Intervista armiqësore e Vjosa Osmanit, kundër Edi Ramës: I kujtohet Valmiri i vogël me biberon në gojë, që e vranë serbët?

27 Shtator 2022, 10:57Politika TEMA

Intervista armiqësore e Vjosa Osmanit, kundër Edi Ramës: I

Vjosa Osmani ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama në një intervistë për "Zërin e Amerikës".

Ajo ka vlerësuar presidentin Bajram Begajt, ndërsa Ramës i ka kujtuar vrasjet e serbëve.

Pjesë nga intervista:

Zonja presidente, nisma “Ballkani i Hapur” shkaktoi një çarje në marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë. Përse një nismë që synon bashkëpunimin krijon një situatë të tillë në mes vendeve që marrëdhëniet e tyre i kanë cilësuar vëllazërore?

Marrëdhëniet vazhdojnë të jenë vëllazërore. Kosova ka pasur fatin që gjithnjë ta ketë përkrahjen e fuqishme të Shqipërisë në çdo forum ndërkombëtar ku ne ende nuk kemi ulëse për shkak të bllokadës ruso-serbe dhe kjo ka ndodhur për vite të tëra edhe para pavarësisë por edhe pas pavarësisë, prandaj kjo përkrahje vazhdon, bashkëpunimi ynë vazhdon, pavarësisht dallimit që kemi për çështjen e “Ballkanit të Hapur”. Natyrisht arsyet e mospjesëmarrjes sonë në një nismë të tillë tashmë i kemi bërë të ditura, ato janë arsye parimore sepse kjo nismë bie në kundërshtim me parimin e barazisë së shteteve sepse Kosova nuk ka mundësi që të anëtarësohet si e barabartë, pra me emrin e saj kushtetues, me flamurin e saj dhe simbolet e saj shtetërore sepse Serbia si nismëtare e kësaj nisme ka qartësuar se e do Kosovën aty siç e quan ajo, si provincë të saj. Natyrisht kjo për ne është absolutisht e papranueshme sepse Kosova njëherë e përgjithmonë është shtet i pavarur dhe sovran dhe i barabartë me të tjerët në rajon. 

Pra një nismë e tillë që shkel parimin e barazisë së të gjithëve natyrisht që nuk mund të jetë e pranueshme për ne. Po ashtu është shkelur edhe parimi i gjithëpërfshirjes, sepse nismat rajonale siç e dini duhet të kenë parimin e gjithëpërfshirjes të respektuar që nga fillimi, që nga lindja e tyre dhe jo më vonë dhe ka shumë sfida tjera që i kemi parë dhe brengat e tjera që i kemi shprehur përgjatë kohës që kanë të bëjnë edhe me çështjen e integrimit evropian edhe me çështje të sigurisë edhe me çështje ekonomike dhe natyrisht që kërkojmë që ky qëndrim i Republikës së Kosovës i marrur në mënyrë të matur i përkrahur nga shumica dërrmuese e partive politike në vend dhe të gjitha institucioneve në vend pavarësisht a janë në pushtet apo opozitë, të respektohet nga të gjithë, ashtu siç ne e respektojmë qëndrimin që e ka marrë Shqipëria, por kjo është një çështje për të cilën nuk pajtohemi.

Zonja presidente a u takuat me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama në Nju Jork dhe a ka gjasa që marrëdhëniet mes jush të përmirësohen pasi që nuk është sekret që keni pasur disa mosmarrëveshje?

Mosmarrëveshjet janë të natyrës zyrtare për temat të cilat edhe i përmenda. Natyrisht që raportet ndërpersonale në mes të politikanëve janë komplet të parëndësishme, por çka është e rëndësishme është raportet ndërshtetërore. Unë kam raporte të shkëlqyeshme me presidentin (Bajram) Begaj, të cilin dua ta falënderoj se që nga fillimi i mandatit të tij ka bërë çmos që Kosovës t’i dëgjohet zëri edhe në raport me shtetet me të cilat ne akoma nuk kemi marrëdhënie bilaterale. Sa herë që kemi pasur nevojë për përkrahjen e tij, për ndihmën e tij për të shtyrë nisma të caktuara përpara, qofshin ato në nivel rajonal apo më gjerë, kemi mundur të llogarisim në të prandaj po e them që raportet në mes të Kosovës dhe Shqipërisë si dy shtete janë të rëndësishme dhe jo raportet mes politikanëve individualë. Unë përmenda se cilat janë dallimet tona. Unë nuk mendoj që qasja ku politikanët shqiptarë, pavarësisht se a janë nga Kosova, nga Shqipëria, nga Maqedonia e Veriut apo nga Mali i Zi apo Presheva, shndërrohen në apologjetik të politikave të Serbisë është diçka që i ndihmon qoftë Kosovës qoftë shqiptarëve. 

Nuk mendoj që është e drejtë që të arsyetohet qasja dhe veprimet proruse të Serbisë, nuk mendoj aspak që është e drejtë që të arsyetohet Serbia që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë sepse kjo pastaj shkon në ato që quhen politika e “shpëtimit të fytyrës” së një regjimi në Serbi që po ashtu ka shërbyer edhe në kohën e (Slobodan) Millosheviçit. Po ashtu nuk mendoj që duhet të reduktohen krimet që janë kryer në Kosovë në spastrim etnik, sepse ajo çka ka ndodhur në Kosovë është gjenocid dhe duhet të quhet me emrin e saj të vërtetë. Sot ta zëmë, ne po përkujtojmë masakrën e Abrisë ku janë vrarë dhjetëra fëmijë, gra e pleq, më i vogli dy vjeçari Valmir Deliu me biberon në gojë është masakruar në mënyrën më mizore të mundur dhe kushdo që e shikon fotografinë e Valmirit të vogël nuk mund ta quajë atë që ka ndodhur në Kosovë thjesht spastrim etnik, sepse ajo që ka ndodhur në Kosovë është gjenocid, gjenocid e krime kundër njerëzimit dhe krime lufte dhe gjithçka tjetër është ndryshim historie. 

Prandaj edhe janë gjëra që unë i them shumë qartë, sepse nuk mendoj që nëse relativizohen shkojnë qoftë në interes të Kosovës qoftë në interes të shqiptarëve. Kosova si shtet i pavarur e sovran mos të harrojmë se është edhe projekt e sukses kombëtar, nuk është projekt e sukses vetëm i shqiptarëve të Kosovës është kombëtar, prandaj secili shqiptar gjithandej e ka obligim kombëtar që ta mbrojë e shtyjë përpara këtë projekt. 

131 Komente

 1. S
  Shqiptar

  Budallaqe

  1. T
   Tan_Tironci

   ..... dhe Delirante. Pikë.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Shume mire thote Vjosa, Ballkani i Hapur eshte krijuar vetem per te ndihmuar Serbine dhe kunder Kosoves dhe kunder edhe Shqiperise biles Na diln te gjithe ne mbrojtje te ketij spiunit te Vucicit ju krimbat e Rama hajdutit

    1. Z
     Zebin Patok

     Ra'mahmutit që t'a lidhësh me krimbat ...shtetin do ta ngrejmë në Qiparo vjosën do ta devijojmë në shkumbin osumën në bunë dhe jonin në Kaçanik

     1. A
      Angjelini

      Po si e shpjegon i dashur Raimond vlonjati qe tregtine dhe shumicen e produkteve te shportes ne Kosove (pa permendur tregtine e mjellit, benzines, naftes, etj) i importojne nga Serbia? Nejse me duket nje hipokrazi kjo cfare po bejne politikant ne Kosove. S`me intereson politika.

     2. E
      Ed

      Dhe putane! Pik!

      1. D
       DESU

       idiote , sterre

      2. O
       Osumi

       Si ben lopa Albi? Muuuuu zonja mesuese. Lopa ben muuuuu, ne cdo gjuheeeee.

