Porti turistik i Durrësit, Rama: Do të sjellë impakt të shpejtë në zhvillimin ekonomik

30 Janar 2023, 11:13Politika TEMA

Porti turistik i Durrësit, Rama: Do të sjellë impakt të

Kryeministri Edi Rama ka folur për Portin turistik të Durrësit pas nënshkrimit të marrëveshjes së zhvillimit me investitorin Alabbar. 

Sipas Ramës ky projekt do të sjellë impakt të shpejt në zhvillimin ekonomik të vendit tonë.

“Koha për të nisur punën në terren dhe për t’i hapur rrugë këtij transformimi të paimagjinueshëm deri pak vite më parë. Procesi ka qenë i gjatë i vështirë, me shume yçkla në aspektin tekniko ligjor dhe me firmosjen e kontratës ky proces përfundon dhe fillon një proces tjetër, ai i çeljes së kantierit, fillimit të punës dhe hapjes së fronti të ri punësimi.

Durrës Marina hyn në ekonominë shqiptarë si një lokomotive që do sjell impakt të jashtëzakonshme në rritjen e  shpejtë të zhvillimit ekonomik. Do të ofrojë punësim cilësor dhe shumë profile pune të mirëpaguar për shumëkënd që s’do ketë më asnjë arsye nëse do realisht të punojë të ikë jashtë. 

Vijë e stërndotur nga shumë dekada mu ngjitur me plazhin më të madh të Shqipërisë, investimi do transformojë tërësisht të gjithë parametrat mjedisor që është një zonat më të ndotuara.

Investimi do sjellë edhe zgjidhje të reja për energjinë për eficencën energjetike, për të garantuar energji të gjelbër përmes diellit. Shqiptarët do krenohen nesër më shumë se të gjithë të tjerët për këtë flamur të ri të ndryshimit dhe transformimit të”, tha Rama.

10 Komente

 1. L
  Lymi

  Behet sbehet marina ti rrofsh per ate autostraden me 6 korsi ne breg te detit o i madh...vetem se kam frike se do behet ziliqare ter Amerika e ter Afrika vella.. Do na prishesh me aletet strategjike

  1. H
   Hana

   POrti i jahteve do te sjelle fitime per 10% te shqiptareve, 90% nuk do te kene buke te hane, se pasurite tokesore e nentokesore u shiten te huajve.

   1. R
    Rea

    Porti i Durresit do i jape ketij qyteti edhe me shume zhvillim dhe ekonomia e ketij vendi do rritet edhe me shume

    1. E
     Eri

     Poriti i Durresit do ndikoje ne zhvillimin ekonomik te vendit por do hape dhe shume vende pune

     1. D
      Durim

      Jo vetem qe do ndikoje ne zhvillimin e vendit po do terheqe shume dhe turistet qe te vijne ne Durres

      1. U
       Urimi

       Nje port i cili do te sjell mijra perfitime te ne

       1. R
        Rea

        Ky port do te sjelli nje zhvillim te kadh vendit ton

        1. G
         Geni

         Si turizmi por dhe shperndarja e mallrave do te rriten akoma me shume

         1. l
          likja

          sic e tha dhe ministrja do jete i pari ne rajon

          1. a
           andi

           padyshim qe do sjelle zhvillim ekonomik pasi eshte nje nga investimet me te medha ne vendin tone

           Lini një Përgjigje