FOTO: Kush është Martin Bardhi që u ekzekutua në Rrëshen

26 Shtator 2023, 15:55Kronika TEMA

FOTO: Kush është Martin Bardhi që u ekzekutua në

Një breshëri kallashnikovi i mori jetën Martin Bardhit mesditën e kësaj të marte në lokalin e tij, në qendër të Rrëshenit. 

62-vjeçari, i njohur edhe me mbiemrin Marku, ishte ulur në kafene me disa të afërm të tij kur 2 persona të maskuar, pasi lanë makinën përballë, u futën brenda dhe qëlluan mbi të.


Plumbat i shkaktuan vdekjen e menjëhershme Bardhit, ndërsa 3 personat e tjerë mbetën të plagosur. Ata u dërguan në spitalin e Traumës në Tiranë, për ndihmë të specializuar mjekësore.

Atentati zgjati vetëm pak sekonda. Me të zbrazur breshëritë, autorët u larguan. Makina e përdorur prej tyre u gjet e djegur në fshatin Gëziq të Mirditës.

Mjeti i llojit “Jeep Cherokee” ngjyrë e zezë, për të cilin po kryen verifikime se kujt i përket dhe nëse është denoncuar e vjedhur, është djegur plotësisht, siç duket edhe në pamje.

Martin Bardhi Marku, është person i njohur për autoritetet, teksa në muajin mars të këtij viti bashkë me djalin dhe nipin e tij u përfshinë në një konflikt me armë zjarri në dalje të qytetit të Rrëshenit.

59-vjeçari u arrestua dhe sipas informacioneve kishte fituar lirinë në rrethana ende të paqarta disa kohë më parë, teksa në kërkim ishte djali dhe nipi i tij.

Drejtori i Policisë së Lezhës, Alfred Elezi, tha për mediat se hetimet janë në fazën e parë dhe po sqarohen konfliktet që fisi Bardhi ka pasur me fise të tjerë.

“Jemi akoma në fazën e parë. Dihen konfliktet që ka pasur fisi Bardhi me fise të tjera dhe po punojmë për zbardhjen dhe identifikimin e autorëve”.

Policia tha se kishte nxjerrë në terren forcat speciale RENEA dhe FNSH, duke vendosur postblloqe në Rrugën e Kombit, në drejtim të Kukësit, të Laçit, Lezhës dhe Dibrës.

1 Komente

  1. p
    pilo Lala

    Jane keta qe nxjerrin koburen per nje parkim makine, qe fusin djemte, niperit ne konflikte te panevojshme. Te vritesh ne Rreshen, ku te gjithe njihen me njeri-tjetrin, eshte te mos kesh ment ne koke. Tani gjysma e fisit do shkoj ne varr, gjysma ne burg. E njeta gje per palen tjeter. Ta gezoni jeten e re qe filluat ne Mars per nje sherr banal.

    Lini një Përgjigje