Vaksina e tumorit kalon me sukses testet e para

25 Tetor 2023, 20:40Shëndeti TEMA
Vaksina e tumorit kalon me sukses testet e para

Vaksina e kancerit ka arritur suksesin e parë. Uğur Şahin dhe Özlem Türeci, bashkëthemeluesit e BioNTech, kanë bërë të ditur se vaksina e tyre e kancerit ka arritur të ndalojë rritjen e tumorit dhe të zvogëlojë madhësinë e tij. Testet klinike kanë përfshirë një grup prej 44 pacientësh me kancer, te të cilët është vënë re një reduktim i tumorit në masën 30% në të paktën 59% të rasteve.

Rezultatet u bënë publike në Kongresin e Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore (ESMO) të mbajtur në Madrid, bën të ditur Hurriyet Daily. Në 95 përqind të rasteve, kanceri u stabilizua dhe ndaloi progresin pas vaksinimit. Megjithatë, gjatë administrimit të vaksinës, disa pjesëmarrës përjetuan një rritje të reaksioneve inflamatore të varura nga doza, me efekte anësore si ulja e presionit të gjakut dhe temperatura e ngritur e trupit. Këto u vërejtën te 23 individë. Vaksina për të cilën kanë punuar 15 vjet dy themeluesit e BioNTech pritet të trajtojë rreth 10 000 pacientë me kancer deri në vitin 2030.

Ndërkohë janë duke u testuar barnave të reja për trajtimin e kancerit të mushkërive, pankreasit dhe zorrës së trashë. Çifti i shkencëtarëve turq u bënë të njohur në të gjithë globin me vaksinën mRNA që ata menjëherë pas fillimit të pandemisë COVID-19. 

9 Komente

 1. b
  beni

  Do zoti qe te shpëtojë njerëzimi se po vuajnë shume. është një sëmundje rraskapitëse. Bravo shkencëtarët!!!

  1. B
   Baliu

   Ne fillim suksesi i testeve eshte 98% e mbas shum miliardave fitim bie ne 0.98%, por atehere nuk prishe pune.

   1. P
    Phoenix

    " Vaksinen " Vdekjeprurese te Covid 19 e paskan rietiketuat si " Vaksine " kanceri. Dhe e me bukura, e deklarpjne sukses vete bashkethemeliesit e Phizer and BioNTech,, te cilet natyrisht kane nje investim goxha % ne aksionet e kompanise Phizer and BioNTech. Asgje per tu cuditur ne cudine qe po jettojme, pervec nje konflikti te vogel interesi ketu. Detaje minimale keto, ndekohe qe Aksionet e Phizer and BioN Tech momentalisht kane humbur 85% te vleres se tyre krahasuar me epoken e fameshme te kercenimit dhe kufizimeve te statusit te Vaksinimit. Kjo, sepse njerezit po rrefuzojne ne mase gjilpera helmet e BioN Tech dhe Phizer, qe cuditerisht i quajne Vaksina.

    1. J
     Juli

     Bravo Phoenix, nga te paktit qe e kane kuptuar se ç'po ndodh me sieret genike, çuditerisht te quajtura vaksina.

    2. P
     Phoenix

     Keta me brockullat e genjeshtrat qe thone, dhe vete shkencen e tyre e kane kthyer me koke poshte. Ne 200 vitet e fundit, definicioni i Vaksines njihet si nje mjet parandalimi i cili stimulon sistemin e imunitetit dhe e parapergatit me antitrupa specifike per te parandaluar semundje ne rast infektimi, qofshin ato nga Bakterie apo Viruse. Keta tani po na e shesin vaksinen si mjet kurativ kunder Kancerit. Prit kur te nxjerrin dhe ndonje vaksine kunder "Ngrohjes" Globale

     1. F
      Fshatari

      Sa na jepet mundesia te themi mendimin tone eshte sukses i madh. Fakti tregon se te paketen te vasksinuarirt “ I fshime” nga kejo pjese e Temes. Mendimi i lire sdo vazhdoje pa fund. Shenjat jane aty. Shiko psh artikujt per Kadarene( Kulture) ku komentet bllokohen. Tani se di nqs se te vaksinuarit jane akoma gjalle apo kane probleme te tjera qe s’komentojne. Por sic e kam thene me pare, keta artikuj kane pak rendesi per shqiptaret. Postohen 1 here ne jave mesatarisht, para si te thuash Tema mban”vijen Marks-Leni”, para vijen e elites nderkombetar qe te duket se ndjek cfare ndodh ne bote. Ato qe e fundosin Shiperine jane degjenerimi politik, social dhe moral. Para artikujt qe jane ne krye te kesaj faqeje, Salinjte, vjedhjet, kurveria dhe materializmi i paetur. Edhe ata te pavaksinuar qe jane materialiste ne mos sot neser do bien ne ndonje nga kurthet e shumta qe jane vene ne rrugen e jetes.