       1. I
        Ilirjan

        Eshte kendveshtrimin I saj, sic seicili ka te drejte te kete gjykimin e vet. E lexova dy here, dhe nuk shoh asgje te gabuar. Na pelqen ky apo ajo... respekti nuk ka pse te mungojne. Varet nga edukata.

        1. L
         Loni, ish dashnori i Grides

         Paska bere presidenti i ri dhe anonim me shume se Edi Rama per Kosoven...ik mor ...mjere Kosova per keta budallenj qe i hipen ne krye.

         1. E
          Ed

          Nuk ka asgje te gabuar por ka brenda shume henjeshtera po permend vetem nje !! Kosova thote Vjosa duhej thirur ne fillim te procesit dhe jo ne vijim… Te gjithe Jane ftuar qe ne fillim dhe nuk pranun te marin pjese!!

          1. e
           em

           jo vetem kaq por genjen kur thote se nuk do ta lejojne te paraqitet me flamurin e Kosoves etj.

          2. t
           tropoja

           "Ilirjan" bej! Me qe e paske "lexuar" dy here dhe nuk pe asgje te gabuar, shume mire ke bere, por mos harro, Vjosa nuk ka shkruar nje hartim si nxenese shkolle, por ka çfaqur nje opinjon politik si presidente e Kosoves dhe si e tille asaj nuk i lejohet qe te flase si fanse e Sali kermes, por ti beje nje "autopsi" politike fjalimit te Rames. Kjo eshte çfar duhet te beje nje "presidente", kur eshte fjala per Kombin. Ajo nuk tha asnje fjale per raportin antikombetar ne teresi, dhe antikosovar ne veçanti, te Dik Martinit, por foli per "mardhenjet e shkelqyera qe ka me zotin Begaj", pra ose Vjosa eshte nje figurine prej dylli e ulur ne "shilten" e presidentitte Kosoves, ose thjesht eshte nje MALOKE, fanse e SHPELLAREVE antishqiptare.

          3. S
           Sqepari

           ...dhe antishqiptare

           1. T
            Tjetri

            Jo Sqepar... asgje antishqiptare dhe anti kombetare nuk shikoj ne kete lloj qasje te zj. OSMANI. Si qytetar i ketij vendi per keto 9 vite ne qeverisje... nuk kam asnje rezerve per politiken e jashtme , perveçse per Ballkanin e hapur. Jam i palekundur ne qendrimin se ..."Rruga e Shqiperise per Beograd, kalon nga Prishrina"

            1. Kosova , i nderuar, eshte shtet formal. Shtet qe nuk ka eksistuar kurre me pare. Shtet i krijuar vetem qe mos i kthehet Shqiperise si krahine. Ka disa faktore qe nuk e duan Shqiptarine nen petkun e nacionalizmit. Kjo figura qe keni presidente mund te behet modele ( se po mundohet te zbukurohet) por kurre politikane e ardhmerise se Shqiptarizmit. Qe te ndertohet e reja duhet shkateruar e vjetra. Me rrenoja ne mardhenie ska ardhmeri. Mendo pak ku do ishte ky shtet pa mbeshtetje nga USA (qe top modelja juaj ka guxim i del kundra) dhe sidomos nga mosngritja e zerit Shqiptar kudo qe perfaqesohet. Per tu bere pak folklorik, po te permend nje shprehje pak qesharake te popullit : pordhet e forta grisin breket e veta. TUNG

             1. c
              ca ca

              Tjeter HIPOKRIT .Kosova mbytet nga mallrat serbe deri ne 450 milion euro ne vit dhe kete e thone shume kosovare.

            2. P
             Pilo Lala

             Kjo eshte aq e ndyre, sa ndau foton e Edi Rames ne mes. Njeri shume i keq, do e demtoje Kosoven, nqse nuk e heq Albin Kurti.

             1. I
              I pa haruari

              O presidente????qe e quan veten shqiptare...meso shqip si fillim se eshte detyrim elementar per çdo figure qe perfaqeson shtetin.....obligation ose obligim ne shqip thuhet....gjeje po te intereson.etj.etj.etj.

              1. F
               Fisniku

               Komentues idiote dhe3 antishqiptare! Vjosa Osmani ka folur si shtetare e pergjegjeshme e Kosoves dhe ka thene te verteten! Edi Rama ka shpallur mik Vucicin dhe ka bere GOMAR kryeministrin Haradinaj! Ballkani i hapur,pa pjesemarrjen e Kosoves si shtet i PAVARUR dhe i njohur nga Serbia eshte TRADHETI KOMBETARE!

              2. Q
               Qytetari Tiranes

               Vjosa Osmani - agjente Serbe, rehat dhe dukshem shërbyese e Serbise. - antishqiptare, kunder interesave te qytetareve te Kosoves, te zhvillimit tyre dhe kunder Shqiptareve te Shqiperise - e padije. Si politikane dhe si qytetare - e peshtire dhe per tu perbuzur. Si intelekt edhe si paraqitje teresore femerore! Ptuuu!

               1. Roberto

                Nuk besoj te jete agjente Serbe por eshte njeri i keq bashke me Albinin. I thua shendet dhe ata thone plac. Rama po mban ekuilibra ne Ballkan per hater te Kosoves por edhe per interesa te stabilitetit ne rajon dhe Vjosa nuk ka pse permend Vlmirin e vogel me biberon ne goj pasi askush nuk do e anashkalonte nj genocit te tille prandaj mllefin,inatin qe ke ndaj Rames shfryje diku tjeter. Mua me duket qe si ti ashtu dhe Albini keni ardhur aksidentalisht ne pushtet pasi jeni kot.

                1. R
                 RAIFI

                 Gjyqtari i Tiranës Agjent i Serbisë ai që po kërkon mirëkuptim për Serbinë për përkrahjen e saj Rusisë agjent i Serbisë është ai që fal krimet serbe ndaj Kosovës e kosovarëve ,agjent i Serbisë është ai që nuk la derë pa rreh për të ndar Kosovë e ky o njeri është agjenti Edi Rama i përgatitur qysh në Francë për të sabotuar shqiptarët dhe për tu shërbyer sllave.Mos harro se koha e dij eshtë në përfundim e sipër .Nuk do të lejon Amerika një kali të Trojës mbrenda NATO-S.

                 1. R
                  Rota Sanal

                  @Ghvc-73E paguan mirë atë familjen e kartagjenasit në përkujtim të marrëveshjes së Rambujesë Rafiks .

                  1. A
                   Arjan

                   Raifi ke harruar dhe mbeshtetjen qe kali I trojes RAHMUTI bashke me MERO qerosin vazhdojne ti japin kriminelit kuisling hashim thaqit dhe bandes kriminale pronto qe per 20 vite kane vrare shqiptare te pafajshem .Mos harrojme qe RAHMUTI ka per keshilltar BATON HUXHIUN spiun serb qe na del ne portalet shqiptare se ne kosove i ka dale boja.Si mundet shqiptaret te kene nje memorje kaq te ulet duke harruar qe gazeta tema ka qene ne sherbim te sali kermes.

