Shndërrimi i parodisë anti-Rama në karikaturë anti-amerikane!

21 Shtator 2023, 19:14Politika TEMA
Shndërrimi i parodisë anti-Rama në karikaturë

Nga Ylli Pata

Ishte i pritshëm nga qarqe dhe zëra opozitarë me Edi Ramën, që të frenonin sa të mundnin vrullin e impaktit të fortë që do të sillte ngjarja e rëndësishme dje në Nju Jork.

Madje mund të konsiderohet edhe normale e logjike, që zëra opozitarë t'i mëshonin idesë që të mos teprohet me lëvdatat apo krijimit të një jehone folklorike, ç’ka në vende si i yni edhe kanë ndodhur e ndodhin çdo ditë. Megjithatë ishte krejt e sforcuar dhe kërciti goxha zhurma që u ndez nga emra që kanë pasur poste të larta politike si Tritan Shehu-ministër i Jashtëm, Agim Nesho-ambasador, apo Edith Harxhi zv.ministre e Jashtme, që për llogari të Berishës rrëshqitën në një pozicion aspak të hijshëm, që u kthye në një karrikaturë të tipit “për inat të sime vjehrre, shkoj e fle me mullixhinë”.

Por për t’i dhënë një anologji kontekstit, se si sillen mjediset opozitare dhe të pavarura në vende demokratike dhe perëndimore, mjafton të marrim një shembull nga një vend afër nesh si Italia.

Giorgia Meloni, gjatë kohës së saj në opozitë si drejtuese e një partie margjinale të ekstremit të djathtë ka mbajtur qëndrime të ashpra populiste dhe herë-herë dhe anti-europeiste. Ndërkaq, me kalimin e kohës, edhe pse ajo e zbuti retorikën e saj anti-BE, eksponentë të rëndësishëm nga koalicioni i së djathtës, si i ndjeri Silvio Berlusconi, por edhe kreu i Lega-s, Matteo Salvini, ishin aleatë të afërt me Vladimir Putinin.

Berlusconi ishte jo vetëm mik personal i kreut të Kremlinit, por i vetmi lider Perëndimor që mori pjesë në ceremoninë e pushtimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2015.

Ndërkaq, Salvini përveçse një putinist i deklaruar që thoshte lart e poshtë se e konsideronte President më shumë se Sergio Matarella-n, ka marrë rregullisht para nga partia e Putinit “Rusia e Bashkuar” dhe ka mbajtur pozicione të hapura pro Kremlinit.

Nisur nga kjo situatë, i gjithë Pernëndimi, SHBA në radhë të parë, por edhe partitë proeuropeiste italiane si Partia Demokratike apo edhe Italia Viva e Matteo Renzit, të cilat mbështesnin qeverinë e Mario Draghit, ishin të frikësuara kur Meloni fitoi zgjedhjet vitin e shkuar. Por siç dihet, kryeministrja italiane jo vetëm që ka konfirmuar pozicionin atlantist të parardhësit të saj Mario Draghi, por ka qenë mjaft e prerë pro Ukrainës dhe solidare me aleatët e mëdhenj në NATO.

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Italiane, Enrico Letta, dy muaj pas zgjedhjeve italiane dha një intervistë për New York Times, e pyetjes se si duket Meloni, në lidhje me pozicionin për Ukrainën u përgjigj: “Më mirë se ç’e prisnim”. Ndërkaq, numri dy i ri i PDI-së, Stefano Bonaccini, deklaroi se “Meloni nuk është fashiste, por në çështje ndërkombëtare është e aftë”. Një tjetër emër njohur i së majtës italiane, kritike e Melonit në retorikën e saj të djathtë, deklaroi për performancën diplomatike: “Ke lezet, është e zonja, flet disa gjuhë. Duhet t’i heqim kapelen”!

Kjo sjellje është fiks një logjikë normale, standard, që ndodh në çdo vend Perëndimor, ku retorika politike e brendshme nuk ka lidhje me diplomacinë shtetërore në politikën e jashtme. Ja shikoni Greqinë për rastin Beleri, apo luftën diplomatike të Athinës me Tiranën. E gjithë politika greke dhe mediat e Greqisë janë në unison për të mbrojtur qëndrimin shtetëror. Kështu ndodh kudo.

