Erion Braçe: Biznesmeni Shefqet Dizdari, i lidhur me Berishën! Në 2010 ka firmosur kontratë për hidrokarbure, marrëveshje tjetër nuk ka

24 Janar 2023, 19:00Politika TEMA

Erion Braçe: Biznesmeni Shefqet Dizdari, i lidhur me Berishën!

Nga studio e Report Tv, deputeti socialist Erion Braçe iu ka kthyer përgjigje 2 palëve të PD-së, asaj të Sali Berishës dhe të Enkelejd Alibeajt, që e lidhin Edi Ramën me ish zyrtarin e FBI-së, Charles McGonial që u arrestua në Nju Jork. PD-ja e Berishës ka deklaruar se Rama ka lobuar me anë të tij për shpallne ‘Non Grata’ të ish-kryeministrit, ndërsa PD-ja e Alibeajt, për lobim që përfshinte Nick Muzin. Kjo për Braçen është absurde dhe për këtë dha argumentet e tij. Ai përmendi edhe  biznesmenin Shefqet Dizdari, ku e cilësoi si të lidhur me Sali Berishën. 

“E kam ndjekur gjatë gjithë ditës, nuk e di për ca apo nëse akuzohet Rama, në Amerikë në radhë të parë, akuzohet për gjë? Nga sa lexova nga 2 vendime të ndryshme, një Nju Jork me favorizimin e oligarkut rus dhe një çështje tjetër Uashington që ka marrë parë nga 2 tipa me origjinë shqiptare. 

Dëgjova që një nga copat e PD e lidh lobimin e Ramës që FBI të shpallë non grata Berishën. Se kush është Berisha e njohin të gjithë, nuk ka nevojë të lobosh, zbuluan historinë si komandati i gardës që ma prezantojnë për burrë të rëndësishëm ndërron pjesë të pistoletës për t’iu shmangur përgjegjësisë për vrasjet në 21 janar, për ca duhet Rama të lobojë, ata e zbuluan këtë gjë, për të mos thënë ndonjë tjetër. Janë në metro këto. Për ca duhet të lobojë Rama në Amerikë për Gërdecin, ky është një fakt, Berisha me Mediun kanë mashtruar Amerikën.

Ka lobuar në Amerikë për financimin e fushatës me paratë ruse, e kanë seriozisht, e kanë fjalën për Nick Muzin, ai është hetuar atje, është gjykuar atje. Për ca flasin, për ca duhet të lobonte Rama?  Për ca duhet të lobonte Rama në Amerikë, po këto janë fakte të njohura nga organet ligjzbatuese në Amerikë, e akuzojnë për marrëdhënie me 2 tropojan? Duckallari thotë Berisha? Këtë s’e njoh. Unë kam punuar më Ramën, nuk e di se ku hyn ky këshilltar. 

Për ça ka qenë ndërmjetës? E di gjithë dynjaja dhe Amerika se çka bërë ky në 21 janar, ky dhe Basha. Shefqet Dizdari, tropojan tjetër, ka vetëm një kontratë është në 2010 e ka firmosur Berisha, gjë tjetër në fushën e naftës nuk ka. Për ca e akuzojnë Ramën, dua ta di, a ka akuzë për të në Amerikë? Është tjetër gjë nëse akuzohet në Amerikë. Nick Muzin është hetuar dhe gjykuar atje dhe është ndëshkuar atje”, tha Braçe në Report Tv.

12 Komente

 1. F
  Filip

  E qelben tropojanesh e shpellave kete vend!

  1. T
   Tropoja

   Shefqeti nuk eshte agjent more krriç as duçkollari nuk ka pas ne Tropoje qekur ka mbire lisi,U plake e su poqe akoma mbete koqe,eshte sala tropojan tani o burra kunder Tropojes me 10 mije banore

   1. W
    W

    Agron Neza eshte tropojan zotni. Pastaj ju mjafton Sala per gjithe Malesine e Gjakoves

   2. D
    Dani USA

    Ca munde te presesh nga dy copa muti te pi dhes me falni PD ne mos me keq nuk munde te gjesh…………………..

    1. G
     Grant

     O Rama gjigant! Erjoni duhet! Hiq b...mutin Tao, vendos ne krye Erjonin , ne Parlament! Eshte si ti ne vitet e para, kur ndryshove Tiranen. Nese do e leshe Km nje dite, delegoje kete position te Erjoni. Eshte politikan kristal, I pakorruptueshem. Mbaje, mos ki frike! Erjoni I shkurter, por gjigant! Me vjen keq ta theme! Se kam deshur paa nje viti. Por realiteti politike tregon ndryshe. Ai meriton. Dhe ty z. KM nuk te demton. Promovoje!

