Escobar, asgjeson Albin Kurtin: Jemi me popullin e Kosovës, por nuk mbështesim një individ që nuk ka instinkt bashkëpunimi

6 Qershor 2023, 18:17Rajoni TEMA

Escobar, asgjeson Albin Kurtin: Jemi me popullin e Kosovës, por nuk

“Ne po e shohim që po merren vendime, pavarësisht partneritetit tonë, dhe ky është sinjal për ne, ne nuk mund të pranojmë këtë gjë. 

Prandaj, në një pikë, kur të duam të rikthejmë koordinimin dhe partneritetin me këtë qeveri, ne jemi të gatshëm, sepse ne gjithmonë do të jemi me popullin e Kosovës. 

Kjo nuk nënkupton që duhet ta mbështesim një individ që nuk ka atë instinkt të bashkëpunimit dhe koordinimit”.

Kështu u shpreh i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, gjatë një takimi me gazetarë në Ambasadën amerikane në Prishtinë.

Escobar shtoi se “ne jemi plotësisht konfuzë” me atë që është duke ndodhur.

I pyetur nëse raportet mes Qeverisë së Kosovës dhe SHBA-së janë dëmtuar, Escobar tha “nuk është vetëm SHBA-ja, është i tërë komuniteti transatlantik”.

“Pra, nuk jemi vetëm ne, nuk janë vetëm 27 shtetet e BE-së, dhe SHBA-ja e Mbretëria e Bashkuar. 

Ne i shohim gjërat njësoj, ne jemi mbështetës. Po vjen prej diku tjetër. Dhe, po, mund të ketë një ndikim afatgjatë”, theksoi ai.

Escobar, së bashku me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, po zhvillojnë takime në Prishtinë – dhe më pas në Beograd – duke tentuar që të gjejnë një zgjidhje pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës.

41 Komente

 1. T
  Taraboshi

  Per hire te stabilitetit duhet te sakrifikohet me I dobeti

  1. P
   Pilo Lala

   Albin Kurti eshte frikacak, prandaj jep pergjigje negative per cdo variant qe shtrohet ne tryeze, luan karten e patriotizmit. Ke mare detyren te negociosh, jo te sillesh si kalama, me kaprico.

   1. p
    për Pilo Pilafin

    Ore Pilo Lala tu paska bere truri pilaf, mir e tha @Taraboshi "Per hire te stabilitetit duhet te sakrifikohet me I dobeti". Pergjigjet negative nuk i jep Kurti per asociacionin sepse eshte pune e kryer ,loqet para Kurtit kan nenshkruar, ata nenshkruanin gjithçka qe u sillnin te huajt ne tavolin bile edhe burgosjen e vetë, se ishin thjeshtë hajvan. Kurti eshte duke u munduar vetem te nderpresë trendin e plotesimit te deshirave te Vuçiqit, i cili edne pa e shpreh dëshiren,ky takëm i tashem Lajçak-Borrel-Escobar turr e hapin debat. E deshira e radhes eshte kthimi i trupave serbe ne Kosovë, aty eshte ka rrihet teli dhe deshirat e radhes.

   2. k
    k

    Tërhiqini mbështetjen dhe trupat ,dhe pastaj shohim gallatë nacionaliste.

   3. X
    Xha

    Çfarë pret nga një agjent serb

    1. a
     arrifi

     Nje popull qe pasqyrohet dhe e gjen veten ne nje antikapat si Albin Kurti nuk ka te ardhme. Ky IDIOT do i ktheje Kosovaret perseri ne kufirin dhe pushtetin e Serbise.

     1. S
      Sebastia

      "Antikapat" , shkruaje mire , eshte "Antikapak" ndersa ti je "antitenxhere" .

     2. D
      DASH

      Albinit I rruani topet sebashku Engjell Eskobari, Kimetja e Guamit, Ymeri Gël Baze dhe Edvin Llapa.