                   1. Roberto

                    Raif me vjen keq qe mendon sikur je akoma 1 shekull mbrapa. Kjo eshte e keqja qe ju nuk kuptoni levizjet diplomatike por vazhdoni ti bini gozhdes ne nje vrime. Hapi syte e mendjes o Raif. Akoma nuk e kuptoni qe cdo gje po behet per ju dhe per ju ne te gjitha aspektet dhe askush nuk po i saboton shqiptaret dhe askush nuk po i sherben serbeve. Ne se ka persona qe i kane sherbyer me zell Serbeve ka qene dhe eshte Sali Berisha me kompani. Ketu dua te te kujtoj se Berisha ishte ai qe shkeli embargon ndaj Serbise dhe shiste naften per makinerine e luftes qe te shtypeshin Kosovaret. Berisha ishte Ai qe i nxori ne prite shume nga luftetaret e Kosoves qe u vrane nga Serbet. Berisha ka mbjelle vella vrasje gjithmone por juve ju ka pelqyer kjo gje bile sikur Berisha t'ja u q*je nenen shume si puna jote do i thoni baba. Aq te prapambetur jeni dhe kjo eshte arsyja qe une ASNJEHERE nuk e kam dashur dhe nuk do ta dua bashkimin me ju. Ju jeni shtet me vete dhe qendroni aty ku jeni. Ne do ju mbeshtesim sa kemi mundesi por nuk duam te degjojme as pordhet e Osmanit dhe as pordhet e Kurtit. Juve qe ju pelqejne mbajini ere mengjes,dreke,darke.

                    1. U
                     Universi shprsa ime

                     Ushtar i ramutit dje edhe sot.

                     1. U
                      Universi shprsa ime

                      Ushtar i ramutit dje edhe sot.

                      1. U
                       Universi shprsa ime

                       Ushtar i ramutit dje edhe sot.

                      2. k
                       koment

                       o rififi rama ngul këmbë për paqen në ballkan që ka edhe kosovën ,në qoftë se ju keni ndonjë version tjetër dipllomatik na e thuaj por versioni i kosovës nuk vepron. këtu u pajtuan shumë shtete evropiane me gjermaninë e pas luftës ,që çfarosi me miliona qytetarë burra gra e fëmijë të shteteve fqinje ,për hir të paqes pra kosova si do ta zgjidhi këtë problem me serbinë???..me inat nuk zgjidhen problemet me fqinjët por vetëm me durim dhe diplomaci...lol

                       1. z
                        zhaku i pamposhtur

                        Heheheee ju thartoi Vjosa eee? mire jua berì.edi rama eshte per ne burg me gjithe ato tradheti qe u ka ber shqiptareve

                        1. Z
                         Zizi Topth

                         Kushërinj të satë nga Libani zotrote .

                         1. N
                          Njeres pa (qe sduan)pune

                          Zhaku papjerdhur kalama bythe,

                       2. E
                        EHS

                        Une I flasi Ai sme flasi me plasi bitha per ai

                        1. B
                         Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

                         Haaaa e trashe eshte si femer idiote 100% kerkone te kete mardhenie te mira me presidentin per te anashkaluar kryeministrin kur presidenti eshte zgjedhur nga Rama dhe s'ka asnje role ne politiken Shqiptare kjo lloje politike e rendomte munde te funksionoje ne krahinen e prapambetur tribale koqevare por jo me teje .Kjo femer eshte antishqiptare e terrbuar me e terrbuar se nje Serbe nacionaliste eshte nje Serbofile qe Shqiperin dhe Shqiptaret nuk i shqehteson fare kjo eshte nje kosovo-centisme sic eshte LDK e themeluar nga Milloshevici dhe i urojme suksese sa me pare te nena Serbi nuk ka asnje impact per ne .

                         1. V
                          Vlora

                          Dhelpra kur nuk e arriti dot rrushin tha: "jo nuk e dua s' eshte per mua".Edhe Vjosa budallacke nuk krahasohet me Ramen. "Nuk ka njeri me te lig se sa ai qe e ule tjetrin per te lartesuar vehten" Nje thenie e mencur kjo.

                          1. k
                           kik

                           Idiote ju takoheni me Vuvicin cdo dite me te . Dhe i thoni Rame mos u tako me Vuvicin edi rama eshte km i shiperise

                           1. G
                            Goni

                            O gazetar pacavure, qe cfare nuk beni per te lepir prapanicen e edvinit edhe zdromist te bashkise, titull me te mjere nuk mund te gjenit per artikullin, fiks ashtu sic jeni edhe vet ju. Zonja Viosa thjesht ka thene nje te vertete, as ka sulmuar as ka ofenduar bablokun tone legjendar, qe do mbahet mend si nje hajvan qe s'la tv te huaj pa paguar nga taksat tona per te dhene intervista. Kaq shume ka problem me personalitetin babloku sa ska psikiatri ta mari persiper. SA ARMIQESOR JENI ME KOSOVEN JU PORTALET E QEVERISE, KU BENI PJESE EDHE JU TE TEMES, DUHET TA KETE NJE HALL BABLOKU QE JU SUL SI QEN SULMUS GJITHEMONE JUVE TE GJITHVE QE TE SULMONI POLITIKANET E KOSOVES. NDER ME TE MADH NUK KENI SI TI BENI SERBISE O TE MJER, SE KUR SULMONI EDHE OFENDONI POLITIKANET QE JANE ZGJEDHUR, E THEKSOJ, JANE ZGJEDHUR ME VOTE TE LIRE EDHE ME PJESMARRJE NE VOTIME MASIVE NGA SHQIPET NE KOSOVE, SULMONI EDHE POPULLIN E KOSOVES, AQ ME TEPER QE JU I SULMONI PER CESHTJET ME DELIKATE. JENI NJE TUFE E MADHE PORTALESH EDHE GAZETARESH QE JENI PER MESHIRE, JENI PA SHTYLLE KURRIZORE E PARA EDHE E DYTA JENI SHUME TE KEQINJE NE SHPIRT. SA PER PROFESIONALIZEM, JU TE GJITHE AS E DINI SE CFARE ESHTE, SE NE PUNE E VETMJA PYETJE QE BESOJ JU BEHET KUR JU MARIN PRONARET E TREDHUR NGA 3 KUFOMAT E 32 VITEVE TE TRAZICIONIT ESHTE, SA MIRE DINI TE LEPINI PRAPANICEN E PUSHTETARVE QE PAGUAN PADRINON TUAJ. KAQ.

                            1. Y
                             Ylli

                             Koqe I teri,thjesht kafexhi shqiperie

                             1. R
                              Ropt

                              Koqqe sikur pronari që të gënjen me byrek.

                             2. S
                              Selim

                              Jam dakord me cfare ke shkruar por jo me sharjet. Kryeministri duhet te jete oportunist. Vjosa ka gje the te drejten e zotit per cfare flet por Edi eshte kryeminister i Shqiperise dhe e sheh te miren si te mire per te gjithe pa perjashtuar serbet. Perndryshe ne alternative te Vucic qe mbron Rama per shkak te populizmit dhe urrejtjes mund te vije ne pushtet pasardhesi i Karaxhic.

                              1. A
                               Ari

                               Me siguri ti analist duhet te kesh dale nga shkolla e Gjekmarkut Agron,qe ne vitet 45-52 vrisnin ose nen frengji ose naten,ndersa sot shkerdhatokracia edhe pse e ridogjet kete vend prej mese 15 vite rresht ne vend qe te ishit prapa hekurave ,sot ligjeroni si deputet e analiste a thua se bemat e Juaja jane harruar.Edhe pse keni rrembyer tituj "profesore" perseri edhe per nja 20 vite do mbeteni jashteqitja e ketij vendi e kombi per nga bemat qe i keni bere e vazhdoni ti beni akoma.Ndaj edhe vendi nuk bene perpara sepse ju ridoni me ç'do kusht pushtet per ta rivjedhur,rivrare e pasketaj per ta nxjerre ne treg nderkombetar si prostitute kete vend qe qytetaria e Edi Rames po i kthen fytyren e krenarine e munguar nga bandat tuaja !Ju jeni te merzitur sepse ju ka mbetur tritoli neper bodrume ,kallashet po ju dalin jashte perdorimit dhe se sa vjen e bandat qe ju ndiqnin po shperbehen. Kjo eshte arresyeja qe ju doni me çdo kusht pushtetin qe e kishit privatizuar me kallashe e djegje ketij vendi.

