Teologu shqiptar: Kur dënohesh me vdekje në Islam

17 Nëntor 2022, 10:19Sociale TEMA

Teologu shqiptar: Kur dënohesh me vdekje në Islam

Teologu Neki Kaloshi tregoi në “Goodmorning Albanians” rastet kur aplikohet dënimi me vdekje në Islam.

Sipas ligjit të Islamit, ai tha, se ka dënim me vdekje vetëm nëse ke vrarë.

Edhe në këto raste teologu sqaroi se duhet të përmbushen disa kushte dhe dënimi me vdekje nuk jepet automatikisht.

Nëse një person në Iran vret me dashje dhe përdor mjete që vrasin, teologu u shpreh se jepet dënim kapital, por deri kur mbërrin këtu ka 5 faza. Sipas Kaloshit, nëse pala e dëmtuar (familjarët e viktimës) nuk duan të dënohet me vdekje, përsëri ky dënim bie dhe personi merr dënimin me burg.

Një gjykatë në Iran dha dënimin e parë me vdekje për një person i cili u arrestua për pjesëmarrje në protestat ne vend.

Media shtetërore e Iranit raportoi se Gjykata Revolucionare në Teheran ka konstatuar se i pandehuri i ka vënë zjarrin një objekti qeveritar dhe se është fajtor me akuzën për “armiqësi kundër Zotit”.

Një gjykatë tjetër dënoi pesë persona me nga pesë deri në dhjetë vjet burgim, nën akuzat se kanë rrezikuar sigurinë kombëtare dhe rendin publik.

Një grup i të drejtave të njeriut paralajmëroi se autoritetet mund të jenë duke planifikuar te ekzekutoj edhe protestues te tjerë.

Teologu Kaloshi tha se në lidhje me regjimin e Iranit ‘kemi rezervat tonë në mënyrën e interpretimit të islamit, nisur që nga mënyra si ka ardhur në pushtet.

8 Komente

 1. D
  Detari

  ku je o milosevic

  1. M
   Moisi Golemi

   Milosheviçi ka kohë që ka vajtur në të s'ëmës. Futu aty e kërkoje, mbase e gjen.

   1. A
    AC/DC

    Detar ku je o Erdogan do bertasesh nga qefi se shpejti kur tja u ringuli perseri turku ne sume

    1. S
     Shmil Pollogasi

     Ha hale ti me miloshevicat dhe këtë mut, aleat i shovenizmit grekoserbë

    2. R
     Remo

     'Goodmorning Arnautistan' , kur ne ate vend te ngelen vetem koke-gaveta islamqenesh si puna e ketij , atehere po qe mund te perbeje lajm cdo flete e kuranit arab . Sot per sot , ka akoma Shqiptare me gjak e jo shqipfoles , qe ndjejne neveri per keto mbetje spermash te pushtuesit barbar osman Kafshe te medias , nuk na plas trapi se si è interpretojne 'sharine' ajatollahet e Iranit .

     1. M
      Medi

      denimi me vdekje nuk ka lidhje me asnje fe qe beson ne zote ???

      1. S
       Shmil Pollogasi

       Hoxho, gënjeshtar serik. Dënimi me vdekje VETËM për VRASJE...Gënjeshtër, or hoxho - bonxho. Na e fëlliqët Shqipërinë e shqiptarinë, aleatë të Janullatosëve e pleshtarëve serbë. Të fala stërnipërve hoxhallarë të Hoxhë Najdenit, Ali Korca, ...Tirana e shumë e shumë të tjerë, atdhetarë arbnorë. Ti je djalli, ose shejtani, "ehstrafkullah"!

      2. F
       Fisnik

       S'po na intereson kjo temë!

       Lini një Përgjigje