Ish-kreu i SHIK: Policia u zhduk, si ndodhi grushti i shtetit më 14 shtator! Fatos Nano dorëzoi shtetin dhe u arratis

25 Janar 2023, 09:22Politika TEMA

Ish-kreu i SHIK: Policia u zhduk, si ndodhi grushti i shtetit më 14

I ftuar në Shqip nga Dritan Hila në Dritare TV, ish-kreu i SHIK Fatos Klosi, foli për grushtin e shtetit 14 shtator 1998. Klosi tregoi kronologjinë e asaj dite ku theksoi se shteti ishte i papërgatitur.

Më 14 shtator, a kishin informacion se çfarë do të ndodhte?

Asnjë informacion. Problemi qe i policisë, që u zhduk. Ne u trembëm. Unë isha te SHIK-u, dhe po prisnim të vinin.

A ishit përgatitur për të rezistuar?

Po. Erdhi UCK-ja na soli raketa anti-tank. Na sollën raketat që në rast se do të futeshin me tank, do të gjuanim. Megjithatë ky skenar, nuk mendohej. Por kur pamë që qëlluan te dyqanet, u lehtësuam në një farë mënyre.

Policia u zhduk. Ajo kishte detyrë të na mbronte, por iku në shtëpi. Gjithçka ndodhi papritur. Ne e dinim që tre muaj përpara që Berisha, do të bënte një revoltë. Por se kur, nuk e dinim.

Është e vërtetë që Fatos Nano u arratis për në Maqedoni?

Po, e vërtetë. Por jo në pikë kufitare. Ne nuk kishim asnjë informacion. E mësuam të nesërmen. Nuk e dinte as presidenti. Nuk qe normale. Për këtë shkak ai dha dorëheqjen, sepse dorëzoi shtetin.

4 Komente

 1. S
  Shaqo

  Prandaj SHIK do specialista e jo tip Klosi, qe s'ka haber nga ajo pune. Nuk kishim informacion per 14 Shtatorin!!!??? Kulmi, pse rrinje ne ate detyre per te cilen nuk di as germen A te asaj pune.

  1. G
   Genc tironsi

   FATOSI ESHTE BERE SI GRAMAFONI I PRISHUR. OSH PJERDH NGA TRUTE

   1. N
    Noci

    Njeri thotë e terhiqen zvarre gardistët tjetri thote. u arratis ,po behuni njehere bashke e na thoni te verteten

    1. H
     Hajdeee

     Ha ha tani Dritani e zgjidhi 21 janarin dhe kaloi te 14 shtatori !

     Lini një Përgjigje