Rrëfimi i gazetarit: Historia e deklaratës së Hajdarit se "ia fus plumbin në gojë Berishës" dhe xhelozia e Liri Berishës për Vjollcën, pasi i vajti Berishës në dhomë në 1 të natës

30 Janar 2023, 10:29Politika TEMA

Rrëfimi i gazetarit: Historia e deklaratës së Hajdarit se

Robert Papa ishte gazetar i njohur afër PD në vitet ’90. Në një rrëfim të gjatë pak vite më parë në Dita, Papa, i cili dikur ka drejtuar edhe një emision televiziv me dokumenta arkivorë të kohës së komunizmit, shkruante mbi raportet mes familjes Berisha dhe SHBA-ve:

“Në 1996-1997 e bija e presidentit të kohës, bashkë me të shoqin, shkoi në Uashington me një bursë studimi. Ajo qe martuar në korrik në ish-vilën e Enver Hoxhës.

Nga fundi i janarit, ajo u kthye të lindte në Tiranë. Njerez afër familjes thoshin se Berisha nuk pranonte dot që mbesa ose nipi i parë, të ishte nënshtetas amerikan. Babai i vajzës së sapolindur ishte në Uashington. Ai priste të shoqen të kthehej në SHBA, bashkë më vajzën ose vetem. Por amerikanët nuk i dhanë asaj më vizë.

Asokohe lajmet ata i prisnin në një vilë në Dajt, ndërkohë që në Vlorë kishte nisur rebelimi, protesta anti-qeveritare, dhe Tritan Shehut i kishte ndodhur ajo që i ndodhi në Lushnjë. A kanë ndopak mirënjohje ndaj Amerikës Argita dhe bashkëshorti? Sepse nga paratë e taksapaguesve amerikanë ata jetuan, sado pak, në Uashington…”

Historia e deklaratës së Hajdarit: Ia fus plumbin në gojë (dhe xhelozia e Liri Berishës)

Papa tregon për Azem Hajdarin dhe përpjekjet e amerikanëve në fillimin e viteve ’90 për të njohur personalitetin e tij:

“…Amerikanët e morën në një trainim të gjatë në fshatrat e Ajovës. Ishin katër të rinj, ndër ta Edmond Bushati, i cili kërkoi azil politik. Ishte dhe Eduart Selami. Azemi, kurrë nuk kishte qene komunist, nuk kishte hyrë kurrë në Bllok; nuk kishte udhëtuar jashtë shtetit dhe nuk kishte lidhje krushqie as me struktura të shërbimit sekret në Jugosllavi.

Ishte i ri, por amerikanët e donin. Xhezi Helms, ikona e senatit, për Hajdarin fliste me respekt. Kjo do ta xhelozonte Berishën.

Hajdarit në vitin 1995 iu tha se Berisha levizte kundër linjës amerikane, në një takim ne New Jersey. Ai do deklaronte: “Nëse Berisha tradhëton çështjen tonë dhe Amerikën, unë ia derdh plumbin në gojë”. Kjo deklaratë u përcoll te Berisha, nga një punonjëse e Ambasadës shqiptare. U bë problem atëherë sepse kjo doli në orën 1 të natës nga dhoma e hotelit kur rrinte Berisha, pasi i kishte “spiunuar” të gjithë më shumë dashuri.

E shoqja e Berishës u mërzit aq shumë nga ajo vizitë në orë të pazakontë, sa nuk u pa thuajse fare, me liderin në ato ditë vizite në SHBA. Thuhej se qenë zënë keq. Më pas në çdo rrugetim të liderit jashtë, pyeste: Po Vjollca në ç’hotel do flerë?”.

“Baza e PD është pro-amerikane”

Gazetari që ka kaluar shumë vite të jetës së tij në SHBA, shtron disa herë pyetjen: “Kujt i intereson që PD-ja të dalë kundër SHBA-së, kur dihet se baza e saj është pro-amerikane me zemër?”. Ai jep një tjetër panoramë të raporteve mes PD dhe SHBA nga ato që i paraqiteshin publikut:

“Basha donte ta grackonte ambasadorin amerikan duke e futur ne zyrat e SHQUP-it kur PD sapo kishte hyrë në to. Ai është habitur kur ka hipur nga një deriçkë në cep të godinës. Pastaj, nga holli si han, ka hyrë në një korridor te errët ku vjen era urinë dhe mes ca dyerve me duroalumin ka hyrë në zyrën e Zerina Kukes. Një zyrë që ka aq shumë lagështi, myk, zymtësi. 2 milionë euro reklama kanë dalë nga ajo zyrë.