Ndërkaq, ajo që ka ndodhur dje në Nju Jork, është realisht një zhvillim që do ta donte çdo vend perëndimor, i madh apo i vogël. Por ç’ndodhi dje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së?

Praktikisht, një zhvillim politik i përmasave të mëdha politike. Rusisë së Vladimir Putinit, ju bë gjyqi publik në sytë e të gjithë opinionit ndërkombëtar, në sallën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, sallë, kur Moska jo vetëm është themeluese, por prej 70 vitesh luan e kurdis politikën e saj të jashtme, shpesh me manovra e lëvizje të shkathëta e spektakolare.

Ajo sallë, ka qenë historikisht një aulë shumë e rëndësishme për zhvillimet ndërkombëtare, ku janë zhvilluar si duele epokale, por edhe fjasko historike. Të cilat nuk kanë kursyer figura botërore të tipit të Colin Powell përshembull. Një nga ushtarakët dhe diplomatët më të rëndësishëm dhe influentë të botës, por që në 2003 lexoi një raport që doli jo i saktë mbi armët e shkatërrimit në masë të Sadam Husseinit. Ai fjalim në KS, edhe pse gjenerali Powell nuk e kishte miratuar, i dogji karrierën përfundimisht dhe e zhyti në dëshpërim. Në atë sallë, shpesh Rusia, ka arritur të lëvizë si pelivan manovrat e saj të zakonshme, duke përfituar edhe nga aleanca fluide apo e drejta e vetos.

Por mbrëmë, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Moskën nuk e kanë mbrojtur as aleatët e saj si Kina, Brazili apo edhe vende të tjera. Përndryshe 2/3 e botës dhe fuqitë më të zhvilluara dhe demokratike të globit i kanë bërë gjyqin si agressor dhe qeveri që ka kryer krime kundër njerëzimit.

Për herë të parë pas ndarjes së botës prej 3 të mëdhenjve: Rusvelt-Stalin-Churchill, u fol për ndryshimin e sistemit global të qeverisjes së Organizatës së Kombëve të Bashkuara. Heqjen e Vetos nga anëtarët e Përhershëm të Këshillit të Sigurimit. Pra një seancë historike, të cilën e ka drejtuar Republika e Shqipërisë, përkatësisht Kryeministri i saj Edi Rama.

Sipas të gjitha gjasave, ajo që ndodhi mbrëmë, të paktën në atë aulë nuk mund t’i ndodhë më Tiranës zyrtare. Por me shumë mundësi, ajo çfarë ka ndodhur ka ndikuar e do të ndikojë në rolin diplomatik e ndërkombëtar të Shqipërisë. Këto janë thjesht fakte. Analiza, që mund të bëhet në këtë rast në panele, mund e duhet të shkojë tek tezat e hipotezat se si Shqipëria duhet të përfitojë nga ky rast edhe më shumë. 

Por jo rënia në pozita karrikaturale anti-amerikane siç thanë Shehu, Nesho apo edhe Harxhi. E cila për t’i bërë qejfin doktorit shkau dhe tha se më i mirë ishte fjalimi i Sergei Lavrovit. Për të cilin me të drejtë Fevziu, por edhe gazetarë të ndryshëm në mediat ndërkombëtare, e kanë konsideruar si një nga fjalimet më të dobëta të një diplomati të kalibri të lartë siç është shefi i diplomacisë ruse.

Arsyeja e kësaj sjellje, padyshim se ka logjikë për të mos lejuar që Rama të marrë pikë pa fund në opinion, sidomos në ato njerëz që i besojnë retorikës së opozitës apo e urrejnë kryeministrin. Por kjo nuk ka fare lidhje me një ngjarje që edhe pse e ka bërë Edi Rama, e këtu natyrisht që do të marrë meritat e tij, nuk ka lidhje me të. Por me shtetin dhe diplomacinë e saj, kështu ndodh në çdo vend normal perëndimor…

35 Komente

 1. S
  Skraparliu

  Ministra te jashtem si Tritan Shehu,Aldo Bumci,Panariti e zministra te tipit Harxhi mos ardheshin KURRE.

