Pandemia preku trurin e njerëzve 50 vjeç e lart, pavavërisht nëse u infektuan ose jo me Covid

3 Nëntor 2023, 12:18Shëndeti TEMA
Pandemia preku trurin e njerëzve 50 vjeç e lart, pavavërisht

Pandemia ka shkaktuar dëmtime të vazhdueshme në shëndetin e trurit të njerëzve të moshës 50 vjeç e lart, duke përshpejtuar me shpejtësi aftësitë konjitive (aftësi të cilat nevojiten në përvetësimin e njohurive, përpunimin e informacionit dhe arsyetimin) pavarësisht nëse u infektuan apo jo me Covid, kanë zbuluar studiuesit.

Ekspertët e shëndetësisë po mësojnë më shumë për efektet e krizës më të madhe të shëndetit publik në një shekull. Një studim ka zbuluar se funksionet konjitive dhe kujtesa tek të moshuarit ranë më shpejt gjatë vitit të parë të pandemisë midis marsit 2020 dhe shkurtit 2021, edhe nëse ata nuk ishin infektuar me virusin.

Përshpejtimi i aftësive konjitive është përkeqësuar nga një sërë faktorësh që nga shpërthimi i Covid, thanë studiuesit. Këto përfshinin vetminë dhe depresionin, mungesën e aktivitetit fizik dhe konsumin më të lartë të alkoolit, si dhe efektet e vetë sëmundjes.

Të dhënat sugjerojnë që bllokimet dhe kufizimet e tjera që kemi përjetuar gjatë pandemisë kanë pasur një ndikim vërtet të qëndrueshëm në shëndetin e trurit tek njerëzit e moshës 50 vjeç e lart, edhe pas lehtësimit të masave kufizuese anti-Covid.

Studiuesit thanë se është e nevojshme që politikëbërësit të marrin në konsideratë ndikimet shëndetësore kur të planifikojnë se si t’u përgjigjen pandemive të ardhshme.

Studimi, i udhëhequr nga University of Exeter dhe King's College në Londër, u botua në revistën Lancet Healthy Longevity.

5 Komente

 1. S
  Salinjani

  Po Saliun e zuri Covidi ?

  1. P
   Pirdhni pirdhni oligarks e mafioze qe dhjete plane

   Pirdhni pirdhni mafia do me cdo cmim te vdese e te nxjerre jashte loje nje gjenerate se nuk ka buke ti jape pasi e ka bere pasurine e planetit rrush e lum ulla, ca prej injorances e ca prej babezise

   1. j
    jom 87 vjec e c'te mollois a derdbardhe

    dy jave pas e kalova covid e dyte ,u cova nj dit prej ditsh ,shte mnjes , dicka me bezdiste ne funbd ete barkut . e shkoj ,mrrijte ai "miku" ngrit . kisha vite qe s'me ngrhej ashtu kaq nalt . thash me vete allah ku ma gjete tani ,qe kam ngel beqar .bona si bona 1 . 2 .3 .4 .5 dit , por mezallah se me ulej . S'durova mo .U bona merak mos kjo ishte noj si ,covit i ri e shkova ke doktoresh hatixheja .edhe ajo si un shte e ardhur ne tiran .Trokta ne der . Mirmngjes zoja Doktoresh thashe . Ajo si pergjymsh me ktheu bythen e se cfar po rregullojte ne tavolinen e saj te punes. Hyra mrena. Drrangull ! Asi kom robi . Qazo , c'far do ti qi me nat ktu ke mua re qyqa Qazo .Car ke ? Kam nji gjo moj zoje i thash , por sdi si ta them . Ajo vazhdonte e punen me bytht nga une tuj i tund ,tuj punu . Thuaje nqs do ,me tha ose hik ,se sdo merrem me pleq une .E pres klentet tani . S'keni cboni ne shtepi ju pleqte .Pa pun je , pa gru je, pi rak gjth diten e naten shkon endra e vjen ktu qi memgjes . Car ke e car ? Thuaj ngrti zerin e u kthye nga un . Ngela si i hutuar .Perparsen e kishte xberthyer dhe i dukej gjoksi mbi nji bluź te bardhe te holl .Ja kokrra e cices . Ndjeva se posht me leviz dicka e rond . Mos ,thash me vete do me turperoj ktu para Doktoreshes. Po ja si tha them zonja Doktoresh i thash persri , e syt mu fiksun per dreq ke kokrat e gjoksit te saj. Femna o shejtani vet m'thojte baba kur isha i ri . Te kupton ne sy cfar don ti . Dhe ashtu ndodhi .Ajo me hudhi syt ke tutat e sportit qi maja vesh dhe m'u afroa .Ma mbertheu me dor dhe me tha . Qaaaaaaaaaazooooooooooooo ))) car e kte kte more kaq te madh ? Po thash .Doktoreshe ai eshte . Car eshte me bertti dhe ma shtrengopj me shume se me par . Problemi, zonja Doktoreshe i thash . Ajo mshikoj gjth inat sikur do me kafshonte me tha :Pusho kurvar Plak . Me uli tutat e sportit dhe i hyn me goj . Oh c'goj te embel koshte kur s'fiste Doktoresha . E ku s'ja futa thuaj .Me qiti mallin e pdhit . E cte thote qazua ty . Me sheroj . Vishu me tha sa te shkruaj Receten . S'bera ze .E pash edhe njiher dhe ngrita lart tutat e sportit .Mi kshte prur djali nga Italia . Ajo u ngrt nga tavolina dhe ma dha letren ne dore . Lexoje Receten me tha dhe bej kujdes. . Flm zoja Doktoresh i thashe e dolla jashte . Hapa menjiher letren te lexoja Receten : Po cte shkoja : " Hajde cdo Mengjez qi me Nate , saher te behet kaq i gjate " Thash vete , jo po si thojshin ca pe Covid qe te vdes mos bon vaksina . Ja nashi cfar po na ndodhe . Ca gjona vjn per mir ke njeriu .

    1. G
     Gomisti

     O gazetar,msohu të shkruash me referenca bir,dil njëher nga kafja e mbushu me frymë se megjithmend qenke bo gazetar dhe paske arrit ‘sukses’ në Shqiperi,por Bota nuk do analfabetë.

     1. g
      gazekaret e halese katundit

      ta shkerdhefsha AMA PUTANA ne te gjthe vrymat

      Lini një Përgjigje