Ish-kreu i PD: Berisha dhe Shehu, të tregojnë ku shkuan paratë e Sudes!

8 Dhjetor 2022, 18:27Politika TEMA

Ish-kreu i PD: Berisha dhe Shehu, të tregojnë ku shkuan paratë e

Sali Berisha kahera i ka pasur marrëdhëniet të tensionuara me SHBA, kryesisht në opozitë, por edhe në pozitë. Kështu tregon Roland Bejko i ftuar në Shqip nga Dritan Hila në Dritare TV. Zoti Bejko, flet gjithashtu edhe për një pjesë të errët të historisë sonë, atë të piramidave, ku kujton në mënyrë të veçantë, deklaratën e Tritan Shehut dhe Sali Berishës, për paratë që Sudja u mori shqiptarëve përmes firmave piramidale.

“Po t’i referohemi historisë së PD, Sali Berisha i ka pasur gjithmonë shumë të vështira marrëdhëniet me SHBA, sa herë ka qenë në opozitë. Ai në fakt i kishte të vështira edhe në mandatin e parë, kur qe në pozitë. Kjo mbase vjen edhe nga mungesa e kulturës së tij demokratike. Unë mbaj mend që në vitin 2001 ka pasur një përplasje më të fortë, më të jashtëzakonshme se në këtë kohë, me amerikanët. Ata ishin shumë të interesuar që Berisha të largohej dhe të vinin faktorë të rinj në PD, por nuk ia dolën.

Madje sot mbushen 22 vjet nga deklarata e Tritan Shehut, kur flet për Berishën që ka krijuar shtet paralel brenda shtetit. Një komunist që humbjet i quan fitore dhe aludon për paratë e Sudes. Çfarë po ndodh me paratë e Sudes, pyetej atëherë. Berisha u përgjigj duke thënë që qytetarët të mos vrisnin mendjen, sepse ato i monitoronte SHIK-u, pastaj Tritan Shehu tha që paratë e Sudës ikën! Dhe pyetja që bëj unë sot është ku shkuan paratë e Sudes nëse ato ishin të garantuara?!”, u shpreh Bejko.

17 Komente

 1. L
  Leo

  te shifshe surratin e Sudes nuk te binte ndermend me prek me pare me dore Me keto vodhi gjithe pasurine e shqiptarve maloku Salih Berisha

  1. a
   a ju qifsha Robt o bij Kurvash plehra

   ju shpetoj Mafia Boterore ju Kerma ,por sot do ishit shndruar ne skelete posht Halese Shqiperise

   1. k
    kirurg

    Të gjithë pyesin... por shqiptarët duket se kanë harruar. Saliu ndoqi rregullin: "merri bukën, që të harrojë djathin." Pasi na mori paratë, hapi depot e armëve dhe ngriti bandat që vrisnin e vrasin akoma. Ai duhet vënë nën satër e të grihet çika-çika, duke ia mbushur mishin me kripë.

    1. s
     saliu duhet marre zvarre lidh pas makine

     kirurg , keni te drejte por edhe aq e ka pak ,Kryeptana e Kombit qe merr ala frym sepse e lan kta Pushtat qe i dhame Votat gjasme e bo Drejtesi

    2. k
     kirurg

     Të gjithë pyesin... por shqiptarët duket se kanë harruar. Saliu ndoqi rregullin: "merri bukën, që të harrojë djathin." Pasi na mori paratë, hapi depot e armëve dhe ngriti bandat që vrisnin e vrasin akoma. Ai duhet vënë nën satër e të grihet çika-çika, duke ia mbushur mishin me kripë.

     1. T
      Tartufi

      Idioti lazaratas ,ke kuptuar dicka,po nuk ke kuptuar te gjithe lojen?? Ne 90 ten u dhane parate per te ndertuar nje parti e dyte ne kopshtin zologjik ku vegjetonin [ shqiptaret ] per 40 vjet resht,,,,,,, Rendi i ri botror u vendos ne 89 tat , pa para nuk mund te ndertoshe as dhe nje kasolle ?? Vetem partia e Demokracise te bythe shpuarit grek [ Mico Tacit ] dha 60 milione dollar per karikaturen parti te re ,ku ke bene pjese dhe ty o tru shterpuar MILIONA dollar te tjera erdhen nga USA per ndertimin e kesaj peshtiresije . Ne 96 u krijua shpella e [ Ali Babait ] ku i gjith populli idiot tru shterpuar si ti me shoke kerkonin te bheshin te pasur me anen e shpelles se Aliut duke futur te gjitha kursimet e tyre ,,,,,duke mos kuptuar qe shpella qe u krijua duhet te kthente parate qe u dhane ne vitet e 90 ta ,per te ndertuar mashtrimin e rendit te ri botror ,,,jo me komunizma ,por me komuniste per te ndertuar sharlantanizmin perndimor ne lindje. Parate qe mblidhte [ Sudia ] nga idiotet i moren ata qe i dhane kohe perpara.

