"Mbajti timonin e PS në të përpjeta e të tatëpjeta", Rama uron Fatos Nanon për ditëlindje

16 Shtator 2023, 15:24Politika TEMA

"Mbajti timonin e PS në të përpjeta e të

Kryeministri Edi Rama ka uruar për 71-vjetorin e lindjes liderin historik të Partisë Socialiste, Fatos Nano.

Rama shkruan se Nano “mbajti timonin e PS në të përpjeta e të tatëpjeta dhe padiskutim është e tija në radhën më të parë, merita që Partia Socialiste nuk lëvizi asnjë moment, nga graviteti i interesit kombëtar”.

Postimi i Ramës për Nanon:

#EDHE100

FATOS NANO u gjend në krye kur armata e shpartalluar komuniste kryente funeralin e Partisë së Punës në mes të shkretëtirës, me flamurin e rreckosur të diktaturës së proletariatit në gjysëm shtizë, moralin nën shuajt e këpucëve të rraskapitura nga marshimi 45 vjeçar drejt horizontit që vetëm largohej derisa u zhduk dhe gurmazin e konsumuar të komunizmit që nxirrte thirrjet e fundit për luftë me tërë botën, teksa era e papërmbajtshme e ndryshimit e kthente vajtimin e egër të dëshpërimit, në një fishkëllimë sa çjerrëse aq edhe qesharake. Mes fytyrave verdhacuke të udhëheqësve gjemimbytur nga ardhmja e qametit dhe sekretarëve lëkurërreshkur nga dielli i arafabrikakantiereve, "Qorri" ishte aty fytyra e dykuptimtë e kuadrit të ri të partisë, që punonte në Institutin e Marksizëm-Leninizmit dhe e presorit garip të Ekonomikut, që tregonte barcaleta tallëse për regjimin e luante Bitëllsat me kitarën e tij.

Ishte pikërisht profili joskematik i Fatos Nanos që i dha atij skeptrin e të majtës së porsalindur pas varrimit të Partisë së Punës dhe natyra e tij jodogmatike, e kombinuar me burgosjen absurde që e pagëzoi si lider të pakonkurueshëm të socialistëve, i dha Partisë Socialiste një frymëmarrje të re e një perspektivë si forcë e parë në rrugën e përpjetë të politikës shqiptare. Mbase pa sakrificën e tij të imponuar, socialistët do të kishin pasur një fat më pak bujar, por edhe Fatosi pa atë sakrificë të imponuar, mbase nuk do ishte bërë lideri i tyre aq jetëgjatë. Fotoja që kam përzgjedhur për këtë ditë urimi ka qenë për mua pamja më domethënëse e Fatos Nanos fill pas daljes së tij nga burgu dhe ende sot befasohem nga ndryshimi i hatashëm mes saj e pamjes së tij në gjyq. Fatosi i prangosur para gjykatësve me vështrimin enigmatik, është presori i Ekonomikut i marrë peng që mbahet fort për sytë e popullit. Ndërsa Fatosi me duart e lira dhe sytë që shkëlqejnë fort është një kafshë e rrallë politike, të cilën pata fatin ta njoh nga afër.

Ai e mbajti timonin e PS në të përpjeta e të tatëpjeta dhe padiskutim është e tija në radhën më të parë, merita që Partia Socialiste nuk lëvizi asnjë moment, nga graviteti i interesit kombëtar, çka përbën sot e gjithë ditën një vijë sjelljeje të palëkundur të PS e unikale mes partive politike në Shqipëri. Në krye të PS ai i nxorri socialistët nga shkretëtira pas varrosjes së Partisë së Punës, duke i futur në Internacionalen Socialiste si një familje idesh progresiste të kohës së re dhe duke e bërë shpirtin e ndryshimit motor të lëvizjes përpara. Në krye të qeverisë atij iu desh të drejtonte daljen e popullit nga shkretëtira e piramidave dhe rifillimin e shtetndërtimit nga zeroja pas katrahurës rrafshuese të vitit '97. 

Historia e marrëdhënies sonë të zhvilluar mes ekstremesh, nga "birësimi" im në familjen socialiste me bekimin e Fatosit, deri tek "vrasja e babait" për marrjen e skeptrit të tij, dihet përgjithësisht. Po në ndërkohën që flasim marrëdhënia mes nesh ushqehet shëndetshëm,  me një komunikim miqësor ku e kuptojmë njëri-tjetrin në ajër, sepse prej kohësh tanimë flasim si shoferi i turnit të parë me shoferin e turnit të dytë, për të njëjtën makinë. Ose jo në fakt, se kur mendoj çfarë katërrrotaku sovjetik mori Fatosi në turnin e parë, çfarë mjeti shumë më të mirë mora unë prej tij dhe çfarë brandi shpejtësie është sot Partia Socialiste, flasim në fakt si dy pilotë të një makine që duhet të vijojë vetëzhvillimin dhe lëvizë ende më shpejt, duke e mundur përditë rrezikun e ngadalësimit nga konkurenca e dobët.

Duke i uruar ditëlindjen liderit historik të socialistëve, uroj gjithashtu që një ditë ta shkruajmë në një libër, së bashku, raportin e turneve tonave, për t'ua lënë në bibliotekën e zyrës së kryetarit, atyre që do të marrin turnin pas nesh. Po ka kohë plot deri atëherë dhe në ndërkohë, uroj për Fatosin shëndet, gëzime e çdo të mirë familjarisht.

#TëRRALLË

*shtator 2020

5 Komente

 1. S
  Socialisti

  Dedikim i merituar për Fatos Nanon, liderin modern dhe historik të Partisë Socialiste. Fatkeqësi për vendin që përballë Z Nano pati një maskara, një kafshë me fytyrë njeriu, një egërsirë si Sali Berisha që nën pushtetin e tij të korruptuar dhe kriminal, burgosi liderin socialist. Figura e Z. NANO do të kujtohet për jetë si një njeri demokrat, i zgjuar, udhëheqës modern që modernizoi PS dhe e bëri të rreshtohet krahas partive socialiste evropiane. Jetë të gjatë dhe shëndet liderit historik të së majtës.

  1. c
   cuf dabjoni

   mire o mire po pyetni içik Liderin Ballkanik sa per sa meleona evro ja bleu Pardhine ke Princ Parku Liderit Historik ??? po nuk ju kthe xhevap pyetni sekseret e ketij pazari: Tosin e Kliseve apo Mojin e Ruçëve !!!!

  2. "
   "BOHOTINA"

   I meriton fjalet e Edit Fatosi, Ai ishte drejyues i PS dhe shtetit. Ishte dhr poliyikan dhe ekonomist dhe mund te kishte brre me shume. Nga vatha iku dhe me i ndyri i tyre Ilir spiuni, Pas largimit te tij Nano duhet te kishte shkuar shume lart dhe larg, aq me teper qe perballe kishte nje kriminel si SALIHun, QE DI GJITHESEJ 17 FJALE; "Une te them ty, ti me thu muuuu!"...

   1. M
    MAJAKOVSKI

    Mbajti timonin e ju bashkarisht fusnit gurë nder rrota e sot mbani fjalimet e bukura.

    1. a
     asllani..

     Ky eshte mashtruesi me i madh.. Cfare nuk beri me Dash Pezen dhe G99 per ta demtuar Nanon qe ai te ikte dhe ky te merrte pushtetin, qe mesa duket po perdor cdo mjet per te mos e leshuar deri sa te kete fryme...

     Lini një Përgjigje