Ilir Meta: Rama kishte tjetër skenar në mëndje me rrahjen e Berishës, por ne ia dështuam planin

8 Dhjetor 2022, 19:10Politika TEMA

Ilir Meta: Rama kishte tjetër skenar në mëndje me rrahjen e

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se goditja e ish-kryeministrit Sali Berisha gjatë protestës ishte një skenar i mirëorganizuar nga kryeministri Edi Rama.

Sipas tij, kreu i qeverisë shqiptare kishte menduar se protesta do të agravonte në forma të tjera pas goditjes së liderit të opozitës.

Në një intervistë për emisionin “Kontrast”, Meta tha se e gjithë situata u menaxhua nga opozita, duke e dështuar planin e Ramës.

Meta: Nuk ka pasur asnjë ide për probleme nga opozita. Qeveria ka qenë e vetmja, që i ka fryrë idesë së provokimeve. Opozita ka vepruar në mënyrën më paqësore dhe demokratike. Kështu veproi gjatë gjithë manifestimit. Nuk kishte qëllim nga opozita për të krijuar një tension të tillë, ndërkohë që Tirana priste samitin. Si qytetarë europianë, shqetësimet i kishim ndaj qeverisë.

Ajo që ka ndodhur, padyshim që është një inskenim mafioz. Këtë e tregojnë rrethanat ku pas këtij agresioni u vendos në shërbim të krimit dhe alibive, një aparat i tërë propagandistik. Për fat të mirë, ai incident mbeti i izoluar. Të gjithë e kanë të qartë kush e ka fajin.

Pyetje: Çfarë interesi do kishte Rama që mund të çonte në atë që ndodhi? Nuk është se përfitonte nga kjo ngjarje.

Meta: Sigurisht që nuk ka ndodhur ajo që ka pritur Rama. Ka pritur variante të tjera, që u evituan nga menaxhimi i kujdesshëm i situatës nga opozita dhe Berisha. Ne e dimë shumë mirë që ngjarja mund të shkonte në drejtime të tjera, sipas asaj që do dëshironte Rama. 

Autori është vetëm një, Edi Rama, është porositësi i këtij atentati kundër Berishës. Gjuha e tij e dhunës dhe gjithë mjetet që ka pasur në dispozicion i ka përdorur për të goditur opozitën, pluralizmin politik. Ka treguar qartë se nuk i interesonte integrimi europian i vendit. Për të nuk është qëllim integrimi europian, dhe provokimi i opozitës. Ishte një skenar shumë i lexueshëm për ne dhe tashmë i dështuar.

27 Komente

 1. B
  Bardha

  Ky nxorri menjehere breket e mones dhe plani deshtoje,rrofte like pordha

  1. t
   tata luigji

   @Bardha breket e mones i ka Nano akoma ne sirtar

   1. L
    Liri abu Xeni abu Gita hajdute nongrata

    Spiuni IM akoma merr vemendje nga mediet ? Natyrisht qe po se i paguan me parate e vjedhura popullit shqiptar. Nje grumbull muti ne gropat ku dhjesin perjashta katunaria pafajshme e Los Çepanit , nje qelbesire e bur qelbesire I Muuu nikes perdale , kurve e baxhelle kurve, bythe shqyer. Thuaj Spiuni IM Meta Metaj dhe ke thene cdo gje për llumin shqiptar.

    1. D
     Dy legent mashtrues pa fund

     Dy shtriganet dhe mashtruesit, vrasesit dhe hajdutet jane bere bashke ne genjeshtra pa fund, por nuk i beson njeri. Te gjithe ne mendojme se kur keta te dy do te futen ne burg. Le te mashtrojne qe andej sa te duan.

    2. E
     Ersekari

     Ti je kokrra e idiotit o kaptin lope e skraparit.Bem mire te na e tregosh pa te ardhur turp pseudonimin qe ke pasur si spiun i sigurimit edhe pse ata te kane fyer,por e ke merituar."Burri curves"

     1. M
      Modeli shpifur

      Foli ky spiuni,si nuk ka fare pak turp e del para kamerave

      1. b
       burri i monikes

       ky eshte nje idiot iteri, flet ne nivelin e petrit vasilit e monika perzevati kryemadhit. mir o injorant po luciano bocin kush e pergatiti vet i dyti te rrahe gjerj lucen, bile ti e berisha mendoni se ai ben per kryetar bashkie ne elbasan e zv/kryetar i pd-se. po thakethuki paloqa qe i theu dhembet arbe imamait kush e pergatiti sipas jush berisha. o burri i monikesa mos ju kane te dridhurat hapjes dosjeve une them qe sali berishailir meta jane ne ethe se se shpejti po hapen dosjet. e degjove parmbreme jozefinen e institutit te misrit tha po shkojme drejt luftes civile. shifet nje mobilizim i jashtezakonshem i gith baskepunetoreve te sigurimt me ne krye mete, berishen, topallin ,jeane edhe disa socialistqe kane dosje. keta te sigurimit jane te rrezikshem keta e rrzuan sistemin , moren pushtetin e tani nuk mund ta leshojne, prandaj meta i thinjur behet si i ri . me cka i frymzon te rnjet meta, me vilat me operacioneplastike te te gjithe familjareve me bordelle jale ku monika e vajzat e saj shperndajne perzervati me cmim te kripur. meta, berisha, topalli, rama nikolla xhafa qe po ben skuthin, paloqja. dritani sheh etj te gjithe pushtetareve te te gjithe niveleve,. ne aksionet e opozites te mos marrin pjese bashkepunetoret e e sigurimit