      1. F
       Fevzo qime deri

       I mori Aida se Tritani mori preshin ne lushnje,kurse sala dhe ate qe beri vete i ngeli dopio gjashta ne dore.Kujton krimineli se e hengri populli qe e goditen.Po te ishte goditur do i ishte mbyllur syri dhe sdo shikonte dot .Sa i bukur duket me syze dielli si ......

       1. V
        VOP

        Parat e Sudes? Ne filling te '97 uraportua ne shtyp per zhdukjen e 130Milion Dollar me gomone apo nje anije te vogel! Ne Mars ose prill 97, ne bright e Himares erdhi Z. Bush plaku, dhe takoi Presidentin Berisha. Ndoshta se konkludoi dot, po eshte fakt we Bushi I Ri beri naming per te na futur ne Nato, beri dhe nje vizite ne Shqiperi ( F. Kruje). Mos ka ndonje lidhje? .. Halsall Busheve nese, por besoj se ky eshte abuzim me para e shqiptareve nese ka nje realised te vertete...

        1. M
         Moza

         Ai qen,kriminel,hajdut,i pa besë,tradhëtar gënjeshtar,mashtrus,spiun,katil që ka zhduk shqiptar pa lënë gjurmë,ka vrarë çdo kënd që i ka dalë kundër,që vodhi edhe qindarkat e vetme që patën shqipëtarët,që futi në vëlla vrasje kombin pa e vrarë kurrë ndergjegjja për ata njerëz që nr. i tyre shkon më shumë se 4000 .Shkatërroi të gjithë ekonominë dhe djersën që ishte derdh për gati 50 vjet,të gjitha fabrikat dhe uzinat që funksiononin më së miri duke punësuar mijëra punonjës,shkatërroi sistemin arsimor duke hap më shumë shkolla private me nivel ordiner,sistemin shëndetësor e uli në nivelet më të ulta duke blerë diplomat studentët pa asnjë profesionalizëm dhe duke lënë dorë të lirë korrupsionit në mjekësi .Kush ka lek shërohet ,ai që nuk ka të vdesi. Do bënte protestë më dt 6/12 ditën e samitit Europian me qëllim që të prezantohej para Europës që nuk ishte ashtu si thotë Amerike dhe Anglia por kishte aspirata për "popullin" që e "donte" shumë dhe prandaj vrau në mes të bulevardit dhe shkatërroi një fshat të tërë duke vrarë 26 persona dhe u plagosën shumë të tjerë. Të gjitha këto ,e shumë e shumë të tjera I bëri për "dashurinë e madhe" që kishte për popullin.Mashtrimin më të madh dhe justifikimin më banal për t'a çuar ekonominë në ZERO e bëri kur deklaroi se Bota do i lëshonte Çekun e bardhë dhe do fillonte rindërtimi më i madh që do shikonin shqiptarët.Kryekrimineli t'a ketë të qartë se jo vetëm Bota por edhe shumica e shqiptarëve nuk mashtrohet aq kollaj sa mendon ti ore besë prerë, Nuk të beson njeri tjetër përveç ato zorraxhinj që i ke blerë me lekët që u ke vjedh popullit.Ti, filo serb, ke hallin të sigurosh pasurinë tënde qe ke vjedh nga gjaku dhe djersa e fukarenjëve. Kështu të njeh Bota dhe populli o kryekriminel. Atij djali, që t'a uli hundën poshtë këmbëve ,është për t'i dhënë titullin Hero si Avni Rustemi që vrau tradhëtarin Esat Toptani.Jeni të dy të njejtë si dy pika uji.Deri tani e ke shty se ke pas gjykatësit dhe prokurorët e plepave të blerë o matrapaz,por Zoti nuk harron. Ke për t'i nxjerr nga hundët shumë shpejt.Të erdhi fundi o fundërrinë