                               1. K
                                Kena per t`heq prej Pune po vazhdove k`shtu

                                I Dashur Goni, nuk e di e ke degjuar fjalen " dobic ".........ashtu po me dukesh Goni......Dobic , pilaf me groshe.........jane fjalet e qoftlargut Sali ne ato qe shkruan...Goni......Ti je Sali Goni.......ofendim me te madh nuk ka Goni po te thane Sali.........saper Shoqen Presidente......ka shume me teper Njerez ne Kosove qe japin mendimin e tyre se si ajo eshte si Presidente...lerja atyre ta zberthejne politiken dritshkurter te Presidentes ....ti je Sali.....Goni.... dhe prandaj do flasesh si Sali........por Koha do tregoje se kush i ka sherbyer, i sherben e do ti sherbeje deri ne Vdekje Serbeve.......Lerja Kohes Goni....

                                1. T
                                 Te na hash carin

                                 Ti hash k. Gonit me kercenimet e tua.

                                 1. G
                                  Gonave e kush i ka bo ata.....

                                  Ne ta marrim ate K. e ta fusim nvesh mor sum q....

                                2. G
                                 Goni

                                 Kaq shume ju kane bere lavazh nena parti, sa nuk dini me as kur te shani saliun like apo te tjere kerma te kesaj kategorie. Ju kane kthyer apo keni lindur thjesht makineri e propagandes eshte pune per ju, kujt i plas, ju je thjesht makineri pa kurr fare ndjenjash. Se ku hyjne nje kufome si sala te komenti ime vec mendja juaj e semur nga dashuria per barbaret e partise e di. Se ku hyn sharlatani edhe deliranti gjekmarka apo si e ka ai tipi, prape mendja juaj e semure e di. Jeni me keq se qenet sulmus, keni filluar ti dilni jashte kontrollit padronve tuaj( atyre njeqelizorve, bablokut, sales edhe likes), e mirni me qetesi se do ikni per lesh kur te jete fushata e sulmeve para zgjedhjeve, as veten tuaj nuk do njihni me. Me krah te lehta mak8neri te se keqes

                                 1. A
                                  Andi dhe Mehdi Bushati

                                  "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi.

                                  1. G
                                   Goni

                                   Shko legen mos komento me tek kometi im edhe aq me teper te permendesh emrin tim. Jashteshqitje e ķetij kombi. Hormonet e Urretjes qe keni per shqipetarèt shko shkarkoi teķ ndonje aty afer teje. Bastarda impotent qe nga truri

                                   1. A
                                    Andi dhe Mehdi Bushati

                                    "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi. "Goni"! Mjaft se na çave derrasat si kriptosalixhi.

                                3. s
                                 selma

                                 paska ikur nga mendorja kjo

                                 1. a
                                  almenda

                                  aman m aman si ska turp qe flet kshu kjo idjotja

                                  1. B
                                   Bardha

                                   Turp per ju koqovare kush ju perfaqeson nje flliqesire

                                   1. K
                                    Këshilltari Presidentit BEGAJ

                                    Vëndi ynë po përpiqet ti mësojë se si antarsohesh në OKB, NATO, BE, OSBE, ndërsa ata akoma janë te njohja reciproke me Sërbin, sikur hotel rogner të njohë Kryeministrin, dhe Kryeministria të njohë hotel rogner.,S'jemi ne armiku tyre

                                    1. D
                                     Dorina

                                     Aman mi vjosa spaske pas dy pare mend me i vlersu kshu gjerat dhe njerzit

                                     1. A
                                      Ani

                                      Rama sa her bie fjala per kosoven ju mbron dhe thot qe serbia duhet ta njohi vendin tuaj por juve jo qe subet me ju njoft serbia po tju hy prap tja u shuj faren

                                      1. K
                                       Keida

                                       Me kto fjal dhe vlersim qe ke ber e ke ulur shum veten sidomos me ato cka keni then per zotin rama

                                       1. E
                                        Eno

                                        Nese rama fokusohet tek zhvillimi i rajonit sdo te thot qe eshte larguar nga mardhenja me kosoven ne smund te rrim ne vend sic po rrini ju

                                        1. E
                                         Elsa

                                         Hajde vjosa hajde mendon se mund te krahasohesh me zotin rama dhe te thuash te tilla fjal

                                         1. T
                                          Teo

                                          Ti je ajo qe percan popullin tend se rama kudo qe eshte ju permend e ju mbron!!!

                                          1. s
                                           shqiptaret paqedashes,viktima te pushtuesve te bal

                                           Sado te mundoheni me komentet tuaja,sado te perpiqeni te mbuloni diellin me shoshe,e verteta eshte se Serbia ka kryer GJENOCID ne Kosove dhe jo vetem.Nese je shqiptar dhe komenton te kunderten,ose je injorant ose urren parardhesit e tu qe kane vuajtur me shekuj terror dhe spastrimi etnik nga ata qe politikanet tane i quajne "fqinje".NE DJALL SERBIA DHE SHERBETORET E TYRE KETEJ DHE ANDEJ KUFIRIT.

                                           1. I
                                            ILYRIA

                                            Shume me shume se ty e dua vendin tim......jo me fjale por me vepra........ju ngaterroni e i beni lemsh Temat dhe aktualitetin.....Ku ke degjuar mor Zotri qe nje shqipetar - shqiptar e kam fjalen-puro shqipetar- te perifrazoj te kunderten e asaj qe ke shkruar.....SERBIA KA KRYER GENOCID ne KOSOVE....PIKE........kjo eshte mese e ditur nga te gjithe shqipetaret kudo qe jetojne ne Rruzullin Tokesor......dhe jeni pikerisht JU qe me shkrimet tuaja ngaterroni ( ose e beni me qellim ) gjithe situaten aktuale te shqipetareve mes vedi.......inati dhe jo mencuria e Titullareve ne Kosove eshte per te ardhur keq...megjithate Koha dhe Faktet do tregojne se kush ka bere Gabime te pafalshme per shqiptarine ne Ballkanin Perendimor.........perndryshe me mire heshtni dhe mos shkruani Perralla te pa qena.........perdoreni "mencurine" tuaj per punet e shtepise e mos komentoni apo ngaterroni gjithe Njerezine/Shqiptarine me injorancen tuaj.......

                                           2. S
                                            Sula

                                            Kur e shikoja ne kronikat televizive te takimeve ne hollet e OKB, ndjeja keqardhje per kete idjote te mjere.

                                            1. r
                                             rejan

                                             rama ka bo 100 her me sesa gjithe kosova per shtetin e tyre

                                             1. i
                                              indrit

                                              hahahaha kjo vjollca nuk duket fare qe ta imagjinosh eshte presidente nuk njihet fare ka goj kjo flet per ramen

                                              1. A
                                               Ardi

                                               Ja pse kemi ngel kshu ne per shkak te politikaneve te tille qe pakenaqesite per nje person i vene perpara te mires se vendit.

                                               1. k
                                                kevin

                                                shume qesharake sepse ra ka bo rama per kosoven ska bo askush qe eshte ne kryje per ate vend

                                                1. B
                                                 Blerina

                                                 Mendoj qe ka ardhur koha te leme pas te shkuaren dhe te shikojme drejt zhvillimit te gjithe rajonit pasi eshte ne interes te gjithesecilit

                                                 1. T
                                                  T

                                                  Faktet eshte qe Rama e permend kosoven kudo,po sduhet te permend emrin kosove ,por dardani. Sec Ben MBAs kuintave kete SE dime asnje nga ne. Ballkani I hapur me kujton ate te Tito's me shqiperine si federate nen Jugosllavia. Fakti esht qe u.mbushen tregjet me mallra krunde NGA Serbia,ndersa fshatarit tone I kalbet Malli ne.oborr. NE presim miell NGA Serbia kur dardania esht djep furnizimi per drithra. Kjo Vjosa Nuk shquhet per mencuri,po sme duket se Ka qene aq e ashper SA e permend titulli.

