani .Eshte nji Shtet tejet i korruptuar dhe ne thelb anti shqiptare ,pa asnji lloj nderi e dinjiteti , qe e ka tradhetuar prej vitesh kte popull .Prandaj duhet Organizime ne qytete mnga Burra te vertete ,Patriote se ky Shtet Langosh ne Politike do jet pal me Kriminelin e Shpelles le nuk duhet besuar ne asgje . Per aq kohe sa ne si Popull te presim zgjidhje nga Shteti ,do ta pesojme gjithmone

     2. S
      Shota

      O shtet, Vendos censure per djallin me bisht Se na i Shpifi shohim te njejtin pallaske Pas grushtit po vjen Shota

      1. S
       Shota

       O shtet, Vendos censure per djallin me bisht Se na i Shpifi shohim te njejtin pallaske Pas grushtit po vjen Shota

      2. p
       pjeter

       Kjo foto te tregon shume! I mjafton dhe nje puro dhe padrinot i ke ne hije!!

       1. a
        armand

        Tamam MIB ne foto.

        1. J
         John Qelbashi

         Shyqyr pashe njehere kar me syze. Skisha pare asnjehere

         1. M
          Monika

          Birisha ja arriti qellimit,te flitej vetem per grushtin qe hegri dhe jo per ate numer minimal protestuesish

          1. L
           Lirija

           Ku ishte protesta madheshtore qe trumbetuan berisha dhe metaj apo prandaj rrahen vehten

           1. R
            Rinia se boool duroj léčení Shqiperine te behet o

            O plere o fytyre e ndyre o sahan lepires qe ja vrácena vajzen tjetrit e perdore dashnore e sot behesh tři se familja e shkrete ka frike nga ju felliqwsira se e mbani shtetin me vrásnění u fytyre kur del ti se stacionin e sales me emrin tend e ndroj se shoh gje e felliqur zhdukuni fare e keqe

           2. S
            Shoshori

            Ngelet me Sali Ballaboksin non stop na lodhet

            1. A
             Agustini

             Eshte faji i juaj gazetareve,qe duke u marre me kete Monster,e beni ate nje figure te rendesishme.Sa per Incidentin,e krijuan vete,Saliu me Liken.Nuk e menduan qe do ishte nje grusht aq i rende,por eshte e gjitha e krijuar,per ate dite te rendesishme,dhe per te gjetur nje shkak per ti vene Zjarrin vendit.NQS nuk futet ne Burg Berisha per Vrasjet qe ka bere,Shqiperia keshtu do te jete gjithmone.Ai eshte ITmerrshem,per te arritur ate qe kerkon.

             1. d
              den

              Ky njeri e mban peng Shqiperine qe nga 1990 dhe asnje nuk guxon ta therras te deshmpje per gjithe ato krime qe ka kryer.Mos u lodhni kot ai eshte djalli qe i mban te lidhur te gjithe dhe nuk i leshon derisa te iki nga kjo bote. Ky njeri ben gjithshka, per te arritur ate qe do.Eshte nje monster e vertete. Ka shume te ngjare duke u nisur nga logjika ne perdorim qe edhe goditjen qe mori e ka inskenuar vete.Vetem per djallezi i punon mendja, Ai e ka te qarte qe nuk vjen kur ne pushtet me vote te lire. ato njerez qe i shkojne nga mbrapa nje pjese e mire jane te inkriminuar, pjesa tjeter pret te marre llokmen qe u eshte premtuar nese ai vjen ne pushtet. Ai e di shume mire qe nuk eshte shumice, sikur edhe 1 te ishte me teper nga te tijet ai te bente gjemen.

             2. b
              buri i shtetit

              Cili jeni Ju Sali Bin Ladeen?Perse hesht "Perandoria" a mos valle eshte bere pishman per poliagjentin e tyre???????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

              1. G
               Gjarpri me zile

               Po I vjen ngordhja Por gjynah Le te vuaj e ka mberthyer gjarpri Ku sTregohet

               1. l
                lesh e li

                Mitet jane dukuri e shoqerive te prapambetura. Nje ish komunist i emeruar nga nomenklatura komuniste, duan ta kthejne ne mit. Nese vertet e quajne te tille, ai mund te jete vec miti hajdutve dhe provincialve qe kane fituar prej tij.

                1. Z
                 Zdravo

                 ☆ Like a RocK star

                 1. S
                  Shoku Taras

                  O te qifsha robt

                  1. B
                   Ben Shkoza i Priskres tutori [email protected]@

                   I pa prekshem se i ka sherbyer Rsmiz Alise pashe sot Spiunin Simon Miraka qe mbronte Saliun, Spiunat ja dha Ramiz Alia me Xhelil Gjonin ketij te pa fytyri. U tall me te perndjekurit me pronaret. Mori njerz te tedhur Spiuna si Niazi Kosovrasti, Spiun vellai i tije Met Kosovrati Spiun vellai tjter Llukmam Kosovrasti Spiun motra Lavire Ilmie Kosovrsti Spiune. Ku te lenene komunistet te prekish Sali Qenin ju ka bere shebim. Te fala nga Spiuni Tasim Mema dhe vllai Tij Vesli kllojkaret miqite Niaziut Kosovradtit ( Demokratovrasesit)....

                   1. L
                    Lanabregsi

                    Tani po,ishte kriminel dhe mafioz Sali muti,po keto syze e paraqesin kriminel modern,bashkekohor,bravo shpellar ke bo perparime.

                    1. K
                     Kerici i Faros

                     Komenti me i mire ai i xhon Qelbashit , po ku ka te paprekshem more gazetar eshte vare presidenti i Amerikes e te tjerekryeministra ti na e srervir ket nongraden me syza te paprekshem

                     1. Çekiçi

                      Si është i pa prekshem Sala kur e tërë bota demokratike e kan shpallë NON GRATA dhe rrafet si kafsha në mes te bulevardit I lumt GRUSHTI atij trimi qe ja beri fytyren mut plakut matuf

                      1. D
                       Deda

                       Sa ipashëm qenka bërë saliu,tamam si artist demokratët tani duhet të gjejnë çdo muaj nga një person që ta godasë se i paska hije edhe dajaku edhe syzet

                       1. P
                        PRIMARIT ????????????????????????????

                        32 jet : 2 ne 2 mars ne Shkode, 26 ne Gerdec, 4 ne 21 Janar. Me dhjetra te zhdukur, me qindra te plagosur, keto ky faqe zi i ka ber per 32 Vjet. Ky eshte miti Komunizmit Dhe SPAK heshte; Dhe Bajlozi zi bertet doren e majte mbane perpjet Tremben te gjithe nga ky mit Vec nga rruga e Elbasanit i kane ven traun se len me shku. E kane nxi faqe ziun si ne faqe e ne mullaqe. MITI u be Gerdall Dhe gerdallat brohorasin Cohu Mut se ske dek Nga. PRIMARET

                        Lini një Përgjigje