         1. K
          Kreshniku

          Sot në 8 Dhjetor, vendosa të publikoj Listën zyrtare e 337 themeluesve të PD-së 1990: FAKTE: Pse i eleminoi Sali Berisha 100% të tyre? Atë mbrëmje dhjetori unë isha atje. Së bashku me Azem Hajdarin dhe Arben Ristanin ishim si përfaqsues të fakultetit shkencave politike-juridike. Papritur erdhi ai së bashku me Gramoz Pashkon. Nuk e njihja por quhej Sali Berisha. Kishte dy kërkesa: 1- Të shpërndaheshim me qetësi sepse sipas tij, demostratat ishin inspiruar nga agjent serb të UDB, 2- Kërkoi që të ishte një nga personat që do shkonin tek Ramiz Alia për takim me grupin e studentve. Kërkesat e tyre ngjallën reaksionin e gjithë studentëve. Dy studentë të arteve na bindën që ata janē spiunë të Ramiz Alisë dhe ne votuam kundër. U refuzuan dhe u fishkëllyen. Pa u zgjatur me histori që i keni dëgjuar me dhjetra here po ju rikujtoj se pas 4 ditësh u shpall Partia Demokratike me 338 themelues dhe firmëtar. Ai u rishfaq sërish aty dhe rrëmbeu mikrofonin pas Azemit për të marr protagonizëm me çdo kusht. Nuk e krijoi ai, madje për kujtesē të miliona shqiptarve, kryetar u zgjodh Azem Hajdari dhe disa muaj më pas i zuri vendin e kryetarit ky me klanin komunist. E mori kontrrollin dhe shfarosi çdo kënd duke shkruar vet historinë. Dikush që po më lexon ndoshta nuk do më besoj por sot s’do bëj asnjë koment sepse fakti me domumente që po publikoj flet vetë. Sali Berisha i eleminoi 100% thelemuesit. Asnjë nga 338 themeluesit e PD nuk janë sot as deputet dhe as antar kryesi të PD me përjashtim të në emri. Ai quhet Sali Berisha. Eleminoi gradualisht të gjithë: Abdi Baletën Petrit Kalakullën Aleksandër Meksin Gramoz Pashkon Eduard Selamin Ridvan Peshkopinë Uran Butkēn Tomor Dostin Tomor Malasin Azem Hajdarin Zenel Hoxhën …..:. dhe 337 Dikush do thotë: “Edhe kēta nuk ishin burra të mirë”. Po mirë o njerēz, të gjithë dolën burra të këqinj dhe vetëm Berisha ishte burr. Jo të nderuar miq. Në rastin më të mirē ai e kishte mision shkatrrimin e disidencës anti-komuniste që lindi në Shqipëri. Në rastin tjetër ai është monstra dhe bespreri më i madh i kombit, madje më i rrezikshëm se Enver Hoxha pasi ky i nxjer në prit dhe u ngull thikēn pa shpine të gjithë miqve. Asnjëri nuk është sot nē parlament. Pa e zgjatur lexoni listën zyrtare e 337 shokëve dhe themeluesve të PD që eleminoi Sali Berisha. (Shkroi: Kreshnik Spahiu) Sent from my iPhone

          1. a
           american16al

           Keta te dy e dijne sh mire se ku jane parate e shqipetareve, por nuk gjene njerez me bastard dhe te djallezuar se keta te dy dhe me budallenj se ata qe u shkojne pas…..

           1. H
            Hasni nga Dumreja

            Duket si k... me syze.

            1. T
             TI gezoni si Popull kete Jete Skllaverie..

             Cdo Qytetare qe e ka njohur "Süden " si ata qe e kane pasur komshijne,si ata qe e kane njohur ne rruge te tjera, askush nuk mund te besonte se kjo zonje ka Aftesite e ketij manipulacioni qe ju be 90. % te Popullit me futjen e Sistemit " Para me Fajde " Nuk duha te zgjatem,se shume gjera Jane thene me qindra here ketu e 32 vjete..Si Popull kemi vuajtur dhe do vuajme ,deri sa nga Partie qe kemi, te zhduken njehere e mire .. Zhvatjet,korrupsioni ,vrasjet etj te tjera krime ,ky popull do vazhdoje ti perjetoje.. Fajtoret kryesore ,pjesa me e madhe dihet se kush jane.Duke filluar nga Saliu e deri tek sherbetori.me i fündit te Spiunllikut me Ordinere qe ka pasur Shqiperia .Skllaveria do vazhdoje akoma...

             1. T
              TI gezoni si Popull kete Jete Skllaverie..

              Cdo Qytetare qe e ka njohur "Süden " si ata qe e kane pasur komshijne,si ata qe e kane njohur ne rruge te tjera, askush nuk mund te besonte se kjo zonje ka Aftesite e ketij manipulacioni qe ju be 90. % te Popullit me futjen e Sistemit " Para me Fajde " Nuk duha te zgjatem,se shume gjera Jane thene me qindra here ketu e 32 vjete..Si Popull kemi vuajtur dhe do vuajme ,deri sa nga Partie qe kemi, te zhduken njehere e mire .. Zhvatjet,korrupsioni ,vrasjet etj te tjera krime ,ky popull do vazhdoje ti perjetoje.. Fajtoret kryesore ,pjesa me e madhe dihet se kush jane.Duke filluar nga Saliu e deri tek sherbetori.me i fündit te Spiunllikut me Ordinere qe ka pasur Shqiperia .Skllaveria do vazhdoje akoma...

              1. Çekiçi

               Paret e Sudes Sali krimineli i ka perdorë per çeshtje antikombtare E ka ndihmuar Serbinë per ta mbajtur Kosoven te roberuar

               1. R
                Ri tashi

                Lene at muhabet tashi. O myll ka koh.

                1. P
                 Protestuesi paqesor

                 Parate i mori kompania e krimit me emrin ''Shqiponja" nen drejtimin e atij, qe hengri prasin e Lushnjes! Sali kafsha dhe ky laro me lukunine e tyre te ndyre ishin "ligji dhe maliqi! Ha muço e pi muço'' nje here e nje kohe! E thyen qafen, vdiqen, por jane ende kufomat te pavarrosura. Armiqte e Shqiperise kerkojne te ndezin luften civile, vellavrasjen, shkretimin per te mbrojtur ate, qe nuk mbrohet, salih nongraten! Poshte antishqiptaret! Rrofte Shqiperia!

                 Lini një Përgjigje