                                                  1. B
                                                   Besi

                                                   Rama sa her ka mund ka mbrojt kosoven dhe ka kerkuar shume shteteve qe ta njohin. Te qenit shtet me vete do thot qe duhet me i dal vetes per zot ndonj her e jo me prit nga te tjeret

                                                   1. e
                                                    elga

                                                    me vjen keq per gjuhen e perdorur nga zonja Osmani ndaj zotit Rama, kur ai gjithmone i ka dale ne mbrojtje kosoves ne sy te gjithe botes

                                                    1. T
                                                     Tiku

                                                     Po kshu eshte kur e merr edhe klasen e pare me mik o Vjosa.Nuk di ca flet e nuk di se ca ndodh ne vendin tend

                                                     1. L
                                                      Leo

                                                      Rama kudo qe ka shkuar vetem e ka pwrmendur kosoven

                                                      1. o
                                                       ori

                                                       nuk e kuptoj ne cfar lloj grade te debiles mund tjet kjo mm

                                                       1. c
                                                        ce

                                                        vjosa baldosa e osmaneve taman si Tano cimaroza e Katanit. Ik moj shore se ne shqiperi nuk duan ta degjojne emrin , grua pa pike personaliteti,,,,

                                                        1. E
                                                         Eva

                                                         Kjo e poshtra e ka shkatrruar popullin e saj se di si flet keshtu per ramen

                                                         1. R
                                                          RAIFI

                                                          EVA Nëse dikush e ka shkatërruar vendin e vet atëher ky është Edi yt i dashur apo ke harruar se në Europë në bulevarde sipas statistikave ka njëqindëmijë kurva shqiptare se burgjet e Evropës janë përplot hajna e kriminlë shqiptarë se Shqipëria dhe shqiptarët janë shpërndarësit më të mdhenjë të drogës në Europë.Mos harro se me qindra femra nga Shqipëria martohen me serb pleq ,me armiqtë shekullor jo vetëm të kosovarëve por të gjithë shqiptarëve.Rama pra Rama e solli Shqipërinë në këtë gjendje e vega jote merret me një intelektuale të kalibrit amerikan diq është Vjosa,Presidente e Kosovës.

                                                          1. A
                                                           Agimi

                                                           Po çkemi o Goni, si je? Shume i mençur je , O Goni, lum Shqiperia qe te ka.

                                                           1. Z
                                                            Zefi

                                                            O Raif, mos fol me se ma shpif.

                                                            1. E
                                                             Eva Vruk

                                                             @Ghvc-73...meqë janë dpy të gjatë në Ballkan e luajnë shah-toren e tyre e një në Hagë që prët qëndimën tënde në rokoko duarartë , mos konsumoni shumë në evropë nga tiranët se mbase ftillohen tulipanët e çelin qi tash në sirtare .

                                                             1. E
                                                              Endri

                                                              me shume kurva dhe kriminele ne bote ka Kosova o debil i Kosoves Kudo qe te jesh po te thuash jam nga Kosova policia te ndalon dhe kontrollon

                                                              1. R
                                                               Raif Hajdari

                                                               hahahaha Vjosa Osmani intelektuale e kalibrit amerikan?hahahaha ti je rrot kari o Raif

                                                               1. R
                                                                Raif Hajdari

                                                                hahahaha Vjosa Osmani intelektuale e kalibrit amerikan?hahahaha ti je rrot kari o Raif

                                                              2. O
                                                               Olsi

                                                               Me te lig se kjo ska ti thot rames 100 her faleminderit qe e permend kudo qe iken dhe i mbron

                                                               1. A
                                                                Alushi

                                                                Vjos Osmanoviç ne radhe te pare pretendimet qe ke nuk qendrojne per "Ballkanin e Hapur" sepse takimet e vendeve anetare jane takime protakollare e per rrjedhoje keto takime shoqerohen me flamujt e te gjitha shteteve pjesmarrese ketu duke perfshire edhe Kosoven.Pra do apo nuk do Vuçiçi nga mbrapa apo perpara vehtes do te kete flamurin e Kosoves ,çka bene te mundur qe de facto ta njohe!Ndaj ti mos sorre qe u bere presidente per te holluar buthet e barkun bashke me to ke holluar edhe trute e per rrjedhoje ne kendej kemi nje shprehje te kahereshme: "U be bishti me i rende se sqepari".Se fundemi je shembull vetem per Monika Kryemadhin si per nga kapaciteti qe disponon por edhe per operimet qe keni kryer me parate e popujve te Shqiperise dhe te Kosoves.Sa per Edi Ramen kontradfiktat qendrojne sepse nuk keni as vizionin e as kapacitetin te komunikoni me te sepse jeni vite drite larg.Dhe se fundemi sa per afrimitetin me Serbine jeni me afer Ju se sa Edi Rama ku ngateroni vizionin e tij me mediokritetin tuaj.Koha po tregon se me shpejt po ecin te dykrahet e popullit shqipetar se sa ju perfaqesuesit e mentalitetit te trasheguar Serb ku vellain e shikon si kojshi e kojshiun si armik.Ndoshta nuk keni faj pasi rregjimi ku keni jetuar ju ka lene me cen.

                                                                1. J
                                                                 Jetmir

                                                                 Normale qe do flasesh keshtu moj vjosa normale.Po ty kush ta dha biberonin q e mbaje ne goj gjithe diten per t ngjit vetem nje shkall

                                                                 1. G
                                                                  Goni

                                                                  Kjo tyryfycka hall ta mbrojn hall jo. E ndriti kjo le te rrij aty e izoluar se do ja shofi hajrin

                                                                  1. M
                                                                   Mevlan

                                                                   Nese do te ishte keshtu sic thua ti o vjosa i bie qe ti vet je pjese e nje masakre t tille vetem per fjalorin qe po perdor

                                                                   1. a
                                                                    arqile

                                                                    Thjesh vjollca eshte e paditur shume shpejt nuk do jete ne me ne poste.Shpeton kosova nga paaftesia.

                                                                    1. s
                                                                     shqip

                                                                     Me kete letyre femer nuk fshihet as bytha se ta ben me pucrra.Injorante e shkalles superiore.Kokrra e debiles .mjere ai popull qe e ka se ketej nga shqiperia as roje ne fermen e derrave nuk e pranojne

                                                                     1. A
                                                                      Alban

                                                                      Vjosa dosa ka ik per lesh sdi se ca thote , kush te zgjodhi ty presidente e vrafte qulli

                                                                      1. S
                                                                       Shqiptari

                                                                       Po mire moj zj Vjosa jeni ju kosovaret qe beni edhe tregeti edhe krushqi me serbet.Me qendrimin tend dhe te vemjes Albin po demtoni perspektiven e Kosoves.Egziston fjala diplomaci qe me sa duket ju nuk e njihni.ka shume shtete qe kane luftuar me njeri tjetrin dhe sot kane marredhenie normale.Mos levizni nga istikami se keshtu i sherbeni me mire Serbise.

                                                                       1. F
                                                                        Fatosi-kosove

                                                                        Se Paris me vjen turp qe i takoj nje popullit qe ka nje présidente kaq te ndyre,se dyti mender presednike osmanka sikur ka harruar se sa Valmiri i vocgel e i madh eshte vrar ne kosove dhe se pjese e atyre qe kane vra ka çene edhe baba i vet osmankes,kjo kosovaret i konsideron si kafshe dhe mendon se te gjithe e kan harruar kohen kur baba i saj i sherbente millosheviqit si milic, tash mendon se me nje urrejtje ndaj kryemknistrit Rama do tredhet ne patriote, o zot çfar poshtersie nderkohe qe sa ishte kryekrimineli sali berisha ne pushtet dhe kshilltar spécial per siguri kombetare kishte kriminelin fazlliq shkau kjo mender presednike osmanka parriotja e pas luftes nuk e thot asnje fjale, perkundrazi ska dyshim se endrron ate dite, turpi i zotit e bija e milicit e fazlliq shkau po n'a dalin me patriot se Skenderbeu.

