“Grupi Belivut”, cila është banda famëkeqe e lidhur me Vuçiçin që dhunoi KFOR-in

30 Maj 2023, 17:09Rajoni TEMA

“Grupi Belivut”, cila është banda famëkeqe e lidhur

Edhe pse deri më tani askush zyrtarisht nuk e thotë se cilët ishin ata që ushtruan dhunë mbi trupat e KFOR, kjo përplasje nuk i ka shpëtuar syrit të mediave.

Të parët në frontin e përplasjeve, rezultojnë të kenë qënë grupi i tifozeve huliganë të futbollit, që njihen si grupi i Veljko Belivuk.


Pamjet dhe fotografitë e shkrepura gjatë momenteve të tensionit kanë identifikuar mes turmës pjesëtarë të këtij grupi, të cilët mbajnë kapele të njëjta me atë që mban edhe lideri i grupit Veljko Belivuk.

Grupit famëkeq të tij i është kushtuar një artikull i gjatë edhe gazeta Neë York Times vetëm dy javë më parë, më 11 maj të këtij viti.

Në këtë artikull përshkruhen me detaje krime të kryera nga banda e Belivuk, kreu i grupit të tifozëve të ekipit të futbollit, Partizani i Beogradit.

Gazetari i prestigjozes amerikane, Robert Ëorth ka zbardhur disa deklarata të Veljko Belivuk në një seancë gjyqësore me dyer të mbyllura, ku ka deklaruar se grupi i tij ishte organizuar për nevoja dhe urdhëra të Aleksandër Vuçiç.

Gjatë kësaj seance,  Belivuk ka përshkruar disa nga punët që pretendonte se grupi i kishte bërë për qeverinë, si frikësimi i rivalëve politikë” dhe se ishte takuar personalisht edhe me presidentin Vuçiç.

Zyrtarisht kundër grupit të Veljko Belivukut rëndojnë akuza për krime të ndryshme përfshirë edhe disa krime monstruoze si prerja e gjymtyrëve të viktimave, kryesisht pjesëtarë të grupeve rivale kriminale.

2 Komente

 1. V
  Vin

  o gazetare leshi hiqeni kte foton me kapele se e kam pare ne 2 a 3 gazeta.Jan kapele me logo te Nike e kam dhe un nje tamam si kto o idioter.

  1. e
   emigranti

   Harroji kapelet. Po maskat dhe veprimet e dhunshme te ketyre kamikazeve te Vucicit. Kushdo qofshin, banda e Belivukut, apo mercenare te ndonje organizate tjeter, policia kosovare duhet te zbatoje me rigorozitet ligjin, pasi te kete identifikuar autoret e ketyre krimeve te dhunshme. Eshte gjithashtu i paprecedent kercenimi i Vucicit per nderhyrje ushtarake ne mbrojtje te ketyre krimineleve te ndersyer nga ai vete.

   Lini një Përgjigje