FOTOT/ Rama nxjerr pamjet nga transformimi i Piramidës në Tiranë: Do jetë qendra më e madhe digjitale e Ballkanit!

18 Nëntor 2022, 09:43Sociale TEMA

FOTOT/ Rama nxjerr pamjet nga transformimi i Piramidës në Tiranë:

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga kantieri i Piramidës së Tiranës. 

Ai shprehet se Piramida do bëhet qendra më e madhe digjitale e Ballkanit.

"Nga kantieri i Piramidës së Tiranës, e cila po merr formë nga 3D në realitet për t’u bërë qendra më e madhe digjitale e Ballkanit, ju uroj një ditë të mbarë", shkruan Rama.

51 Komente

 1. f
  fifa

  na plasi, duam buke

  1. i
   iliria

   Eja hama k......

   1. D
    Davidi

    Te te haje gopin e femrave qe ke n'shpi.

   2. D
    Duam buke

    Po' ha buk,mos te shkoft ne bark,ne 2022 kerkon buk loqja,,il puno te qifsha tam,

    1. A
     Agron

     Bukë ha në shpi. Nqs nuk ke, shko ha supën e Bashkisë. Një herë në ditë. Për dy vaktet e tjera, puno vetë.

     1. N
      Niko

      Shtroe bithen dhe puno po do buke malok i trash mos ri kafeneve.

      1. c
       ce

       kurre mos u ngopsh, vetem te vdekurit ketu ne Shqiperi vuajne per buke. Ver nje gur ne qafe o hunderr dhe shko hidhu tek ura Limuthit. Ose diten e pordhestes se foltores dil dhe ti se te jep Muli horri 2 byreke nje sufllaqe dhe 10 mije leke dhe furgoni falas. Na mbyten shpellaret.

       1. X
        Xhoni me gj

        Po ti ke telefon dhe s'ke buke!? Ha telefonin ose shtro bythen ne pune!

       2. 7
        77 vite komunistët në pushtet

        Mos harroni lini një sallë për të vënë bustin e Ramës atje. Se të Enverit s'arritën ta vinin.

        1. L
         Loni pi betoni

         Gjithë ai investim, me ato kangjella hekuri si një kopësht fshati.................. Po bëni diçka të bukur , me parmakë mermeri. Lekët janë marë... S'ke gusto fare o Edvin....

         1. A
          Agron

          Sugjerimet t'i bëje kur doli projekti për diskutim. Tani rrih ujë.