                                                                        1. L
                                                                         Lisi

                                                                         Ndersa mua dhe cdo kujt I vjen keq qe nje pleh si ti mohon atdheun. Je nje bastard.

                                                                        2. L
                                                                         Luan

                                                                         “Kur urrejtja për një njeri është më e madhe se dashuria për Kosovën”

                                                                         1. V
                                                                          Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

                                                                          Vjosa Osmani - Agjente serbe! Eh sikur te gjithe shqiptaret te kishin kete vizion nderkohe qe kone Edi Rama mbahet lidhur aty poshte tavolines se Open Ballkan...

                                                                          1. a
                                                                           anti anarkisiti

                                                                           Kjo, Vjosa është specialiste apo zbatuese e përpiktë e programeve të qarqeve të caktuara anti shqiptare që fut përçarjen dhe shkatërrimit të partive dhe personaliteteve në Kosovë. E eliminoji Fatmir Sejdiun, pastaj Isa Mustafën dhe tërë kreun e UÇK /H. THaçin, K. Veselin, J. Krasniqin, R. Selimin dhe tjerët nga LDK etj. tash pengës i ka mbet vetëm Edi Rama. Duhet të sqrohet për kend punon dhe shkatërron Kosovën. I vetmi këto vite të fundit që me ngulm po lufton në të gjitha nivelet ndërkombëtare për çështjen e shqiptarëve jashtë kufijve administrativ është Edi Rama. Guxo patericë e që VV janë jashtë kontestit kombëtar.

                                                                           1. Ρrushi

                                                                            Ti moj Vjosë të mban goja erë halee. Vlerëson në majë një president që nuk ka mundur për arsye kohe të ligjërojë në një dhe të huaj për Kosovën. Ndërkohë Rama ka dy dekada që në asnjë rast nuk ka anashkaluar Kosovën edhe kur ka qënë kryebashkiak. Vromë!

                                                                            1. K
                                                                             Koli

                                                                             Kjo vjosa do me na perca ne vend qe ye shofi qe rama po punon ne te mire te kosoves.

                                                                             1. P
                                                                              Paulin

                                                                              Rama vertet po bashkpunon me serbine per te miren e vendit po ska len asnje moment pas dore serbine

                                                                              1. B
                                                                               Besnik

                                                                               Vjosa me duket shum negative ne cdo fjalim e intervist qe mban. Eshte gjithmon ajo qe do te na percaj dhe nuk vlereson realisht ate qe duhet te vleresoj

                                                                               1. s
                                                                                s'ka problem

                                                                                Zonj. Presidente pavrsisht serbise ju ( politikanet e kosoves ) akoma nuk keni arritur numrin e duhur te shteteve qe njohin kosoven qe te njihet te pakten ne OKB e thene troc mos kerkoni qe gjynahet e ironit qe kane politikanet e kosoves ti durojne selit nderkombtare ,keni ardhur me premtime ne fushate zgjedhore mos u thate qe ne na pengon politikani shqiptar Rama qe ta njoh Serbia Kosoven , Serbia e ka thene troc nuk do e njoh Kosoven ,eshte detyre e juaja qe te levizni dhe te shfrytezoni c'do kapacitet dhe c'do mardhenije qe ceshtja kosoves te behet realitet ,ju me itervistat tuaja ironike dhe jo vetem tuajat tregoni se ceshtja Shqiptare eshte e percare dhe i tregoni dhe i jepni matreal Serbise qe shqiptaret jane faktor destabiliteti ne rajon , dhe sa per Ramen pa ngren hakun eshte politikani qe ne Pallatin e Serbise e tha me gojen plot qe serbia duhet ta njoh Kosoven si republike e pavarur dhe kjo nuk ishte gje e vogel duheshin kellqe dhe jo si miku juaj personal kurr nuk e zuri ceshtjen e kosoves perkundrazi e ka demtuar

                                                                                1. D
                                                                                 DRENICA E KUQE

                                                                                 O shqiptare, mos harroni kurre se keta qe erdhen ne pushtet pas luftes se UÇK, jane UDB dhe bij te saj, secili me antishqiptar se tjetri, kete do ta provoni ne kurriz, nese nuk mesoni nga historia qe po perseritet me egersisht se kurre, ne kurriz te shqiptareve dhe ne kurriz te Shqiperise… DRENICA E KUQE

                                                                                 1. F
                                                                                  Fidel Qafoku hana prej skraparit

                                                                                  PSE HIDHENI PUPTHI JU BYTHQIMAT E EDVIN RAMES TE KUJT BATALIONI SULMUS JENI TE ATIJ TEK KRIEMINISTRIA A TE RAJONEVE TE ERION FIKUT. PO VJOSA SKA THEN ASGJE TE KEQE PER KRIEBTHQ TUAJ.

                                                                                  1. Z
                                                                                   Zefi

                                                                                   Qafok do te thote ",koke shtrember" shto edhe prej Skrapari dhe plotesohet kuadri.

                                                                                  2. S
                                                                                   Spak

                                                                                   Provincializmi eshte semundja qe mban Shqiptaret ne kete gjendje dhe sidomos shqiptaret e Kosoves! Cfare mentaliteti,cfare injorance?! Por gjithashtu mendoj se disa gazetare te Zerit jane pothuaj ne te njejten kornize,provinciale!

                                                                                   1. g
                                                                                    gerta

                                                                                    Rama gjithmone e ka ngritur zerin per padrejtesite qe i jane bere kosoves, keshtuqe fjalet e vjoses bien poshte

                                                                                    1. K
                                                                                     Kombi i te marreve

                                                                                     Kjo eshte nje cope mishi me dy sy

                                                                                     1. z
                                                                                      zenun

                                                                                      mbani salamanken lidership idiote

                                                                                      1. T
                                                                                       Tirona

                                                                                       Eshte e lehte ta kuptosh, ata qe e vune e vune tu sherbeje,sigurisht nuk ben interesin e Kosoves.

                                                                                       1. t
                                                                                        tifi

                                                                                        Zonj e nderur e kosovs,na shpjegoni jue se pse kosova qy udhhiqni jue ka shtu importet nga Serbia me 150%. Ta them un tye ,ose ka paaftsi ose ka hy krejt udb mren .po poooo ta them un .

                                                                                        1. H
                                                                                         Hasani nga Kucova

                                                                                         Edi Rama i mire apo i keq, eshte faktor ne te gjithe globin, ndersa asnje udheheqes i Kosoves, pas Rugoves, ( pavaresisht ), nuk i afrohet per nga njohja dhe kontributi ( jane miljona vite drite larg ).

