PD e Berishës dorëzon kërkesën për komisionin hetimor ‘McGonigal’: Rama do vijë si “Çeçoja”

3 Shkurt 2023, 11:32Politika TEMA

PD e Berishës dorëzon kërkesën për komisionin hetimor

Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi dhe deputetja Albana Vokshi dorëzuan këtë të premte në Kryesinë e Kuvendit kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për çështjen McGonigal.

Pas depozitimit të kërkesës, Boçi deklaroi për mediat se Kuvendi e ka për detyrë ngritjen e komisionit hetimor nëse kërkesa është firmosur nga ¼ e deputetëve.

Ai shtoi se kryeministri nuk do të mund të fshihet kësaj radhe. 

“Rregullorja përcakton qartë, në nenin 25, që kur ¼ e deputetëve kërkojnë ngritjen e komisionit, atëherë Kuvendi ka të drejtë ta pranojë. Po kemi një precedent, është e vërtetë, është rrëzuar kërkesa jonë për ngritjen e komisionit hetimor për chartera-t. Pretendimet tona dolën hapur, Rama ka harxhuar 20 milionë euro për fluturime me charter.

Ai nuk pranoi të vijë në komision. Nuk do të shpëtojë kësaj radhe, nuk mund të fshihet sërish. Do vijë në komision si “Çeço” dhe do përgjigjet përpara këtij komisioni”, tha Boçi.

Kujtojmë se kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka thënë se maxhoranca nuk do të votojë për mbajtjen e një komisioni të tillë dhe ai nuk do të mund të ngrihet.

16 Komente

 1. A
  Adriatik

  Po ja u ngrit komisioni i Luçionas ,por çfar dote hetoje.Padine amerikane ndaj punonjest te agjen.se vet . Luçioani ik bej fushate se je perturp.Mos te genjeje mendja.Do humbasesh mandatin e deputetit se bashkine e ke te humbur pa filluar.Ta futi nongrata gishtin e mesit.

  1. k
   k

   Njerëz më të degjeneruar se këta të non gratas nuk do ketë në rruzull. Sikur të mbaroheshin partitë,do votoja një parti serbe,mjaft mos jenë këta.

  2. U
   Ujku Cerrikut - Arjan Cani ku eshte diferenca ?

   Mbasi rregulluan Shqiperin tani keta te non grataes do rregullojne Ameriken . Sinqerisht pa nota humori preferoje te votoje ukjkun e Cerrikut se sa kete analfabet pasi ujku Cerrikut do me beje te qesh per pese minuta nuk do ti mare per kapital cfare thote ndersa ky analfabet me prishi humorin pasi pretendon qe eshte intelectual

   1. k
    keshtu e kalojn Kohen kta Shkerdhata kot !

    e kane metode pune ,si banda Pavianesh qe paritur duke u ngrohur ne Diell ,kercejn perpjet sapo i shpeton Pordha Majmunit Plak ! Kur kane thene dicka qe vlen per Detyren qe kta Paviane mbajn si deputet , kur kan diskutuar kta njiher si Njerez ne ate Parlamente ,kur kan bere kta detyren e Politikanit , apo kan diskutuar ndonjiher per Shqetesimet e Jeten e ktij Populli ,si ti vijne ne dnihme familjeve ne nevoje ne ate vend apo Pensionisteve , apo per Interesa Kombetare ? Si mundet te paguhen kta nga taksapuaesi Shqiptare ,kut kta Maskarenje e bande Majmunesh , vetem qisin dhembet ne Parlamente dhe jetojne jo ate Realitet Politike qe jetojn shqiptaret por ate qe degjojn mbas Fyellin e Shpellarit ! ________ Kto Lojra Karagjozesh i njohin tashme gjithe shqiptaret dhe jane ngopur me kto dhe me ju Maskarenje,qe vetem Politikane s'jeni ,dhe se qellimi i vetem eshte si keni ber me Krytarin e Fisit te Shpelles gjate 32-vjeteve shkerdhatokraci ,vetem Zhurme ,e vetmja qe dini te beni ne Politike , duke treguatr hapur se nuk ju lidh asgje me Politiken dhe sot mendoni se do zhvendosni Vemendjen nga Hetimi i DyMonstrave Kriminale Atni Shqiptaret e ktij vendi . Boll me ! Dikush duhet ti qis nga Parlamenti kto Daulle te cpuara

    1. x
     xhoxhi

     Bytha e këture zvaranikëve do hetojë Ramën!Po sa deputetë kanë?Leshtë.E dinë këtë gjë po e bëjnë për rëmujë që të thonë :ja Rama ka frikë dhe nuk e votojnë komisionin hetimor.Këta janë vetë prokurorë vetë gjykatës.Asgjë nuk bëjnë vetëm broçkulla për tu dukur.Fytyra të shëmtuar dhe shpirta katili kanë...

     1. E
      Eda

      Si ceco do shkoni ju te opozites para ligjit me krimet qe keni bere

      1. A
       Ada

       Kush i jep te drejte ketyre palacove te PD-se te flasin iher,se vec budallalleqe thone

       1. A
        Ana

        Mur sju kan fut ne burg akoma nu zhulcave. Ky berisha dhe ky meta po e zgjasin shum se di si i duro ky rama

        1. E
         Edi

         Na lodhen koken me kto budalliqe

         1. B
          Boci skame lidhje me spiunat rafte shqiprija

          Kame nje pytje per luxjano Bocin kure ekamaru gjimnazin dhe ku ne shtrmen Apo ne Cripke??????????

          1. u
           urim

           a po ju mori njeri parasysh juve , un menodva se keni dorzu berishen per 21 janarin

           1. B
            Boci Th

            Lucjano Boci eshte spiun nga shtrmeni pyteni kure eka maru gjimnazin dhe ca viti skame meshire per spiunet se skane lene gje pa bere ne Gostime dhe ne Shtrmen enjofin mire??????

            1. l
             like

             hahahahah kurse keta te pd do shkojne si cecoja me nje kembe ne hekura

             1. l
              like

              hahahahah kurse keta te pd do shkojne si cecoja me nje kembe ne hekura

              1. s
               sara

               Turp i madh per keta te pd qe merren me genjeshtra

               1. N
                Noci

                Pse budallenj i dini socialiste apo keni harruar Arbnori.PS do t'a lejojnë komisionin kur te shuhet zjarri qe ka filluar qe tani

                Lini një Përgjigje