  1. P
   Prind

   Mesa duket pramdaj e paska hequr Olten, I sigurt qe eksiplonte Edin dhe gjithe ekipin vetem me prezence.

   1. S
    Sofokliu

    Ke referu tre emra qe nga pamja te marrin ne qafe, po sapo flasin e kupton qe ke te besh me budallenj-maskarenj. Çudi pse ke lene jashte idiotin, Aldon e Shkelzenit. Jane aq rende sa edhe ne psikiatri nuk i pranojne, nuk i qas Tit debili.

    1. k
     k

     Krahasimi Italisẽ me ata rrangallat e korruptuar shqiptarẽ, ja ul shumẽ esencẽn e shkrimit .

    2. G
     Gim Gagashi

     Haa Agim Gagashi djali i sekretarit te PPSH te rrethit Fier Berat Tirane nipi i Vita Kapo djali Tana Kondi nipi Alqi Kondi djali tezes se Andushit Bushati nipi Kriminelit Xhelil Gjoni haa Agim Gagashi qe lozte tenis ne blloke me shokun Ramiz Alija i ftuar ne kazanet e mbremjes turpe per ata qe e therrasi dhe me shume turpe per ata qe degjojne kete bajde blloku

     1. R
      Rrofte shoku Gaqo Nesho

      Gime Gagashi djali Gaqo Nesho nipi Vito Kapo nipi Xhelol Gjoni nipi Alqi Kondi djale teze i Andi Bushati i ritur ne bllokun e diktatures kalonte kohen duke luajtur tenis me shkokun Ramiz Alija i ftuar ne kazanet e mbremjes na tregone peralla . Tritan Shehu pionieri e sekretari rinise dhkaterues i kisha xhami i perkedhelur i xhaxhi Enver . E.Harxhi kete bajge e martuar me nje Turke nuk e njohim .

      1. R
       Riza Çuko

       Nipi i Pëllumb Kapos, etj, etj…

       1. K
        Kirs

        E di qe duken te besueshme keto dhe mund te jene te verteta. Eshte dhe saliu qe ishte mik me hoxhat. Mos harro dhe kristaq ramen qe bene vepra per regjimin, madje ka denuar dhe njerez me varje ne litar per mendimin ndryshe.

        1. c
         ca ca

         Kristaq Ramen as qe epyeste Enveri se ke do burgoste apo pushkatonte .Saper veprat artistike jane aty o injorant 'NENA SHQIPERI'' MONUMENTI I PAVARESISE'' etj.por injorantit ashtu si budallait,hapi rruge.A e merr vesh KIRS..KIRS KIRS???

         1. I
          Istor Jani

          Ata njeres te vrare "per mendime ndryshe", nuk ishin ashtu sic i pershkruan. U denua me vdekje pershkak se qelloi e plagosi rende nje polic per shkak te detyres. Edhe sot ne SHBA mund te denohesh me vdekje po vrave policin ne detyre.

         2. T
          Truri per lesh

          Ore, ty te paska marr operacioni keq.

         3. S
          Shkodrani

          Ku pjedh Edi per keta plehra...

          1. P
           Permetari

           Edit Harxhi baxhella doli hapur qe mbeshten e paguhen nga Rusia ,si mundet me thene nje Shqiptare qe fjalimi i Lavrovit ishte shume i mire ,moj putane edhe vet Ruset e kritikuan Lavrovin per ate fjalim te perseritur per shume e shume here ne vite , pa ale ai funderina Agim Nesho ,sa do ta keni inat Ramen ,ty Harxhi te ve ne maje te carit por pa ta fut ,

           1. p
            pilo lala

            Mos e ofendo Edin, te merret me nje femer si Harxhi. Keto i jane shitur shejtanit Sali Berisha.