                                                                                         1. B
                                                                                          Bardhyli nga Kosova

                                                                                          Këto ditë po flitet për një projekt, ose non paper, i cili është botuar në portalina Albanien Post në Shqipëri, e që na thotë se marrëveshja e radhës midis Kosovës dhe Serbisë do të jetë një marrëveshje e dytë, e ndërmjetme, që “do të çojë në marrëveshjen përfundimtare pas dhjetë vitesh. Sipas kësaj Non-Paper të Baton Haxhiut, Kosova jep konsensusin e saj për një autonomi më të madhe të serbëve në Kosovë, po ashtu për kishat e manastiret, dhe në këmbim të kësaj fiton të drejtën të pranohet në organizatat ndërkombëtare dhe fillon procesin e integrimit në BE e NATO. Ndërsa, njohja e Kosovës do të ndodhë, thotë portal i Batonit, pas dhjetë vitesh. Madje ai shkruan se nëse njëra palë nuk e pranon këtë version, do të izolohet. Të njëjtën gjë tha në Nju Jork, gjatë fjalimit të tij në OKB edhe Aleksandar Vuçiq. Po ashtu, Edi Rama tha një ditë më parë në një intervistë se njohja e pendesa serbe duhet të ndodhin në fund të procesit, jo sot. Dmth duhet të ndodhin pas dhjetë vitesh. Vuçiq në fjalën e tij në OKB, tha se më mirë 100 vjet bisedime, se sa një ditë luftë! Me një fjalë, formuloi projektin e Serbisë për të fituar kohë dhe bëri thirrje që njohjen e Kosovës t’ia lëmë një kohe tjetër, të përcaktuar fillimisht me dhjetë vite, por pas kësaj “shohim e bëjmë”. Mashtrimi i Non Paper zbulohet në pikën kur thotë se pas nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje, Kosovën do ta njohin pesë shtetet e BE-së, të cilat nuk e kanë njohur atë. Por, nuk përcaktohet mekanizmi si do të ndodhë kjo! Kush mund t’i detyrojë ato ta njohin Kosovën? Njohja është akt juridik nacional dhe jo i bashkësisë europiane. Cili ligj europian i detyron këto vende ta bëjnë këtë? Prandaj, mendoj se projekti i publikuar nuk është i vërtetë. Nuk është i BE-së, as i Gjermaniës dhe Francës. Gjermania dhe BE e përgenjështruan ekzistencën e tij. Vuçiq tha se “më kanë lënë një projekt, por nuk e kam lexuar, duke mos pranuar ta konfirmojë atë plotësisht dhe duke krijuar një alibi për ta besuar se non-paper-i i Baton Stanishiqit ekziston. Në fakt projekti është shkruar në Beograd. E ka marrë Edi Rama. Presidenti i Serbisë i ka kërkuar kryeministrit të Shqipërisë që këtë projekt ta publikojë një media shqiptare. Pastaj është thirrur Batoni. Ky është vegla e servisit të Beogradit. Qëllimi është që dikush në BE e SHBA ta marrë mesazhin se çfarë projekti do ta pranonte presidenti Aleksandar Vuçiq. Ndërsa, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me këtë akt i ka dhënë edhe një herë mikut të tij në Beograd besnikërinë e tij në dobi të zgjidhjeve të Serbisë e kundër Kosovës. Ndërkohë, si qëllim i dytë është testimi i opinionit publik. Çfarë thonë njerëzit? Cfarë thotë media?! Çfarë mendojnë politikanët shqiptarë?! Madje është pritur që të thyhet uniteti dhe bashkëpunimi i politikës shqiptare, sidomos në Kosovë. Pra, që dikush nga subjektet politike e politika të thonë “Okay, projekti është i pranueshëm. Kosova duhet të japë dicka dhe le të japë një autonomi për serbët në Kosovë. Pastaj të besojnë se Kosova do të jetë anëtare e OKB-së, se atë do ta njohin shtetet e BE-së e të NATO-s e tjera si këto. Për ta nxit qeverinë e zotit Kurti që ta pranojë atë. Në fakt është krejt ndryshe. Kosova bëri lëshimin e saj me pakon e Ahtisaarit, pikërisht me kërkesën që Serbia ta njohë atë. Pastaj nënshkroi në vitin 2013 marrëveshjen e normalizimit me idenë për njohje. MadjeThaçi atëherë thoshte me krenari se “Serbia de facto e njohu Kosovën". (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                                                                                          1. K
                                                                                           Kalk

                                                                                           Desinfektohu ti 73 -G?./hvcanaleve që bredh . Mjet .

                                                                                          2. A
                                                                                           Anti biba

                                                                                           Intervista e një bibe nuk pèrbën lajm... Eshtë thjeshtë kompleksi i fajit që e përndjek...hija e të atit xhandar të Milosheviçit që vrau , preu , masakroi e spiunoi kosovarët. Tani kërkon të pastërtojë mutin e të atit me shurrën që pëthap ajo.

                                                                                           1. m
                                                                                            mos qeshni po mundet

                                                                                            Edi Rama gjithmone e ka ngritur zerin per te miren e Kosoves...nga aty poshte shaleve te Sander Vucicit ne Open Ballkan.

                                                                                            1. t
                                                                                             teo

                                                                                             me shum mundesi ju ka paguajtur rama qe te thoni keto fjale ndaj z.rama

                                                                                             1. f
                                                                                              frenki

                                                                                              po kshu thoni juve ai ktej ju del ne mbrojtje ktej na beni si njisha

                                                                                              1. T
                                                                                               Tirana

                                                                                               nuk di ku e gjen kurajon pinjollja e bashkepunetoreve nazifashiste qe pushkatuan 84 vete ne naten e 4 shkurtit dhe te jap mend, . Ka ardhur ne ate detyre si pasoje e pazareve te paprincipta per ndarjen e tortes se vjedhjes bashke me Kurtin. Fundja do ti beja nje pyetje te thjeshte Cke bere keto vite pushteti, cfare ike sjelle Kosoves , pervec vjedhjes gjuhes urrejtjes ndaj vendit ame, asnje njohje nderkombetare perkundrazi.

                                                                                               1. a
                                                                                                asd

                                                                                                Batute e ulet ajo e Valmirit te vogel qe e vrane serbet. Nuk justifikon sulmin ndaj Open Ballkan. Nisma nuk ka te beje me vrasesin e Valmirit, dhe keto krahasime mbjellin vetem urrejtje dhe sidomos moszgjidhje te ceshtjeve te Kosoves. Kosova duhet te shikoje perpara te zgjidhe problemet kombetare. Vrasesit e Valmirit do kene edhe ata kohen dhe momentin e tyre.

                                                                                                1. d
                                                                                                 dajlan

                                                                                                 Lopa Osmani dhe gomari Kurti jane plera te kombit, asnje drejtues shteti nuk ka pasur kete urrejtje si keta dy ndyresira por me e keqia eshte sepse qeveria e Kosoves eshte kukull dhe pa burreni, frikacak dhe me njerez hipokrit qe i rreh Kurti. Kjo armiqesi eshte perhapur dhe ne popull dhe kjo eshte e rende. Lopa Osmani eshte familje UDB-she dhe sigurisht keshtu do te sillet. Keq na vjen por kot nuk thone jane te trashe.

                                                                                                 1. J
                                                                                                  Juliano

                                                                                                  Kjo, vjosa, futet ke ndyrlsirat e kombit. Ku me ramën këta fëlliqësira nuk gjejnë kompromis në pisllëqet e tyre. Kjo është një 50cm femër me gjith taka, ku është e mbushur me një fryrje tullumbacesh, që pëllcet në çdo takim si e pa aftë në detyrën që i kanë besuar. Kjo se meriton as për kryetare të komunës, jo më të përfaqlsojë një shtet, të gjetur gati, të çliruar nga ajo luftë ku u vranë dhe masakruan me mijra. Krerët e asaj lufte sot, përballen nëpër dyert e gjykatave nderkombëtare, për të bindur ndonjë kokë bosh, se lufta e tyre ishte vet mbrojtje. Një presidente e emëruar nga pazaret e një kualicioni, jo që sështë e denjë për atë detyrë, por pengon dhe inicion njerëz përtej kosovës, për ligësinë që ka për Ramën, duke krijuar parti me kurtin për tu futur në garë politike, me qëllimin e dëmtimit të ramës. Plera kosovare si vjosa, nuk i duan vetë kosovarët.