      1. S
       Sala

       Ju jeni trima ku kemi pare gjat luftes ne kosove qe erdhet ne kukes dhe rrinit klubeve duke pirre birre. Albini fo ju kthej perseri ne varedi te serbise.sala

        1. a
         armand

         Je i sigurt qe i ka akoma ? Rri urte o DASH se po' hoqi rojet Eskobari nga Kosova diten tjeter ta veshen me fustan Albinen .

         1. C
          CUNI I VUK KARAXHICIT , DOBICIT NGA VICIDOLI

          Komentuesi Dash , duket se eshte overdoze (narkotike) , se nuk eshte gjkuha e nje njeriu normal qe flet keshtu ! Injorante te kesaj shkalle bejne avokatin e A.Kurtit e te Osmanlleshes presidente , duke rrezikuar ta fshijne nga harta gjysme shtetin e Kosoves qe po perpiqet me aq mundim ta mekembe SHBA - ja !

          1. a
           astrit

           pse nuk na mekembin ne SHBA ,por tallen me debila ambasador.

          2. n
           na bete banale more pocaqi! Si u durojne ata njere

           Uuuuuuuuuuuuuuu "DASH" paska goxha fjalor, por jo vetem; qenka dhe trim brenda ne varr.

           1. D
            Doda

            Albini mund ti thuash cdo gje por anti shqiptare kurre

           2. 1
            19

            Po nuk keni aq fuqi ju si amerik te gjeni pseudonimin e kurtit .se eshte 100 % agjent serb .se trimat serbi i eleminon nuk i le te lire dhe te behen lider .

            1. D
             Drini

             Kurtit i ka marre koka ere, mbeshtetet nga nje tufe talibanesh kosovar.

             1. E
              Eri

              Po Kimete Berisha cfare mendon....?

              1. T
               Tom

               Mos harroni z. Escobar, se kush jane shqiptarêt! Jane ata qe ne 11 shtator qanin për viktimat, kurse greket dhe serbèt qeshnin... Në kohën e bombardime 1999, serbët mallkonin USA, kurse grekët ju dilnin në krah dhe protestonin kundër USA në Athinë për serbët. Mosminjohja një ditë të bënë gjëmën. Kurse për mirnjohjen që ka populli shqiptar tash 100 vjetë, po e ndroni me interesat e sërbëvë. Turpë dhe faqe e zezë. Po nëse fiton Albini zgjedhjet pra. Me cilin popull jeni? Me atë Serb apo Shqiptarë. Palaço Diplomat si ti dhe ata shokt e tu të EU Borrel dhe Lajcak. Turp dhe vetëm Turp

               1. A
                Analisti

                Shyqyr që kemi idiotë hajvanë dhe injorantë si ky "Tomka dhe shokët e tij", që na bëjnë të gajasemi për gomerët që kemi midis nesh.

                1. T
                 Tom

                 Ik ore shkerdhat servil Anal-list. Me mielk të huaj nuk mbahet shtëpia. Shkërdhat.

                 1. T
                  Tom

                  Schkerdhat Anal-list dhe servil

                2. N
                 Neutrino

                 Kosova do katandiset si PD-ja

                 1. K
                  Koli

                  Problemi eshte se ju jeni me Popullin e Kosoves,por nuk doni Albinin,sepse ai nuk po ju Nenshtrohet.Nuk diskutohet qe Albini do pranoje ate qe doni ju,Por?NQS Amerika eshte me Kosoven,kete Al-Binin me duket se e zgjodhen Kosovaret per Kryeminister .Atehere,eshte Faji Popullit qe zgjidhi nje njeri si Albini,apo ju Amerikonet e bete Luften ne Kosove,per ta pasur si Dopio Gjashte sa here qe ju nevojitet per Marredhenie te mira me Serbin ose Rusin.Na e shpifet or Eskobar:Al-Binin nuk e kam pelqyer kurre,por edhe kjo qe po beni ju ndaj nje Populli te vuajtur dhe qe ka duruar dhe Genocidin Serb ne Kurriz,Kjo eshte Poshtersi,or Amerikoni Mire.Pse nuk beni Asosacion per 80,000 Shqiptaret ne Serbi,por duhet bere per 50,000 Serbet ne Kosove?Kjo eshte Pyetja ime qe nuk gjen pergjigje.