           2. P
            Permetari

            Edit Harxhi baxhella doli hapur qe mbeshten e paguhen nga Rusia ,si mundet me thene nje Shqiptare qe fjalimi i Lavrovit ishte shume i mire ,moj putane edhe vet Ruset e kritikuan Lavrovin per ate fjalim te perseritur per shume e shume here ne vite , pa ale ai funderina Agim Nesho ,sa do ta keni inat Ramen ,ty Harxhi te ve ne maje te carit por pa ta fut ,

            1. M
             Mullixhi

             Me millixhine apo me mullixhine! ????????????????

             1. Z
              Zoti marrte HAK per SHQIPTARET !

              U shofshin Zagaret e Perbindeshit ! U rrnofte Lexhenda !

              1. S
               Salikja

               Harxhi bere mire qe fole hapur,per te pare qe te gjithe sa e shpifur dhe pa tru je

               1. V
                Virusi

                Me paraqitjen e tij dinjitoze Edi Rama nderoi shqiperine. Shprehjet, "ndaloni luften dhe Zelenski nuk merr fjalen" apo per prezencen e Osmanit se "nuk eshte operacion special i shqiperise" ishin therese per perfaqsuesin rus dhe do ngelen ne kujtesen e fjalimeve ne OKB.

                1. J
                 Juliano

                 Tre karikaturat e ministris jashtëme, harxhi 50cm, që qurrat e veta sdi ti fshijë, shikoni neshon e kapos, ha këtej e ha andej, prap me qese shurre nln pantallona mbeti,po keni dhe tritanin që prasi nuk i ndahet nga goja, tre fëlliqësira.

                 1. X
                  X per barazim

                  Po, foli shoku Enver ne mbledhjen e 81 Partive. Fol Edi te lumte goja, fol e mbro te drejtat tona! Nuk ka vend per analogji i dashur tekstshkrues, por nuk ka fare edhe me dash me t mbajt me hatër. Nje arritje personale e Ramës, vetem kaq. Ka kohe qe nuk e shoh si kryeministrin tim, eshte nje shtetar tashmë ne limit te fuqive dhe i duhet te nderroje ujin e basenit ne te cilin po noton. Beri nje eksperiencë te re, pasuroi cv-ne. Te gjithe e dime qe vendimet e rëndësishme nuk merren ne salla te medha mes syve kureshtare. Nuk ka vend per nihilizma opozitaro- katunareske, por as per hiperbolizma pozitare.

                  1. c
                   ce

                   Gjigandi Edi Rama mbreme ngriti ne piedestal Shqiperine dhe foli si burre shteti. Por sharebajga Edit harxhi, hunderri Tritan prasi apo sekretari i rinise se fakultetit te inxhinierise Agim turra nuk mund ta zbehin rolin e gigandit , mjafton qe e flet Anglishten , Frengjishten Italishten me mire se shqipen kjo eshte dicka qe flet shume, pervecse flet dhe 3 gjuhe te tjera mjaftueshem. E deri tani vetem Mehmet Shehu fliste shkelqyeshem Anglisht,Italisht, Spanisht , Frengjisht, dhe shume mire Rusisht , Serbisht, keta jane njerez te rralle qe lindin vetem nje here ne histori.

                   1. P
                    Posti

                    Di te luaje mire rama, thote Tema prej disa ditesh! Dmth te luash duke korruptuar nr.2 te FBI-se, eshte per te lavderuar?! Dhe korruptimi ka te beje me demtimin e opozites te nje vendi qe pretendon dhe aspiron per demokraci, vend i cili pret te integrohet ne BE. Edhe putini ne rusi nuk ben shume me shume se kaq, masakron opoziten me menyra te ngjashme. Te shtypesh popullin tend dhe te shkaktosh nje eksod me te rende se ne vitet ‘90, eshte arritje sipas teje gazetar?! Se njerzit, ne vecanti te rinjte po ikin nga syte kembet. Te kesh gjysmen e zyrtareve te larte ne burg, eshte aftesi menaxhimi e rames?! Se te gjithe e dime si funksionon, i ka zgjedhur vete te gjithe zyrtaret e larte ne vend, dhe pasi i perdor duke i nxitur te bejne nje mije te zeza, me pas rama s’ka me pergjegjesi. Ti gazetar qenke mahnitur nga show i rames ne OKB! Pse kaq shume adhuroni nje neri qe propagandon ne menyren me te tmerrshme?! Soji i tij, kohen dhe hapesiren me te madhe ia dedikojne propagandes (psh lali eri, nje tjeter monster propagandues). Cfare te mira i sjellin Shqiperise ne arenen nderkombetare nga keta populiste te shfrenuar, kur ne plan kombetar sjellin vetem fatkeqesi?! Asgje! Vec show nderkombetar. Por mos genjeni opinionin, sepse nuk impresionohet asku

                    1. N
                     Nik

                     Dakord me ty kesaj radhe Z. Patok!