       1. t
        titi

        po ky skenar shume i thesht i organizuar nga vet saliu per te hequr vemendjen nga samiti i be-s qe u be ne tirane

        1. S
         Spiuni te keput ne mes

         Po te ishte ky afer nongrates do ta kepuste ne mes me te fortin po nuk ishte ....spiuni ti perfitone qe nongrata eshte pa familje pa femije dhe tallni bythen me nje te semure psiqike Sociopathe .Rama nuk meret me Tommy dhe Jerry Rama me kokat e politikes europiene ju rriheshit me nje te çmendur po fale zotit qe ti nuk ishte se do kishe bere namin nuk eshte shaka ke lindur ne lartesin 1000 metra

         1. K
          KASEM

          SHIKONI KUSH NA KA DREJTUAR KETO 30 VJET KY SURRAT QENI .QUHENI ME MEND KETE KARAFIL .SIC DUKET I JEP MENDJE I BIRI SEKRETARIT TE PARE TE PARTISE SE PUNES AGIM NESHO .

          1. E
           Elsa

           Kta jan jerm po cfaj ka Rama

           1. e
            eshte e vertete kjo qe pellet kokPordha mutaj

            kishte ne palne qe ti shtrinte ne bulevarde te dyja Laviret saleh hamutaj dhe dhiste ne surrat . mirpo mjerishte nuk i doli koha dhe i peershendeti ne menyre Rrevolucionare me nji grusht qe e plasi ne toke Bythqimin Plak . Prit radhen kokPordhe

            1. E
             Emigranti U S A

             Nese Rama do e kishte pregatitur me siguri objektiv do te ishte ky koke lopa spiuni-hajdut i Skraparit se nongrada e ka marre goditjen njehere e pergjithmone nga U S A dhe Anglia

             1. A
              Ari

              Meqe ti e di skenarin, shko dhe denoncoje ne Polici, qe ta shikojmr sa efektive eshte Drejtesia....

              1. x
               xhoxhi

               Njerëz pa asnjë vlerë.Çdo gjë e lidhin me Ramën përçdogjë ka faj Rama.Plasnë qëmë datë 6 dhjetor erdhën gjithë kokat e BE-së dhe thanë shumë gjëra pozitive për Shqipërinë dhe këta fytyrë pisa po meren me grushtin e Ssaliut.O Ilir spiuni mut do hani dhe Ramën nuk e rëzoni dot sepse më të mirë se ai nuk ka sot për sot.Opozita është pa kokë ju dridhi e përdridhi me Saliun si kurvat.Po ai trimi nuk ariti të ta fuste edhe ty një e të vijë në hale.Turp, ke vite që vetëm mallkoni Ramën dhe Europa dhe Amerika vijnë dhe e përqafojnë deri në Tiranë.Pa na thuaj ti si prsident kush të takoi?Po Berishën kush e takoi?Askush.Ja ku jeni ju ja ku është edhe populli i ndershëm që nuk ju vjen pas por ju futet me grushta.Ja do vijë edhe 14 maji dhe do e shikoni se sa do fitoni.

               1. N
                Noci

                Nuk ju beson me asnjeri fantazitë tuaja dhe Berishes.Ju a tregoi populli qe ju braktisi ne protesten " madheshtore" se nuk jane kunder Europe's.

                1. P
                 P.L Partia e Likes

                 Ka qen montim, kete e vertetoi eksperti Mete floriri ke paragrafi 700 rreshti pare Gimi......? eshte ber montim. Duhet te jet Gerti Shehu eshte hedhur me parashyt nga.......sa to gjejme targen se nuk kish telefon. Konfirmoi: Like Floriri

                 1. K
                  Koli

                  Keto te bejne te vdesesh para kohe.E beri Edi thote kafsha.Ai i shkrete e njeh nje lagje e tere qe eshte me Fiksime,ky Shkerdhata thote e futi Rama.O zot,a ka bdonje djale theter me Fiksime dhe per kete shkerdhate.

                  1. V
                   Vjosa

                   Dhe ti Like FLORI je një hien bashke me ate buçen tende .Ti dhe Sali karaxhiçi doni ti vini zjarrin Shqiperis per të ruajtur pasurin që ju keni vjedhur Shqiptareve. Dhe ajo që i ndodhi sali kermes e keni organizuar ju se donit të Deshtonte Samiti .Ju jeni armiqte e Shqiptareve dhe nuk doni të miren e SHQIPERISE.