                  1. T
                   Tom

                   Mos harroni z. Escobar, se kush jane shqiptarêt! Jane ata qe ne 11 shtator qanin për viktimat, kurse greket dhe serbèt qeshnin... Në kohën e bombardime 1999, serbët mallkonin USA, kurse grekët ju dilnin në krah dhe protestonin kundër USA në Athinë për serbët. Mosminjohja një ditë të bënë gjëmën. Kurse për mirnjohjen që ka populli shqiptar tash 100 vjetë, po e ndroni me interesat e sërbëvë. Turpë dhe faqe e zezë. Po nëse fiton Albini zgjedhjet pra. Me cilin popull jeni? Me atë Serb apo Shqiptarë. Palaço Diplomat si ti dhe ata shokt e tu të EU Borrel dhe Lajcak. Turp dhe vetëm Turp

                   1. A
                    Agron

                    Shtete e Borrel e Lajcak nuk e njohur Kosoven

                   2. z
                    zhaku i pamposhtur

                    Yyyyyt mor teveqela yyyytt,po perse jeni kaq te pacipe? Gjigandi juaj Edi eshte I deshtuar nga te gjitha drejtimet si politikan si piktor si njeri etj etj ai edhte njeri shume i perbuzur dhe kjo duket qarte ne te gjitha rrjetet sociale te lira dhe jo nga propaganda e kesaj gazete..e nisa ne kete menyre repliken time per arsye se ky shkrim ka tendenca te hedhi balte mbi figuren e Albin Kurtit pra kundershtarit te edi rames..tani se si do marri puna me amerikanet eshte dicka tjeter por Kurti e deklaroi boterisht se eshte ne sherbim te popullit te Kosoves per te ruajtur interesat kufijte dhe cdo te arritur te atij populli .ok? Ok..tani de fakto Albini eshte I zgjedhur me vote te lire nga populli I Kosoves dhe jo lekurekuqi Eskobar ok? ok..edhe une mund te deklaroj qe jam me simpatik se Leonardo di Kaprio sepse goja eshte e imja dhe mund te shpreh cdo gje..tani media juaj pra e Mero tullacit te peshtire filogrek e perdor deklaraten e Eskobarit ashtu sikurse I intereson edi rames pra per ti faturuar Albinit nje deshtim te mundshem..nuk e ve ne dyshim qe Albini edhe mund te deshtoje por per tu vleresuar eshte fakti se ai po reziston jo per te shpetuar lekuren e tij apo karrieren e tij politike por per te mbrojtur pavaresine dhe gjithesine territoriale te kosoves te fituar me gjak,dhe e keqja me e madhe eshte se ne gjithe keto momente kaq te brishta per ceshtjen e Kosoves Albini gjendet I vetem perball te gjitheve...gabimi dhe paturpesia me e madhe eshte e politikes se tiranes dhe e edi rames sepse ne jeme shqiptare dhe jemi nje,cfare duhej te priste rama ndonje ftese per te bere detyren? pra te rreshtohej ne krah te kosoves..ai ndowi rrigen e gabuar u rreshtua pikerisht me ata qe e kane vene kosoven me shpatulla mbas murit I kane vene pistoleten ne koke kryeministrit Kurti dhe e detyrojne qe te firmosi koncensione ne dem te kombit shqiptar...kjo edhte situata,ai sharlatani juaj edi e tregoi veten qe eshte nje gjakprishur dhe kryeminister I deshtuar ,albinit nuk I vjen as tek thonjte e kembeve dje duhet shporrur sa me pare sepse I ka bere deme te paimagjunueshme kombit shqiptar qe do ti gjejme perballe ne te ardhmen...duam apo nuk duam ne mediat greke kane filluar te krahasojne Himaren me veriun e Kosoves dhe ky eshte nje ogur I zi qe rama ua mundesoi grekeve te vine ne keto pozita ,rama ka shime vite qe ua ka futur shqiptareve ujin nen rrogoz sepse eshte filogrek dhe do te vije nje kohe qe shqiperia nuk do ta kuptoj se cfar po ndodh dhe trojet shqiptare do te jene akoma edhe njehere shume keq te ekspozuara kundrejt nje zvogelimi apo nen kthetrat e fqinjeve tane grabitqare,prandaj duhet te marrim masat dhe ti zhdukim keta sharlatane si rama berisha apo ilir meta te bejne koncensine ne favor te grekeve dhe serbeve sic kane bere deri tani..