     1. D
      Dante

      Dosja e fbi e zbardhur dhe e lexueshme nga kushdo edhe ne shqip flet aq qarte sesa i futur ne m... eshte krueministri yne saa... moralisht eshte i fundosur. Penalisht do degjojme gallata se amerikanet ste falin. Tani... brace foli e foli e stha asgje. Madje mendoj se brace eshte super i gezuar oer kete qe po i ndodh Rames. Qe t ju shpjegoj dosjen sja vlen. Aty e keni ata qe marrin vesh nga kwto pune e kuptojne super qarte per cfare eshte fjala dhe sa rende eshte zhytur rama. Per ata qe se kuptojne s ja vlen te harxhohet fryme sepse marrin fryme kot. Ti Mero e ke super te qarte cfare ka ndodh. Tani do rrime e do shohim

      1. D
       Dashi

       Ducka apo Duckallari eshte nga Rabani i Permetit ne kufi me Skraparin ne mos gaboj djale halle apo djale daje i Ilir Metes,person i fuqishem ne Ministrine e Ekonomise dhe te Energjise,Drejtor e me pas Zv.Minister,drejtues edhe ne LSI,njeri i te gjithave.

       1. K
        Koqet e kandarit te trapit gafurr braçe

        Ky o koqe kanari -:D

        1. D
         Denisa

         Në vitin 2018 Ministria e Energjisë shpalli fitues të një gare të mbajtur nga Albpetrol për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG. Më 31 mars Transoil Group AG u shpall fitues mes nëntë kompanive ndërkombëtare pjesëmarrëse. Të dhënat dhe dokumentet tregojnë se Transoil Group në Shqipëri administrohej pikërisht nga Shefqet Dizdari, avokati i cili në 2019 i ka shitur studion ligjore amerikanit Charles McGonigal dhe shqiptaro-amerikanit Agron Neza. Kjo kompani kishte lidhje biznesi me gjigandin rus të prodhimit të gazit, Gazprom, kompani që zotërohet në shumicën e aksioneve nga shteti rus. Kompania ‘Transoil Group’ ka qenë e regjistruar në Zvicër dhe më pas ka ndryshuar emrin në ‘Terraoil Swiss’, me administrator pikërisht Shefqet Dizdarin. Në vitin 2020 ka pasur një vendim të Gjykatës Administrative Vlorë, e cila thoshte se përzgjedhja e kompanisë zvicerane në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender. Sipas gjykatës, Terraoil Swiss sh.a me administrator Dizdarin, në aplikimin e saj në tender nuk ka dorëzuar dokumentet e kërkuara për kushtet teknike.

         1. V
          Vranakonti

          Mut PD-ja,mut foltorja,mut Saliu,mut Meta, mut jane te gjithe ne te dyja palet. Saliu sot i ngazelluar nga nje ngajreje ne forme kerpurdhe ne SHBA, dhe u hodh ne sulm kundr Edi Rames dhe harroj krimin e tij per 21 Janarin. T'i hane koqen e mutit Edi Rames se ai nuk eshte futur ne krime si Sali Beriasha dhe ilir Meta. Edi Rama do mbreteroi si nje mbret dhe nen udheheqjen e tij, shqiperia do ecin perpara dhe Saliu me Meten do shkojn ne Reç te shkodres te ngohin veze.

          1. d
           don

           Brace Ne Akuze nuk permendet emri Berishes. Pastaj qe nje shef kunderzbulimi qe takohet 3 here me ate kryeministrin tend (se me vjen turp si shqiptar te them eshte kryeminister i imi,) refuzon te deklaroje ne formularin vjetor te FBI-se takimet me te , kjo gje ka komentim nga ana jote?

           1. R
            Remo

            Brace, si ish zv/krieminister disa gjera i di mire ti, mos u bej si kone se Edvini nje dite, te fut shkelmin. Na thuaj dicka perse ajo gjykata e Vlores ngriti dyshime se si ajo firma e Dizdar trapjanit te Salehut, fitoi ate tenderin per ato fushat nafte-mbajtese vetem para pak vitesh kur po ju qe jeni tani, ishit ne qeveri? He more kurva, se ty "te digjej barku" per myzeqene?! Nga pidhin e motres se tij i gjeti Shefqet Dizdari i rraces anadollake qe t'i shfrytezoje pasurite kombetare kur ata te shkretet atje, vecse helmet qe lene mbrapa ata vampiret "perfitojne" po ashtu edhe pordhet e Edvinit tend! Ore vemje te ndyra, majtas e djathtes te sumes, po ju dalin te palarat ne cdo cep te botes, sa hapet ceshtja e floririt te Like cepanakut, vrasjet mizore te Salehut, nga i cili ju moret pushtetin o pushter dhe shkelet mbi gjak, nga rublat e Lulushit tek Bilalet e Edvinit, ato qindra mijera qe thjeshte dalin kur implikohet ndonje zyrtar i ndonje shteti tjeter se ato qindra milione euro te rrugeve te korbeve, inceneratoreve, albpetrol,CEZ, armatime e pasuri te tjera ne miliarda, kane shkuar ne drejtim "te paditur", me sakte, ne xhepat tuaj o varrmihes. He more "lobues", nga njera ane, ju mbushni xhepat me leket e popullit DELE ne afera korruptive, e pastaj po me ato leke te mavrive, loboni per t'i "zbardhur" faqen vendit o faqezinj sic bente Saliu me Podesten, ju me Bilalin,etj etj,,sa e sa skandale, kush nuk e ka shkerdhyer ate vend o ju shkerdhefte edhe qeni ate reacen tuaj.

            Lini një Përgjigje