                     1. X
                      X per barazim

                      Ndërhyrjet e Edi Ramës ishin në kufijtë e etikës diplomatike që ka tradita zyrtare e Këshillit të Sigurimit.

                      1. G
                       Grandp

                       GIMI i puros! Problem. Tenist kundeshrar I Ramiz Alis! Eng.elektrik por perfundoi diplomat! Kuptohet ne tennis fitonte RA. Pune delenxhiu qe perdori emrin e te jatit dhe gjyshit Hysni. Sot sharlatan I politikes, bashkuar me spiunin IM. Cohu Hamlet

                       1. M
                        Mjere Edvini se cfare e prete...

                        Fatkeqesisht Edvin Rama e tregoi edhe nje here qe nuk eshte diplomat, eshte koqe kandari. Me vinte turp kur e degjoja te fliste me nje gjuhe rrugaci, sikur fliste ne parlamentin shqiptar. Fatkeqesisht Edvin Rama u perdor nga vampiret Anglo-Amerikan si vegel pa vlere, kaq trap eshte e te mos e kuptoje kete gje. Fundja rregulloren e theu Edvini, dhe ai do mbaje pergjegjesi per kete. Fatkeqesisht Edvin Rama do perballet me hakmarrjen ruse, kush do e mbroje??? Ah ci bere vehtes o Edvin Rama, do pendohesh shume shpejt kur ta kuptosh qe miqte e vertete te Shqiperise nuk kane qene kurre Anglia e Amerika, por Rusia i dha aq arme eterve te tuaj sa nuk guxonte shtet te na sulmonte. Amerika ti ka hequr breket. Rrofte Turqia, Rusia, Kina dhe Maui.

                        1. L
                         L

                         Ministra si keta te tipit Shehu e Harxhi behen mengjes per mengjes

                         1. E
                          Ec aty Gjigand. Mos e rruj fare...

                          Po ku pjerdh Edi o vlla. Mjafton te lepishe bythe ne ambasaden amerikane dhe cdo gje zgjidhet me magji. Se ka popullin me te varfer dhe me te pashprese te Evropse, kujt po i plas trapi. Se ka rinine me te pashkolluar ne Evrope, kujt po i plas trapi. Se ka vendin furnizues me te madh te droges ne Europe, kujt po i plas trapi. Se ka ekonomine me infernale ne Europe, kujt i plas trapi, Se ka % e popullsise me te madhe ne bote qe kerkon azil (derman) jashte Shqiperise, kujt po i plas trapi. Se ka qeverine me te korruptuar ne Evrope, kujt po i plas trapi. Se ka ekonomine, ushtrine , arsimin, policine me te prapambeturat ne bote, kujt po i plas trapi.Se ka Gjykatat / prokurorine me te korruptuar ne bote, kujt po i plas trapi...Mjafton te jape batuta lart e poshte dhe te behet "hit" ne Tik-Tok. Per kto te tjerat, nuk eshte problem, do rregullohen kur te doje perendia...Rrofte e qofte Padishahu.