                    1. A
                     Ali Pashê Gucia

                     Te lumtë DASH, mirë ju the por harrove që të na rruajnë edhe tonat plus krejt shiptarve patriot dhe atëdhe dashës.

                     1. A
                      Ali Pash Tepelena

                      Edi Rama, Hashim Thaqi dhe disa të tjere ne bashkepunim me Amerikën e kanë shitur Kosovën por nuk mund tê dalin haptas. Kjo eshte dhe arsyeja perse doli non-grata Sali Berisha. Albini Kurti eshte dhe do të mbetet i vetëmi exemplar i kombit shqiptar. Kam frikë se do ta vrasin.

                      1. E
                       EMIGRANTI

                       O çme kanaqe zhaku.Drejt e ke amerika te terheqe trupat e ndihmen dhe ju beni che doni,pse e kruani dhe me Edin e shqiperine apo domi qe ne te prrdoremi mish per top per ju koqevaret dhe jo te rroni rehat ne shqiperi Europe e kudo.E keni kruajtur gjithnje me gjethe fiku.

                       1. I
                        Ilirikum

                        Sjellja e Albinit eshte njesoj si Enveri me 1946. Nga republik e 7 e Jugosllavise qe desh te behej, me nje ferman nga Rusia kaloi ne armiq te betuar, ku me pas ekzekutoj me qindra ne emer te nacionalizmit. Kjo eshte sjellja e agjenteve politike ne kohet moderne.

                        1. U
                         USA

                         Gjynah e paska mallku zoti Kosovën për shkak të horrave pa shtyllë kurrizore që mbetën me nacionalizmin në gojë dhe kurrizin përkulur...lypsarë në vendin e vet ,skandaloze.O milet nuk ju bënë derman kush veç USA ,doni apo nuk doni ta pranoni ,në të kundert ktheheni në vitin1878 në Prizren...na't bukrin vend

                         1. M
                          Maksim

                          Njëmijë herë më mirë Donald Trump! Përfhndimisht i bindur! I pranoni zgjedhjet, por jo zgjedhjet e " Kryeministrit Kurti" U shofsh ti Escobar, Rusia e gjithë Serbia!!! Jeni të shëmtuar tmerrësisht!!! Po n'a bëheni të pështirë!

                          1. M
                           Maksim

                           Njëmijë herë më mirë Donald Trump! Përfhndimisht i bindur! I pranoni zgjedhjet, por jo zgjedhjet e " Kryeministrit Kurti" U shofsh ti Escobar, Rusia e gjithë Serbia!!! Jeni të shëmtuar tmerrësisht!!! Po n'a bëheni të pështirë!

                           1. L
                            Landi

                            Ti Zhaku i Pamposhtur i bie shume gjate.Edi Rama eshte ne Shqipni,i keq apo i mire ai fiton ne zgjedhje,se Populli sheh Punen ,jo Gunen e Sali Mutit.Megjithate per ta mbyllur:Artikulli eshte per Albinin dhe Ameriken,jo per Edin,prandaj lexoje mire i dashuri Sali Mutit.