                   1. Z
                    ZOROOS

                    Merita shte e Munih dmth e Munikes ajo hoqi breket u hap manifesti i pi lise dhe u gjend plani i rames qe kishte lene oren me monenen per gojore ky eshte zbulim i madh

                    1. S
                     Suksese te metejshme

                     Vërtet që dështoi plani. Në vend që grushti ti binte Berishës, vetë ai me kokë I ra grushtit. E çoi në spital agresorin të marë ilaçe... Boss je Salë!

                     1. P
                      Partia e Lirise

                      Ik o rot kari prej skrapari i beni vete dhe jua hidhni te tjereve .Po karin do merni ne zgjedhjet lokale .

                      1. U
                       USA

                       O JAJDUT DHE SPIUN DHE TRADHETAR I SKRAPARIT PO TI E FELLIQE ATE VEND MORE MUT MYTI DHE NA JEP ORIENTIME , PO TI MORE QEN DUHET TA HAJE I PARI ATE GRUSHT , MORE PALACO CIRKU , O HAJDUT KU E COVE FLORIRIN E REZERVAVE TE SHTETIT , KU E VURE ATE PASURI QEW SHKOLLON 3 FEMIJE NE ANGLI ,MORE MASKARA DHE TASHTI JEP ORIENTIME PER REVOLUCIN MORE TRADHETARE TE KOMBIT TI MEGJITHE SALI KEMEN TRADHETARIN . KUR DO I JEPNI ATO HESAPE PARA DREJTESISE , KUR TO JENE ORET E FUNDIT TUAJA QE TE SHKONI PARA HEKURAVE MORE FELLIQESIRA QE JU KERKONI REVOLUCION , PO JU SKINI LENE GJE PA BERE NE ATE VEND , VRARE GRPOOSUR , VJWEDHUR KENI VESHUR GJYSMEN E SHQIPERISE ME TE ZEZA , O ZIJA DHE VDEKJET JU RENCIN KE KOKA DHE KALAMAJT TUAJ USA

                       1. S
                        Shqipe-Free

                        o Like Floriri:Ik orre Byth....qir...themi ne Mileti qe nuk Studjojme ne Angli si kurvat e tua...ku E Rruan Rama per ty, dhe as do tja dije Fare..ne je gjalle.... Rama Nderoj Shqiperin qe solli Kokat e Eu-s ne Shqiperi..kurse ti mbete duke Llapur Spiune i ndyre i ish-Sigurimit dhe UDB-s.. Te ka lidhur per Gryke Sali Berisha se ka Dosjen tende....te Spiunit...ik dhe q...i..hu..lol

                        1. A
                         Anisa

                         Te flas nonje burr i mir ajde po ky qe ka baxhellen ne krevat dhe qe doli ne tik tok se gjyshja ime qe ka qen 100 vjec ishte yll baxhella mona karakurva dhe ketyre sju ben pershtypje pa dinjitet pa karakter femijve duhet tju vij turp per dy prinder te degjeneruar , mos ju zent viti ju mart zoti ishalla .

                         1. A
                          Alusa

                          Do ta kene zili dhe aktoret e hollivudit grushtin qe hengri Sala , kushedi sa kohe i eshte dashur partise demokomuniste te pregatiste kete skenar qe te çburreronte kete komunistin democrat mu ne shesh te burrave te kombit !!!! Sa qesharake dhe te peshtire qe jane bere , ju zençin mallkimet e popullit o te paftyre, ju nxifte me shume seçju nxi sal kriminelit.

                          1. r
                           raul

                           O Agush askush kokeducja, o i forti i pazarit te ri qe te keput ne mes me hanxhar ne dore dhe cfurkun ne doren tjeter qe u shfryve si tollumbace, u dhi nusja ne kale, tu mbaruan dhe premtimet e bujeshme. Po pse mor hunderr kujton se cdo cmenduri qe nxjerr nga goja shqiptaret do ta gelltisin pa e pertypur apo i ngaterron shqiptaret me cupelinat 16 vjecare te trajnuara ne haremin erotiko naziskin te Jales te cilat te bejne fresk cdo dite ne konferencat qesharake qe ben 7 here ne dite tek Cim pordha qenefi Tv. Jo mor agush qe tashme je shfryre si tollumbace ate goditje ndaj perbindeshit te vicidolit e ke sajuar ti me shpuren tende se tashme je fundosur plotesisht, je shfryre si tollumbace bashke me foltoren e Vicidolit qe me zor mblodhi 1200 vete nga gjithe shqiperia ne ate pordheste qe gjoja do ishte me madheshtorja ne histori por doli me e turpeshmja qe sinjalizoi humbjen katastrofike qe do pesosh ti Agush spiuni bashke me foltoren ne 14 maj kur Erjon Veliaj fiton bashkine dhe keshillin bashkiak qe ti e ke aq qejf pet t'ju ngaterruar neper kembe. Me imazhin qe keni ne popull ju te dy dhe me horrat qe ju rrethojne ju i keni te humbura dhe zgjedhjet 2025,2029,2033 dhe flasim perseri per 2037 se ndoshta del ndonje xhorxhia Meloni ne radhet e opozites dhe terheq popullin pas vetes.

                           Lini një Përgjigje