Basha improvizoi një zyrë takimi, por ambasadori do ketë qeshur me vete kur ka parë këto zyra pa kuptim e atë ndërtesë që nuk i shkon aspak një selie partie. Në raportet e tij, njofton Uashingtonin se i “ikuri” dhe taborri i tij po nxjerrin sërish ndjenjat e tyre anti-amerikane si më 1995.

Dikur Klinton dhe Senati, do i quante rrugeçër, paranojakët anti-demokratikë, anti-amerikane dhe anti-perëndimorë. Charls Uollsh, kreu i Agjencisë së Informacionit (por me gjasa shefi i CIA-s në Tiranë), dy herë personalisht ka shoqëruar në Rinas, Zef Brozin dhe Eduart Selamin, nga frika se do i ndalonin të dilnin nga Shqipëria.

Uollsh do siguronte strehim në SHBA edhe per guvernatorin Bankës Kombëtare, Kristaq Lunikun, pasi ai pranoi të depononte për gjithçka që dinte nga transaksionet e Berishës si me një Bankë Arabe, por edhe për vjedhjet e mëdha me firmat Piramidale. Uollsh do përdorte Gramoz Pashkon në tryezat e organizuara nga departamenti, sa herë duhej që zyrtarët amerikanë ta dëgjonin nga goja e Pashkos se: “Berisha është i çmendur dhe kriminel”.

Në ndihmë të Pashkos dhe kundër “diktatorit komunist” do ftohej Geri Kokalari, Eduart Selami, Zef Brozi, Sami Rrepishti, Nikolla Pano, Elez Biberaj dhe Janush Bugajksi”.

20 Komente

 1. p
  plazhisti

  Robert Papa nje zvaranik qe koha e ka shuar dhe nuk e kuptoj se perse do te tregohet i gjalle!Nje zvaranik trotuaresh,qe mendoi se bishti e kishte dardhen perpara dhe ja perfundimi!Gjithkush e njeh kete zvaranik si puthadores te Berishes dhe altopalant i partise !Ndoshta tani jeton i qete pertej Atlantikut tashme i bashkuar me mergaten e qyqeve sepse "skifteri" i tyre po vetmbytet dalengadale me sqepin e tij te gjate!Ai do mbahet mend si Adi Kra kra kra-sta papagenj kafazesh.

  1. S
   Shpresa

   Sidoqofte ia vlen te degjosh edhe te "Penduarit e Shtypit", jo vetem ata te "Drejtesise".

   1. Z
    Zbuluesi

    Ky Papa është një mbeturinë që nuk riciklohet dhe jo siç mundohet të prezantohet .

    1. J
     Juli

     Ky ja ka fut KOT me Elez Biberajn,që paska ofenduar sali QENIN ke amerikanët !!!. Ai ishte dhe është mish e kockë me sali QENIN.

   2. k
    k

    Zhargon kriminal shpellar.

    1. V
     Vranakonti

     Robert Papa,pavaresisht se eshte njeri i poshter,por keto qe po shkruan sot,jane te verteta. Sali Berisha nuk ka qene asnjehere por amerikan. Partia dhe baza e saj kane qene dhe jane me Ameriken,por Sali Berisha kurre.

     1. L
      L

      Kujtoini hajdarit se ja futi ai plumbin në bythe. O fol dhe mba, ose dhit dhe ha, thone nga jugu

