Parlamenti zvicerian miraton marrëveshjen për sigurimet me Shqipërinë, Rama: Ma ka premtuar edhe Meloni

8 Dhjetor 2022, 16:38Politika TEMA

Parlamenti zvicerian miraton marrëveshjen për sigurimet me

Parlamenti zvicerian miratoi me 129 vota pro marrëveshjen për sigurimet shoqërore me Shqipërinë.

Kreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama,ka reaguar në rrjetet sociale për këtë lajm të cilin e konsideron të mirë dhe falenderon qeverinë zviceriane.

Po ashtu, Rama thotë se kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni i ka premtuar gjatë samitit në Tiranë, që shumë shpejt do të votohet në parlamentin italian marrëveshja.

“Parlamenti zviceran miratoi me 129 vota pro marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë, e cila u firmos në Tiranë më 18 shkurt të këtij viti.

Faleminderit Qeverisë Zvicerane, parlamentarëve zviceranë dhe padiskutim ekipeve teknike të përbashkëta, të cilat punuan pa u lodhur për këtë marrëveshje të shumëpritur për shqiptarët që punojnë e kontribuojnë në Zvicrën mike.


Kryeministrja Giorgia Meloni më premtoi pardje në Tiranë, se shumë shpejt do të votohet në parlamentin italian edhe marrëveshja e shumëpritur me Italinë”, shkruan Rama.

Nga kjo marrëveshje përfitojnë rreth 3 mijë shqiptarë që jetojnë në Zvicër.

 

13 Komente

 1. E
  Eni

  Po me Italine sikur e mbylle prej 1 viti e nxorre ti, Xhacka.....o zot...

  1. E
   Ekonomisti

   E firmosën si qeveri , por duhet miratimi i parlamentit , këtë i ka premtuar Meloni !

  2. R
   Reda

   Lajm shume i mire urime

   1. C
    Cen Kurdari

    Ik ore Naiv budalla se ka 10 vjet qe degjojme kete genjeshter. Qysh kur qe Renci kryeministe ky u mburr se kryeministri italian i se majtes me premtoi mbylljen e kesaj ceshtje. Dhe mos prit prej Melonit kete gje.Qenke leshko i trashe o REDA budalla qe gezohesh kot Haj nje mut

   2. E
    Elda

    Super lajme per te gjithe shqiptaret qe punojn ne zvicerr, bravo kryeminister

    1. t
     titi

     gjithmon me pram eurpoes

     1. c
      celo

      Lajm i gezuar se do jemi edhe me afer pidhit. Meso te shkruash pa gabime dhe para se te vesh emrin o Tit Kari lexoje edhe nje here se shiko si shkruan "ME PRAM EURPOES" Derr injorant duhet te jesh katunar Tirone

     2. t
      tosi

      ku ka me mire se sa te sherbesh per popullin tend edhe nese kan emigruar

      1. y
       ylli

       po saliu me ke na beri nj marveshje te till vetem me kosoven

       1. K
        Kacaku

        Po me Kulin Micotakun , sygerdallen ke bere ndonje marveshje ??? E cmarveshje do besh me rembythjet ,ata skane shami te fshin lotet .....presim ne nga gerket , qe presim ne nga helenet eshte njera ane e medaljes ....se mos presin ata nga ne .....tu japi Rama ndonje kacidhe dhe te vene dhe ata dicka te vogel dhe hajt rocken ne byth shqipove ..... Eh sa lojra luhen ne kuriz te te varferit .....lere mos e pyet ...i talluri betet i tallur ne shekuj Kush pret qe Greqia te jape shqiptareve pjesen qe u takon ,per aq sa vite punuan ....humbet kohen kot .... Dikush ne parlamentin helen hodhi nje fjale qe te ndryshoje ligji, te behet si gjithe Bota ...do maresh pension per qa sa vite kontribove ......e hengren te gjalle.....me ate ligj , qe eshte e i drejti , perfitojne te gjithe ata qenukmunden te kurorezojne nje pension minimal ....per nje arsyeose tmetren ...kriza, covid , lufta etj etj....ore eshqyen me gjithe bexga te gjorin .... Mbaeni mend dhe kefu do jemi , helenet kur te vine puna te ceshtje e nxehte e viteve te emigranteve shqiptare , do bejne kinezin , sikur skuptojne , sikur smarin vesh sikur sdine ...vetem e vetem te mos japin .....

        1. A
         Ani

         Dicka mjaft e mire dhe e domosdoshme

         1. E
          Eno

          Shpresoj qe keto lloj marveshjesh ti kemi dhe me shtetet e tjera europiane

          1. E
           EUFORI PER FUSHATE ELEKTORALE

           U bene 2 vjet me Kanadane nje mareveshje e tille dhe kanadezet nxjerrin 1000 probleme dhe shqiptaret sorollaten duke paguar qimet e kokes me avokate

           Lini një Përgjigje