          1. B
           Black Jack

           ???? Dakort me ty plako

         2. e
          emigranti1991

          ‘FATI I PIRAMIDËS I NGJANË FATIT TË SHQIPTARIT’. Ndodhem tek Piramida. Në se do të kisha një palë atlete a ndonjë veshje më sportive, pavarsisht se mosha ka bërë të veten, mbase ngjitesha në majë të Piramidës si dikur, si atherë kur mermeri praronte prej rrezeve të diellit a kthehej në super dishezë prej shiut. Baza dhe kulmi i Piramidës u kthyen aso kohe në start dhe finish, dëshira miklohej për të demonstruar, fuqi, aftësi, protagonizëm, madje sa herë që ajri i freskët mbushte me oksigjen poret e trurit, ambicja për të ngulur atje një flamur merrte krahë. Piramidës I përdorëm rreth viteve 90 vetëm ‘shpinën luksoze’, por gradualisht me kalimin e viteve në brendësi të saj hynin e dilnin zotërinj me kostum. Hapnin drynin të lidhur me zinxhirë dhe i jepnin derës një të shtyr të fortë me shqelm!!!!. Ky gjest më irritonte pa masë, siç thotë Migjeni ‘ma me taktikë Zotni’. Në brendësi të godinës vizitorët shtoheshin, lëvizjet po ashtu, aty e kuptova që edhe këtë herë, strategjia e ‘Kalit të Trojës’ po funksiononte me sukses, nga ajo kohë nuk e provova më, nuk e përplasa më, ambicien time pas rrafsheve të mermerta. ‘Piramidat ende fshehin mistere, studiuesit nuk janë të qetë dhe vazhdojnë të gërrmojnë për gjetjen e provave’- mu kujtua ky lajm kur u hoqën pllakat e para dhe shtresa ngjitur. Vazhdoi një këtu e një atje deri sa ‘dul kallaj’ figurativisht i arkitekturës më të përfolur të kohës. Kuptova që po rripej me mjete rrethanore dhe transporti kryhej natën me kamion pa përjashtuar edhe ndonjë ‘bum- bum’ që si qentë endacak prisnin per ndonjë kockë. Intrigues ky fakt, kush e dha idenë e rrjepjes!!!???. Ku përfunduan tonelata e mermerta!!!??. Ka mbërritur nje grup turistësh, ndërkohë që unë meditojë aparatet fotografike janë gati për të fiksuar pamjet, që të jemë e drejtë, Piramidës i është bërë një lloj makijazhi, hë për hë... -‘Kjo është Piramida e ndërtuar si muze për të kujtuar ish diktatorin. Vdekja e Enver Hoxhes nuk ishte thjeshtë largimi nga jeta e një autokrati, por një shqetësim më shumë i mbështetësve të tij për të gjetur mënyra se si dhe ku, do ta përkujtonin atë. Grupi I arkitekteve zgjodhi vendin dhe modelin aktual, të një piramide, si më të përshtashëm për funksionimin e një muzeu. Ky muze që kushtoi tre milion e gjysëm dollar, u ndërtua në kohën kur populli shqiptar jetonte në varfëri të skajshme. Për ndërtimin e muzeut u deshën dy vjet dhe punuan mbi 300 puntorë. Ne tetor te vitit 1988 u inagurua në një ceremoni të posaçme. Shumë aludime ka pasur rreth përmbajtjes së piramidës, shumë zëra shpallen se aty ndodhej varri I diktatorit, por koha tregoi se nuk ishte e vërtetë’’’- dhe përfundoi shoqëruesi, duke thënë se sot për sot nuk ka asnjë funksion zyrtar- ‘‘në 30 vitet e fundit ka shërbyer më shumë si mollë sherri për politikanët’’ Athere në fillim të viteve 1991 kur nisa edhe unë garën për të parë Tiranën nga lart e për disa minuta të zgjeroja horizontin, kujtoj se koha ishte optimale për të treguar veten ndërtesa. U gjet funksioni, qendër konferencash dhe panairesh, emri zyrtar lehtësisht I artikulueshëm, ‘’Qendra Kulturore Ndërkombëtare Pjetër Arbënori’’. Në hapësirat e brendëshme u vendos administrata, gazetarë e ndonjë kompjuter. Zilet e telefonave mobile shkundën heshtjen e varrit pa kocka. Tymi i cigareve do të mbulonte dalëngadalë gjurmët e fotografive të diktatorit dhe popullit të tij, që pagoi plot tre milion e gjysmë dollar, në një kohë që tolloni i ushqimeve bazike ju kishte bërë gropë stomakun. Alternativa që ky objekt ti kthehet funksioneve të reja për ti shërbyer kohës, zuri vend dhe akademikët patën mundësi të shprehen. -‘’Është vepër e rradhë,unikale me formë arkitektonike shumë të veçante, rruga më e drejtë për të përcaktuar një qëndrim ndaj saj është se si ti shërbej kohës duke ruajtur vlerat’’ . E vizitova disa herë, kam marre pjesë edhe në konferenca e aktivitete të tjera qe parashikonte kalendari i Q.K.N.Pjeter Arbënori, arsyet ju a thashë, më intrigonte pa mase ky objekt dhe studimet se piramidat fshehin mistere më tërhiqnin për të eksploruar ne thellësi. Perfundimish dicka nuk shkonte midis objektit dhe destinacionit, sinqerisht. -‘Do të ishte në nderin e Shqiperisë që me një modifikim fare të lehtë arkitektonik, te funksionoi si biblotekë kombëtare. Hapësirat e gjera, sallat që ka në dispozicion dhe mjediset e tjerë ndihmëse janë një zgjidhje nderuese edhe për vendin, sepse biblioteka do të shërbej si simbol I identitetit’’. Pra zoti Kolaneci mbronte teorinë se Piramida e tij ishte një shqiponjë dhe një shqiponjë që mbarte bibliotekën e një vendi ishte metaforë në metaforë, pra Piramida duhej të bëhej bibloteka jonë kombëtare. Ne dhjetor të vitit 2010 parlamenti miraton me 71 vota një projekt I cili parashikonte prishjen e Piramidës dhe ne vend të saj të ngrihej ndërtesa e re e parlamentit. -‘’Një piramidë tjetër që të zëvendësoi piramidën ekzistuese. Në fakt zgjidhje ideale do të ishte një piramidë më e madhe, që të mbulojë piramidën e vogël, vetëm kështu do të kënaqen nostalgjikët e djeshëm dhe ithtarët e sotëm të autokracisë’’- shpërthejnë statuset në rrjetet sociale. ‘Varri pa kocka’ do të hidhet në erë. Besoj se e mbani mend maketin futuristë. Admirues të piramidës të të gjitha shtresave sociale, nxituan ta fotografojnë e të pozojnë para objektit, e po ashtu të thonë fjale të mira si para një vakie, por urdhëri i dytë anulloi të parin. Kulla e diktatorit nuk do të shembet. Panifikohet një rikonstruktim i ndërtesës që nga maja deri në bazë, si nga brenda edhe nga jashtë. Kjo ishte. Piramida e pushtuar nga lagështira, mbuluar me llamarinë e kartonë, cjerr e ngjitur sipas orekseve të endacakëve s’bënte më as për stallë. Duheshin gjashtë milion euro për ti prerë një ‘kostum të ri’ që su pa kurrë me sy!!!. Piramida miq i ngjanë shumë fatit të shqiptarëve, e neglizhuar,e braktisur, e sharë, e bastisur, e dënuar, por edhe e përdorur deri në qamet. Është vendi më I vizitueshëm nga turistët e huaj, kjo po është e vërtete. S’ka grup qe nuk kthehet për të dëgjuar historinë, sepse ka një histori nga prapa . Pirmida do të jetë qëndra më e madhe e teknologjisë ne rajon, lajmi u transmetua në të gjitha mediat. Kryebashkiaku Erion Veliaj, deklaroi projektin.. Nentor 2020, projekti prezanton fillimisht sloganin ‘RIJETËSIM....’ e në vijim shpalosen shkallë, shkallë, shkallë. Uau!!!!!.. Prap “shpina e hëngri drurin” ...