     2. S
      Sali, Argiten dhe eshtrat e kurvës Shiqere...!!!

      Azem rracë muti i Hajdarajve, e ka bërë këtë deklaratë si garip i lagjes së gabelve dhe si shkerdhatë i sigurimit. Në atë perjudhë, për inerci, Azemi kujtonte që e ka perseri si mburojë sigurimin e xhaxhit Kadri. Azemi dhe rraca e tij, përveç spihunimit, daljes deshmitar garatis nëpër gjyqe kunder "reaksionarve dhe armiqve të partisë", furnizimin e kar-derrave me pidh të ri dhe të vyshkur.., nuk e kanë shkrepur kurrë një kapsoll dhe as derdhur plumb askujt. Me këtë deklaratë, Azemi, miu i degës së brendshme, ja ka qirë rracen vetes dhe më pas hëngri ai vet plumb me garuzhde. Pas asaj vizite në Amerikë, të grupit Udb-ash, Sali, Azem and Co, dhe pas asaj deklarate si një garip lagjie, Azemit ju ka shkruar hajmelia, nga dervishi kopil Sali Shiqerja. Që nga ajo perjudhë, Sali Udb-ashi, hapi arshivat e sigurimit në Tiranë dhe në B.Curri, hapi dosjet e hetuesisë dhe të gjykatës së B.Currit, dhe i stokoj në archiven e vet personale, të gjithë aktivitetin dhe rraportet që i kishte bërë sigurimit, si mi kanalesh që ishte, si dhe deshmitë e shkerdhatës Azem Hajdari, si deshmitar i parafabrikuar nga sigurimi, dhe depozimet e tij në hetuesi dhe në gjyqe, kunder disa " armiqve të partisë dhe të shtetit, si Isuf Haluci, Shpend Çela, etj",. Sali tradhetari i Viçikadolit, një kopje të kesaj dosje, ja dergoj direkt DASH-it Amerikan, dhe në të njëjtën kohë, Sali kurva u konsultua me Amerikanët, ku bëri komplet "radioskopinë" e jetës së Azem Hajkarit dhe të familjes së tij, ku edhe shperndarjen e dollarve fallco në Tropojë dhe në veri, në vitin 1992, nga motra e Azemit, Hajrie kar-thyesja, Saliu ja ngarkoj Azem bythaxhisë, megjithse ishte një aksion i kryer me aprovimin e Sali kopilit të Shqieres. Që nga kjo vizitë e grupit çiftelia, në Amerikë, ku Azem karuci, lëshoj fjalën si lopa baglen, Azemi u kthye në një " punching-ball", ku mirrte çdo ditë "shpulla dhe boksa" nga Sali Berisha, si në publik, media etj, por edhe në grupime private..., ku, një ditë Sali UDB-ashi, e nxorri hapur "qelbin nga puçrra", duke e akuzuar publikisht Azemin si spihun të sigurimit, akuzë e cila ishte 100% e vertetë. Kjo akuzë që Sali i bëri Azemi si spihun, dukej që është e vertetë, sepse Azemi, nuk bëri as më të voglen perpjekje për ta kundershtuar, ose për ta paditur për shpije, sepse e dinte se çfarë kishte Sali kopili në arshiven e vet.....!!! Kur Azem rraspihja, ka lëshuar pa doganë ketë kercenim kunder Berishës në Amerikë, e ka lëshuar i shtyrë nga mentaliteti i një spihuni të paprekshëm të sigurimi, dhe ka kujtuar që po i frikson apo po i habitïtë Amerikanët, të cilët, sipas Azem krye lopës, do mendonin me zë të brendshëm "" pupu, ç'qënka ky Azemi, një veri veri strong. Hulala, ishalla nuk na bjen të ndeshemi me ketë "stinger", se ky qënka i gatshëm me qi edhe nënën e vet per ne Amerikant"....! Nejse, fryrjen e plancit dhe të kokës si një thi, mashtrimet, vjedhjet, trafiqet e drogës, gjërat e tjera si vrasja e komandantit hero të UÇK-së Ilir Konushevci dhe të deshmorit dr. Hazir Mala, i din dhe i njef krejt Tirana dhe krejt Tropoja, e gjithashtu, njifet edhe fundi i ketij Thiu, ku rrolin më të madh kishte Sali Shkerdhata, se ai që e preu Thiun në qafë....!!! Hahahahahahahahaha, ironia më e madhe e shekullit të shkerdhatave, ishte kur UDB-ashi Sali, e dekoroj me titullin Hero, Azem shkerdhatën, dhe e bëri kryetar nderi ( për se vdekuri) të partisë së Pe-Derave Shqiptar.

      1. S
       Shkelqesia e tij, Magjari i Surrelit

       Ke shkrujt historine e Shqiperise! Shume e dhimbshme por e vertete!