                            1. z
                             zhaku i pamposhtur

                             Landi une e lexova sh mire artikullin por ti shiko te nderrosh numrin e syzeve se nuk e paske kuptuar drejt...ai shrlatani qe ju hedh kockat pra ai 'gjigandi' juaj sikur momente momente hiqet si patriot e do te bej babane e kombit...ku e ka futur koken ne keto dite te veshtira per kosoven perse nuk po duket? apo do dali kur te mbaroi rrebeshi si kerpurdhat?..ai (edi) nuk e diskutoj qe eshte nje sharlatan I peshtire por aw te peshtire jeni edhe ju qe thoni se Kosova eshte shtet tjeter...me llogjiken tuaj edhe Vucici nuk duhej ta sillte ushtrine ne kufi me kosoven sepse keta serbet e kosoves jane ne shtet tjeter...jeni vetem felliqesira ...

                            2. J
                             Jimi

                             Escobar ! Pas takimit me Albinin dhe ultimatumeve qe do ti japesh, mos vono dhe shko tek Vucici dhe lutju dhe pergjeroju qe t'mos shkoje tek Putini, se gjithc'ka qe ai deshiron do t'ja japin !

                             1. K
                              Koli

                              Po ti Ali Pash Tepelene cfare the:Sali Muti Berisha u bo Non Grata se po mbronte Kosoven.Or Ali Pasha,NQS ka njeri qe ja ka rras sa krahu Kosoves ne 111 vite Shtet Shqiptar,ai eshte Sali Muti.Qysh ne fillim FARKUN e mbante kurse Anetaret e UCK i futi neper burgje.Vrau Antare te UCK me sherbimin e SHIKUT,kush i vinte me emra nga Serbia.Me pare luftes se Kosoves i dha Mijra Ton Nafte Milloshevicit per te Vrare dhe Persekutuar ne Bosnje dhe me vone ne Kosove.Vrau dhe zhduku Remzi Hoxhen sepse ishte Deshmitari i takimit te Sali Mutit dhe Miloshevicit ne Maqedoni,ne prani te Presidentit te Maqedonise,Kiro Gligorovit.Perpara se te hudhej Firma ne Rambuje,Saliu thonte UCK eshte Ushtri Terroriste Marksiste -Leniniste(i ke te shkruajtura me emrin e Sali Mutit tek Rilindja Demokratike.Nuk pranonte Rambujene dhe i quante Tradhtar ato qe po Firmosnin ,nder to dhe Ibrahim Rugoven.Tani kush eshte Burre i Mire,Non Grata Sali se na paska mbrojt Kosoven .Idiot i lindur me emrin Ali Pash Tepelena.

                              1. B
                               Bilushi

                               Sidoqoftë, Amerika dhe Escobar dështuan me çështjen kosovare. Ky armiqësim nuk vjen vetëm nga një anë, apo jo! Amerikanët e përdorin Kosovën për gjeopolitikën e tyre dhe kjo herët a vonë do përballej me nevojën e kosovarëve të krijonin nocionin e shtetit të tyre që bëhet përgjegjës për fatet e veta. Për shumë vjet kosovarët u vetëushqyen me" fabulën" e luftës heroike kundër serbëve , dhe me rolin e viktimës së krimeve serbe. Deri këtu amerikanët nuk bezdiseshin,ama kur Kosova vendosi të përgjigjet në bllok si shtet me të njëjtën gjuhë që përdorin serbët,hop kërcyen përpjetë amerikanët... Nëse Kosova vazhdon në këtë rrugë që po ecën sot,do ketë ca kokëçarje po në fund do dalë "kockë e fortë" për të ardhmen ,për serbët a për këdo qoftë se një gjë e dinë serbët mirë,ata mund t'a sulmojnë Kosovën por nuk e mbajnë dot nën sundim për asnjë orë,kështu që nuk ka përse thyhet Albini ndaj tyre. Kurse po u tërhoq kësaj rradhe përpara Escobar e Company,Kosova do mbetet lecka e këpucëve të Amerikës...që e flak kur të duash.... Sa për analistët dhe politikanët e Tiranës, një pordhë mëngjesi,kaq janë!

                               1. a
                                amerikanino

                                Escobar dorezohet pa kushte e pranon "Ne jemi krejtesisht Konfuze" me ate qe po ndodh! Me kete e paska "asgjesuar" Albin Kurtin? Ahahahaha

                                Lini një Përgjigje