          1. K
           Klimax

           Një analizë fantastike! Pikërisht, fati i Piramidës i ngjan fatit të shqiptarëve!

          2. D
           Detari

           sa gje e shumtuar e ka bere si shtepia e tij ne surrel betonizim shumecepash si koka e skiptarve

           1. b
            booom

            O nëna e ''Detarit'' vrimëzënë, të është mpleksur leshi i tërë, duhen shtatë palë gërshërë, të të dalë e shkreta vërrë!

            1. L
             Likja

             O DETAR O KOK CAR. NA RROFSH TOPET O SHPELLAR,KU DI TI CESHT BUKURIA,KU DI DHIJA CESHT TAGJIA,,,PO JU SHPIFET KANCERI O KELYSHET E SALIUT,,,

             1. L
              Lymi

              Po çfar detari je ti , o vulehumbur ! Duket qarte se te eshte mbytur anija ! Paske nakatosur edhe gjuhen , o koksqepar , ti nuk je shqiptar !

             2. T
              Taulant

              Vetem beton dhe varferi shikojm gjithe andej.

              1. I
               Isi

               Nje risi e re ne vendin ton, kurr me par nuk kemi pasur nje vend kaq te zhvilluar sa eshte ber tani

               1. P
                Pjetri i Shenjtë

                D.m.th. do jetë PIRAMIDA më e madhe E RAMËS në Ballkan. Faraonët i kanë ngritur piramidat jo vetëm si vend-varrime, po edhe si përjetësime simbolike të madhështisë së tyre, prandaj i ngrinin sa më lart të mundeshin, duke konkuruar për madhësinë.

                1. Y
                 Yllka

                 Super investim nga ana e qeveris ,kjo piramid ishte kthyer ne nje vend me plehra ndersa tani do behet ne nje nga vendet me te vizituara si nga vendasit dhe nga vendet fqinje

                 1. t
                  tulla

                  Tani qe e zbukurove me shkalle te larta si do krijosh sigurine? NUk i plai syte ndonje inxhinier te siguria e personit nese rrezohet?

                  1. D
                   Dea

                   Qeveria e duhur! Gjithmon duke investuar per te miren e popullit

                   1. p
                    populli

                    ku e ndjen populli te miren moj gjeje vete se cfare je

                   2. R
                    Rea

                    Super investime po beni per ta zhvilluar vendin akoma e me shume

                    1. T
                     Turi

                     Me perpara kjo piramide jo vetem qe ishte e shkaterruar por as nuk perdorej per ndonje gje,shume mire e keni menduar qe te investoni ketu duke i dhene nje tjeter pamje pervecse do hape vende te reja pune

                     1. J
                      Jon

                      Shume mire keni menduar per kete projekt qe tashme do i jape mundesin te rinjve te kene nje vend per tu informuar rreth teknologjise

                      1. S
                       Soza

                       Sa bukur do të ish kanë piramida e Keopsit e rijetëzuar nga Bashkia e Tiranës!!! Presim të vizitojnë egjiptianët Lali Erin në mandatin tjetër për të marrë eksperiencë në këtë fushë. Kushedi sa do të rritet vlera e pronave. Suksese të mëtutjeshme.

                       1. a
                        arrifi

                        Ti ske buke .Fluturo me PRESH.Ke ik ca per lesh.

                        1. A
                         Agron

                         Kur I vinte era ndyresire nuk fliste njeri tani qe po rregullohet shqipot vetem shajne e mohojne

                         1. C
                          Cen durimmadhi

                          Ka 9 vite qe Rama "nxjerr pamje" te se ardhmes dhe e tashmja zi e me zi po shkon. Per sa degjojme Ramen themi "lume si ne", por persa shohim me sy perdite themi "Mjere ne"...