       1. A
        Adriatiku

        CFO FJAL QE THE ESHT E VERTET ,AZEM HAJDARI SE DHE MBIEMRIN E KA SI ISHTE VET KA PAS DASHNORE NJI KOMSHIEN TON KE KOMUNA E PARISIT KU RRINTE ME QIRA DHE JA PAGUANTE AZEMI NJE DRITA SYLAJ ROSPIE TROPOJE KU AZEMI E NDIHMOI TE HAPTE SHTEPI PUBLIKE KE KODRAT E LIQENIT ,KY LLOK ISHTE AZEM B.Q..I DHE KESHTU ESHT DHE SALI KURVA KARAXHICI.

       2. S
        SPARTAK

        pune malokesh.....ci qi temen.

        1. z
         zalli

         e besoj se ndermjet dy te keqijave,amerikanet kishin zgjedhur ate me te voglen,hajdari nje kriminel ordiner qe sillej as me pak e as me shume si nje rrugaç me kobure ne dore,dhe saliu kriminel anetar ,dhe i servirur nga Katovica njeriu me antiamerikan e me anti perendimor,qe edhe Haxhi Qamili,po te ishte gjalle do ia kishte zili.

         1. P
          PSE PSE PSE

          Saliu nuk ben as me shume e as me pak sa Enver Hoxha. E ka dhe do e kete per idhull. Edhe Enveri ishte me amerikanet deri ne 1945-1946 dhe hop te Tito e Stalini. Po kete nuk e vendosi Enveri po konferenca e Jaltes. Pyetja qe duhet bere ashte pse e lejojne amerikanet kete gje qe prej 1992? Apo mos mendoni valle qe fatin e Shqiperise e vendos Salehu, Likja apo Edvini.

          1. C
           C'ka po thu, or taj

           Enverit nuk i vjen as te thoi i kembes Sali kurva, or taj. Mos i ngatarro gjerat...

         2. C
          Coli

          KY Papa eshte nje I pacipe,injorant dhe I paafte. Nuk la nevojtore te bllokut pa treguar edhe shurren e mutin tregonte ne TV. Nje egoist qe rrinte tere diten si gjahtar tek typeset e bllokut apo te garden. Te ato tynele do fuses prap koken ore pa atdhe.Mund te kesh te drejte si spiun free por je askushi.

          1. c
           ceni, boston

           Ore kush e sponsorizon kete hajdut langaraq qe ben nje emision televizit medioker nga dhoma e shtepise e kthyer ne studio. Po kaq budallenj ka ne bote sa te hedhin pare per nje emision me nje audience 10-15 ballistesh...

           1. L
            Loni

            Po ju kujtoj dicka zoti Papa: Aty nga 1992 ishit shef i marketingut në RTVSH... Bere pare të madhe, i fusje pagesat për reklamat direkt në xhep pa dhënë fature, e bere rruge të gjerë këtë gjë... Pasardhesit yt, Aziz Gjata, e bëri bulevard, për tre vjet ndertoi dy vila trikateshe, pas tij Gim Doci dhe ky jo keq... Por rrugen e hapet ju me Leka Bungon i cili e ktheu arkivin në placke personale dhe bëri dhe ky pare të madhe me punët e të tjereve... Nejse, shqipfolesa jeni, se një shqiptar s'i bën këto...

            1. B
             Bilushi

             Robert Papa që komentonte në Radio Tirana "Nga njëra ndeshje në tjetrën" gjatë Komunizmit, papritur u bë gazetar politike dhe filloi "Fokusin",ku na ofronte enigmat e Bllokut... Shkoi në Amerikë dhe shtoi dozën e pordhëve,si" gazetar amerikan",kurse tani qenka plotësisht i rrjedhur...

             1. P
              Proshi

              E kuj i duhen këto pisllëqe 30 vjet pas. Këto janë ditur dhe folur me zë të lartë. Edhe tani flitet për bëmat e Berishës live, dhe gazetarët ja mbulojnë ose e trumbetojnë si një luan. Trim dhe të çartur që nuk ja ka frikën Ramës dhe Spak. Idiotë, të gjithë ata që e rrethuan e përkrahën dhe po i bëjnë temena edhe sot e kësaj dite.

              1. E
               Ed

               Flisni nje fjale per per pushtetin aktual se nuk lane gje pa vjedhur o patronazhista saliu ka 10 vite qe nuk eshte ne pushtet o aksoinere te edi rames

               Lini një Përgjigje