Rama: BE ka nevojë për Ballkanin Perëndimor, dielli i Tiranës i ndryshëm nga 'zymtësia' e Brukselit

6 Dhjetor 2022, 11:30Politika TEMA

Rama: BE ka nevojë për Ballkanin Perëndimor, dielli i

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat e huaja lidhur me samitin e BE-Ballkani perëndimor që po zhvillohet në Tiranë.

Rama tha se BE ka nevojë për Ballkanin po aq sa ka nevojë Ballkanin për vendet e unionit.

“Kjo është e jashtëzakonshme,. Është diçka që edhe ai me imagjinatën më guximtare nuk do kishte përfaqësues çdo ndodhte. Po ndodh. Është sinjal i fortë i vetëdijes së be se BE ka nevojë për BP po aq sa BP ka nevojë për BE.

Kjo është shumë e rëndësishme. Deri dje kishim një mot si në BE, por nuk mund t’iu mirëprisnim me atë mot dhe sollëm diellin për ju. Shpresoj që ta vlerësoni”, tha Rama.

Rama në fjalën për mediat pasi priti liderët e Bashkimit Evropian nuk i kurseu edhe batutat.

“Ka një ndryshim shumë të madh dinamika në Shqipëri dhe Kosovë. Këetu është si ‘Rock and Roll’ ndërsa në Bruksel simfoni klasike. Ka një energji tjetër Ballkani”, tha Rama.

15 Komente

 1. F
  Fredi

  Tirana jon eshte si shpirt! Bravo rama per mikpritjen qe i beri sot liderave te vendeve te tjera

  1. Y
   Yllka

   Nje dit qe do te mbahet mend gjat ne historin e vendit ton! Uroj sa me shum suksese e bashkpunime

   1. u
    un do gjeja Fjal tjeter se "Zymtesia" e Brukselit

    Ka shume fjal ,qe i takon nji KM te pershkruaj ,qe ne shqip nuk mungojne aspak ,duke u treguar me shume Diplomatik ne termat qe perdor dhe me pak shqiptare Direkte ,sepse kjo eshte Kultura Europiane (edhe pse neve shqiptareve mundet te na duket si Hipkrizi ) duke u ngritur ne Lartesite qe e kerkon Koha por edhe Interesi Shqiperise . _ Per mos te Kritikuar pastaj Direkt qendrimin qe mban KM jone ne maredhenjet Direkte me X - Politikan(qe ne cdo rast bie shume ne Sy ) ____ apo me kedo qe ka perball ,te cilit nuk i tregon intersin e duhur ,(shqip nuk e begenis ) _____duke mos e pare ne sy ne shenje Rrespekti saher ata i drejtohen atij ,gje e cila (sipas meje qe jetoj ne BE prej 31-vjetesh ) le shume per te deshiruar dhe tregon nji Mungese Rrespekti por edhe Kulture ,nqs dikush do kuptonte vertete se cfar jame duke sqaruar . Pra jane gjera qe nji KM duhet ti riparoje ne nder e interes te tij dhe Shqiperise . Urime per Samitin ne Tirane . Nji event Gjigande qe konfirmon shume ne interesin e Shqiperise dhe te ardhmes tone

    1. t
     titi

     hahahahah shqiperia i ka te gjitha dhe klimen e ka te mrekulleshme

     1. t
      tosi

      shqiperia i ka dhene cdo politikani qe ka ardhur ne vendin tone nje buzeqeshje te madhe dhe bravo

      1. A
       Andi

       E vertete, kemi nevoj per njeri tjetrin qe te ecim perpara

       1. B
        Besi

        Rajoni me i forte se kurre dhe eshte mese gati per te qene pjese e BE

        1. F
         Fjona

         Pritje perfekte ashtu sic i ka hije dhe liderve europian ju lumte kryeminister!

         1. O
          Ona

          Super organizim per pritjen e liderve europian,te cilet edhe kete here e kane kuptuar se sa vend mikprites jemi!

          1. a
           aliu

           hahahaha eshte i madh pz...me te qeshur me te ngjeshur

           1. l
            like

            Normale qe ka nevoje per diellin e tiranes sepse jemi vend unik

            1. m
             miri

             Asnjhere nuk mungojne thumbat qe rama jap europes....respekte legjend

             1. A
              Armand

              Eshte hera e pare qe zhvillohet ne nje vend te rajonit ky samit dhe kjo tregon shume per vendin tone

              1. p
               pjerin

               ndryshe nga ai palaco qe del e rrifet aty tek protesta aghahahahahah

               1. P
                Petro

                BE e do ballkanin e hapur dhe po e mbeshtet ate ne cdo hap

                Lini një Përgjigje