      1. g
       ganiu

       Fshatari, ke shumë të drejtë. Ne të vaksinuarit kemi vdekur me kohë, bile dhe ata që njohim. Për pasojë nuk shkruajmë më. Po ta kesh vënë re dhe popullsia është pakësuar shumë, qiratë e apartamenteve po bien me ritme të larta, shumica e tyre janë bosh. Në varreza nuk ka më vëdvarrime. Në transportin publik autobusët janë gjithnjë e më bosh. Të gjitha këto tregojnë se Alfred Cako ka pasur të drejtë. Sa gabim bëmë që nuk e dëgjuam. Tashti do të jeni ju bythëqirët e pjerdhur në tru që do trashëgoni, gëzoni tërë atë pasuri që kemi krijuar ne. Është e vërtetë që budalla ka shum fat. Na mbytët mor budallenj, na mbytët. Po sa të zhurmshm që jeni?

      2. F
       Fshatari

       Sa na jepet mundesia te themi mendimin tone eshte sukses i madh. Fakti tregon se te paketen te vasksinuarirt “ I fshime” nga kejo pjese e Temes. Mendimi i lire sdo vazhdoje pa fund. Shenjat jane aty. Shiko psh artikujt per Kadarene( Kulture) ku komentet bllokohen. Tani se di nqs se te vaksinuarit jane akoma gjalle apo kane probleme te tjera qe s’komentojne. Por sic e kam thene me pare, keta artikuj kane pak rendesi per shqiptaret. Postohen 1 here ne jave mesatarisht, para si te thuash Tema mban”vijen Marks-Leni”, para vijen e elites nderkombetar qe te duket se ndjek cfare ndodh ne bote. Ato qe e fundosin Shiperine jane degjenerimi politik, social dhe moral. Para artikujt qe jane ne krye te kesaj faqeje, Salinjte, vjedhjet, kurveria dhe materializmi i paetur. Edhe ata te pavaksinuar qe jane materialiste ne mos sot neser do bien ne ndonje nga kurthet e shumta qe jane vene ne rrugen e jetes.

       1. P
        Phoenix

        Fjala dhe zgjedhja e lire eshte dhurate nga vete krijuesi, dhe asnje nuk mundet qe ta zhduke pa konsesusin indivisual dhe friken e nje persekutimi shumellojesh te nje individ. Ata do te perpiqen te censurojne e me ne fund edhe te persekutojne ate qe guxon te dale mbi genjeshtren, manipulimin dhe propaganden "zyrtare" e te kete guximin te shprehet i lire. Ne shqiptaret i kemi ne memorje dhe e njohim mire se c'fare do te thote Diktature, sepse e vuajtem ne kurriz per gjysem shekulli. Ne e dime qe kohera te erreta mesjetare po vijne per Boten, por ne nuk do te bejme kurre kompromise me ata qe duan te na shkaterrojne. Si do qete vije puna, e drejta dhe e verteta eshte me ne dhe kete ata nuk mundet as ta blejne e as ta shesin. Si do qe te vije puna ki parasysh se keta monstra e plehra, nuk do te munden kurre te realizojne endrren e tyre Satanike te Rendit te Ri Feudal Teknokrat Komunist " Iluminist " Global . Ne jemi shume pak ne krahasim me turmen e manipuluar, te percare e te pergjumur, por edhe jemi aq shume sa do ta bejme qe axhenda e Kultit Global te deshtoj me turp e te kthehet ne skutat e erreta nga edhe ka ardhe Mbaj mend dicka. Ai qe perpiqet te censuroj dhe ne fund persekutoj fjalen e lire, ka frike mos i ekspozohet genjeshra e mashtrimi i tij. Ai e di mire, qe genjeshtra nuk ka shans qe te qendroje para nje argumenti e debati, ashtu si dhe erresira mposhtet nga drita. Komunizmi i tyre deshtoi me turp shekullim e kaluar. Pikerisht keshtu do te deshtoje edhe Neokomunizmi i tyre Teknokrat Global. Ata kerkojne Rendin e Ri Boteror, por ne fund te vetmen gje qe do marrin eshte Kaosi Global, ku ata do ta humbasin perfundimisht kontrollin shekullor qe kane mbi njerezimin.

        Lini një Përgjigje