                          1. E
                           Ec aty Gjigand. Mos e rruj fare...

                           Po ku pjerdh Edi o vlla. Mjafton te lepishe bythe ne ambasaden amerikane dhe cdo gje zgjidhet me magji. Se ka popullin me te varfer dhe me te pashprese te Evropse, kujt po i plas trapi. Se ka rinine me te pashkolluar ne Evrope, kujt po i plas trapi. Se ka vendin furnizues me te madh te droges ne Europe, kujt po i plas trapi. Se ka ekonomine me infernale ne Europe, kujt i plas trapi, Se ka % e popullsise me te madhe ne bote qe kerkon azil (derman) jashte Shqiperise, kujt po i plas trapi. Se ka qeverine me te korruptuar ne Evrope, kujt po i plas trapi. Se ka ekonomine, ushtrine , arsimin, policine me te prapambeturat ne bote, kujt po i plas trapi.Se ka Gjykatat / prokurorine me te korruptuar ne bote, kujt po i plas trapi...Mjafton te jape batuta lart e poshte dhe te behet "hit" ne Tik-Tok. Per kto te tjerat, nuk eshte problem, do rregullohen kur te doje perendia...Rrofte e qofte Padishahu.

                           1. L
                            Loku

                            Çfar politikanësh jan këta sharlatan.

                            1. N
                             Nje mik

                             ".......E gjithë politika greke dhe mediat e Greqisë janë në unison për të mbrojtur qëndrimin shtetëror. Kështu ndodh kudo."............Genjeshter me bisht. Po e filloj qe me faktin qe, miliona amerikane dhe dhjetra media protestonin cdo dite me force kunder luftes se USA ne Vietnam, Ylli, ti je i vjeter dhe besoj se e mban mend. Po e perfundoj me shume radio e gazeta ne Rusine autokrate (diktatoriale) vazhdojne dhe kritikojne pushtimin e Ukraines. Ylli, e mban vehten per djale me shkolle. Mendo me mire para se te shkruash fraza te tilla pergjithsuese...

                             1. S
                              Sokoli

                              Fytyreqelburit,shpirtezinjte jane mbledhur ne PD dhe PL. Me kujtohet ngjarja ne nje mbledhje asambleje te kooperatives. U propozua qe brigadieri aktual te dekorohej per rezultate te larta ne prodhimtari. kete propozim e kundershtoi nje ish-p brigadir i cili nga injoranca dhe padia tha. Ky nuk duhet dekoruar sepse gjat kontrollit nga seksioni i bujqesise se rrethit ne hangaret e misrit iu gjeten edhe disa kallinj misri larush ( kalli me kokrra te bardha dhe ngjyra te tjera) Edit Mavria nuk pushonte se lavderuari Lavrovin, kur e cilesuan fjalimin e tij si shume te dobet. Kjo Mavri e sterr nga shpirti hidhte poshte kryeministrin e saj dhe lavderonte Lavrovin. Kapakun e urrejtjes ia vuri me thenien " Na u duk si Enveri me Hrushovin"... Ndersa vet ishte nje Thecer,nje Ollbrajt,pse jo dhe nje Mejkel....

                              1. B
                               Brunilda

                               te gjith keta emra qe permenden jan te neveritur ,si nuk e shikojn veten ,te bente plan thoshte ajo sharabajga ,harxhi ,qe i duket vetja dipllomate e madhe ,edi te hartonte plane sikur edi ishte perfaqesuesi i shqipersi e do ngrinte problemet e vendit te tij ,sikur njerzit nuk kuptojn qe axhenda e seances percaktohet nga OKB e smund te dalesh jasht saj ,mir eshte qe kjo sharabajga e ata te tjeret te sulmojn me argumenta te duhura e te vlersojn ate qe eshte per te vleresuar qe te behen te besushem e te zer vend fjala ,se si persona nuk durohen

                               1. N
                                Nje Nene

                                Sa mire qe keni dale hapur pro RUSIT dhe e quani SUPERFUQI qenkeni te shitur, po kot e kini kete radhe do dilni te HUMBUR sepse nuk eshte Rusia e STALINIT dhe koha e STALINIT kane ndryshuar shume gjerat bashke me to edhe Rusi Sot nuk duhet te hapte lufte ne Ukraine por ju si duket mezi paskeni pritur per kete lufte qe hapi Rusi . Shume inat e paskeni Edi Ramen! Ai eshte treguar shume i EKJLIBRUAR me EDUKATE dhe KULTURE eh ske ci ben dhe une i them HALLALL BUKA e MISRIT. Kurse ju qe e shani HARAM e paci pacavutet e SHEKULLIT

                                Lini një Përgjigje