                          1. D
                           Davidi

                           Ta fusi ne bythe! Kur nuk ishte, nuk eshte e nuk do te jete i zoti te mbroje te dhënat tona ne perdorim te shtetit dhe ato te vete shtetit, ta fusi ne bythe.

                           1. A
                            Andreas

                            Dyqani i mishit, eshte vendi ku blihet mish, berberana eshte vendi ku ruhesh e qethesh, spitali eshte vendi ku vene te semuret, banka eshte vendi ku vihen leket, restoranti eshte vendi ku shkohet per te ngrene, burdelloja eshte vendi ku shkohet per te qire...... po "qendra digjitale" ça karin eshte?!!!!

                            1. N
                             Niko

                             Andreas edhe te ta sqarojme prap sdo e kuptosh ik kullot lopen e mos fute ne gjera te tilla se sjan per ty.

                             1. A
                              Andreas

                              Ne fakt ke te drejte! Si mund te kuptoje une gjera te tilla?! Une jam thjesht nje analist programator i sistemeve bankare. Po kur shikoj kakarela si puna jote qe dine te ndajne kush mund te kuptoje disa gjera e kush jo, me vjen vertete te mare nja dy lope e ti bej mutin kesaj bote ne ndonje cep ku nuk arrijne dietaret e sojit tend.

                            2. i
                             irida

                             vetem keto investime sjellin zhvillim ne vendin tone e na bejne te rendesishem ne rajon

                             1. M
                              Mario

                              shume mundesi e mire per gjithe te rinjte qe te angazhohen ne fushen e teknologjise

                              1. t
                               tori

                               Ik o loqe se sesht per ty,ik gje nai jevg anej me 5000 lek,,do te dish ti Ca' esht qendra dighitale,,,ti deri ke dyqani mishit dhe ke berbehania arrin,,

                               1. e
                                eni

                                Edhe dicka tjeter e realizuar en te mire te vendit dhe jo vetem

                                1. k
                                 keli

                                 Eshte nje nder investimet m te rendesishmet per vendin tone duke e kthyer keshtu qendern digjitale me te madhe ne Ballkan

                                 1. a
                                  andi

                                  Transformim shume pozitiv.Ndyshim rrenjesor

                                  1. N
                                   Nandi

                                   shpellaret acarohen per cdo sukses te qeverise Rama Lerini te lefin se askush nuk jua ve ne pordhe

                                   1. S
                                    SPARTAK

                                    nga gangrene historike...e keqe fare,po kthehet ne dicka praktike...po talebaneve te shpellave su pelqen kjo gje...se ishin mesuar me disko krokodilin...qe pije,kafe,mut e shurre..ne nje vend i kishe.e keqja e ketij vendi jeni ju zedhenesit e sali plehut...ju pelqente rrumpalla deri ne 97...dhe saliu eshte simboli me i mire i asaj jete shpellare...edhe sot ne 2022 ....kujto se o ne 91...po sju pelqeu o shpellare..trasferohuni ne kamez...aty ku e keni origjinen e tokes se xanun...yyyyyyyyyyy

                                    1. A
                                     Archimuti Winy Maas

                                     Shkaterrim, shkaterrim, shkaterrim!!!! Vec beton, mbushur gjithe parku perreth me çibane betoni!!! Shemtire ku jane hedhur parate e pista te qelbesirave qe na udheheqin. Dhe ky projekt mban emrin e “archistar”-it Winy Maas - MVRDV!! I shitur ke Rama e Veliaj

                                     1. G
                                      Genti

                                      Më mirë ta bënin diskotekë apo qendër panairesh sesa e kanë bërë si shkallare me kangjella hekuri pa pikë lezeti. S'do kalojë kohë dhe do i vënë dinamitin e do ndërtojnë ndonjë kullë se ja kanë ma dorën.

                                      1. B
                                       Black Jack

                                       Like Muri Kinez , wrong Edo , dicka me e thjesht e dhe moderne do kush qen ndonje different architecture dhe design, not agree, sorry man .

                                       1. A
                                        Ani

                                        Tashme piramida do te kete nje funkion te saj

                                        1. E
                                         Eno

                                         Projekt i cili do e zbukuroj akoma dhe me shume qytetin

                                         1. B
                                          Black Jack

                                          No sense shkallet me ate lartesi pak te frikshme, mund te kete accidente dhe “vetevrasje “ ndonje rast eshte easy te realizohet . Zhgenjim me ket architecture outside Edo . ????

                                          1. u
                                           uskania

                                           U harxhuan miliona dikur për teatrin Pjetër Arbnori dhe u la si magazinë mbeturinash.

                                           Lini një Përgjigje