                                                                                                  1. A
                                                                                                   Anila

                                                                                                   Si nuk te vjen turp nga vetja moj Z. Presidente. Ate qe ke bere ti me qendrimin dhe sjelljen tende nuk ka ndodhur as ne kohen e Enverit , kurre asnjehere ne asnje kohe. Ti bere ate qe edhe nje femije nuk e ben . Nxorre foton dhe e preve qe te mos dilte Kryeministri i Shqiperise .Jo Edi Rama se kurre nuk do kesh ndonje shans ndonjehere te ulesh me te, biles po te jesh ne nje rruge ti duhet te nderrosh drejtimin …. Ti erdhe ne Shqiperi mbajte fjalim dhe i tregove dhe iu imponove kuvendit cfare duhet te bente ……, Ti , vetem keshtu mund te quhesh dhe ti meriton qe drejtohemi me “ti “ Ti je e vetmja Presidente ne bote qe ben vizite ne nje vend dhe nuk takon Kryeministrin e vendit. E papranueshme , e pakonceptueshme. Ti je tradhetare , flake partine tende dhe ju bashkove Z. Kurti vetem per karrige .Ajo karrige eshte shume e nderuar por ti e cnderove diten qe u ule ne te.Mallkuar ajo dite …., I ngaterron te tjeter me veten por nuk ka tjeter si ty . Kryeministri i Shqiperise kudo qe shkon flet per Kosoven por ti nuk ke vesh te degjosh, ti ke vetem llape te mashtrosh. Nuk ke kapacitet ti te kuptosh cfare eshte ballkani i hapur por koha do ta tregoj shume shpejt …dhe ti do ngelesh vetem dhe e vetmuar . Ti egoiste e papare ,ti inatcore e peshtire kurre nuk do jesh Presidente e popullit Kosovor por je dhe do jesh vjosa vetem vjosa e vogel dhe e vetmuar. Turp , turp , turp dhe vetem turp te te vij per cka ke bere deri tani. Ku i ke udheheqesit e luftes clirimtare te Kosoves ??Pse nuk flet ???? Cfare po kerkon Kryeministri i Shqiperise , ku je ti vemje e neveritshme . Ti po gezon gjakun e mijera te reneve ne ate lufte qe po mundohen ta mohojne dhe ta akuzojne … Shpejt do vij dita kur ate karrige ta marri dhe ta gezoj dikush we e meriton . Populli gjithmon reflekton. Ti kurre nuk je dhe do jesh Presidentja e popullit te Kosoves ,ti do ngelesh ashtu sic ne te vertete nje vjosa e vogel inatcore dhe e pacipe. Te duhen vite vite dhe vite te rritesh dhe ne qofte se kjo ndodh nuk do ti duhesh as dreqit.

                                                                                                   1. Çekiçi

                                                                                                    Ushtrija dhe policija serbe gjat luftes ka bërë vrasjet te shqiptarve e udhëhequr nga Raif Osmani babai i Vjoses kurse pas luftes Vjosa ka bërë dosje per në UNMIK EULEKS dhe në Hagë kunder luftetarve te lirisë Familja Osmani jan nji familje pro serbe pro ruse dhe pro sllave Mjer Kosova kend e ka presidente Dhe njer kosova kend e ka kryminister nji mashtrues idiot më origjinë serbo sllave

                                                                                                    1. L
                                                                                                     Lida

                                                                                                     Vjosa Osmani alias “ Mom Sheja” i ka trute sa te zogut .

                                                                                                     1. T
                                                                                                      Thumbi

                                                                                                      Babai i V.Osmanit ishte Kuisling,pjes e sistemit Ushtarako-Policor te Milioshevicit. UCK´ja,ka pasur ne shenjester te gjithe strukturat sherbimit te siguris Serbe. Rama,urrehet nga V.Osmani,sepse angazhohet per zhberjen e Gjykates Speciale. Per V.Osmanin, ushtaret dhe perkrahesit e UCK´se,jan kriminel sepse donin ti vrisnin Babain.

                                                                                                      1. s
                                                                                                       shpiragu

                                                                                                       Ja dhe presidentja e kosoves kerkon te faktorizohet e rendesishme ne arenen nderkombetare .CUDI ee ,po tematika qe ka zgjedhur kush eshte KRITIKA kunder Edi RAmes .VJOSA eshte vetem vjos .Ku jaane premtimet e fushates me bashku shqiptaret ne nje shtet , apo dhe kjo si Albini nuk e dinte se kushtetuta e kosoves nuk e lejon ,BASHKIMIN sepse na shqetesoka serbin se po krijohet SHQIPERIA E MADHE .2 Vjosa bashke me Albinin cuan ne hage gjithe udheheqesit e UCK per te aardhur ne pushtet me prralla dhe premtime bosh.3 ne viziten e saj ne parlamentin SHQIPETAR propozoj nje rezolut kunder genocidit serb ne kosov POR nuk e dinte se parlamenti shqiptar kishte miratuar 18 te tilla kunder serbis.VJosa Osmani jo presidentja e kosoves se nuk e meriton kete titull eshte dinake dhe shume e trash,lavderon presidentin e nderuar B BEGAJ per ta perdorur si saliun dhe ilir metaj kunder Rames .Kur te zesh ne goj B BEGAJ mendoju mire vjos ,se AI eshte me te vertet PRESIDENT. 4 je kunder ballkanit te hapur ,poperse tregetin me Vucicin e ke cuar ne 150 perqind.Cfar eshte kjo moj zonj.Duke kritikuar RAMEN me par mendoju mire se nuk forum apo takim nderkombetar ku Rama mos te flasi per pamvaresin e K O S O V E S .

                                                                                                       1. M
                                                                                                        Ms

                                                                                                        Gjynah që êshtë lopë, se çojmë dot të ruaj delet e fshatit!

                                                                                                        1. 0
                                                                                                         01070809

                                                                                                         fatkeqesi per ate pjese te kombit qe perfaqesohet nga njeres me paragjykime,ku e gjen forcen kjo qe vjen Tirane e shan heroin kombetar,aq ma keq kur shan kryeministrin e levdon presidentin hajde injorante hajde po ate presidentin e zgjodhi ky kryeministri qe ste pelqen ty moj cike malsije.kam besim absolut se pjesa progresive e kosoves qe udhehoqi luften totalisht esht kunder percarjes kombetare.

                                                                                                         1. T
                                                                                                          Taulant

                                                                                                          Vjosa ka holluar bythet qe i kishte si poture, por eshte trashur nga trute!

                                                                                                          1. N
                                                                                                           Noc Rroku

                                                                                                           Zonja Osmani prijekti i Ballkanit te hapur eshte ide eSH B A se dhe e bashkimit EuropianDuke u ulur ne tavoline me Serbet dashje pa dashje ju njohin si shtet te pavarur edhe ket nuk e kuptoni ju ose e beni me qellim. Shkembimet me Serbine i keni ne shkallen me te larte dhe nuk i nderpreni. Vazhdoni keshtu se mire e keni dhe se shpejti forcat e Natos do te tehiqen nga Kosova. Shba ase dhe bashkimit europian dhe Shqioerise nuk ja degjoni fjalen . Shum mire e keni dhe keni per te shkuar per lesh bubi.

                                                                                                           1. d
                                                                                                            drini

                                                                                                            Kosova te vije ne open Ballkan siç duhet te vije, nqs pastaj Serbia nuk do si nuk do ajo , te ike Serbia ,e thjeshte.Kosova te vije si duhet te vije ,nuk thote Rama si duhet te vije Kosova, Rama fton Kosoven te marre pjese ,kete gje duhet ta kuptoje Osmani ,shume keq.Nderkaq bashkepunimi midis te gjithe vendeve te Ballkanit duhet vazhdoje

                                                                                                            Lini një Përgjigje